Προς το περιεχόμενο

Macbook air 2018 vs Macbook pro 13 no touch bar


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Παιδιά μιλάμε για αγορά από Αμερική να το φέρει γνωστός και μιλάμε για τιμές Black Friday εκεί. Προφανώς και το pro 2018 είναι το καλύτερο και είναι πιο future proof. Χαίρω πολύ. 400€ διαφορά δεν είναι αμελητέα όμως. Και πολλοί όπως εγώ έχουν σαν φράγμα για αγορά υπολογιστή τα 1000€. Στο θέμα μας. Το δίλημμα που υπάρχει για εμένα είναι. 940€ τελική τιμή για το MacBook Air 2018 ή 1085€ τιμή με τα τωρινά δεδομένα Αμερικής για το pro 2017. 

Το air είναι φρέσκο μοντέλο που είναι σημαντικό για μένα, έχει Touch ID, καλύτερη μπαταρία και 150€ λιγότερα.

 Το pro είναι σε όλους τους τομείς επιδόσεων καλύτερο και κυρίως που είναι το σημαντικότερο για μένα στην οθόνη. Έχει 150€ περισσότερα, δεν έχει Touch ID, έχει το προβληματικό από όσο λένε πληκτρολόγιο  και έχει βγει αυτό το προγραμμα αντικατάστασης για τον δίσκο για μοντέλα που παράχθηκαν από Ιούνιο 2017 έως Ιούνιο 2018. Το διάστημα είναι αρκετά μεγάλο όποτε κατά 99% αυτό που θα πάρω και εγώ θα συμπεριλαμβάνεται σε αυτό το προγραμμα. Με τον τρόπο που θα γίνει η αγορά δεν μπορώ να ελέγξω από πριν αν θα είναι το λαπτοπ στο προγραμμα. Όποτε εκεί σκέφτομαι ότι έστω ότι το παίρνω και τυχαίνει να είναι στο προγραμμα αντικατάστασης, άντε βγάλε άκρη εδώ πέρα. Και καινούργιο λαπτοπ τώρα να το πάω για αντικατάσταση δίσκου δεν μου κάθεται καλά. Επεξεργαστική ισχύ δεν με νοιάζει τόσο. Ξέρω πως για την χρήση που κάνω θα είναι και τα δυο μια χαρά. 

Αν θες και πιστεύεις πως έχει διαφορά η καλύτερη οθόνη πας στην καλύτερη οθόνη. Εγώ όμως θα πω γιατί να δώσεις 150 (15% της τιμής) για την οθόνη και όχι για 256 ssd ή για 16 RAM?...

Επεξεργαστικά παρόμοια είναι... Το touch id δεν λέει κάτι... περιττό είναι.

Αν τα λέω σωστά και το air είναι σφραγισμένο από παντού (δεν μπαίνει σκόνη δηλαδή) είναι plus του γιατί καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα χρειαστεί να ανοιχθεί ποτέ σε αντίθεση με το pro

Αν τώρα μπλέξεις και πάθει κάτι έχε υπόψει σου πως το T2 chip απαιτεί μόνο και αποκλειστικά service από την apple (άρα σε 7 χρόνια μπορεί να μην μπορείς να το κάνεις service) και βέβαια ο ssd δεν είναι recoverable  αν χαλάσει η μητρική ούτε από την apple σε αντίθεση με το 2017 που αν πάθει κάτι η μητρική, η apple μπορεί να σου σώσει τα αρχεία. Ό,τι βγαίνει από 2018 αν βγάλει πρόβλημα η μητρική χαιρετάς και το δίσκο μαζί.

 

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο προγραμμα που εβγαλε η apple για τους δισκους των Pro, δε γινεται αντικατασταση δισκου, σου φλασαρουν νεα firmware στον ηδη υπαρχοντα δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Άρα θεωρείτε ότι το pro του 2017 είναι καλύτερη επιλογή;

Ίδια είναι, άρα το air είναι πιο καλό λόγω νεότερης τεχνολογίας (ίδια επεξεργαστική ισχύς με καλύτερη διαχείριση ενέργειας) και λόγω τιμής.

και ίσως στο Black Friday να έχει και 256 ssd στην τιμή που είναι το pro τώρα αν είσαι τυχερός.

Άλλωστε χωρίς 16 gb σε 7 χρόνια μπορεί να μην είναι και πολύ καλή λύση και αφού θα έχεις 128 gb και θα παίζεις με stickaki απλά βάζεις τα αρχεία σου στο stickaki και όλα οκ.

Δεν βρίσκω λόγω να δώσεις +15% για να πάρεις το ίδιο μηχάνημα, που βγήκε πέρσυ και που είναι και πιο βαρύ και θα θέλει σε 3 χρόνια άνοιγμα και καθάρισμα (κάτι που δεν το κάνει επίσημα η apple εδώ, παρα μόνο αν ανεβάζει θερμοκρασίες - θέλεις μη εξουσιοδοτημένο service για το καθάρισμα), απλά μόνο και μόνο για την οθόνη...

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, enlightened είπε

Στο προγραμμα που εβγαλε η apple για τους δισκους των Pro, δε γινεται αντικατασταση δισκου, σου φλασαρουν νεα firmware στον ηδη υπαρχοντα δισκο.

Even better.

6 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Άρα θεωρείτε ότι το pro του 2017 είναι καλύτερη επιλογή;

Προσωπικά ναι. Μπορείς αργότερα να αναβαθμήσεις SSD (παράδειγμα φέρνω).

6 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Δεν βρίσκω λόγω να δώσεις +15% για να πάρεις το ίδιο μηχάνημα, που βγήκε πέρσυ και που είναι και πιο βαρύ, απλά μόνο και μόνο για την οθόνη...

Δεν είναι μόνο η οθόνη.

Έχει καλύτερη CPU και ίσως καλύτερο thermal management, upgradable SSD (!).

Έχει χειρότερο πληκτρολόγιο όμως και είναι μοντέλο του 2017.

21 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Άρα θεωρείτε ότι το pro του 2017 είναι καλύτερη επιλογή;

Πάρε το pro του 2017 με 16gb ram (ίσως το βρεις σε black friday σε ακόμη καλύτερη τιμή από αυτή που παραθέτω).

Πας όμως στα $1429.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι είχε βγάλει το macbook pro 2016 με 256hd στα 1200 αν θυμάμαι καλά ο Κώτσοβολος. Φυσικά έφυγε στο μισάωρο.

Be alert και για Ελλάδα ίσως κάτσει κάτι. Επίσης εκεί παίζουν και δόσεις που είναι μεγάλη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2018 στις 1:40 ΜΜ, thodoris20s είπε

Είμαι και γω ακριβώς στο ίδιο δίλημμα καθώς τον Δεκέμβριο θα αγοράσω ένα εκ των δύο. Κοίτα για τις εργασίες που λες ότι κάνεις δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά στην χρήση όποιο και να πάρεις. Αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή εκτός σπιτιού, έξω στον δρόμο π.χ, η φωτεινότητα των 500Nits του Pro θα σε βοηθήσει. Αλλιώς οι youtubers λένε ότι σε εσωτερικό χώρο δεν καταλαβαίνεις καν την διαφορά, και η οθόνη του Pro με το P3 color gamut γίνεται αντιληπτή μόνο στο έμπειρο μάτι, σε φωτογράφους, editor κλπ.

Εγώ προσωπικά κάνω ακριβώς την χρήση που κάνεις και συ, απλώς θέλω να βάλω και photoshop γιατί θέλω να ασχοληθώ έτσι σαν χομπι λίγο με την φωτογραφία, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Πιστεύω θα με καλύψει το Air ακόμα και για ελαφρύ βίντεο editing. Απλά δεν ξέρω τι θα γίνεται σε βάθος χρόνου.

Γενικότερα εγώ είμαι της άποψης ότι ότι είναι καινούργιο είναι και καλύτερο. Το air προσφέρει καλύτερη μπαταρία, touch id και αυτό το τσιπ που κάνει διαχείριση τον δίσκο, την ασφάλεια κλπ. Από την άλλη το Pro έχει καλύτερο επεξεργαστή και οθόνη. Είναι μοντέλο του 2017 με ότι αυτό συνεπάγεται (μελλοντικές αναβαθμίσεις κλπ) και πιστεύω θα χάσει αξία πιο γρήγορα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως δεν ξέρω.

Εν τέλει κατέληξα, επειδή θα το πάρω από Αμερική, όποιο έχει καλύτερη έκπτωση την Black Friday, αυτό να πάρω. Μέσα μου θέλω λίγο περισσότερο το Air αλλά φοβάμαι μην γονατίσει σε 4-5 χρόνια. Γενικά τρελό δίλημμα. Επίσης πιστεύω ότι το Pro 2017 θα καταργηθεί μέσα στο 2019 γιατί τώρα η σειρά που έχει η Apple είναι λίγο περίεργη.

Έχω macbook air 13 του 2012 με i7  512ssd kai 8gb ram το μηχανημα ακόμα ρολαρει λες και το πήρα σήμερα.  Δεν γονατίζει .ΥΣ το έχω καθαρά για editing Adobe suite και autocad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις απαντήσεις!

Θα είμαι σε αλέρτ για αυτά τα δύο και όποιο βρω θα το τσιμπήσω. Μάλλον στο air καταλήγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλές αγορές.

Πάντως υπάρχει κάποιος λόγος που θες mac? για το λειτουργικό ας πούμε;

γτ για μένα αν δεν χρειάζεσαι mac os (xcode, apple ecosystem, iphone κλπ) για μένα το dell xps είναι καλύτερη αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greg4 είπε

 

γτ για μένα αν δεν χρειάζεσαι mac os (xcode, apple ecosystem, iphone κλπ) για μένα το dell xps είναι καλύτερη αγορά...

πανακριβο και το xps 13, γιατι να το προτιμησει καποιος; για το coil whine;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/13341489/Dell-XPS-13-9360-Touch-i7-8550U-8GB-256GB-QHD-W10.html

vs https://www.skroutz.gr/s/12166799/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8GB-256GB-2017.html

2 κατοστάρικα κάτω και με αρκετά καλύτερη cpu

Τώρα το coil whine ίσως εμφανιστεί σε μερικά κομμάτια αλλά αν το παρατηρήσεις μπορείς να το γυρίσεις πίσω. Και η Dell έχει κορυφαία υποστηρίξει.

Δεν το λέω για vs σε καμία περίπτωση αλλά αν ο thodoris ζορίζεται για macbook και δεν έχει κάποιον ιδιαίτερο λόγο για mac, να κάνει την δουλειά του με το dell :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greg4 είπε

https://www.skroutz.gr/s/13341489/Dell-XPS-13-9360-Touch-i7-8550U-8GB-256GB-QHD-W10.html

vs https://www.skroutz.gr/s/12166799/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8GB-256GB-2017.html

2 κατοστάρικα κάτω και με αρκετά καλύτερη cpu

Τώρα το coil whine ίσως εμφανιστεί σε μερικά κομμάτια αλλά αν το παρατηρήσεις μπορείς να το γυρίσεις πίσω. Και η Dell έχει κορυφαία υποστηρίξει.

Δεν το λέω για vs σε καμία περίπτωση αλλά αν ο thodoris ζορίζεται για macbook και δεν έχει κάποιον ιδιαίτερο λόγο για mac, να κάνει την δουλειά του με το dell :) 

Δε χρειάζεται να παραθέσεις τιμές skroutz που δίνουν μόνο ένα χρόνο εγγυηση.

Μπορείς να το αγοράσεις Ιταλια/ Γερμανία/ Ισπανία/ U.K. και πάει λέγοντας σε καλύτερη τιμή από αυτή που παραθέτεις.

Το coil whine η dell λέει ότι είναι φυσιολογικό και λέει ότι έχει λυθεί σαν θέμα αλλά μια βόλτα στο reddit θα σε πείσει για το αντίθετο. 

Αν δεν έχει λόγο για mac os x, να πάει σε πιο φθηνό windows laptop, όχι στο XPS που μπορεί να του κάτσει με coil whine και να τρέχει μετά.

Φυσικά είναι προσωπική άποψη/ εκτίμηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greg4 είπε

καλές αγορές.

Πάντως υπάρχει κάποιος λόγος που θες mac? για το λειτουργικό ας πούμε;

γτ για μένα αν δεν χρειάζεσαι mac os (xcode, apple ecosystem, iphone κλπ) για μένα το dell xps είναι καλύτερη αγορά...

Ο λόγος είναι το apple ecosystem. Έχω ήδη iPhone, airpods, Apple TV κλπ. Είχα παλιότερα και iPad. Και ο δεύτερος λόγος είναι ότι μου αρέσει πολύ σαν λειτουργικό από όσο το βλέπω τόσα χρόνια και θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το λογισμικό είναι θέμα προτίμησης θα έλεγα. Το macos μου φαίνεται με διαφορά καλύτερο από τα windows. Επίσης κάπως δένει καλύτερα software με hardware καθώς τα φτιάχνει η ίδια εταιρεία. Ένα μικρό παράδειγμα που με ενοχλεί στα windows ενώ στα μακ είναι παιχνιδάκι. Το screenshot. Στα μακ απλα πατάς έναν συνδυασμό πλήκτρων που θες εσύ και τσακ σου αποθηκεύει το screenshot στην επιφάνεια εργασίας και μπορείς και να διαλέξεις τι θα περιλαμβάνει το screenshot (όλη την οθόνη, το παράθυρο μόνο, μια φωτογραφία μέσα από το παράθυρο κτλ). Στα windows (αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί με έχει παιδέψει πολύ το θέμα) βασικά πατάς print screen και μετά paste στο paint εκεί θα κόψεις ότι δε θες και μετά αποθήκευση. Είναι κάτι πολύ απλό που το κουράζουν πολύ. Χώρια ότι μου τα έχουν κάνει τσουρέκια οι ειδοποιήσεις. Η που δεν τολμας να το κλείσεις ο καημένος γιατί καραδοκεί το update. Που έλεος πια τι αλλάζουν κάθε 3 και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Παιδιά μιλάμε για αγορά από Αμερική να το φέρει γνωστός και μιλάμε για τιμές Black Friday εκεί.

Δες και αυτο:

https://www.macrumors.com/2018/11/09/micro-center-200-off-2018-macbook-air/

 

Ηδη πουλανε με εκπτωση $200 τα καινουρια macbook air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...