Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες-Αξιολόγηση ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
41 λεπτά πριν, ziaba είπε

εγώ όχι (ίσως λόγω ηλικίας🤪), που βρίσκεται?

Κανονικά, θα έπρεπε να βρίσκεται κάτω από τις φωτογραφίες της αγγελίας.

Μήπως επειδή το tab είναι γκρίζα γράμματα σε λευκό φόντο δεν φαίνεται;

Αλλιώς, είναι σφάλμα, στείλε αν μπορείς ένα screenshot με το τι βλέπεις, να το δούμε (καλύτερα στα bugs, που τα ελέγχουν οι αρμόδιοι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TgKMyAa.png

που πρέπει να ναι κάτω από τις φώτο μήπως πρέπει να περάσω με το βελάκι από κει?

υ.γ η αγγελία είναι τελείως τυχαία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά φαίνεται πως βλέπουμε διαφορετικές πληροφορίες, στην ίδια αγγελία έχω κανονικά επιλογή αναφοράς της αγγελίας. Άρα, να δούμε γιατί τα μέλη δεν το βλέπουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎21‎/‎11‎/‎2018 στις 8:17 ΜΜ, Ardov είπε

Εγώ προσωπικά παραθέτω την περίπτωσή μου. Πρόσφατα έκανα συναλλαγή με ενα "μέλος" απατεώνα απο τη Θεσσαλονίκη.

1) Επικοινωνία με π.μ.  ---> ΟΚ

2) Επικοινωνία με τηλέφωνα ---> ΟΚ αν και ήταν πολύ φαφλατάς και έλεγε έλεγε έλεγε... (1ο καμπανάκι που ΔΕΝ πρόσεξα)

3) Κλείνουμε τη συμφωνία, ορίζονται τα μεταφορικά (κόστος), τα οικονομικά κλπ., τα τι και τα πώς.

4) Κάνω το έμβασμα συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών κατόπιν πίεσης απο το "μέλος" επειδή θέλει να κάνει μια άλλη αγορά και δεν έχει λεφτά. (2ο καμπανάκι που ΔΕΝ πρόσεξα)

5) Παραδίδει τα πράγματα στη μεταφορική προς αποστολή, ΔΕΝ κρατάει ούτε ενα αποδεικτικό, Δελτίο Παραλαβής κλπ κλπ. ή Κωδικό Αποστολής, τίποτε, και τελικά μου ανακοινώνει με email οτι ΔΕΝ δέχτηκαν οι μεταφορείς να εισπράξουν τα μεταφορικά και θα πρέπει να τα πληρώσω εγώ όταν μου φέρουν τα πράγματα! Ενώ του τα έχω ήδη καταθέσει τα μεταφορικά! (3ο καμπανάκι και φαρμακερό)

6) Έρχονται τα πράγματα. Πληρώνω τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ μεταφορικά απο τα συνεννοημένα που του έχω ήδη καταθέσει του απατεώνα. Απο τα 4 αντικείμενα, τα 2 ελαττωματικά.

7) Επικοινωνούμε, παραδέχεται πως ΔΕΝ γνώριζε για τα ελαττώματά τους καθώς τα είχε πάρει δεύτερο χέρι και πώς δεν είναι γνώστης του αντικειμένου. Παραδέχεται πως πρέπει να μου επιστρέψει τα μεταφορικά που έδωσα!

8 ) 3 εβδομάδες μετά, κατόπιν οχλήσεων τηλεφωνικών, μηνυμάτων φωτιά όπου έχω βγεί εκτός εαυτού και μου απαντά στο τελευταίο email: " "Αδερφέ" σου χρωστάω 30 €, ας μη χαλαστούμε γι'αυτό το ποσό" .

9) Σύνοψη: Κατόπιν συμφωνίας και τηλεφωνικών επικοινωνιών, τέθηκαν οι όροι. Κατάσταση αντικειμένων, τρόπος μεταφοράς, κόστος μεταφοράς, όλα ήταν και έγιναν εντελώς αντίθετα απο τα συμφωνημένα.

Επίλογος: Τον ανέφερα μέσω του αντίστοιχου συνδέσμου της αγγελίας του. Έστειλα pm σε συντονιστή σε σχέση με την περίπτωση. Αποτέλεσμα: Ο συγκεκριμένος απατεώνας συνεχίζει να αλωνίζει εδώ στο insomnia με δύο τουλάχιστον προφίλ τα οποία και γνωρίζω.

Προβληματισμός προς σκέψη και συζήτηση:  Το σύστημα αξιολογήσεων καθώς ΝΑΙ είναι πιο σωστό και δίκαιο καθώς είναι ελεγχόμενο, φαίνεται πως δίνει μεγαλύτερα δικαιώματα στον δημιουργό της αγγελίας απο ότι στον δεύτερο συναλλασσόμενο. Στην περίπτωσή μου,  ο πωλητής έθεσε την αγγελία "Σε εκκρεμότητα" και πλέον ΔΕΝ μπορώ ούτε να αξιολογήσω ούτε να κάνω τίποτε άλλο ώστε να προφυλάξω την κοινότητα απο τέτοιους κλεφτρανθρώπους. Επίσης ΔΕΝ ξέρω εαν μου επιτρέπεται να ανοίξω ένα νέο θέμα όπου θα αναφέρω τα δύο προφίλ του συγκεκριμένου και θα τον καταγγέλω δημόσια χωρίς φυσικά τα προσωπικά του στοιχεία και χωρίς φυσικά τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό, κυρίως για δική μου προφύλαξη. (εξύβριση κλπ.)

Το αποτέλεσμα είναι πως ΔΕΝ ξέρω πώς να προειδοποιήσω τους συμφορουμίτες μου και πώς να ενημερώσω τους αρμόδιους συντονιστές τουλάχιστον να τον ελέγξουν και να τον τσακώσουν για τα διπλά προφίλ.

Συνεπώς φαίνεται πως και πάλι οι συνθήκες του ευρύτερου "συστήματος" ευνοούν τους καιροσκόπους απατεώνες.

Οι προβληματισμοί που τέθηκαν, γράφτηκαν μετά απο μια μεγάλη πορεία μου στο φόρουμ, με ενα θετικότατο προφίλ άνω των 150 αγοραπωλησιών στις αγγελίες και πληθώρα δημοσιεύσεων και συμμετοχών σε διάφορες δημόσιες συζητήσεις τα τελευταία 12 έτη που έχω την τιμή να είμαι μέλος της κοινότητας του Insomnia.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση και ζητώ συγγνώμη εκ των υστέρων για την μακροσκελή μου δημοσίευση.

Την πατησα και εγω με καποιο κλεφτοπαιδο από Πατρα  και δεν προκειται να ξανααγορασω από το insomnia θα πρεπει να το μεταφέρουμε σε ολους για να μην την πατασει κανενας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, panossiatista είπε

Την πατησα και εγω με καποιο κλεφτοπαιδο από Πατρα  και δεν προκειται να ξανααγορασω από το insomnia θα πρεπει να το μεταφέρουμε σε ολους για να μην την πατασει κανενας άλλος.

Θα ήθελα να παραθέσω κάποια στατιστικά στοιχεία για να μην δημιουργείται σύγχιση.

Στο Insomnia είμαι μέλος σχεδόν 13 χρόνια. Κάποιες περιόδους με ενεργό παρουσία, με δημοσιεύσεις/σχολιασμούς και κάποιες άλλες πιο σιωπηλά όπου απλά κάνω ανάγνωση τα διάφορα θέματα.

Ωστόσο το τμήμα των αγγελιών το έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς. Προφανώς αντικατοπτρίζεται απο τις 151 θετικές (100% ) αξιολογήσεις μου μέχρι τώρα. Αυτό φυσικά και ΔΕΝ σημαίνει οτι οι συνολικές αγοραπωλησίες ήταν 151. Ήταν πολύ περισσότερες, θα υπολόγιζα περίπου στις 250 μέχρι στιγμής. Με εμπειρικά στοιχεία, πριν την αναβάθμιση του site, όπου οι αξιολογήσεις γίνονταν εντελώς στον αέρα και πανεύκολα ακόμη και σαν σχολιασμός, αρνητικός ή θετικός, στις 10 αγοραπωλησίες, αξιολόγηση μου επιστρεφόταν στις 6 και πολλές φορές με υπενθύμιση σε προσωπικό μήνυμα. Προσωπικά πάντοτε αξιολογώ. Με το νέο σύστημα αξιολογήσεων, στα 10 πράγματα που θα αγοράσω ή θα πουλήσω, αξιολόγηση μπαίνει στα 4 είτε γιατί οι πωλητές/αγοραστές κλείνουν την αγγελία και ΔΕΝ δηλώνουν αγοραστή (αντικείμενο μη διαθέσιμο) είτε γιατί ΔΕΝ την κλείνουν είτε γιατί την αφήνουν σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ. Να τονίσω πως ανάμεσα στους συγκεκριμένους χρήστες που ΔΕΝ προβαίνουν σε αξιολόγηση βρίσκονται και ορισμένοι ενεργοί και αξιόλογοι πωλητές/αγοραστές οι οποίοι στη συνάντηση που κάνουμε και τους ζητάω την αξιολόγησή τους μου απαντούν "Πάρε με τηλέφωνο ή στείλε μου να μου πείς οτι όλα ΟΚ με το αντικείμενο, και άσ'τη την αξιολόγηση, ποιός νοιάζεται για τις αξιολογήσεις και το site". Θα μπορούσα να μπώ επιτόπου σε αντιπαράθεση ή να υποψιαστώ πως το αντικείμενο θα είναι σε άσχημη κατάσταση εκείνη τη στιγμή. Όμως απεδείχθη πως κανένας εξ'αυτών ΔΕΝ μου πούλησε χαλασμένο αντικείμενο. Όλα ήταν ευκαιρίες και σε άριστη κατάσταση. Βέβαια όσες αντιπαραθέσεις και να δημιουργήσω σχετικά με τις αξιολογήσεις, άντε να πείσεις στο δρόμο τον συγκεκριμένο άνθρωπο με την ανωτέρω διατυπωμένη αντίληψη, για το αντίθετο, να ανταλλάξουμε δηλαδή αξιολογήσεις.

Γνωρίζω ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ τους κανονισμούς (δεν προχωράμε σε αγοραπωλησία αν δεν έχει κλείσει ο χρήστης την αγγελία του και δεν μας έχει ορίσει ως συναλλασσόμενο μέλος), αποτυπώνω όμως τι συμβαίνει στην πραγματικότητα ως μέλος με "πείρα" στις αγοραπωλησίες άνω της 10ετίας στο insomnia και άλλη μια 20 ετία στο Emarket (παλιό καλό Fleamarket εποχές 90s-αρχές 2000) με άλλες 210+ αξιολογήσεις εκεί (μέλος AristotelisGR). Κι εκεί επίσης γινόταν ο κακός χαμός με τις αξιολογήσεις αφού κι εκεί με δυσκολία να αφήσει κανείς αξιολόγηση (5 στους 10). Συνολικά απο το 2000 που αγόρασα το πρώτο μου μεταχειρισμένο αντικείμενο μέσω fleamarket τότε, έχω κάνει όπως αποδεικνύεται και απο τις αξιολογήσεις και απο τα στατιστικά πάνω απο 600 αγοραπωλησίες μέχρι τώρα απο Insomnia και Emarket. Θα συμπεριλάβω κι άλλες 100 απο Χρυσή Ευκαιρία/άλλα φόρουμ/Car.gr σύνολο λοιπόν 700 χοντρικά.

Θα γράψω όμως για το Insomnia για αυτές τις 250 περιπτώσεις τα στραβά και τα ανάποδα με σειρά απο το πιο πρόσφατο --> πιο παλιό.

2018

1) Ο αλήτης με τα ηχεία απο τη Θεσσαλονίκη. (χασούρα 300 ΕΥΡΩ μαζί με τα διπλά μεταφορικά που πλήρωσα) 

Απεδείχθη πως είχε 3+ λογαριασμούς εδώ τους οποίους και ανακάλυψαν οι διαχειριστές του Insomnia. 

Είχε το θράσος να μου στείλει και email μετά απο την αγανάκτησή μου και να μου γράψει πως "Έλα ρε Άρη μη χαλαστούμε τώρα για αυτά τα ποσά". Τόσο λαμόγιο.....! Πραγματικά λυπάμαι γι'αυτόν! Άλλοι χρησιμοποιούν το μυαλό τους για απατεωνιές κι άλλοι για να επισκευάζουν τις σαβούρες που τους πουλάνε. (Ευτυχώς κατάφερα και επιδιόρθωσα τα 3 στα 4 αντικείμενα που μου πούλησε χωρίς ιδιαίτερο κόστος αλλά με κόστος πολλών εργατοωρών.)

Ο χρήστης ήταν κάτω των 10 αξιολογήσεων / ελάχιστη δραστηριότητα στο φόρουμ / βρισκόταν Θεσσαλονίκη.

 

2) Άλλος αλήτης με εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο Toshiba. (χασούρα 30 €) Ήρθε απο Χαλκίδα για δουλειές και ταυτόχρονα να συνδυάσουμε τη συνάντηση. Κόλλησα στον ηλεκτρικό γιατί κάποιος συμπολίτης μας επιχείρησε να αυτοκτονήσει και αναγκάστηκα να στείλω κάποιον γνωστό μου που βρισκόταν κοντά στο σταθμό του Μοσχάτου, ώστε να παραλάβει το δίσκο. Μου είχε στείλει screenshot απο HD Sentinel "άψογο". Όταν έβαλα τον δίσκο στον υπολογιστή, εκείνος ήταν νεκρός με 0 υγεία και 6 ψήφιο αριθμό κατεστραμμένων τομέων. Επικοινώνησα μαζί του 800 φορές, τίποτα.

Ο χρήστης ήταν 0 αξιολογήσεων / μηδενική δραστηριότητα στο φόρουμ / βρισκόταν Χαλκίδα

 

3) Παρήγγειλα από εναν συμφορουμίτη μας εναν i7 920 αντί 12€ μαζί με τα μεταφορικά πήγε 15.5€. (χασούρα 15.5€) . Για κάποιο λόγο ο επεξεργαστής δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου (μέσω ΕΛΤΑ απλό επιστολικό ταχυδρομείο ΧΩΡΙΣ tracking number). Επικοινωνήσαμε πάρα πολλές φορές, θέλησε να μου επιστρέψει τα ΜΙΣΑ χρήματα στο λογαριασμό μου και μου ζήτησε χίλια συγγνώμη. Επικοινωνία ήταν άμεση μέσω pm. Προσωπική μου γνώμη, απλά μετάνοιωσε εν μέσω συζητήσεων και ΔΕΝ ήθελε να μου το πεί.

Ο χρήστης ήταν άνω των 50 αξιολογήσεων / έντονη δραστηριότητα στο φόρουμ / βρισκόταν Θεσσαλονίκη.

 

2014

4) Πούλησα ενα εξαιρετικό κινητό τηλέφωνο (κινέζικη μάρκα Elephone) σε εναν ελεεινό τρισάθλιο τύπο, αγενέστατο και εντελώς αδέξιο. Συναντηθήκαμε κάπου στο Περιστέρι ήρθε να το παραλάβει με το αυτοκίνητό του. 100 ΕΥΡΩ ενώ το τηλέφωνο έπρεπε να δώσεις άνω των 200 για να το φέρεις απο εξωτερικό. (100 ΕΥΡΩ χασούρα). Απόλυτα ελεγμένο, ΔΕΝ πουλάω ποτέ σκάρτα πράγματα με ρίσκο να καταστρέψω την εικόνα μου εδώ στο Insomnia. Καλύτερα να σου βγάλουν το μάτι παρά το όνομα! Το δοκίμασε, έβαλε SIM, έκανε κλήσεις, δοκιμάσαμε το Bluetooth, το Wifi, όλα! Εδώ να τονίσω πως ο άνθρωπος ήταν πολύ επιπόλαιος, του έπεσε στο αυτοκίνητο το τηλέφωνο 3 φορές, ευτυχώς στο πατάκι, αλλά έπεσε. Καθόλου επιδέξιες κινήσεις, έτρεμαν τα χέρια του, έβαζε δύναμη στα δάχτυλα και λύγιζε την οθόνη και εν τέλει προτίμησα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και να του κάνω εγώ στα χέρια μου όλες τις δοκιμές. Μετά απο δύο μέρες, με πήρε τηλέφωνο και ζήτησε να μου το επιστρέψει γιατί ΔΕΝ ανοίγει πλέον.

Όπως είπα πριν, ως σωστός πωλητής οφείλω να το ελέγξω και να μην αφήσω τον άνθρωπο στο πουθενά. Υποστήριξη after sales. Όντως ΔΕΝ άναβε το τηλέφωνο και δέχτηκα την επιστροφή χωρίς πολλά πολλά καθώς ήμασταν και οι δύο πολύ βιαστικοί! Ε, εκεί πάτησε λοιπόν αυτός και ξεγλίστρησε!

Εγώ ΔΕΝ έκανα τους απαραίτητους ελέγχους και κατόπιν "εορτής" έλεγξα το τηλέφωνο το οποίο είχε σοβαρές αμυχές στην περιοχή της SIM, είχε ράγισμα στο καπάκι και μάλιστα οι μεταλλικές επαφές του SIM reader είχαν βραχυκυκλώσει και ήταν ΟΛΕΣ στραβωμένες. Το τηλέφωνο νεκρό κι εγώ έχασα 100 ΕΥΡΩ. Ο τύπος άφαντος, φεύγοντας μάλιστα μου είπε, "Το θέλω πολύ, αν το φτιάξεις το θέλω, πάρε με τηλέφωνο. Αλλά ρε αδερφέ δυό φορές Πειραιά - Περιστέρι με έσκισες, τόσες βενζίνες." . Τι να πώ πραγματικά.

Ο χρήστης ήταν 0 αξιολογήσεων / μηδενική δραστηριότητα στο φόρουμ / βρισκόταν Αθήνα.

 

Κατα καιρούς έπεσα όντως σε ορισμένους άλλους που διαφήμιζαν "ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" ή "ΑΨΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ" και το προϊον απο κοντά ήταν για πέταμα, αλλά ΔΕΝ το συμπεριλαμβάνω καθώς ήταν μετρημένες στα δάχτυλα των 2 χεριών αυτές οι περιπτώσεις και σίγουρα ΔΕΝ προχώρησα σε αγορά.

Μια φορά αποπειράθηκαν να με κλέψουν σε συνάντηση στην Ομόνοια και έγινε σκηνικό Far West με φωνές και πανικό. Ευτυχώς υπήρχε κόσμος και αστυνομία στο σταθμό και αναγκάστηκε ο ένας να πετάξει τη συσκευή στα πλακάκια του σταθμού. Εμφανίστηκαν δύο δηλαδή για να αγοράσουν ενα παλαιό (πλέον) PDA που πωλούσα στα 50 ΕΥΡΩ. Όλα καλά, με μια μικρή αμυχή το PDA, αλλά εν τέλει βρήκε τον νέο ιδιοκτήτη που του άξιζε, λίγα χρόνια μετά, εδώ στο Insomnia.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

1) Στις 250 ολοκληρωμένες αγοραπωλησίες μου στο Insomnia εδώ και 13 χρόνια περίπου, 4 ήταν οι αποδεδειγμένες και "κακές" απο κάθε άποψη αγοραπωλησίες. Το ποσοστό που προκύπτει είναι εξαιρετικά χαμηλό. Άρα θεωρώ πως έχω επωφεληθεί απο τις δραστηριότητές μου στις αγγελίες του Insomnia και μάλιστα σε πολύ μεγάλο βαθμό

2) ΔΕΝ αγοράζουμε απο ανθρώπους με 0 αξιολογήσεις και 0 δραστηριότητα εδώ στο φόρουμ εκτός κι αν μπορούμε να ελέγξουμε το προϊον σχολαστικά και προτιμότερο στον χώρο του πωλητή!!!!!

3) ΔΕΝ αγοράζουμε απο ανθρώπους που δημιούργησαν λογαριασμό μόνο για να ανοίξουν μια αγγελία!!!!! (παραλίγο να την πατήσω 2 φορές μάλιστα)

4) Το "Άριστη κατάσταση" ενώ είναι ξεκάθαρο σημασιολογικά για κάποιους είναι υποκειμενικά μετρήσιμη κατάσταση. Ειδικά ορισμένοι εντελώς άσχετοι πωλητές, νομίζουν οτι το να είναι δεμένο ενα αντικείμενο με τις βίδες του και να "υπάρχει" απλά στον χώρο των 3 διαστάσεων, είναι άριστη κατάσταση. Γι'αυτούς οι βρωμιές, οι χαρακιές, τα σπασίματα ΔΕΝ επηρρεάζουν την κατάσταση και το δηλώνουν ως άριστο. Προσοχή σε αυτό, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΔΙΑΚΑΩΣ, βάσει ψυχολογίας όταν το έχουμε μια ανάσα πριν τα χέρια μας, τείνουμε να προβαίνουμε σε συμβιβασμούς με το τι περιμέναμε και εν τέλει αγοράζουμε κάτι παρά το γεγονός οτι αλλιώς διαφημιζόταν στην αγγελία και αλλιώς ήταν η πραγματικότητα. ΠΡΟ ΣΟ ΧΗ !!!!!!!!!!!

5) Ως πωλητές, ποτέ δεν συναντιόμαστε με κάποιον σε άκυρες βραδυνές ή πολύ πρωινές ώρες και προτιμάμε να βρισκόμαστε σε δημόσια μέρη με κίνηση και αρκετούς ανθρώπους. Προτιμάμε ωστόσο τον χώρο του πωλητή (σπίτι/κατάστημα) και με μικρή επιφύλαξη παρατηρούμε τα πάντα. Ποτέ δεν κρατάμε χρήματα μαζί μας πέραν της αξίας του προϊόντος και προπαντός ποτέ χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες!!!! 

6) Βάσει στατιστικών, οι άνθρωποι με 20+ αξιολογήσεις 100% θετικές, δύσκολα θα πουλήσουν κάτι χαλασμένο. Επίσης βάσει στατιστικών, άνθρωποι με δημοσιεύεις και ενεργό παρουσία, ανεξαρτήτως αξιολογήσεων, δύσκολα θα κάνουν απατεωνιά είτε σε αγορά είτε σε πώληση. 

7) Επειδή ξέρω πως είναι δύσκολο για ενα νέο μέλος να κερδίσει την εμπιστοσύνη του αγοραστικού κοινού και πως θέλει κόπο απο τις 0 αξιολογήσεις να φτάσει κανείς σε ενα σεβαστό επίπεδο, έχω να προτείνω στους πωλητές να μην ξεχνούν την παιδεία τους κι αν αυτή είναι ελλιπής να φροντίσουν να την εμπλουτίσουν. Απαιτείται ευγένεια, αξιοπρέπεια και τιμή σε ο,τι κάνουν, είτε στην επικοινωνία είτε στην όλη διαδικασία της αγοραπωλησίας. Αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως και για κάθε δραστηριότητα στη ζωή! Να μάθουμε όλοι επιτέλους πως αξία έχουν και τα χρήματα (άρα ο κόπος) του όποιου συμπολίτη μας και φυσικά να μην υποτιμούμε τη νοημοσύνη και τα δικαιώματα κανενός.

8) Πωλητές/αγοραστές που είτε έχουν πιεί το αμίλητο νερό και είναι βαριά πεπόνια είτε είναι φαφλατάδες και λένε λένε λένε ατελείωτα, είναι και οι πιό επικίνδυνοι. Απο τις 4 περιπτώσεις που περιέγραψα παραπάνω, όλοι ανήκαν σε αυτές τις δύο κατηγορίες! Παράξενο? Κι όμως αληθινό!

9) ΔΕΝ αγοράζουμε τόσο εύκολα και απλά απο επαρχία  ΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ χωρίς να έχουμε όλα τα στοιχεία του πωλητή και πόσο μάλιστα να έχουμε επικοινωνήσει ΣΩΣΤΑ αποκομίζοντας όλες τις πληροφορίες που θέλουμε και ακόμα περισσότερες!

10) Τέλος πιστεύω πως οι αγγελίες ΔΕΝ είναι ζημιογόνες εαν οι αγοραπωλησίες αφορούν αντικείμενα μικρής/μεσαίας αξίας. Δηλαδή μέχρι 300€ το πολύ! Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα αγόραζα ποτέ αντικείμενο 1000€ για παράδειγμα, να μου το στείλουν απο επαρχία με μια απλή τηλεφωνική επικοινωνία με μέλος ακόμη και με αξιολογήσεις.

 

Τα ανωτέρω είναι και αντικειμενικά συμπεράσματα και προσωπική άποψη απο την πολυετή "πείρα" στις αγοραπωλησίες και απο εξαγόμενα συμπεράσματα συζητήσεων με ουκ ολίγα αξιόλογα και επιφανή μέλη της κοινότητας του Insomnia.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Ardov
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...