Προς το περιεχόμενο

Αγενής Ντελιβεράς και το Δικαίωμα στο Πουρμπουάρ


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nipoa είπε

αυτο ισχυει για ΟΛΑ τα επαγγελματα/ οχι επιλεκτικα μονο σε οσες φορανε ντεκολτε η εχουν ωραιο κωλο

Εμένα πάντως τα σουβλάκια μου τα φέρνουν πάντα κάτι αξύριστοι, δεν έχει σκάσει μύτη ακόμα η Ντόλι Πάρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Narayan είπε

Εμένα πάντως τα σουβλάκια μου τα φέρνουν πάντα κάτι αξύριστοι, δεν έχει σκάσει μύτη ακόμα η Ντόλι Πάρτον.

Μπαίνει στο insomnia πολύς κόσμος και σε έχουν πάρει χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein είπε

α, τωρα εμφανησες το "απαιτηση".

οταν καποιος απαιτει, υπαρχει προβλημα. ειναι ψυχολογικο για μενα. ας απαιτει και σημασια, τοτε θα ειναι αορατος.

το τιπ επαναλαμβανω ειναι ευχαριστηση για την εξυπηρετηση. ο ντελιβερας θα παρει μαξ 4€/ωρα. οι παλαβοι στους δρομους απειροι, ο ιδιοκτητης τον σκοτωνει για να φερει σε 20' την παραγγελια, πρεπει να ειναι ευγενικος σε καθε περισταση κ παει λεγοντας. δε θα αναφερω καν οτι 9/10 ειναι ανασφαλιστοι.

α οκ καταλαβα εισαι απο αυτους που δινουν 50 λεπτα στον ντελιβερα και νομιζουν οτι ολοι οι αποστολοι και οι αρχαγελλοι θα τον περιμενουν στην εισοδο να τον ευχαριστησουν για το ποσο καλος και πραος ηταν. σα να κανουν την καλη πραξη της ημερας

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω πάντα μπουρμπουαρ και οι λογοι ειναι οι εξης:

Ξέρω ότι πληρώνονται στη κυριολεξια ψιχουλα και μονο με το μπουρμπουαρ κατι γινεται.

Το 99% δουλευουν ανασφαλιστοι 

Τρεχουν να προλαβουν την οποια αργοπορια του καταστηματος με βροχη,χιονι,καυσωνα.

Service, βλαβες μπουφαν τα πληρωνουν μονοι τους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nipoa είπε

α οκ καταλαβα εισαι απο αυτους που δινουν 50 λεπτα στον ντελιβερα και νομιζουν οτι ολοι οι αποστολοι και οι αρχαγελλοι θα τον περιμενουν στην εισοδο να τον ευχαριστησουν για το ποσο καλος και πραος ηταν. σα να κανουν την καλη πραξη της ημερας

δε νομιζω γιατι μ'αρεσει η σιγουρια. δεν με απασχολει τι θα γινει οταν ψοφησω. γουσταρω να ζω σε μια κοινωνια που θα ειναι οσο το δυνατον περισσοτεροι ευχαριστημενοι.

γενικα εχουμε διαφορετικη φιλοσοφια ζωης & ειναι δεκτο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι προσπαθεις να μας πεισεις ενω δεν μας ενδιαφερει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XD πλιζ, δώστε κανα πουρμπουάρ και σε όσους κάνουμε αγώνα να βάλουμε γνώσεις στα κεφάλια των παιδιών σας! 
Πέρα απ'την πλάκα, πολλά επαγγέλματα ούτε που μας περνάει απ'το μυαλό πόσες δυσκολίες μπορεί νά'χουν. Προσωπικά, πριν μερικά χρόνια δεν συνήθιζα ν'αφήνω στους ντελιβεράδες γιατί πολύ απλά δεν είχα κάτσει να σκεφτώ πόσο ρισκάρουν για να μού'ρθει εμένα το φαγητό ζεστό και στην προβλεπόμενη ώρα που γράφει στο efood (+τί ωραίους μισθούς παίρνουν). Οπότε αυτό + αν ο άλλος είναι ευγενικός και βέβαια θα το πάρει το πουρμπουάρ του από μένα. Ακόμα κι αυτό το λίγο που μπορώ να δώσω. Στο κάτω κάτω, μια πολυτέλεια διαλέγουμε να πληρώσουμε βρε παιδιά, σωστά; (αλλιώς ας παίρναμε τα ποδαράκια μας/αμάξι/μηχανάκι μας κι ας πηγαίναμε οι ίδιοι στο μαγαζί να παραλάβουμε το φαγητό μας)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να αναφέρω όμως πως υπάρχουν και περιπτώσεις που αν αυτός που έρθει είναι αγενέστατος και δεν ξέρει να κάνει σωστά τη δουλειά του, δεν θα δώσω τίποτα (ειδικά αν έχω πληρώσει και με πιστωτική κατά την παραγγελία). Αλλά ευτυχώς αυτές οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, NT1G said:

Deja vu;

Πριν 2-3 μήνες δεν υπήρξε παρόμοιο θέμα;

Ναι και αν δεν το βλέπεις, πάει να πει πως τότε η συζήτηση ξέφυγε (πάλι) και κλείδωσε ή αφαιρέθηκε. Τους λόγους τους βλέπεις κι εδώ προφανώς... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, *nenya* είπε

XD πλιζ, δώστε κανα πουρμπουάρ και σε όσους κάνουμε αγώνα να βάλουμε γνώσεις στα κεφάλια των παιδιών σας! 

Ποτέ.Ειστε κακοί δ.υ. που σας πληρώνουμε. Ε και τι κάνετε μωρέ. Αράζετε Χριστουγενα Πάσχα καλοκαίρι και παιρνετε μισθάρες. Το οτι εγω δεν αντεχω με το παιδί μου ούτε 10 λεπτά, αποτελεί λεπτομέρια ανευ σημασίας. Εσεις πρέπει να ανεχτειτε τα πάντα και αν δε μπορειτε αναφορά. Το επιλέξατε

 

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να αναφέρω όμως πως υπάρχουν και περιπτώσεις που αν αυτός που έρθει είναι αγενέστατος και δεν ξέρει να κάνει σωστά τη δουλειά του, δεν θα δώσω τίποτα (ειδικά αν έχω πληρώσει και με πιστωτική κατά την παραγγελία). Αλλά ευτυχώς αυτές οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες. 

Σαφώς!! Υπάρχουν και αυτοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάθεσαι αραχτός στη ζέστη σου και ένας, στην ηλικία σου ή που θα μπορούσε να είναι πατέρας σου, έρχεται μούσκεμα να σου φέρει να φας στις 11 το βράδυ, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να του δώσεις κάτι για να ενισχύσεις το πενιχρό του εισόδημα. Προφανώς θα είχε κάτι άλλο καλύτερο να κάνει και αυτός νυχτιάτικα και δεν το κάνει από βαρεμάρα.

Έχω και πλήρη συνείδηση πως αύριο μπορεί να είμαι αυτός που φέρνει σουβλάκια σε άλλους για να ταΐσω τα παιδιά μου. 

Όσο για τη συμπεριφορά τους... Μάλλον συμπεριφέρονται ανάλογα με το τι συναντάνε. Ανοίγω πάντα χαμογελαστός, μιλάω στον πληθυντικό, πολύ ευγενικά και το ίδιο εισπράτω.

Πιο πάνω κάποιος είπε "σιγά τη δουλειά που κάνουν οι σερβιτόροι". Υποθέτω πως ή είναι αστροφυσικός που δουλεύει στη ΝΑΣΑ και παράλληλα νευροχειρούργος βραβευμένος με νόμπελ λογοτεχνίας ή δεν έχει ιδέα για το τι μιλάει. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, pontez2 said:
  Hide contents

Ποτέ.Ειστε κακοί δ.υ. που σας πληρώνουμε. Ε και τι κάνετε μωρέ. Αράζετε Χριστουγενα Πάσχα καλοκαίρι και παιρνετε μισθάρες. Το οτι εγω δεν αντεχω με το παιδί μου ούτε 10 λεπτά, αποτελεί λεπτομέρια ανευ σημασίας. Εσεις πρέπει να ανεχτειτε τα πάντα και αν δε μπορειτε αναφορά. Το επιλέξατε

 

 

Βρε pontez δεν δουλεύω στο δημόσιοοοο! Λιγο που το έζησα στην πρακτική μου έφτασε και με το παραπάνω, αν δεν αλλάξει όλο το σύστημα της δημόσιας εκπαίδευσης προσωπικά δεν επιθυμώ να έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με το δημόσιο σχολείο. Δεν μ'ενδιαφέρει να 'χωθώ' εκεί. Όσοι το επέλεξαν απορώ πώς αντέχουν...

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@unforgiven Έτσι , πολύ σωστά. Δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή. Και αυτοί άνθρωποι είναι , το ότι το ελληνικό κράτος είναι τριμπουρ!#$!λο και δεν τους προστατεύει δε σημαίνει πως δεν είμαστε άνθρωποι. Αν μιλούσαμε για γάτες τώρα θα είχαμε δωρεές νεφρών , όχι tips. Και για αυτούς που λένε ότι τους πληρώνει το αφεντικό , στο US που είναι μια χαρά οι μισθοί , το tip είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. 

Απλά ο ελληνάρας πρέπει να πεινάσει και να έχει να πιει καφέ μόνο σπαστό από το περίπτερο για να εκτιμήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...