Προς το περιεχόμενο

Macbook air 2018 vs Macbook pro 13 no touch bar


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, είναι σίγουρα πιο φρέσκο με καλύτερο πληκτρολογιο (έτσι λένε). Άλλες παιδικές ασθένειες δεν έχει γιατί είναι η δεύτερη γενιά της σειράς αυτής (2016-2018). Όσον αφορά την ανάκληση των δίσκων, αφορά μονάδες που έχουν ημερομηνία παραγωγής μέχρι το καλοκαίρι. Μέσω serial number, πριν το αγοράσεις μπορείς να μάθεις ποτέ παρήχθη το συγκεκριμένο, οπότε υπάρχει τρόπος να ξέρεις. Αν και το πιθανότερο είναι ότι θα πάρεις φρέσκο κομμάτι αν το πάρεις από μαγαζί που πουλάει πολλά κομματια. 

Το t2 μάλλον για μειονέκτημα το βλέπω προσωπικά, μετά απο τα όσα έχουν γίνει γνωστά.

Έχει να φάει throttling και το Air. Θα το δεις σε πραγματική χρήση με τα 20 tabs του chrome. Είναι απλά πολύ λεπτό και πάντα υπάρχουν trade-offs οσον αφορά το thermal management. Δεν υπάρχει μαγική λυση.

Όσον αφορά την μεταπωλητικη αξία, ίσως έχεις δίκιο. Αν και μη ξεχνάς ότι έχει 'pro' στο ονομα και αρκετοί δεν μπορούν καθόλου το touch bar, οπότε μπορεί να το θεωρησουν προτερημα τα physical keys.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορεί να είναι μειονέκτημα το T2. Το ότι σε αναγκάζει να το πας στην Apple ή σε εξουσιοδοτημένο σε περίπτωση βλάβης για επισκευή είναι εν μέρη θετικό λόγω εγγύησης ότι θα επισκευαστεί και θα επισκευαστεί σωστά, αλλά από την άλλη είναι και κακό γιατί θα χτυπάνε τιμές στο θεό. Τι να πω θα δείξει φίλε. Το άλλο το παιδί που το πήρε από το forum φαίνεται ενθουσιασμένος πάντως. Ανυπομονώ να το παραλάβω και γω για να δω πως είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Δεν μπορεί να είναι μειονέκτημα το T2. Το ότι σε αναγκάζει να το πας στην Apple ή σε εξουσιοδοτημένο σε περίπτωση βλάβης για επισκευή είναι εν μέρη θετικό λόγω εγγύησης ότι θα επισκευαστεί και θα επισκευαστεί σωστά, αλλά από την άλλη είναι και κακό γιατί θα χτυπάνε τιμές στο θεό. Τι να πω θα δείξει φίλε. Το άλλο το παιδί που το πήρε από το forum φαίνεται ενθουσιασμένος πάντως. Ανυπομονώ να το παραλάβω και γω για να δω πως είναι

Στην αρχή όλοι ενθουσιασμένοι είμαστε. Μετά αρχίζει η πραγματική χρηση. Anyway, εσύ έκανες καλή επιλογή γιατί το πήρες βάσει αναγκών σου. Άσε που το πήρες και κάτω των 1000 euro. Οπότε κομπλέ. 

Λογω του Τ2, όταν σε 5-6 χρόνια το θεωρήσει obsolete το δικό σου, δεν θα μπορείς να το επισκευασεις ΠΟΥΘΕΝΑ. Η Apple θα σου λέει εγώ δεν το κάνω πια service το συγκεκριμένο καθώς το θεωρώ παρωχημενο, και ένας third party service center θα θέλει να σε εξυπηρετήσει αλλά δεν θα έχει το τρόπο. 

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας, σκέφτομαι να πάρω το air 2018 βασική έκδοση για web surfing και garage band. Γράφω μουσική αλλά έχω βαρεθεί να γράφω στο cubase 2 λεπτά μουσική και να ασχολούμαι με τις ώρες. Θέλω κάτι απλό noob friendly και νομίζω ότι το garage band είναι αυτό που ζητάω. Πιστεύετε ότι θα είναι κυριλέ το μηχάνημα για να φορτώσεις 4 με 5 όργανα ( όχι παράλληλη ηχογράφηση ) ;

Επεξ/σία από efo355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2018 στις 11:12 ΜΜ, natural_sgf είπε

Στην αρχή όλοι ενθουσιασμένοι είμαστε. Μετά αρχίζει η πραγματική χρηση. Anyway, εσύ έκανες καλή επιλογή γιατί το πήρες βάσει αναγκών σου. Άσε που το πήρες και κάτω των 1000 euro. Οπότε κομπλέ. 

Λογω του Τ2, όταν σε 5-6 χρόνια το θεωρήσει obsolete το δικό σου, δεν θα μπορείς να το επισκευασεις ΠΟΥΘΕΝΑ. Η Apple θα σου λέει εγώ δεν το κάνω πια service το συγκεκριμένο καθώς το θεωρώ παρωχημενο, και ένας third party service center θα θέλει να σε εξυπηρετήσει αλλά δεν θα έχει το τρόπο. 

Σχετικά με το T2: https://www.apple.com/mac/docs/Apple_T2_Security_Chip_Overview.pdf

Για όποιον ψάχνει security, νομίζω το T2 είναι μια καλή εξέλιξη (αν είναι έτσι όπως τα γράφει/διαφημίζει η Apple).

Απλά αν είναι έτσι όπως τα λέει 

1. αν ο ssd βγάλει θέμα, τα αρχεία δεν είναι recoverable, αν καταλαβαίνω σωστά -το encryption process/key του δίσκου που γίνεται αυτόματα encrypted από το T2 είναι μέσα στο secure enclave και ούτε η Apple δεν έχει πρόσβαση, τώρα ισχύει βέβαια αυτό..?

2. Το boot του συστήματος (secure boot) εξαρτάται από το T2, γεγονός που μπορεί να δημιουργήσει θέμα αν πχ θες να κάνεις service στην κάμερα και πρέπει να περάσει από "ελεγχο" το ανταλλακτικό.

Οπότε κατά τη γνώμη μου ως απάντηση στο θέμα είναι macbook air για κάποιον που θέλει ένα extra level security και όποιο άλλο macbook 2017 και πριν για πιο low-cost λύση με δυνατότητα να είναι servicable (+hackable, πχ ssd) σε 5 χρόνια από τώρα πιο άνετα

 

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, avacan23 είπε

https://www.youtube.com/watch?v=4QDsqWkUvXQ

πεταλουδα πληκτρολογιο....

Παντως στο macbook pro 2016 δεν ειχα κανενα θεμα..

Το είδα ναι.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Γιατί νομίζεις η μετοχή είναι σε ελεύθερη πτώση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χθες και πριν μια εβδομάδα σε εκθεσιακό macbook air σε κατάστημα άκουσα ένα κρακ κατά τη μετακίνηση της οθόνης/lid από το μεντεσέ. Είναι το θέμα "hinge cracking" που έχει παρουσιαστεί και στα 15άρια 2016+ και δεν το καλύπτει η Apple όπως και το flexgate. Innovation & feature out of the box. Απλά το αναφέρω για κάποιον που σκέφτεται το air και δεν θέλει αυτό το feauture. (όπως άλλωστε θα δείτε και στο υπόλοιπο thread έχω υποστηριξεί το air έναντι του pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...