Προς το περιεχόμενο

λιγότερο ρεύμα κατανάλωσης από τον ανελκυστήρα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι τρόπος υπάρχει στο να μειώσει κανείς το ρεύμα που καταναλώνει ο ανελκυστήρας της πολυκατοικίας του; Υπάρχει κάποια πατέντα ή μόνο να αλλάξει τη μηχανή ανέλκυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μην το χρησιμοποιείς και να κάνεις και λίγη άσκηση. Ίσως φαίνεται αστείο αλλά δεν το λέω για πλάκα. Το κάνω αρκετά τακτικά, κυρίως όταν δεν κουβαλάω ψώνια, αν και μένω στον 4ο. Και για να μην λέω ψέματα δεν το κάνω για την οικονομία. Βέβαια, να το πούμε και αυτό, ειδικά το κατέβασμα δεν είναι καλό για τα γόνατα μακροπρόθεσμα.

Απ' όσο ξέρω, μαγικές τεχνικές λύσεις δεν υπάρχουν εκτός από την αλλαγή του μηχανισμού. Το οποίο βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έχει οικονομικό νόημα να το κάνεις μόνο γι' αυτό. Μόνο στην περίπτωση που είναι παλιός ο ανελκυστήρας (συρματόσχοινα, κλπ) και γίνει αναβάθμιση γενικότερη.

Κάτι που μπορεί να σου μειώσει το κόστος του ηλεκτρικού, αν είσαστε αρκετά διαμερίσματα, είναι η σωστή χρήση του. Ίσως φαίνεται αστείο αλλά, όπως και σε πολλά άλλα μηχανήματα, μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε αλλά όχι απαραίτητα σωστά. Παρατηρώ ότι πολλοί κάνουν κατάχρηση στην ευκολία του πατήματος του κουμπιού κλήσης του θαλάμου.

πχ Ετοιμάζομαι να φύγω το πρωί για τη δουλειά, σχολείο, κλπ. Όπως κουμπώνω το πουκάμισό μου καλώ το ασανσέρ και συνεχίζω να ντύνομαι (ή να κλείνω τα παράθυρα στο σπίτι ή να βάζω μαρμελάδα στη φρυγανιά που θα μασουλάω στο δρόμο). Στο μεταξύ το ασανσέρ ήρθε αλλά ξανάφυγε αφού το κάλεσε κάποιος άλλος (οι περισσότεροι φεύγουμε ειδικά το πρωί περίπου τις ίδιες ώρες). Συνεπώς το ανέβασμά του μέχρι το σπίτι μου ήταν άσκοπο όπως και η σχετική κατανάλωση. Και αυτό μπορεί να γίνει πολλές φορές μέσα στην ημέρα. Όσο δε ψηλότερα είναι ένα σπίτι τόσο έχουν την τάση οι ένοικοι να φέρνουν το ασανσέρ νωρίτερα για "να μην περιμένουν"

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά εν τω μεταξύ δεν είναι ρυθμισμένα να κατεβαίνουν στο ισόγειο (ή άλλον προκαθορισμένο όροφο) μετά από κάποια ώρα;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περισσότερα σύγχρονα κατεβαίνουν στο ισόγειο μετά από Χ προρυθμισμένο χρόνο αδράνειας

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να πω που στην πολυκατοικια μας εχουμε 2 ανελκυστηρες και παροτι υπαρχει ενδειξη σε ποιο οροφο ειναι ο ανελκυστηρας σχεδον απαντες οταν θελουν να χρησιμοποιησουν τον ανελκυστηρα καλουν και τους 2 και οχι αυτον που ειναι στο πλησιεστερο οροφο!!Εχω  πετυχει τυπο στο ισογειο ο οποιος παροτι ο πρωτος ανελκυστηρας ηταν στο ισογειο πατησε το κουμπι και μηχανικα πηγε και πατησε και τον αλλον ανελκυστηρα

Καποτε ρωτησα ενα ενοικο αν πιστευει οτι υπαρχει περιπτωση ο ανελκυστηρας που ειναι πιο "μακρια" να ερθει πιο γρηγορα απο αυτον που ειναι πιο "κοντα".Αφου το σκεφτηκε για λιγα δευτερολεπτα μου απαντησε "κανεις δεν ξερει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Τα περισσότερα σύγχρονα κατεβαίνουν στο ισόγειο μετά από Χ προρυθμισμένο χρόνο αδράνειας

Τα γεγονός ότι οι σύγχρονοι ανελκυστήρες σε φάση αδράνειας κατεβαίνουν στο ισόγειο ή στο υπόγειο αν υπάρχει, συμβάλει στην μικρότερη καταπόνηση που δέχεται το έμβολο. Όταν είναι σε όροφο το έμβολο είναι τεντωμένο αν μπορούμε να το πούμε έτσι. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχουν όλοι οι ανελκυστήρες έμβολο, για το πρόβλημα του zoranb η λύση είναι να κατασκευάσει ένα AFE inverter που θα κάνει ανάκτηση ενέργειας όταν κατεβαίνει ο θάλαμος και θα παράγει ενέργεια αντί να καταναλώνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πόσο δηλαδή κοστίζει το μήνα το ασανσέρ και θες να το μειώσεις?

Και οσο και να κοστιζει επιμεριζεται. Τα πιο πολλα δεν ειναι το ρευμα,που ειναι αστειο, αλλα το κοστος συντηρησης σε εταιρεια που το εχει αναλαβει. Και οταν βγαλει καποια ζημια αλλα χρηματα παλι.

επισης αν θελετε να ειστε νομιμοι κανονικα θελει αδεια χρησης ο ανελκυστηρας, να μπει σε καποιον φορεα. Αλλα χρηματα παλι, πολυ περισσοτερα απο το ρευμα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zoranb είπε

Το κοινόχρηστο ρεύμα ήρθε στα 250Ε, δεν είναι κ λίγο ε!

Ειναι και αλλα εκει πανω. Μαλλον θελετε ηλεκτρολογο να κανει ερευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cumulus είπε

Καποτε ρωτησα ενα ενοικο αν πιστευει οτι υπαρχει περιπτωση ο ανελκυστηρας που ειναι πιο "μακρια" να ερθει πιο γρηγορα απο αυτον που ειναι πιο "κοντα".Αφου το σκεφτηκε για λιγα δευτερολεπτα μου απαντησε "κανεις δεν ξερει"

Πες του να γραφτεί στο insomnia.

Λείπουν χαρακτήρες σαν αυτόν εδώ μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zoranb είπε

Το κοινόχρηστο ρεύμα ήρθε στα 250Ε, δεν είναι κ λίγο ε!

Ούτε και πάρα πολλά είναι, μη νομίζεις 

Και εμένα στη πολυκατοικία μου κάνα 200αρι έρχεται και είναι 6όροφη με 8 διαμερίσματα (το 1 μάλιστα κλειστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...