Προς το περιεχόμενο

[Eξωτ. Σκληρός Δίσκος] WD My Passport 4TB 2.5" 74.90€ @ Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


Grim Ripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, james01gr είπε

επειδή δεν ξέρω εάν κάποιοι διαβάζετε τους όρους χρήσης των σελίδων και αγοράς, μια μεγάλη αλυσίδα (από αυτές που αναφέρονται σε αυτό το νήμα) αναφέρει

quote

Κάθε παραγγελία του χρήστη/πελάτη, ακολουθείται πάντοτε από αυτοματοποιημένο μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, σε διάστημα λίγης ώρας, εκ μέρους της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, που περιλαμβάνει την επιβεβαίωση της λήψης της παραγγελίας και επαναλαμβάνει το περιεχόμενό της. Η ηλεκτρονική αυτή αλληλογραφία εκ μέρους της εταιρείας, αποτελεί μόνον επιβεβαίωση ότι η παραγγελία έχει παραληφθεί με το περιεχόμενο που αναφέρεται και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αποδοχή της παραγγελίας ή συνομολόγηση όρων πώλησης.

Κατόπιν της λήψης της παραγγελίας και της ως άνω επιβεβαίωσης της λήψης της, εφόσον η ΕΤΑΙΡΕΙΑ διαπιστώσει τη διαθεσιμότητα του είδους και την ορθότητα της παραγγελίας και την απουσία τυχόν σφαλμάτων στο ηλεκτρονικό κατάστημα όσον αφορά την τιμολόγηση των ειδών τα χαρακτηριστικά τους κ.λ.π. με νέα ηλεκτρονική αλληλογραφία (e-mail) θα επιβεβαιώνει την αποδοχή της παραγγελίας, το περιεχόμενό της, την κατάρτιση της πώλησης και τον προσδοκώμενο χρόνο παράδοσης του είδους όπως γνωστοποιήθηκε ήδη πριν από την υποβολή της παραγγελίας, οπότε τότε μόνον η πώληση θεωρείται καταρτισθείσα και γεννά εκατέρωθεν αξιώσεις

unquote

ως προς τι θα τους κυνηγήσετε; εάν σας έχουν στείλει την αποδοχή της παραγγελίας τότε οκ, μπορείτε να απαιτήσετε την εκτέλεση. όταν όμως έχετε πάρει επιβεβαίωση παραγγελίας και μόνο, το αναφέρει ρητά τι δικαιούστε.

Η παραπανω αναφορα ειναι παρανομη και καταχρηστικη. 

Επισης καταργειται απο το προσφατο δικο τους email με το οποιο ζητανε να περιμενουμε την παραλαβη απο τον προμηθευτη τους οπως και απο τις ενδιαμεσες τηλεφωνικες επικοινωνιες με το σχετικο τους τμημα πωλησεων.

Επισης καταργειται απο το γεγονος οτι εχουν παρακρατησει το συνολο των χρηματων της παραγγελιας εως και σημερα.

Τι σημαινουν τα παραπανω; Οτι αποδεχτηκαν την παραγγελια και οταν αποφασισαν οτι δεν μπορουν ή δεν θελουν να την εκτελεσουν την ακυρωσαν μονομερως. 

Σε καθε περιπτωση εαν το ηλεκτρονικο τους καταστημα λειτουργει προβληματικα ειναι αποκλειστικα δικη τους ευθυνη και οχι του πελατη. Ωφειλουν οπως ειπα να ολοκληρωσουν τις παραγγελιες ή σε περιπτωση αδυναμιας να προσφερουν ιδιας ή καλυτερης ποιοτητας και δυνατοτητων προιον στους πελατες τους χωρις επιπλεον χρεωση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε χρεώνει τότε έχει αποδεχτεί την παραγγελία, όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους. Το Amazon γιατί δε σε χρεώνει  μέχρι να αποστείλει το προιόν, καλύτερους δικηγόρους έχει ο Κωτσόβολος από τον Μπέζος (και ουχί Μπέζο, αυτός είναι ο ηθοποιός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πάντως σε αντιστοιχη περίπτωση με το ΠΛΑΙΣΙΟ και εκτος black friday, ειχα παραγγειλει εναν σκληρο δισκο και μου ελεγαν δεν ειναι συγχρονισμενη η αποθηκε online και κατι τετοια και δεν ειναι διαθεσιμο.
Εγω τους είπα ότι όταν το παραγγειλα ήταν και οτι οφειλουν να το παραδωσουν.

Για να μην σας τα πολυλογω εγω δεν ακυρωνα την παραγγελια και περιμενα και τελικα μου εδωσαν εναν λιγο καλυτερο δισκο της ιδιας σειρας, στην ουσια με παραπανω cache και όλα καλα.

Ο Γερμανος οφειλει να εκτελεσει τις παραγγελιες που έλαβε γιατι προκαλεσε ζημια σε όσους παραγγειλαν.

Εαν ενα προιον έκανε 200 ευρω πχ και ο Γερμανος το ειχε 100 στην black Friday   ενω οι ανταγωνιστες του 120 ευρω, στην ουσια σε εξαπάτησε γιατι εσυ μπορουσες να το πάρεις απο άλλους με 120 ευρω και να γλιτωσεις 80 ευρω αντι για  100..

Τωρα που τελειωσε το black Friday το προιον κανει πάλι 200 οπότε εχασες 80-100 ευρω.

Το μονο που δεν ξερω ειναι ο τρόπος που μπορεις να το κυνηγησεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέκανα υποβολη αναφορας στη ΓΓ Καταναλωτη επιλεγοντας :

Είδος καταγγελίας: Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

7.7. Πρακτικές εξαπάτησης

Επισυναψα και ενα email που μου εστειλαν.

Σημερα πηρα πισω την πρωτη δοση που ειχα πληρωσει.

Εξακολουθουμε να ειμαστε χαμενοι, γιατι σε περιοδο προσφορας, χασαμε οποιαδηποτε αλλη προσφορα υπηρχε τοτε.

 

Θα στειλω τα ιδια και στον Συνηγορο του Καταναλωτη. 

Αυτο που διερωτωμαι ειναι : πως αποδεικνυεις οτι ο Intenso ειναι χειροτερης ποιοτητας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, για να τα εχουμε μαζεμένα:

1)Γραμμή Καταναλωτή:

http://www.1520.gov.gr/ypovoli-kataggelias

(απλή καταγγελία των εμπορικών πρακτικών παραπλάνησης)

 

2)A.Συνήγορος Καταναλωτή

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

(Καταγγελία με όλα τα συναφή και τα απαραίτητα έγγραφα, ειδικά τα της παραγγελίας, ώστε να δρασει ως διαμεσολαβητής, μήπως και βρούμε το δίκιο μας.)

 

2)B.Εναλλακτικά, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλετε συνήγορο, κάντε εδώ:

https://www.adrpoint.gr/katanalotes/entypo-anaforas

Έχω την εντύπωση ότι μόνο ένας πρέπει να το διαχειρίζεται, οπότε επιλέξτε κατά συνείδηση.

 

==================

@Greenday13 Δεν σε ενδιαφέρει, γιατί πολύ απλά αγόρασες τον WD και απαιτείς τον ίδιο ή άλλο μοντέλο σε WD.

Επεξ/σία από Greg9
Τυπογραφικά λάθη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, οπότε προχωράμε. Έχει απαντήσει σε κανέναν κάτι συγκεκριμένο το 1520? Γιατι εμένα δεν κατάλαβαν τίποτα από όσα έγραψα και μου έγραφαν για υπαναχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το προβλημα αν καταλαβα καλα μιας και παρακολουθησα στην αρχη το θεμα αμεσα στις πρωτες του σελιδες και οχι μονο, υπαρχει μονο σε οσους παρηγγειλαν την δευτερη μερα στο παραθυρο που ηταν διαθεσιμος για λιγο, σωστα;

Την πρωτη μερα υπηρχε η προσφορα για 1.5 ωρα, μετα ηταν διαθεσιμο μονο σε καταστημα. Υπηρχε ενδειξη εξαντλημενο στην λιστα της κεντρικης του ισοπ του μαγαζιου.

Την επομενη μερα καποια στιγμη ανοιξε το μεσημερι το συστημα για μιση-μια ωρα δεν θυμαμαι ακριβως, και το εδινε διαθεσιμο για παραγγελια. Εκει φανταζομαι παιχτηκε κατι. (ισως καποιο λαθος; )

Υπαρχει καποιος απο τις 19-11 που δεν παρελαβε;

Υπαρχει καποιος απο τις 20-11 που παρελαβε

Αν ειναι οχι και τα δυο παραπανω (οπως νομιζω απο οσο εχω διαβασει το τοπικ), τουλαχιστον καταφεραν να κανουν σωστη διαχειρηση - σειρα εκτελεσης των παραγγελιων, κατι που σπανια βλεπουμε και αυτο ειναι κατι θετικο, αυτη την εικονα εχω! Τα υπολοιπα βεβαια ειναι κατι εντελως διαφορετικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Το προβλημα αν καταλαβα καλα μιας και παρακολουθησα στην αρχη το θεμα αμεσα στις πρωτες του σελιδες και οχι μονο, υπαρχει μονο σε οσους παρηγγειλαν την δευτερη μερα στο παραθυρο που ηταν διαθεσιμος για λιγο, σωστα;

Την πρωτη μερα υπηρχε η προσφορα για 1.5 ωρα, μετα ηταν διαθεσιμο μονο σε καταστημα. Υπηρχε ενδειξη εξαντλημενο στην λιστα της κεντρικης του ισοπ του μαγαζιου.

Την επομενη μερα καποια στιγμη ανοιξε το μεσημερι το συστημα για μιση-μια ωρα δεν θυμαμαι ακριβως, και το εδινε διαθεσιμο για παραγγελια. Εκει φανταζομαι παιχτηκε κατι. (ισως καποιο λαθος; )

Υπαρχει καποιος απο τις 19-11 που δεν παρελαβε;

Υπαρχει καποιος απο τις 20-11 που παρελαβε

Αν ειναι οχι και τα δυο παραπανω (οπως νομιζω απο οσο εχω διαβασει το τοπικ), τουλαχιστον καταφεραν να κανουν σωστη διαχειρηση - σειρα εκτελεσης των παραγγελιων, κατι που σπανια βλεπουμε και αυτο ειναι κατι θετικο! Τα υπολοιπα βεβαια ειναι κατι εντελως διαφορετικο.

Οταν πρωτοβγηκε η προσφορα στις 19 το μεσημερι κρατησε ουτε 1 ωρα πρεπει να παραλαβαμε ολοι. Στις 20 που ξανα βγηκε δεν παρελαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Το προβλημα αν καταλαβα καλα μιας και παρακολουθησα στην αρχη το θεμα αμεσα στις πρωτες του σελιδες και οχι μονο, υπαρχει μονο σε οσους παρηγγειλαν την δευτερη μερα στο παραθυρο που ηταν διαθεσιμος για λιγο, σωστα;

Την πρωτη μερα υπηρχε η προσφορα για 1.5 ωρα, μετα ηταν διαθεσιμο μονο σε καταστημα. Υπηρχε ενδειξη εξαντλημενο στην λιστα της κεντρικης του ισοπ του μαγαζιου.

Την επομενη μερα καποια στιγμη ανοιξε το μεσημερι το συστημα για μιση-μια ωρα δεν θυμαμαι ακριβως, και το εδινε διαθεσιμο για παραγγελια. Εκει φανταζομαι παιχτηκε κατι. (ισως καποιο λαθος; )

Υπαρχει καποιος απο τις 19-11 που δεν παρελαβε;

Υπαρχει καποιος απο τις 20-11 που παρελαβε

Αν ειναι οχι και τα δυο παραπανω (οπως νομιζω απο οσο εχω διαβασει το τοπικ), τουλαχιστον καταφεραν να κανουν σωστη διαχειρηση - σειρα εκτελεσης των παραγγελιων, κατι που σπανια βλεπουμε και αυτο ειναι κατι θετικο, αυτη την εικονα εχω! Τα υπολοιπα βεβαια ειναι κατι εντελως διαφορετικο.

Εγώ ανέβασα στις 20/11 ότι ήταν ξανά διαθέσιμος,

τον παρήγγειλα στις 20/11, 12:33

και παρέλαβα 23/11 (αντικαταβολή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SterThess είπε

Εγώ ανέβασα στις 20/11 ότι ήταν ξανά διαθέσιμος,

τον παρήγγειλα στις 20/11, 12:33

και παρέλαβα 23/11 (αντικαταβολή)

Σημαντική πληροφορία . Η δική μου παραγγελία έγινε μισή ώρα αργότερα, προ-πλήρωσα με κάρτα και ...τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, SterThess είπε

Εγώ ανέβασα στις 20/11 ότι ήταν ξανά διαθέσιμος,

τον παρήγγειλα στις 20/11, 12:33

και παρέλαβα 23/11 (αντικαταβολή)

Ωραια ησουν ο πρωτος απο εδω της 20ης πριν πεσει η δευτερη φουρνια παραγγελιων, αρα ψαχνουμε τωρα αν υπαρχει ενας απο την προηγουμενη ημερα που δεν παρελαβε για να επιβεβαιωσουμε ή οχι , το οτι υπηρξε σωστη σειρα εκτελεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2018 στις 7:31 ΠΜ, denim76 είπε

Καλημέρα. θα ήθελα κι εγώ να σας ενημερώσω για την πορεία της δικής μου παραγγελίας σε ότι αφορά τον συγκεκριμένο σκληρό δίσκο. 20 Νοεμβρίου προχώρησα σε παραγγελία και πληρωμή με κάρτα. Ήρθε email για την επιβεβαίωση της παραγγελίας και sms. 27 Νοεμβρίου με καλούν απο το τμήμα εξυπηρέτησης και με ενημερώνουν ότι λόγω λάθους του συστήματος δεν μπορούν να μου στείλουν τον συγκεκριμένο δίσκο διότι δεν υπάρχει σε απόθεμα και μου αντιπροτείνουν σε τιμή ''ευκαιρίας'' τον INTENSO! Όπως διάβασα το ίδιο έκανα και σε άλλους. Δεν δέχθηκα και μου επιβεβαίωσαν ότι άμεσα θα ακυρωθεί η παραγγελία και θα μου επιστραφούν τα χρήματα. 29 Νοεμβρίου καλώ το τμήμα εξυπηρέτησης και τους ρωτώ για την πορεία ακύρωσης της παραγγελίας μου. Με ενημερώνουν ότι η ακύρωση και η επιστροφή των χρημάτων θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου. Στις 30 Νοεμβρίου μου έρχεται το sms '' Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΛΟΓΩ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΜΑΣ. ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΛΗΦΘΟΥΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ''. Μέχρι και σήμερα τα χρήματα δεν έχουν επιστραφεί. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω πάλι μαζί τους να δω τι θα μου πουν αυτή την φορά.

Καλημέρα

η συνέχεια του ''ιστορικού'' είναι ότι 3/12 μου έστειλαν email για την ακύρωση της παραγγελίας και πίστωσης των χρημάτων τα οποία εμφανίστηκαν στην κάρτα μου μετά απο 2 ημέρες. Σίγουρα η εμπειρία είναι αρνητική.

Επεξ/σία από denim76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SterThess είπε

Εγώ ανέβασα στις 20/11 ότι ήταν ξανά διαθέσιμος,

τον παρήγγειλα στις 20/11, 12:33

και παρέλαβα 23/11 (αντικαταβολή)

20/11 13:20

Δεν παραληφθηκε. Μου ακυρωθηκε με την δικαιολογια οτι ακυρωθηκε μετα απο δικο μου αιτημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο πολυ μεγαλη προσπαθεια και επικοινωνια με καποιο προισταμενο του τμηματος πωλησεων μου αντιπροτεινε εκτος του Intenso τον Seagate Game Drive PS4 4TB

Εχει κανενας καμια ιδεα για αυτον? Δεν ειχα ξανα seagate external και εχω να χρησιμοποιησω seagate γενικως πολλα πολλα χρονια.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι seagate έχουν τη φήμη μη αντοχής στο χρόνο, αλλά αυτό βέβαια παίζει από χρήστη σε χρήστη. Καλό φαίνεται. Έχει και καλά reviews. Πως τους βρήκες? Σε πήρανε ή μέσω Email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...