Προς το περιεχόμενο

Η Apple σχεδιάζει να επαναφέρει το iPhone X στην αγορά για να ανακάμψει από τις χαμηλές πωλήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Karpouzac said:

Απο κει και περα το τι λεω εγω και συ και καθε πικραμενος... τσαμπα σαλιο... 

Ναι, καμία διαφωνία. Εγώ τα λέω με το σκεπτικό ότι τα του Καίσαρος τω Καίσαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Skylined είπε

Γίγαντας με πήλινα ποδιά.. Αν το iPhone δεν πάει καλά, η Apple δεν πάει καλά.

Πόσο σωστό... αυτό πιστεύω είναι που "τρομάζει" τους περισσότερους ψηλά στην ιεραρχία της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SeaLion είπε

Έχετε πάθει κάποιου είδους εξάρτηση στο ξεκατίνιασμα; :P 

Όχι απλά θέλουμε να ακούμε τον αντίλογο να μην κάνουμε μονολογο

10 ώρες πριν, Karpouzac είπε

Apple ειναι, οτι γουσταρει κανει, γιατι να χαλαμε σαλιο ρε μαγκες?

Πριν 10 χρονια ανακαλυψαν το touch interface, και αν η γιαγια μας μπορει να χρησιμοποιησει το tablet για να μπει skype,  το χρωσταμε στην Apple. Απο κει και περα, δουλευει το marketing και ο μηνας εχει 9.  Ανεβαζουν τις τιμες χωρις να προσφερουν κατι ουσιαστικό και ο κοσμος συνεχιζει να αγοραζει και τους υποστηριζει φανατικά. Για ποιο λογο να ριξουν τις τις τιμες τους?

Κανένα touch interface δεν ανακάλυψαν ούτε κάποια άλλη τεχνολογια όλα έτοιμα τα βρήκαν και απλά τα πλασάρουν με σαλτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητά overpriced που θα έπρεπε να είχαν την μισή τιμή.Το XZ1 με 229€ και το Nokia 8 με 199€(Η ακόμα καλύτερα με 159.2€) γελούν γιατί αυτά που προσφέρουν σε αυτές τις τιμές αξίζουν περισσότερα.Ολα τα iphone το αντίθετο.Προσφέρουν λίγα και ζητούν πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Δεν εχω κατι μαζι σου, αλλα αυτη η αηδια με το κοστος εχει ειπωθει τοσες φορες απο τα γνωστα τρολ που πλεον εχει καταντησει κουραστικη.

Ποσες φορες θα πρεπει καποιος να πει το αυτονοητο, τουλαχιστον εσυ το καταλαβαινεις.

Το γεγονός ότι είναι ακριβά σε σχέση με το hardware είναι γεγονός και ευτυχώς έχουν καταλάβει οι καταναλωτές ότι τους κλέβει και δεν αγοράζουν.Λογικο και επόμενο να υπάρχουν σχόλια για το κόστος σε θέμα που αφορα την πτώση των πωλήσεων λόγω κοστους

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Karpouzac είπε

δεν ξερω αν καταλαβαινεις το υφος μου, δεν προσπαθω να  υπερασπιστω την Apple, ουτε την προτεινω σε κανεναν, ουτε ουτε ειμαι κανας φαν του Τζομπζ. Μιλαω για marketing και branding ΜΟΝΟ

Για να ειμαστε αντικειμενικοι, ισχυει οτι η Απλ εβγαλε την πρωτη εμπορικα επιτημενη συσκευή με touch controls, οταν η Microsoft και η Blackberry δισταζαν. Εκαναν την σωστη κινηση, την σωστη στιγμη, και το εκμεταλευτηκαν οσο δεν παει. Ηταν πολυ μεγάλη νικη της Apple και την ιστορία την γραφουν κι νικητες.

Στην συνειδηση του κόσμου η Apple καθιερωθηκε σαν επαναστατικη εταιρια που οδηγα τις εξελίξεις. Ο ανταγωνισμος του Jobbs που ηταν σκεπτιστιque και εκλεπτιque, ηταν o  Ballmer που εσκουζε ιδρωμενος μεσα στην κοκα και απέλυε υπαλλήλους μεσα σε συνεδρεια και μας προσφερε τα Vista.

Θα παρει πολυ καιρό να αλλαξει η συνειδηση του κόσμου, οποτε μεχρι να γινει αυτο ας μην παραπονιόμαστε για την τιμη των Apple. Οποιος και να ήταν CEO και ειχε τοσο καλο branding στα χερια του ΟΦΕΙΛΕΙ  να κατακλεψει τον κοσμο που κατασκηνωνει εξω απο τα Apple stores.

Απο κει και περα το τι λεω εγω και συ και καθε πικραμενος... τσαμπα σαλιο... 

 

Μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία και δεν θυμάσαι. Όταν τα symbian δεν με κάλυπταν πια, κατέληξα στο qtek s100 και τα επόμενα. Ήταν κάπου στο 2004...

Σε πληροφορώ ότι ήταν αρκετά επιτυχημένα για εκείνη την εποχή αλλά τα κρατούσαν στα χέρια τους ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ. Οι υπόλοιποι σε έβλεπαν σαν εξωγήινο.

Η επιτυχία της μηλοεταιρίας ήρθε το 2007 όχι μόνο γιατί έφτιαξε ένα πολύ εύχρηστο τηλέφωνο αλλά και γιατί (κυρίως για αυτό) είχε ξεσπάσει ο πόλεμος των social εφαρμογών που όλοι πια ήταν ενεργοί χρήστες στο pc και μια μετάβαση στο τηλέφωνο ήταν ότι περίμενε ο κόσμος. Αν το μήλο έβγαινε το 2000 θα πήγαινε άπατο....Πέτυχαν λοιπόν το σωστό timing και οι άλλοι απλώς ακολούθησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2018 στις 8:51 ΠΜ, vargas είπε

To θέμα είναι ότι οι συσκευές που παρουσιάσε δείχνουν ότι θα αποτύχουν εμπορικά ( τα Χριστούγεννα θα είναι κομβικα γτ πολύς κόσμος θα δείξει τις αγοραστικές προθέσεις του) και ήδη η μετοχή κατρακυλάει. . Είναι στα 172  usd  και η χρηματιστηριακή της αξία  είναι στα 700  δις ,άρα 300 δις κάτω από το 1 trillion του Αυγούστου ..Δεν είναι κ λίγο  αν σκεφτεί κανείς ότι παρουσίασε ""ολοκαίνουργιες"" συσκευές  τον Σεπτέμβρη και περίμενε να ανέβει η μετοχή της η τουλάχιστον να μην χάσει τόσο πολύ . Δεν ξέρω αν είναι δύσκολα τα πράγματα για την apple , άλλωστε δεν λέω ότι γνωρίζω τόσο καλά τα οικονομικά δεδομένα , απλά σίγουρα με την απλή λογική τα αποτελέσματα αποδεικνύουν ότι δεν είναι τόσο σούπερ όσο τα παρουσιάζε η apple . Η ίδια η αγορά θα δείξει τι θα συμβεί . Κ δεν εννοώ η ελληνική αγορα αλλά η πάγκοσμια . Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι σταμάτησε να δίνει στοιχεία πωλήσεων για τα iphone. 

 

Αφού παρακολουθείς τη μετοχή της Apple, φανταζομαι ότι παρακολουθεις γενικά το χρηματιστήριο. Έχεις δει την κατρακύλα των 5 μεγάλων τεχνολογικά εταιριών: Facebook, Amazon, Google, Netflix? Εκτός αν θεωρείς ότι η Google έπεσε 20% γιατί το iPhone XR δεν πουλάει όσο θα ήθελαν οι αναλυτές

 

 

11 ώρες πριν, Haldol είπε

Πόσο σωστό... αυτό πιστεύω είναι που "τρομάζει" τους περισσότερους ψηλά στην ιεραρχία της Apple.

Ναι, είναι τρομαγμένοι όλοι τους με τα ρεκόρ εσόδων. Και δεν κάνουν και καμία άλλη κινηση για να φέρουν κι άλλα έσοδα στην εταιρία, πέρα από το iPhone (Apple Pay, Apple Music, Apple watch, κλπ). Όλοι αυτοί εμφανιζονται μονο καθε Σεπτέμβριο για να παρουσιάσουν το καινούριο iPhone. Τον υπόλοιπο χρόνο παίζουν γκολφ στη Φλόριντα και διαβαζουν insomnia γιατί οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν τετοιες αναλύσεις της αγοράς και δεν πάει και το μυαλό τους να τις κάνουν.

 

 

6 ώρες πριν, Istros είπε

Όχι απλά θέλουμε να ακούμε τον αντίλογο να μην κάνουμε μονολογο

Κανένα touch interface δεν ανακάλυψαν ούτε κάποια άλλη τεχνολογια όλα έτοιμα τα βρήκαν και απλά τα πλασάρουν με σαλτσα

 

 

Εντάξει, έχω βαρεθεί αυτη την κουβέντα. Το 2003 χρησιμοποιούσα ΝΟΚΙΑ 7650, το 2007-2008 είχα Windows Phones (ETEN G500, ETEN X500, HTC Touch HD) και όταν έπιασα το iPhone  στα χέρια μου, έπαθα σοκ. Μετά από 1.5 μήνα μπήκα στο google για να ψάξω πώς το κλείνεις, ενώ με τα Windows Phones εκανα restart καθε μερα, και κάθε μήνα δοκιμαζα καινούρια ROM μπας και βελτιωθεί η εμπειρία χρήσης.

Εφόσον νομίζετε ότι αν αφαιρέσεις την Apple από την τελευταία δεκαετία, η εξέλιξη θα ήταν η ίδια και θα είχαμε τις ίδιες συσκευές στη διάθεσή μας, τότε σηκώνω ψηλά τα χέρια.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Αφού παρακολουθείς τη μετοχή της Apple, φανταζομαι ότι παρακολουθεις γενικά το χρηματιστήριο. Έχεις δει την κατρακύλα των 5 μεγάλων τεχνολογικά εταιριών: Facebook, Amazon, Google, Netflix? Εκτός αν θεωρείς ότι η Google έπεσε 20% γιατί το iPhone XR δεν πουλάει όσο θα ήθελαν οι αναλυτές

Ναι, είναι τρομαγμένοι όλοι τους με τα ρεκόρ εσόδων. Και δεν κάνουν και καμία άλλη κινηση για να φέρουν κι άλλα έσοδα στην εταιρία, πέρα από το iPhone (Apple Pay, Apple Music, Apple watch, κλπ). Όλοι αυτοί εμφανιζονται μονο καθε Σεπτέμβριο για να παρουσιάσουν το καινούριο iPhone. Τον υπόλοιπο χρόνο παίζουν γκολφ στη Φλόριντα και διαβαζουν insomnia γιατί οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν τετοιες αναλύσεις της αγοράς και δεν πάει και το μυαλό τους να τις κάνουν.

Εντάξει, έχω βαρεθεί αυτη την κουβέντα. Το 2003 χρησιμοποιούσα ΝΟΚΙΑ 7650, το 2007-2008 είχα Windows Phones (ETEN G500, ETEN X500, HTC Touch HD) και όταν έπιασα το iPhone  στα χέρια μου, έπαθα σοκ. Μετά από 1.5 μήνα μπήκα στο google για να ψάξω πώς το κλείνεις, ενώ με τα Windows Phones εκανα restart καθε μερα, και κάθε μήνα δοκιμαζα καινούρια ROM μπας και βελτιωθεί η εμπειρία χρήσης.

Εφόσον νομίζετε ότι αν αφαιρέσεις την Apple από την τελευταία δεκαετία, η εξέλιξη θα ήταν η ίδια και θα είχαμε τις ίδιες συσκευές στη διάθεσή μας, τότε σηκώνω ψηλά τα χέρια.

Ναι αυτές οι εταιρείες που λες όμως δεν έχασαν 300 δις usd σε 3 μήνες και επίσης δεν είναι apple .Εδω μιλάμε για την μεγαλύτερη σε χρηματιστηριακη αξία στον πλανήτη εταιρεια . Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, το xr πάει απατο τα xs xs max απλά δεν πουλάνε .Οποτε δεν μιλάμε νγια ένα μοντέλο μόνο αλλά για όλη την φετινή γκάμα

Επεξ/σία από vargas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου. Η apple παει για ΚΛΕΙΣΙΜΟ!

Οταν μια εταιρια στηριζεται σε ενα προιον και λιγους πελατες δεν εχει σωτηρια οσα κερδη και αν εχει.

Οι ανταγωνιστριες εταιριες samsung, sony, huawei κλπ. βγαζουν παρα πολλα προιοντα και δεν στηριζονται μονο σε ενα.

Θυμαστε τι εγινε με την samsung και το note που εσκαγε?

Αν το παθαινε αυτο η apple απλα δεν θα υφιστατο τωρα ως εταιρια.

Θυμαστε τι επαθε η sony με  VHS, MINIDISK, BLUERAY (παραλιγο να κλεισει αν δεν εκανε πισω η toshiba με το HD DVD και δεν την υποστηριζε το holywood με τις εταιριες του). Δεν εκλεισε ομως γιατι ειχε και αλλα  πολλα προιοντα. Να μην πω δε για τις καμερες που δινει στις περισσοτερες εταιριες.

Το ιδιο και η samsung που βγαζει απο καρφιτσες μεχρι ....πυραυλους.

Η Huawei ειναι κολοσσος στις τηλεπικοινωνιες. Το ιδιο και η ΖΤΕ.

Η Xiaomi βγαζει επισης παρα πολλα προιοντα και εχει τα smartphones σαν κραχτη βγαζοντας μικρο κερδος αλλα απο παρα πολλες πωλησεις.

Η apple απλα και μονο σχεδιαζει ενα επεξεργαστη καθε χρονο και συντηρει ενα os το οποιο για πολλους ειναι αρκετα πισω απο τον κυριο ανταγωνιστη του.

Τα συμπερασματα δικα σας

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gzkat είπε

Φιλοι μου. Η apple παει για ΚΛΕΙΣΙΜΟ!

Οταν μια εταιρια στηριζεται σε ενα προιον και λιγους πελατες δεν εχει σωτηρια οσα κερδη και αν εχει.

Οι ανταγωνιστριες εταιριες samsung, sony, huawei κλπ. βγαζουν παρα πολλα προιοντα και δεν στηριζονται μονο σε ενα.

Θυμαστε τι εγινε με την samsung και το note που εσκαγε?

Αν το παθαινε αυτο η apple απλα δεν θα υφιστατο τωρα ως εταιρια.

Θυμαστε τι επαθε η sony με  VHS, MINIDISK, BLUERAY (παραλιγο να κλεισει αν δεν εκανε πισω η toshiba με το HD DVD και δεν την υποστηριζε το holywood με τις εταιριες του). Δεν εκλεισε ομως γιατι ειχε και αλλα  πολλα προιοντα. Να μην πω δε για τις καμερες που δινει στις περισσοτερες εταιριες.

Το ιδιο και η samsung που βγαζει απο καρφιτσες μεχρι ....πυραυλους.

Η Huawei ειναι κολοσσος στις τηλεπικοινωνιες. Το ιδιο και η ΖΤΕ.

Η Xiaomi βγαζει επισης παρα πολλα προιοντα και εχει τα smartphones σαν κραχτη βγαζοντας μικρο κερδος αλλα απο παρα πολλες πωλησεις.

Η apple απλα και μονο σχεδιαζει ενα επεξεργαστη καθε χρονο και συντηρει ενα os το οποιο για πολλους ειναι αρκετα πισω απο τον κυριο ανταγωνιστη του.

Τα συμπερασματα δικα σας

Στείλε ένα μηνυμα στον warren buffet να πουλήσει καμια μετοχή γιατί τον έχει πάρει ο ύπνος μου φαίνεται ... Σώσε την κατάσταση !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Στείλε ένα μηνυμα στον warren buffet να πουλήσει καμια μετοχή γιατί τον έχει πάρει ο ύπνος μου φαίνεται ... Σώσε την κατάσταση !

Αν διαβαζες ολο το ποστ και οχι την πρωτη σειρα μονο δεν θα ειχες απαντησει ετσι!

Εξυπνοοοοοο!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλείσιμο δεν πιστεύω ότι πάει . Σίγουρα έχει βρεθεί κ άλλες φορές σε τέτοια φάση κ πάντα βρίσκει την λύση. Απλά θα χρειαστεί να βάλει νερό στο κρασί της . Μήπως η samsung δεν θα πάθει τα ίδια που θα πουλάει το νέο της κινητό 2200 ευρώ ( foldablel, απλά πρέπει να καταλάβουν ότι ο κόσμος έχει επιλογές στα χέρια του κ δεν τσιμπάει όπως πάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gzkat είπε

Αν διαβαζες ολο το ποστ και οχι την πρωτη σειρα μονο δεν θα ειχες απαντησει ετσι!

Εξυπνοοοοοο!!!!

Το διαβασα και παραμένω στην ίδια θεση.

Τα επιχειρήματα δεν στέκουν

Το να λες ότι η Samsung δεν καταστραφηκε (ενώ η Apple θα έκλεινε) από το πρόβλημα των εκρήξεων που είχε πέρσι το Note, οφείλεται στο ότι δεν βασίζεται μονο στα κινητά αλλά παράγει και πλυντήρια, είναι αστείο. Δεν χρειάζεται καν απάντηση.

Το ίδιο και τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από nikosgalis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2018 στις 3:52 ΜΜ, nikosgalis είπε

Κάθε επιχειρηματίας που πουλάει μια υπηρεσία ή ένα προϊόν, προσπαθεί να βρεί την τέλεια εξίσωση. Την τιμή η οποία θα μεγιστοποιήσει το κέρδος του.

Αυτό το κάνει και ο καφετζής της γειτονιάς, το κάνει και η Apple.

Ο  Cook, ξεκόλλησε από τις ιδιοτροπίες του Τζομπς. Αντί για μία συσκευή, πουλάει 6-7 διαφορετικές ταυτόχρονα για να πιάσει όσους περισσότερους καταναλωτές μπορεί.  Σιγά σιγά αύξησε την τιμή των συσκευών, γιατί είδε ότι ... μπορεί να το κάνει. Αν πουλάς κάτι στα 100, και μετά το πας στα 120 και αντί να πέσουν οι πωλήσεις, αυτές αυξάνονται, δεν λες "τι μ@λ@κ@ς που ήμουν όταν το πουλούσα 100" ;

Ειλικρινά απορώ με όλους τους "μανατζαρέους" εδώ μέσα, που γραφουν αυτά τα σχόλια. Λες και όλοι αυτοί στα μαγαζιά τους (ας πούμε ότι είχαν σουβλατζίδικο) θα πουλούσουν το κουτάκι της κοκα κολα 0.65€ (όσο έχει στο ΣΜ) και όχι 1.20€, γιατί "το κέρδος είναι αισχρό και δεν πρέπει να "ληστεύουμε" τον λαό" ...

 

Η  Apple νομίζω ότι δοκιμάζει τα όρια της αγοράς. Μακάρι φέτος να έπιασε ταβάνι και να ρίξει νερό στο κρασί της από του χρόνου, γιατί έχω ξεμείνει με το iPhone 6. Αν όμως τα έσοδα κάνουν νέο ρεκόρ, του χρόνου παίζει να τσιμπήσει κι άλλο τις τιμές.
 

Δεν πουλάει 6-7 συσκευές. Αλλά 3.

Επίσης τα έχεις λίγο μπερδεμένα μέσα σου: άλλο κέρδος, άλλο αισχροκέρδεια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Greenday13 said:

Επίσης τα έχεις λίγο μπερδεμένα μέσα σου: άλλο κέρδος, άλλο αισχροκέρδεια.

Ναι, αλλά κι εσύ με τη σειρά σου μάλλον έχεις μπερδεμένο το τι είναι η αισχροκέρδεια.

Ένα προϊόν το οποίο δεν είναι απαραίτητο και που έχεις πανεύκολα τη δυνατότητα να πάρεις κάποιο που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά επιλέγοντας από 100 μοντέλα σε μεγάλα εμπορικά κέντρα, μπορεί να κάνει δέκα δις και πάλι δεν είναι αισχροκέρδεια.

Αισχροκέρδεια είναι "το νεράκι κάνει 3 ευρώ, αν δεν θέλεις το δικό μου κατέβα την Ακρόπολη να πάρεις από περίπτερο".

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...