Προς το περιεχόμενο

Macbook air 2018 vs Macbook pro 13 no touch bar


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kolumvitis είπε

Το screenshot. Στα μακ απλα πατάς έναν συνδυασμό πλήκτρων που θες εσύ και τσακ σου αποθηκεύει το screenshot στην επιφάνεια εργασίας και μπορείς και να διαλέξεις τι θα περιλαμβάνει το screenshot (όλη την οθόνη, το παράθυρο μόνο, μια φωτογραφία μέσα από το παράθυρο κτλ). Στα windows (αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί με έχει παιδέψει πολύ το θέμα) βασικά πατάς print screen και μετά paste στο paint εκεί θα κόψεις ότι δε θες και μετά αποθήκευση.

αν έχεις Windows 10 ψάξε για το "εργαλείο αποκομμάτων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, onelonelystar είπε

αν έχεις Windows 10 ψάξε για το "εργαλείο αποκομμάτων"

+1

Και γενικοτερα υπαρχουν πολλοι τροποι, ενδεικτικα:

https://www.cnet.com/how-to/7-ways-to-take-screenshots-in-windows-10/

Εδω για αυτο που θελει ο φιλος:

Αναφορά σε κείμενο

Windows key + Print Screen

To capture your entire screen and automatically save the screenshot, tap the Windows key + Print Screen key. Your screen will briefly go dim to indicate that you've just taken a screenshot, and the screenshot will be saved to the Pictures > Screenshots folder.

Windows key + shift-S 

You can also use keyboard shortcut Windows key + shift-S (or the new Screen snip button in the Action Center) to capture a screenshot with Snip & Sketch. Your screen will dim and you'll see Snip & Sketch's small menu at the top of your screen that will let you choose with type of screenshot you want to capture.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kolumvitis είπε

 Ένα μικρό παράδειγμα που με ενοχλεί στα windows ενώ στα μακ είναι παιχνιδάκι. Το screenshot. Στα μακ απλα πατάς έναν συνδυασμό πλήκτρων που θες εσύ και τσακ σου αποθηκεύει το screenshot στην επιφάνεια εργασίας και μπορείς και να διαλέξεις τι θα περιλαμβάνει το screenshot (όλη την οθόνη, το παράθυρο μόνο, μια φωτογραφία μέσα από το παράθυρο κτλ). Στα windows (αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί με έχει παιδέψει πολύ το θέμα) βασικά πατάς print screen και μετά paste στο paint εκεί θα κόψεις ότι δε θες και μετά αποθήκευση. Είναι κάτι πολύ απλό που το κουράζουν πολύ. Χώρια ότι μου τα έχουν κάνει τσουρέκια οι ειδοποιήσεις. Η που δεν τολμας να το κλείσεις ο καημένος γιατί καραδοκεί το update. Που έλεος πια τι αλλάζουν κάθε 3 και λίγο.

Το τερματισες φίλε.

Windows+PrtScn η Snipping Tool.

11 λεπτά πριν, haHa είπε

Δες και αυτο:

https://www.macrumors.com/2018/11/09/micro-center-200-off-2018-macbook-air/

Ηδη πουλανε με εκπτωση $200 τα καινουρια macbook air.

Το συγκεκριμένο θέλει να πας να παραλάβει από καταστημα.


Micro Center says the deal is available at its retail stores only and not online, although an order can also be reserved online for in-store pickup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Το συγκεκριμένο θέλει να πας να παραλάβει από καταστημα.


Micro Center says the deal is available at its retail stores only and not online, although an order can also be reserved online for in-store pickup.

Ναι, νομιζα οτι ο φιλος θα ειναι Αμερικη και θα μπορεσει να το παραλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haHa είπε

Ναι, νομιζα οτι ο φιλος θα ειναι Αμερικη και θα μπορεσει να το παραλαβει.

Το έχω δει φίλε μου. Πήγε σχετικά γρήγορα out of stock. Τώρα λένε ότι θα ματσαρει και το Best Buy αυτήν την τιμή, όποτε είδωμεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2018 στις 12:09 ΜΜ, kolumvitis είπε

Γενικά το λογισμικό είναι θέμα προτίμησης θα έλεγα. Το macos μου φαίνεται με διαφορά καλύτερο από τα windows. Επίσης κάπως δένει καλύτερα software με hardware καθώς τα φτιάχνει η ίδια εταιρεία. Ένα μικρό παράδειγμα που με ενοχλεί στα windows ενώ στα μακ είναι παιχνιδάκι. Το screenshot. Στα μακ απλα πατάς έναν συνδυασμό πλήκτρων που θες εσύ και τσακ σου αποθηκεύει το screenshot στην επιφάνεια εργασίας και μπορείς και να διαλέξεις τι θα περιλαμβάνει το screenshot (όλη την οθόνη, το παράθυρο μόνο, μια φωτογραφία μέσα από το παράθυρο κτλ). Στα windows (αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί με έχει παιδέψει πολύ το θέμα) βασικά πατάς print screen και μετά paste στο paint εκεί θα κόψεις ότι δε θες και μετά αποθήκευση. Είναι κάτι πολύ απλό που το κουράζουν πολύ. Χώρια ότι μου τα έχουν κάνει τσουρέκια οι ειδοποιήσεις. Η που δεν τολμας να το κλείσεις ο καημένος γιατί καραδοκεί το update. Που έλεος πια τι αλλάζουν κάθε 3 και λίγο.


Ναι, δινει ωραια software, αλλα τα περισσοτερα ειναι για πολυ friendly user! πχ ενα απο τα καλυτερα τους για ηχογραφηση κλπ (Logic pro X), εχει παει σε noob friendly επιπεδο, και εχει ξεφυγει οπως ηταν παλια στο 9. Συν οτι το πιο χαζο που εχουν κανει για μενα οτι δεν μπορεις να εχεις παλιο προγραμμα που ειναι ανωτερο απο το τελευταιο και κανει σωστα την δουλεια του, να μην δουλευει με το τελευταιο λειτουργικο MacOs! Για μενα εχει χασει εκει πααααρα πολυ.

 Γενικα εχω δουλεψει και τα 2, μου αρεσουν και τα 2 για διαφορετικους λογους,,,Παρολα αυτα δεν μπορω να αποχωριστω το pc γιατι χρειαζομαι pci express θυρες με Texas Instruments chipsets για τα firewire Audio interface μου. Υπαρχει λυση στα MacOs αλλα παρουσιαζουν προβληματα-drivers-ασυμβατοτητα, καθως πρεπει να αλλαξω σχεδον τα παντα για να μπορεσει να συμβαδισει σωστα με τα Mac, οπως και η πλειοψηφια χρησιμοποιει windows σε αυτα τα προγραμματα (στην Ελλαδα).

Ολες οι ειδοποιησεις κλπ των windows μπορουν να απενεργοποιηθουν στα services, κατι παρα πολυ απλο, οπως και για το screenshot που απαντηθηκε ειναι το snipping tool που ερχεται μαζι με τα windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ του pro no touch bar 2017 με 512GB και του mac pro 2018 with touchbar 256GB ποιο θα προτιμούσατε; Δλδ στην ουσία το ερώτημα είναι τετραπύρηνος επεξεργαστής με 256 η διπυρηνος με 512 αποθηκευτικο χωρο; Εχω φαει μια φρικη με τους επεξεργαστές επειδή έχω έναν αθλιο υπολογιστή και εχω παθει ενα ψυχολογικό οτι θα μου κολλάει το προ (τώρα με τοΗΡ που εχω θελω ενα λεπτο να ανοιξει το excel και τις μισες φορες που ανοιγω βιντεο να παίξει απο αποθηκευμενα βιντεο κρασαρει ο υπολογιστης η θα το παίζει αργα και θα κολλάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MacBook pro 2018 με touch bar και 256gb SSD. Αν θες αποθηκευτικό χώρο προσθέτεις μέσω thunderbolt 3, αν θες καλύτερο επεξεργαστή, τι μπορείς να κάνεις; Έτσι σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Τελικά πήρα το Air 2018 παιδιά. Το ξανά έβγαλε στα 999$ το Microcenter και το τσίμπησα. Το αναμένω τα Χριστούγεννα

Πολύ καλή προσφορά για μοντέλο που δεν έχει μήνα που ανακοινώθηκε.

Με γεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Πολύ καλή προσφορά για μοντέλο που δεν έχει μήνα που ανακοινώθηκε.

Με γεια σου!

Σε ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να βγει καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2018 στις 2:59 ΜΜ, kolumvitis είπε

Μεταξύ του pro no touch bar 2017 με 512GB και του mac pro 2018 with touchbar 256GB ποιο θα προτιμούσατε; Δλδ στην ουσία το ερώτημα είναι τετραπύρηνος επεξεργαστής με 256 η διπυρηνος με 512 αποθηκευτικο χωρο; Εχω φαει μια φρικη με τους επεξεργαστές επειδή έχω έναν αθλιο υπολογιστή και εχω παθει ενα ψυχολογικό οτι θα μου κολλάει το προ (τώρα με τοΗΡ που εχω θελω ενα λεπτο να ανοιξει το excel και τις μισες φορες που ανοιγω βιντεο να παίξει απο αποθηκευμενα βιντεο κρασαρει ο υπολογιστης η θα το παίζει αργα και θα κολλάει).

Macbook Pro 2018 εννοείται. Το 2017 είναι σαν το air και το air που πήρε και ο @thodoris20s είναι καλύτερο από το  pro 2017 κατά τη γνώμη μου. Μόνο θέμα στα μοντέλα του 2018 είναι η επισκευασιμότητα λόγω T2 (το ανοίγει μόνο η Apple).  Αν θες να διαθέσεις αυτά τα χρήματα για λάπτοπ πας σε pro 2018, καμιά σχέση ο τετραπύρηνος με το 2πύρηνο.

Και εγώ αυτό έχω με 16 gb RAM. Αν θες κάτι πιο απλό πας  στο air που υπερτερεί αυτού που έχω στο "σκόνισμα".

Σου γράφω από τετραπύρηνο imac του 2009 να ξέρεις, οπότε αν θες να το κρατήσεις και για καμιά 7ετία, πάρε 4core ξεκάθαρα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και είχαμε κουβέντα εδώ ας ρωτήσω εδώ.

Να πάρω κάτι τέτοιο ή είναι επίφοβο; Έχει κάποιος εμπειρία; Ή να πάρω απλά αυτό και είμαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Παιδιά μιας και είχαμε κουβέντα εδώ ας ρωτήσω εδώ.

Να πάρω κάτι τέτοιο ή είναι επίφοβο; Έχει κάποιος εμπειρία; Ή να πάρω απλά αυτό και είμαι οκ

Αν σου ήρθε με extension cable (που δε νομίζω γιατί η apple τα έκοψε αυτα), πάρε το δεύτερο που παραθέτεις. Διαφορετικά πάρε το πρωτο. Μια χαρά ειναι, τι να πάθει δηλαδή;

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...