Προς το περιεχόμενο

Macbook air 2018 vs Macbook pro 13 no touch bar


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες (επιτέλους!!) θα αγοράσω το μακ που τοσο καιρό περιμένω. Όμως είμαι σε δίλημμα μεταξύ αυτών των δύο μοντέλων. Να ξεκαθαρίσω ότι επειδή η τιμή τους είναι πολύ κοντά δεν με πολυνοιάζει η διαφορά τους. Το βασικό που με απασχολεί είναι ο επεξεργαστής. Υπάρχει σημαντική διαφορά μεταξύ των επεξεργαστών αυτών των 2; Γενικά δεν κάνω βαριά χρήση, youtube, facebook, office (άντε και κανά παιχνίδι). Δεν χρησιμοποιώ photoshop, δεν κάνω video editing κτλ. Όμως επειδή έχω περάσει δύσκολα με την $%#$%#$ που έχω για υπολογιστή αυτή τη στιγμή (ένα φτηνό HP με επεξεργαστή AMD Dual-Core A9-9420 APU (3 GHz base frequency, up to 3.6 GHz burst frequency, 1 MB cache, 4gb ram) και δε θελω να περάσω τα ίδια με ενδιαφέρει ενας καλος επεξεργαστης. Του air θα είναι άνετος γενικά λέτε; Η αυτονομία 12 ώρες είναι φοβερή αλλά και η 10 επίσης φοβερή είναι.. (ειδικά μπροστά σε αυτό που έχω τώρα που ζήτημα να ναι 3;).. αλλα το touch id μαζι με το νεο πληκτρολόγιο που λένε οτι εχει με νοιαζει λιγάκι. Αλλά εσεις ποιο προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The base MacBook Pro comes with the 7th-gen 2.3GHz dual-core Intel Core i5 processor, with Turbo Boost of up to 3.6 GHz.

The MacBook Air comes with the newer 8th generation 1.6GHz dual-core Intel Core i5 processor, Turbo Boost up to 3.6GHz. 

Δες τα από κοντά και πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής του Pro είναι λίγο πιο δυνατός.

Μπορεις να δεις εδώ τη σύγκριση των μοντέλων https://www.apple.com/mac/compare/results/?product1=macbook-air-retina-13&product2=macbook-pro-13

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια απόπειρα σήμερα να τους δω στα public και δεν ειχαν καν το απλο μακ το 12ρι (που ειχε παιχτει και αυτη η σκεψη δε θα το κρυψω χαχα). Απλά δεν ξέρω αυτή η διαφορά στους επεξεργαστές πόσο σημαντική είναι. Δηλαδή είναι δύο νούμερα δε μου λένε και πολλά. Πόσο διαφορετικά θα είναι σε απόδοση δεν μπορώ να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε το Pro καλύτερος επεξεργαστής άρα καλύτερη γενικά απόδοση, καλύτερη κάρτα γραφικών και φωτεινότερη οθόνη.

Επεξ/σία από toples50
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και γω ακριβώς στο ίδιο δίλημμα καθώς τον Δεκέμβριο θα αγοράσω ένα εκ των δύο. Κοίτα για τις εργασίες που λες ότι κάνεις δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά στην χρήση όποιο και να πάρεις. Αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή εκτός σπιτιού, έξω στον δρόμο π.χ, η φωτεινότητα των 500Nits του Pro θα σε βοηθήσει. Αλλιώς οι youtubers λένε ότι σε εσωτερικό χώρο δεν καταλαβαίνεις καν την διαφορά, και η οθόνη του Pro με το P3 color gamut γίνεται αντιληπτή μόνο στο έμπειρο μάτι, σε φωτογράφους, editor κλπ.

Εγώ προσωπικά κάνω ακριβώς την χρήση που κάνεις και συ, απλώς θέλω να βάλω και photoshop γιατί θέλω να ασχοληθώ έτσι σαν χομπι λίγο με την φωτογραφία, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Πιστεύω θα με καλύψει το Air ακόμα και για ελαφρύ βίντεο editing. Απλά δεν ξέρω τι θα γίνεται σε βάθος χρόνου.

Γενικότερα εγώ είμαι της άποψης ότι ότι είναι καινούργιο είναι και καλύτερο. Το air προσφέρει καλύτερη μπαταρία, touch id και αυτό το τσιπ που κάνει διαχείριση τον δίσκο, την ασφάλεια κλπ. Από την άλλη το Pro έχει καλύτερο επεξεργαστή και οθόνη. Είναι μοντέλο του 2017 με ότι αυτό συνεπάγεται (μελλοντικές αναβαθμίσεις κλπ) και πιστεύω θα χάσει αξία πιο γρήγορα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως δεν ξέρω.

Εν τέλει κατέληξα, επειδή θα το πάρω από Αμερική, όποιο έχει καλύτερη έκπτωση την Black Friday, αυτό να πάρω. Μέσα μου θέλω λίγο περισσότερο το Air αλλά φοβάμαι μην γονατίσει σε 4-5 χρόνια. Γενικά τρελό δίλημμα. Επίσης πιστεύω ότι το Pro 2017 θα καταργηθεί μέσα στο 2019 γιατί τώρα η σειρά που έχει η Apple είναι λίγο περίεργη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι στην ίδια ακριβώς φάση με εσένα και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Γενικά είναι λίγο ότι να ναι η σειρά της apple τώρα. Ειδικά το macbook 12 είναι ακατανόητο. Δηλαδή είπαμε να χει φορητότητα αλλά όχι να αγνοήσεις όλα τα άλλα για να ναι πιο ελαφρύ. Λες και το air θα είναι βαρύ. Υπάρχουν και ipad δλδ.
Τώρα στο θέμα μας, μάλλον το air θα πάρω γιατί οκ δεν έχει τον επεξεργαστή του pro αλλά και πάλι μια χαρά θα τα πάει. Έχει καλύτερο πληκτρολόγιο, έχει touch id, είναι πιο ελαφρύ, έχει μεγαλύτερη μπαταρία. Οπότε για air με κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Έβγαλε σήμερα το Best Buy έκπτωση στο pro 13 2017 στα 1150$ οπότε εγώ μάλλον θα καταλήξω εκεί

1150$ μαζί με sales tax?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Όχι με taxes πάει 1210$ περίπου νομίζω 

Με 8% sales tax πάει στα 1242$.

Αυτή τη τιμή περίπου έχει και το B&H (το οποίο προσωπικά προτιμώ από best buy) και δεν χρεώνει sales tax εκτός NJ/ NY. 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1342537-REG/apple_mpxq2ll_a_13_3_macbook_pro_mid.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Με 8% sales tax πάει στα 1242$.

Αυτή τη τιμή περίπου έχει και το B&H (το οποίο προσωπικά προτιμώ από best buy) και δεν χρεώνει sales tax εκτός NJ/ NY. 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1342537-REG/apple_mpxq2ll_a_13_3_macbook_pro_mid.html

7% μου είπε έχει εκεί που είναι οπότε πάει στα 1230. Δίνει και ένα antivirus δώρο. Anyway δεν με νοιάζει και πολύ μικρές είναι οι διαφορές. Το θέμα μου είναι ποιο από τα 2 να πάρω.

Σκέφτομαι να περιμένω λίγο μπας και βγει κάνα black friday και για το Air 2018. Επίσης μακάρι να είχε κάποια καλύτερη έκπτωση. Ήθελα να δώσω μάξ 1100$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

7% μου είπε έχει εκεί που είναι οπότε πάει στα 1230. Δίνει και ένα antivirus δώρο. Anyway δεν με νοιάζει και πολύ μικρές είναι οι διαφορές. Το θέμα μου είναι ποιο από τα 2 να πάρω.

Σκέφτομαι να περιμένω λίγο μπας και βγει κάνα black friday και για το Air 2018. Επίσης μακάρι να είχε κάποια καλύτερη έκπτωση. Ήθελα να δώσω μάξ 1100$

Antivirus σε Mac OS X? Άχρηστο κατ' εμέ. Anyway.

Ίσως αυτό σε βοηθήσει. Διαβάζοντας στο /r/apple (reddit) έπεσα πάνω σε αυτό το thread.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Antivirus σε Mac OS X? Άχρηστο κατ' εμέ. Anyway.

Ίσως αυτό σε βοηθήσει. Διαβάζοντας στο /r/apple (reddit) έπεσα πάνω σε αυτό το thread.

Για την οθόνη να το καταλάβω. Γενικότερα πολλοί λένε ότι έχει μικρότερη φωτεινότητα και από το Macbook 12 και δεν μπορούν να καταλάβουν το γιατί. Αλλά τα υπόλοιπα που λέει πως γίνεται να ισχύουν; Το πληκτρολόγιο δεν γίνεται να είναι χειρότερο. Και το trackpad αφού είναι ίδιο. Για την cpu δεν τίθεται θέμα καθώς έχει το touch bar model που οκ είναι διπύρηνο αλλά ξεκινάει από τα 2.9ghz οπότε προφανώς θα είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...