Προς το περιεχόμενο

Αγενής Ντελιβεράς και το Δικαίωμα στο Πουρμπουάρ


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και χαμηλομισθος δινω 20λεπτα εως 1 ευρω συνηθως και οχι επειδη νιωθω καποια υποχρεωση αλλα επειδη με εξυπηρετησε καλα ο σερβιτορος,η φερθηκε ευγενικα ο ντελιβερας, δηλαδη σε οσους το αξιζουν μονο.

Αν ειχα πιο πολλα λεφτα ειμαι σιγουρος οτι  θα αφηνα και σε αλλους φιλοδωρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, nipoa είπε

narayan οι περισσοτεροι δινουν μπουρμπουαρ στις καφετεριες μπας και το κομενακι νομισει οτι ειναι λεφταδες η οτι και καλα καταλαβει οτι την γουσταρουν.. χαρουλες κανουν με 50λεπτα και νομιζουν οτι ειναι οι Ωνασσηδες

δεν ειναι θεμα οτι δεν εχω να δωσω 50 λεπτα μπουρμπουαρ. ειναι θεμα οτι το θεωρω ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. πληρωνεσαι για την δουλεια που κανεις? ΝΑΙ τοτε γιατι να δωσω μπουρμπουαρ? γιατι να μη δωσω και στον υδραυλικο που θα ερθει? γιατι να μη δωσω και στον ταχυδρομο μας τον καημενο που κουβαλαει 5000 φακελους και τους μοιραζει με τα ποδια. γιατι να μη δωσω σε ολο τον κοσμο μπουρμπουαρ ? ετσι για να τους δειξω ποσο γαματος ειμαι. τα φυσαω τα 50λεπτααα

σιγα ρε φιλε που θα δωσουμε τιπ για να μας νομισουν οτι εχουμε λεφτα. 

τα δινουμε για να ευχαριστησουμε για την εξυπηρετηση συν οταν καποιος αμοιβεται μαξ με 20-25 τη μερα ειναι ξεφτιλα..

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε μας κοροιδευεις? 25 ευρω τη μερα ειναι λιγα? για να καθεται ο σερβιτορος να μεταφερει μπυρες και καφεδες και να αραζει ν α τα λεει με τον μπαρμαν?

25 ευρω λιγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nipoa είπε

να σου εξηγησω οτι αυτος που εχει μυαλο που λειτουργει.. το χρησιμοποιει και βλεπει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ γιαυτον, να δωσει μπουρμπουαρ

δεν ειναι οτι ειναι τσιγκουνης. εμενα τσιγκουνη δε με λες αλλα οταν ακουω για μπουρμπουαρ το θεωρω ανουσιο. πληρωνεσαι απο το αφεντικο σου.. τελος. σε λιγο θα μας πεις να αφηνουμε μπουρμπουαρ και στον ταμια στην τραπεζα. ταχεις μπερδεψει , δεν καταλαβαινεις τι σου λεω. μη μας ζαλιζεις πρωι πρωι με το να επαναλαμβανομαι πλζ

αφεντικο εχουν οι σκυλοι φιλε μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nipoa είπε

ρε φιλε μας κοροιδευεις? 25 ευρω τη μερα ειναι λιγα? για να καθεται ο σερβιτορος να μεταφερει μπυρες και καφεδες και να αραζει ν α τα λεει με τον μπαρμαν?

25 ευρω λιγα?

αν σε βαλω ορθιο για 8 ωρες σερι κλαρινο & να ακους τις παπαριες του καθε εξυπνου ή το πεσιμο του καθε γοη ή να σε βαλω να κουβαλας δισκο με 30 ποτηρια νομιζω στις 10 μερες σερι θα πεις "μαλακα ειχες δικιο δεν ειναι τοσο ευκολο"...

ναι, 25€ ειναι πολυ λιγα. γιατι 25€*23 μεροκαματα = 575€ = πεινα.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νιώθω αυτό που λέει ο @skiabox επειδή έχω μέλος στην οικογένεια που είναι έτσι και η περιγραφή είναι όντως spot on. Εκτιμώ το χιούμορ.

Παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι στερεοτυπική η ματιά όπως λέει και η @Narayan.

Εμένα η θέση μου είναι ότι το tip γίνεται εθιμοτυπικά. Με άλλα λόγια δεν είναι αναγκαστικό και δε θα έπρεπε κάποιος να κρίνεται από το αν το τηρεί.

Fun fact: Ξεκίνησε στην Αγγλία από πότες τον 17ο αιώνα και είναι τα αρχικά του "To Insure Promptitude" (για να εξασφαλιστεί η ταχύτητα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mclein είπε

αν σε βαλω ορθιο για 8 ωρες σερι κλαρινο & να ακους τις παπαριες του καθε εξυπνου ή το πεσιμο του καθε γοη ή να σε βαλω να κουβαλας δισκο με 30 ποτηρια νομιζω στις 10 μερες σερι θα πεις "μαλακα ειχες δικιο δεν ειναι τοσο ευκολο"...

ναι, 25€ ειναι πολυ λιγα. γιατι 25€*23 μεροκαματα = 575€ = πεινα.

δε χρειαζεται .το εκανα παλια για 2 χρονια. δεν απαιτησα ποτε μπουρμπουαρ και δε στραβωσα ποτε οταν δε το πηρα. τα μπουρμπουαρ μου τα μοιραζομουν με ολους στο τελος του μηνα. δε τα τσεπωνα. οποτε αστοχο το σχολιο σου.

γιατι χ23 . χ27 , 28 βαλε και ανετα κιολας

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, nipoa said:

να σου εξηγησω οτι αυτος που εχει μυαλο που λειτουργει.. το χρησιμοποιει και βλεπει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ γιαυτον, να δωσει μπουρμπουαρ

δεν ειναι οτι ειναι τσιγκουνης. εμενα τσιγκουνη δε με λες αλλα οταν ακουω για μπουρμπουαρ το θεωρω ανουσιο. πληρωνεσαι απο το αφεντικο σου.. τελος. σε λιγο θα μας πεις να αφηνουμε μπουρμπουαρ και στον ταμια στην τραπεζα. ταχεις μπερδεψει , δεν καταλαβαινεις τι σου λεω. μη μας ζαλιζεις πρωι πρωι με το να επαναλαμβανομαι πλζ

Δεν θα υπήρχε λόγος να δώσεις τίποτα αν ΟΛΑ λειτουργούσαν σωστά. Αν δηλαδή οι αμοιβές ήταν σωστές, οι συνθήκες εργασίας επίσης σωστές, η ασφάλιση του εργαζομένου άψογη, κλπ κλπ κλπ.

Απλή λογική που προκύπτει από τη σωστή λειτουργία του μυαλού! :) 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nipoa είπε

narayan οι περισσοτεροι δινουν μπουρμπουαρ στις καφετεριες μπας και το κομενακι νομισει οτι ειναι λεφταδες η οτι και καλα καταλαβει οτι την γουσταρουν.. χαρουλες κανουν με 50λεπτα και νομιζουν οτι ειναι οι Ωνασσηδες

δεν ειναι θεμα οτι δεν εχω να δωσω 50 λεπτα μπουρμπουαρ. ειναι θεμα οτι το θεωρω ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. πληρωνεσαι για την δουλεια που κανεις? ΝΑΙ τοτε γιατι να δωσω μπουρμπουαρ? γιατι να μη δωσω και στον υδραυλικο που θα ερθει? γιατι να μη δωσω και στον ταχυδρομο μας τον καημενο που κουβαλαει 5000 φακελους και τους μοιραζει με τα ποδια. γιατι να μη δωσω σε ολο τον κοσμο μπουρμπουαρ ? ετσι για να τους δειξω ποσο γαματος ειμαι. τα φυσαω τα 50λεπτααα

Αν έχει 100 πελάτες η σερβιτόρα που αφήνουν από 50 λεπτά, βγαίνει το 50ευρω καθημερινά. Σίγουρα δεν θα "κάτσει" σε κανέναν αλλά όταν με τα tips το μηνιάτικο υπερδιπλασιάζεται, δεν είναι περίεργο που πολλές όχι μόνο γουστάρουν το επάγγελμα αλλά βγάζουν και νάζι.

Στον ταχυδρόμο δίνω ένα 20ευρω τα Χριστούγενννα, στον υδραυλικό όχι επειδή ήδη με χρεώνει ικανοποιητικά (για τον ίδιο όχι για μένα).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Έλεος είπε

Το νιώθω αυτό που λέει ο @skiabox επειδή έχω μέλος στην οικογένεια που είναι έτσι και η περιγραφή είναι όντως spot on. Εκτιμώ το χιούμορ.

Παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι στερεοτυπική η ματιά όπως λέει και η @Narayan.

Εμένα η θέση μου είναι ότι το tip γίνεται εθιμοτυπικά. Με άλλα λόγια δεν είναι αναγκαστικό και δε θα έπρεπε κάποιος να κρίνεται από το αν το τηρεί.

Fun fact: Ξεκίνησε στην Αγγλία από πότες τον 17ο αιώνα και είναι τα αρχικά του "To Insure Promptitude" (για να εξασφαλιστεί η ταχύτητα).

Εχω παρατηρήσει ότι αυτά τα άτομα ιδρώνουν όταν έχουν στα χέρια λεφτά.

Επίσης αν αυξάνεται το ποσό που έχουν στα χέρια αναπτύσουν ταχυκαρδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι λέει ο mclein.

Το φιλοδώρημα, ειδικά στον ντιλιβερά το θεωρώ must.

Ξέρουμε τους μισθούς που παίρνουν, ξέρουμε οτι κάνουν μια δυσκολη δουλειά, σε κρυο, ζεστη, βροχές κτλ, ξέρουμε οτι για πολλούς δεν αποτελεί επιλογή (θα εκπλαγειτε πόσοι ντιλιβεράδες ειναι μεταπτυχιακοί ας πουμε) αλλά βιοποριστική εργασία, οπότε καλό ειναι όταν κάνουμε μια παραγγελία να συνεισφέρουμε στο φιλοδώρημα. 50 λεπτά να αφήνει ο καθένας, ο ντελιβεράς έβγαλε ένα μεροκάματο.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν θα υπήρχε λόγος να δώσεις τίποτα αν ΟΛΑ λειτουργούσαν σωστά. Αν δηλαδή οι αμοιβές ήταν σωστές, οι συνθήκες εργασίας επίσης σωστές, η ασφάλιση του εργαζομένου άψογη, κλπ κλπ κλπ.

Απλή λογική που προκύπτει από τη σωστή λειτουργία του μυαλού! :) 

αυτο ισχυει για ΟΛΑ τα επαγγελματα/ οχι επιλεκτικα μονο σε οσες φορανε ντεκολτε η εχουν ωραιο κωλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nipoa είπε

δε χρειαζεται .το εκανα παλια για 2 χρονια. δεν απαιτησα ποτε μπουρμπουαρ και δε στραβωσα ποτε οταν δε το πηρα. τα μπουρμπουαρ μου τα μοιραζομουν με ολους στο τελος του μηνα. δε τα τσεπωνα. οποτε αστοχο το σχολιο σου

α, τωρα εμφανησες το "απαιτηση".

οταν καποιος απαιτει, υπαρχει προβλημα. ειναι ψυχολογικο για μενα. ας απαιτει και σημασια, τοτε θα ειναι αορατος.

το τιπ επαναλαμβανω ειναι ευχαριστηση για την εξυπηρετηση. ο ντελιβερας θα παρει μαξ 4€/ωρα. οι παλαβοι στους δρομους απειροι, ο ιδιοκτητης τον σκοτωνει για να φερει σε 20' την παραγγελια, πρεπει να ειναι ευγενικος σε καθε περισταση κ παει λεγοντας. δε θα αναφερω καν οτι 9/10 ειναι ανασφαλιστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, nipoa said:

αυτο ισχυει για ΟΛΑ τα επαγγελματα/ οχι επιλεκτικα μονο σε οσες φορανε ντεκολτε η εχουν ωραιο κωλο

Σου έχουν έρθει πολλές φορές γυναίκες σε delivery φαγητού? Όχι! Ξέρεις γιατί? Γιατί θα τις φάνε τα λιγούρια! 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...