Προς το περιεχόμενο

Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ Special Edition 8GB - Blue @amazon.co.uk 222€


giannakp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καραμπινατη περιπτωση coil whine ειναι , με τον καιρο μπορει να φυγει και απο μονο του . Παντως rma για coil whine οι περισσοτερες εταιριες δεν κανουν . 

Τι RMA;

Επιστροφή στο Amazon εντός 30 ημερών επειδή δεν έμεινε ικανοποιημένος από το προιόν. Δικαίωμα υπαναχώρησης του καταναλωτή. Εδώ δε μιλάμε για Public...

50 λεπτά πριν, Anonymousx είπε

Ποια ειναι η διαδικασια για να γινει επιστροφη? 

1) Ζητάμε επιστροφή από το support του Amazon. Μας ρωτάνε αν θέλουμε refund ή άμεση αντικατάσταση.

2) Εκτυπώνουμε τα χαρτιά που μας δίνουν. Το ένα μπαίνει μέσα, το άλλο το κολλάμε στο κουτί. Αυτά για το τελωνείο δε χρειάζονται.

3) Πακετάρουμε την κάρτα με όλα τα παρελκόμενα της.

4) Ταχυδρομείο αποστολή ως συστημένο, κρατάμε την απόδειξη.

5) Όταν φτάσει μας βάζουν ΟΛΑ τα λεφτά + αυτά του ταχυδρομείου αφού στείλουμε φωτο της απόδειξης ή μόνο του ταχυδρομείου αν έχουμε ζητήσει αντικατάσταση.

* Αν δηλώσουμε ότι μας ενοχλεί το πρόβλημα αλλά το αντέχουμε μπορεί να μας γίνει πρόταση να μας επιστρέψουν το 20% του ποσού και να κρατήσουμε το προϊόν.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Τι RMA;

Επιστροφή στο Amazon εντός 30 ημερών επειδή δεν έμεινε ικανοποιημένος από το προιόν. Δικαίωμα υπαναχώρησης του καταναλωτή. Εδώ δε μιλάμε για Public...

Δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται στην κάρτα γραφικών; Εγώ σκέφτομαι να αντικαταστήσω το psu αφού από εκεί ακούγεται ο θόρυβος. Η gpu είναι άψογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, giannakp είπε

Δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται στην κάρτα γραφικών; Εγώ σκέφτομαι να αντικαταστήσω το psu αφού από εκεί ακούγεται ο θόρυβος. Η gpu είναι άψογη.

Λοιπον το coil whine υπηρχε ανεκαθεν και θα συνεχισει να υπαρχει , κανενας δεν σου εγγυαται οτι αν αλλαξεις psu θα σταματησει ο θορυβος , ειναι θεμα τυχης . Το να γυρισεις πισω την καρτα γιαυτο το θεωρω τουλαχιστον χαζο μιας και οποιαδηποτε καρτα και να παρεις μπορει να στο κανει . Εκτος αν ειναι τοσο ενοχλητικο κρατας την καρτα σου οπως και το psu(Εκτος αν ειχες σκοπο ετσι και αλλιως να το αλλαξεις τοτε πηγαινε σε αλλο ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, giannakp είπε

Δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται στην κάρτα γραφικών; Εγώ σκέφτομαι να αντικαταστήσω το psu αφού από εκεί ακούγεται ο θόρυβος. Η gpu είναι άψογη.

Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μόνο δια της ατόπου απαγωγής θα καταλάβεις τι φταίει.

Μη βιαστείς. Δανείσου άλλο PSU ή βάλε την κάρτα σε άλλο PC.

Ή όπως λέει και ο αποπάνω κράτησε τα και απλά μάθε να το αγνοείς. Μόνο ηχητικό είναι το πρόβλημα, δε σημαίνει ότι θα χαλάσει το ένα από τα δύο σε λίγο καιρό.

(Είχα σε ένα μέτριο τροφοδοτικό δύο 7950 σε crossfire χωρίς coil whine. Αλλάζω σε RX480 4GB και αρχίζει το coil whine. Αλλάζω τροφοδοτικό με ένα καλό Corsair RM650x. Εξαφανίζεται το coil whine. Αλλάζω σε RX580 8GB και έχω πάλι coil whine. 😣  Έχω undervolted την κάρτα οπότε δε με ενοχλεί ιδιαίτερα πλέον.)

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια επειδη η καρτα αναμενεται την επομενη εβδομαδα, ειμαι στην αναζητηση οθονης. μετα απο βοηθεια των παιδιων στο αντιστοιχο θεμα των  οθονων κατεληξα σε αυτην: https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/LG-Monitor-29-29um59-29UM59.htm . λεφτα για ακριβοτερη δεν παιζουν οποτε μπορειτε μου πειτε και εσεις την γνωμη σας? την αναλυση θα την παλεψει να εχω σταθερα 60-75 hz? αλλα και γενικα για την οθονη πως την βλεπετε

Επεξ/σία από dimitrisp13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimitrisp13 είπε

παιδια επειδη η καρτα αναμενεται την επομενη εβδομαδα, ειμαι στην αναζητηση οθονης. μετα απο βοηθεια των παιδιων στο αντιστοιχο θεμα των  οθονων κατεληξα σε αυτην: https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/LG-Monitor-29-29um59-29UM59.htm . λεφτα για ακριβοτερη δεν παιζουν οποτε μπορειτε μου πειτε και εσεις την γνωμη σας? την αναλυση θα την παλεψει να εχω σταθερα 60-75 hz? αλλα και γενικα για την οθονη πως την βλεπετε

Άνετα. Σε κάποια κακά optimised παιχνίδια (δες Assassins Creed Odyssey που είναι και πρόσφατο) ίσως χρειαστεί να ρίξεις ελάχιστα κάποια settings για να παίζεις Ultrawide, αλλά δεν νομίζω να βλέπεις καν διαφορά σε σχέση με maxed settings.

Η οθόνη αυτή έχει και freesync και σου έρχεται γάντι με την κάρτα που πήρες.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitrisp13 είπε

παιδια επειδη η καρτα αναμενεται την επομενη εβδομαδα, ειμαι στην αναζητηση οθονης. μετα απο βοηθεια των παιδιων στο αντιστοιχο θεμα των  οθονων κατεληξα σε αυτην: https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/LG-Monitor-29-29um59-29UM59.htm . λεφτα για ακριβοτερη δεν παιζουν οποτε μπορειτε μου πειτε και εσεις την γνωμη σας? την αναλυση θα την παλεψει να εχω σταθερα 60-75 hz? αλλα και γενικα για την οθονη πως την βλεπετε

1080p είναι η οθόνη, το ότι είναι wide δεν μετράει τόσο σε σχέση με το να ήταν 16:9 (δηλαδή μικρή η διαφορά)

Αν μία 580 δε μπορεί να βγάλει 60 frames (όχι hz) μίνιμουμ στα 1080p τότε ή το παιχνίδι είναι πολύ κακογραμμένο ή πρέπει να κατεβάσεις τα settings από το extremely insane superultra graphics στο ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσες να το πας ένα κλικ πιο πάνω με 30-40ε ακόμα (και αρκετό χώρο στο γραφείο μιας και είναι 32') με αυτή. Ξέρω πως 1440p δεν θα βγάζεις πάντα και παντού, αλλά στα περισσότερα παιχνίδια με high settings θα είσαι κομπλέ.

Απλά το λέω μιας και την έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό επειδή είναι το καινούριο μοντέλο της AOC με IPS αντί του παλιού VA που είχε προβλήματα (οι 3 από τις 4 κριτικές στο skroutz μιλάνε για το παλιό μοντέλο επειδή οι έξυπνοι στην AOC απλά πρόσθεσαν 2 γράμματα στο τέλος και ο κόσμος που δεν ξέρει μπερδεύεται). Το κακό με εμένα είναι ότι έχω την rx470 και θα πρέπει να πέφτω πολύ στα settings σε games αν θέλω να παίζω στα 1440p.

 

Επεξ/σία από JoannisV
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimitrisp13 είπε

παιδια επειδη η καρτα αναμενεται την επομενη εβδομαδα, ειμαι στην αναζητηση οθονης. μετα απο βοηθεια των παιδιων στο αντιστοιχο θεμα των  οθονων κατεληξα σε αυτην: https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/LG-Monitor-29-29um59-29UM59.htm . λεφτα για ακριβοτερη δεν παιζουν οποτε μπορειτε μου πειτε και εσεις την γνωμη σας? την αναλυση θα την παλεψει να εχω σταθερα 60-75 hz? αλλα και γενικα για την οθονη πως την βλεπετε

Επειδη εχω παρει και εγω αυτην την καρτα θα ηθελα απο καποιον που να εχει παρομοιο monitor ( 29" ultrawide  ) να μου πει αν κανει για gaming (pubg,lol,csgo,Assassins Creed Odyssey ) η προηγουμενη οθονη μου ηταν  lg-flatron e2260 και δεν ξερω αν κανει μια τοσο μεγαλη οθονη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Anonymousx είπε

Επειδη εχω παρει και εγω αυτην την καρτα θα ηθελα απο καποιον που να εχει παρομοιο monitor ( 29" ultrawide  ) να μου πει αν κανει για gaming (pubg,lol,csgo,Assassins Creed Odyssey ) η προηγουμενη οθονη μου ηταν  lg-flatron e2260 και δεν ξερω αν κανει μια τοσο μεγαλη οθονη .

Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος αλλά με την ανάλυση. Η RX580 φτάνει και περισσεύει για τώρα και για τα επόμενα 4-5 χρόνια (πιστεύω και παραπάνω, αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου) για 1080p, ακόμα και σε ultrawide (όπως είπε και ο saxos η διαφορά είναι μικρή μεταξύ 16:9 και 21:9). Μόνη εξαίρεση παιχνιδιών που δεν θα μπορείς να παίξεις maxed είναι κάποια κακοptimised (το odyssey π.χ.) που ακόμα και οι δυνατότερες κάρτες με κάποιες ρυθμίσεις στα γραφικά (όπως realistic clouds) γονατίζουν.

Τώρα αν πας σε μεγαλύτερη ανάλυση, η κάρτα αντέχει σε αρκετά παιχνίδια το 1440p (όχι πάντα με maxed γραφικά). Μπορείς να δεις σε αυτή την περίπτωση benchmarks στο youtube στα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν για να πάρεις μια γεύση του τι να περιμένεις.

4K με αυτή την κάρτα μόνο lol, csgo.

 

Άποψη μου: Πήγαινε σε ένα κατάστημα που έχει την παραπάνω οθόνη και δες αν σου αρέσει σαν μέγεθος. Εγώ που την είχα στο μάτι παλαιότερα, όταν την είδα από κοντά μου φάνηκε πολύ μακρόστενη οπότε έμεινα στην 24άρα μου. Αν εσένα σου αρέσει, καθώς είναι τελείως υποκειμενικό το πράμα, πάρε την και μην φοβάσαι για επιδόσεις. Η κάρτα που πήρες θα σε υπερκαλύπτει για αρκετό καιρό.

Σαν οθόνη επίσης έχει πολύ καλό πάνελ (πανέμορφα χρώματα, freesync κτλ).

 

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος αλλά με την ανάλυση. Η RX580 φτάνει και περισσεύει για τώρα και για τα επόμενα 4-5 χρόνια για 1080p, ακόμα και σε ultrawide (όπως είπε και ο saxos η διαφορά είναι μικρή μεταξύ 16:9 και 21:9).

Τώρα αν πας σε μεγαλύτερη ανάλυση, η κάρτα αντέχει σε αρκετά παιχνίδια το 1440p (όχι πάντα με maxed γραφικά). Μπορείς να δεις σε αυτή την περίπτωση benchmarks στο youtube στα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν για να πάρεις μια γεύση του τι να περιμένεις.

4K με αυτή την κάρτα, μόνο lol, csgo.

4Κ δεν με ενδιαφερει  μονοτο 1440p , δεν θελω να παω πιο ψηλα. Απο οτι ειδα με μια γρηγορη ματια το pubg παιζει 30-40 fps στο ultra οποτε αν παω στα high πιστευω θα ειμαι κομπλε για 1440p. Ειναι κουραστικο στο πολυωρο gaming να εχεις  29" ultrawide monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...