Προς το περιεχόμενο

[Eξωτ. Σκληρός Δίσκος] WD My Passport 4TB 2.5" 74.90€ @ Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


Grim Ripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

140ΜΒ πιανω με usb 3 μεταφορα απευθειας απο ssd. Του εχω περασει 3.5tb δεδομενα. Παρα πολυ κρυος max 41 τον ειδα σε πολυωρη μεταφορα αρχειων. Στα 75 αν εβρισκα και αλλον θα ξανα επερνα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

140ΜΒ πιανω με usb 3 μεταφορα απευθειας απο ssd. 

Πως το μετρησες; Εχεις καποιο screenshot; Απο ssd περναω και εγω στα 115 που ειπα ωστε να μην εχουμε bottleneck. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει, γι αυτο κανω αυτο το σχολιο, μιας και καπου 3-4η σελιδα ειχα διαβασει οτι δεν ειναι τοσο καλος.

Τον εβαλα πριν λιγο πανω και αρχισα να περναω μεγαλα αρχεια.

Γραφει με 108-117ΜΒ/s, δεν εχω ξαναδει τετοια ταχυτητα σε 2.5αρη αν και δεν εχω πολλους καινουργιους, ολοι οι αλλοι ειναι 3ετιας ο νεοτερος. Νομιζω ομως οτι ειναι πολυ καλη ταχυτητα για hdd εξωτερικο 2.5αρη usb3.0

Οι μεγαλοι 2,5 τοσο πιανουν, φυσικα υπαρχουν και ποιο γρηγοροι. Απλα οσο γεμιζεο και αρχιζουν να γραφουν προς το εσωτερικο του πλατο θα πεσει στη μιση ταχυτητα.

Μπορεις να δεις τη συμπεριφορα του με ενα read test απο hdtune, πανω κατω τα ιδια με το write test βγαζει στους μηχανικους, καθως για να κανεις το write test θελει δισκο χωρις partition.

εαν το τρεξεις ανεβασε ενα screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, matrixxx είπε

Πως το μετρησες; Εχεις καποιο screenshot; Απο ssd περναω και εγω στα 115 που ειπα. :(

Δεν μετρησα με καποιο προγραμμα απλα οταν περνουσα τα αρχεια το ειδα στη μεταφορα των windows. Μιλαω για ταινιες και Iso αρχεια στα μικρα αρχεια επεφτε η ταχυτητα κατω απο 100 που εχει οι hdd απλα δεν τραβανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoc είπε

@Arkin & @matrixxx εαν τρεξετε και οι 2 hdtune και βγαλει διαφορετικα αποτελεσματα ειναι θεμα του usb3 controller σας.

Μονο μεταφορα αρχειων εκανα φιλε μου δεν τον τεσταρα με κατι. Του εχω περασει εδω και καιρο 3.5tb δεδομενα και οποτε τον χρειαζομαι τον συνδεω δεν τον εχω μονιμα πανω στο pc. Σε λιγες ωρες περασα τα 3.5tb. Κουμπωμενος πανω σε z370 μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυσκολο μου φαινεται να εχουν βγει διαφορετικες εκδοσεις και ο αρκιν να εχει εναν με λιγοτερα και μεγαλυτερης πυκνοτητας platters! Ελπιζω δηλαδη να μην ειναι αυτο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Μονο μεταφορα αρχειων εκανα φιλε μου δεν τον τεσταρα με κατι. Του εχω περασει εδω και καιρο 3.5tb δεδομενα και οποτε τον χρειαζομαι τον συνδεω δεν τον εχω μονιμα πανω στο pc. Σε λιγες ωρες περασα τα 3.5tb. Κουμπωμενος πανω σε z370 μητρικη.

Το ξερω το διαβασα, απλα εκανα το σχολιο για να δουμε εαν οντως εχει διαφορες με του matrixxx γιατι 2.5" και 140MB εχω δει, στα πρωτα gb, στο τελος του ζητημα να πιανει τα 70. Και τα windows παρα πολλες φορες αναφερουν λαθος νουμερα.

Μόλις τώρα, matrixxx είπε

Δυσκολο μου φαινεται να εχουν βγει διαφορετικες εκδοσεις και ο αρκιν να εχει εναν με λιγοτερα και μεγαλυτερης πυκνοτητας platters! Ελπιζω δηλαδη να μην ειναι αυτο... :)

Αυτο επισης ειναι ευκολο, ενα ζυγισμα αρκει 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, panoc είπε

Αυτο επισης ειναι ευκολο, ενα ζυγισμα αρκει 😛

Ναι, τα εκανα αυτα πριν 10 χρονια τοτε πχ με τους 5000 και  6400ΑΑΚS της WD! 

Αρκιν αν εχεις ζυγαρια πες μου, ζυγιζω οποτε τον βγαλω απο την εγγραφη που κανω τωρα.

Ζυγισε τον χωρις καλωδιο φυσικα, μονον του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν εχω ιδεα τι platters κτλ εχει παιδια εγω εβαλα να περασω 3.5tb iso/mkv ειδα στην αρχη την ταχυτητα που εγραφε και μετα ελαχιστοποιηση και τελος δεν το ξανα ειδα τι ταχυτητες ειχε. Σε πολλα αρχεια που περασα ομως απο cemu/dolphin επεσε κατω απο τα 100.

εν εχει σημασια τα μικρα αρχεια. Το hdtune θα βγαλει καθαρο sequntial.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ναι, τα εκανα αυτα πριν 10 χρονια τοτε πχ με τους 5000 και 6400ΑΑΚS της WD! 

Αρκιν αν εχεις ζυγαρια πες μου, ζυγιζω οποτε τον βγαλω απο την εγγραφη που κανω τωρα.

Ζυγισε τον χωρις καλωδιο φυσικα, μονον του.

Να το ξαναπω, και το Hdtune read τρεξτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

243.8 με την ζελατινουλα του

Αρα εχουμε ιδια platters. Μια χαρα. 😛

Ναι ιδιο δισκο ακριβως εχουμε. Τωρα για την ταχυτητα δεν ξερω τι εγινε ισως να ηταν για πολυ λιγο στην αρχη και να σταθεροποιηθηκε αργοτερα στα 115. Σαν backup ειναι κορυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...