Προς το περιεχόμενο

Η Apple σχεδιάζει να επαναφέρει το iPhone X στην αγορά για να ανακάμψει από τις χαμηλές πωλήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, pace είπε

Η επιτυχία της μηλοεταιρίας ήρθε το 2007 όχι μόνο γιατί έφτιαξε ένα πολύ εύχρηστο τηλέφωνο αλλά και γιατί (κυρίως για αυτό) είχε ξεσπάσει ο πόλεμος των social εφαρμογών που όλοι πια ήταν ενεργοί χρήστες στο pc και μια μετάβαση στο τηλέφωνο ήταν ότι περίμενε ο κόσμος. Αν το μήλο έβγαινε το 2000 θα πήγαινε άπατο....Πέτυχαν λοιπόν το σωστό timing και οι άλλοι απλώς ακολούθησαν. 

Επειδη περναω mid life crisis θα παρω το σχολειο σου περι ηλικιας σαν κοπλιμεντο.

Ελα τωρα, δεν ηταν μονο η χρονικη συγκοιρια και τα social media. Μιλαω για touch interface με τα χιπστεροδαχτυλακια μας μονο, ουτε stylus pens (ασχετα που τωρα τα ξανα πλασάρουν δωρο με το iPad )  ουτε κουμπια. Το interface  με tiles, gestures, accelerometer based rotation και ολα τα καλουδια που χρησιμοποιουμε σημερα ως standard σε mainsream συσκευες, τα παρουσιασε το iPhone.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Karpouzac είπε

Επειδη περναω mid life crisis θα παρω το σχολειο σου περι ηλικιας σαν κοπλιμεντο.

Ελα τωρα, δεν ηταν μονο η χρονικη συγκοιρια και τα social media. Μιλαω για touch interface με τα χιπστεροδαχτυλακια μας μονο, ουτε stylus pens (ασχετα που τωρα τα ξανα πλασάρουν δωρο με το iPad )  ουτε κουμπια. Το interface  με tiles, gestures, accelerometer based rotation και ολα τα καλουδια που χρησιμοποιουμε σημερα ως standard σε mainsream συσκευες, τα παρουσιασε το iPhone.

LG Prada ke850 κανένα iPhone.Μην αναμασατε τα ψέματα που πιστεύετε εσείς.καμια πρωτιά για το iPhone.

Γιατίπρέπει σε κάθε πατάτα της apple να ψάχνετε στο παρελθόν για πρωτιές που δεν υπάρχουν.Το θέμα είναι ότι η apple δεν πείθει τους καταναλωτές και ιδιαίτερα τους ίδιους τους πελάτες της για αγορά προϊόντων.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Istros said:

Ο jobs έπαιρνε κάτι που υπηρχε ήξερε να το πουλησει.Την πρώτη φορά τον παρακαλούσαν να τους σώσει αφού τον είχαν κυνηγήσει πρώτα κακήν κακώς.Αυτη τη φορά δεν μπορεί να επιστρέψει.

 

zombie-steve-jobs.jpg

2 hours ago, Istros said:

 

 

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Αντε... ας κάνουμε (λίγο) αντίλογο :)

Multi-touch screen interface είχε μόνο μία εμπορικά διαθέσιμη συσκευή πριν το iPhone 
...
Η Apple έφερε αυτό το interface στην παλάμη του χεριού μας
...

 

45 λεπτά πριν, Istros είπε

Άντε πάλι για άλλη μια φορά.Πρωτο touchscreen κινητό:IBM Simon 1991,από τότε υπήρξαν πολλές συσκευές touchscreen με διάφορα λειτουργικά όπως windows phones,palmOs,symbian,κ.α.πρωτο κινητό με οθόνη capacitive:LG ke850 prada με 5 βραβεία πριν βγει το iPhone.

Οπότε αφού θες να καταργήσουμε όλα τα κινητά με touchscreen,windows mobiles,symbian,palmOs γιατί έτσι σας βολεύει πάμε στο LG prada μετά από κάτι μήνες βγήκε το πρώτο iphone

Καμία πρωτιά για το iPhone.Απλα έβγαλε ένα διαφορετικό λειτουργικό από όσα υπήρχαν.Τιποτα περισσότερο.

Δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Στα έκανα και bold μπας και δώσεις σημασία, αλλά είναι σα να τα έκανα αόρατα τα συγκεκριμένα σημεία.

Multi-touch mobile device πρώτο στην αγορά ήταν το iPhone, όσο και να χτυπιέσαι. Touch screen είχε και το Nintendo DS, so what?

"Απλα έβγαλε ένα διαφορετικό λειτουργικό" που λες κι εσύ και όλοι έτρεξαν να αντιγράψουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Στα έκανα και bold μπας και δώσεις σημασία, αλλά είναι σα να τα έκανα αόρατα τα συγκεκριμένα σημεία.

Multi-touch mobile device πρώτο στην αγορά ήταν το iPhone, όσο και να χτυπιέσαι. Touch screen είχε και το Nintendo DS, so what?

"Απλα έβγαλε ένα διαφορετικό λειτουργικό" που λες κι εσύ και όλοι έτρεξαν να αντιγράψουν!

Το πρώτο κινητό που έκανε zoom με δύο δάχτυλα.Βρηκαμε καινούργια πρωτια😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Istros είπε

Πολλοί δεν έχουν πάρει καινούργια συσκευή γιατί δεν βρίσκουν το λόγο να το κάνουν.Αυτο σημαίνει ότι αφενος οι καταναλωτές δεν πείθονται πλέον από την apple και αφετέρου ο ανταγωνισμός στο Android είναι μεγάλος με πολύ καλές και αξιόλογες συσκευές.Επισης το Android συνεχώς βελτιώνεται και είναι ένα ανοιχτό λειτουργικό με πολλές δυνατότητες και παραμετροποίηση.Μονο εδώ στο insomnia κάποιοι βλέπουν ευκαιρίες και λόγους αναβάθμισης τις νέες συσκευές και το XR σαν vfm.

Δεν πείθομαι από άποψη αξίας για upgrade, στα χρήματα που προσφέρεται. Η διαφορά φωτογραφίας iPhone 7 plus με iPhone X είναι πολύ μεγάλη, αλλά όχι τόση ώστε να με κάνει να ανέβω κατηγορία δίνοντας τόσα πολλά λεφτά. 

Στο κομμάτι του hardware ως laptop τώρα έχω ένα macbook air του 2015 το οποίο είναι αντικειμενικά αργό παρόλο τον SSD και τα 8GB ram, και με χάλια οθόνη. Ο λόγος αγοράς του ήταν οι συχνές μετακινήσεις, και οι διδασκαλίες, συνεπώς προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο η οθόνη αφού το κουμπώνω σε projector, αλλά και πάλι είναι απαράδεκτη για μοντέλο του 2015. Δε νομίζω να το αντικαταστήσω ποτέ το συγκεκριμένο αφού είναι για συγκεκριμένο σκοπό. Μάλλον θα πεθάνει στα χέρια μου σε 4-5 χρόνια ή αν απλά σταματήσω να διδάσκω και δεν με ενδιαφέρει πλέον η φορητότητα. 

Ως κανονικό laptop έχω ακόμα ένα MBP 15' του 2011, με 16GB RAM και SSD. Πετάει ακόμα για τις δικές μου ανάγκες, κυρίως λόγω του i7.

Ως desktop όμως στο γραφείο έχω ένα PC με 16GB, SSD, 4 δίσκους HDD σε 32' οθόνη μαζί με μία δεύτερη 23άρα βοηθητική στο πλάι. 
Μου λείπει κάπως το λειτουργικό, αλλά για να έχεις το αντίστοιχο setup σε Apple χρειάζεται να δώσεις πάρα πολλά χρήματα, κάτι το οποίο προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, μια χαρά κάνω τη ΔΟΥΛΕΙΑ μου με PC, και όλα τα υπόλοιπα (όπως και κάποια σχετικά light δουλειά αν χρειαστεί στο σπίτι) με τα mac.


Σίγουρα ο ανταγωνισμος στα android κινητά είναι μεγάλος και έχουν μεγάλη εξέλιξη, αλλά εγώ όπως και πολλοί άλλοι πλέον έχουμε βολευτεί τόσο πολύ με το λειτουργικό (και ειδικά αν το πάρουμε ως οικοσύστημα), που το να κοιτάξουμε συσκευή android δεν είναι καν επιλογή. 

 

EDIT: Ξέχασα να γράψω ότι αν είχα προσέξει απτην αρχή πόσο αργό είναι το Air του 2015, για τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ανάγκες (που είναι αποκλειστικά και μόνο η φορητότητα και τίποτα άλλο), θα είχα προτιμήσει να πάρω μεταχειρισμένο ένα Air πολύ παλαιότερο, με τα μισά λεφτά ακόμα και αν είχε μόνο 4GB. Ξαναλέω βέβαια αυτό είναι για τις δικές μου ανάγκες, καθώς τα powerpoints για τη διδασκαλία τα κάνω στο Macbook Pro που είναι σαφώς καλύτερο και με ΠΟΛΥ καλύτερη οθόνη, και τα ανοίγω μέσω Dropbox στο Air στην τάξη ενώ είναι συνδεδεμένο στον projector.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν πείθομαι από άποψη αξίας για upgrade, στα χρήματα που προσφέρεται. Η διαφορά φωτογραφίας iPhone 7 plus με iPhone X είναι πολύ μεγάλη, αλλά όχι τόση ώστε να με κάνει να ανέβω κατηγορία δίνοντας τόσα πολλά λεφτά. 

Στο κομμάτι του hardware ως laptop τώρα έχω ένα macbook air του 2015 το οποίο είναι αντικειμενικά αργό παρόλο τον SSD και τα 8GB ram, και με χάλια οθόνη. Ο λόγος αγοράς του ήταν οι συχνές μετακινήσεις, και οι διδασκαλίες, συνεπώς προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο η οθόνη αφού το κουμπώνω σε projector, αλλά και πάλι είναι απαράδεκτη για μοντέλο του 2015. Δε νομίζω να το αντικαταστήσω ποτέ το συγκεκριμένο αφού είναι για συγκεκριμένο σκοπό. Μάλλον θα πεθάνει στα χέρια μου σε 4-5 χρόνια ή αν απλά σταματήσω να διδάσκω και δεν με ενδιαφέρει πλέον η φορητότητα. 

Ως κανονικό laptop έχω ακόμα ένα MBP 15' του 2011, με 16GB RAM και SSD. Πετάει ακόμα για τις δικές μου ανάγκες, κυρίως λόγω του i7.

Ως desktop όμως στο γραφείο έχω ένα PC με 16GB, SSD, 4 δίσκους HDD σε 32' οθόνη μαζί με μία δεύτερη 23άρα βοηθητική στο πλάι. 
Μου λείπει κάπως το λειτουργικό, αλλά για να έχεις το αντίστοιχο setup σε Apple χρειάζεται να δώσεις πάρα πολλά χρήματα, κάτι το οποίο προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, μια χαρά κάνω τη ΔΟΥΛΕΙΑ μου με PC, και όλα τα υπόλοιπα (όπως και κάποια σχετικά light δουλειά αν χρειαστεί στο σπίτι) με τα mac.


Σίγουρα ο ανταγωνισμος στα android κινητά είναι μεγάλος και έχουν μεγάλη εξέλιξη, αλλά εγώ όπως και πολλοί άλλοι πλέον έχουμε βολευτεί τόσο πολύ με το λειτουργικό (και ειδικά αν το πάρουμε ως οικοσύστημα), που το να κοιτάξουμε συσκευή android δεν είναι καν επιλογή. 

Συμφωνώ ότι είναι μονόδρομος λόγω λειτουργικού.Δυστυχως η apple το γνωρίζει και το εκμεταλλεύεται μέχρι εκεί που δεν πάει.Δικαιωμα σου να πάρεις αυτό που θες και χρειάζεται και σε βολεύει και το πώς θα χαλάσεις τα χρήματα σου.Απλα σχολιάζουμε την πολιτική της apple.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Istros είπε

Συμφωνώ ότι είναι μονόδρομος λόγω λειτουργικού.Δυστυχως η apple το γνωρίζει και το εκμεταλλεύεται μέχρι εκεί που δεν πάει.Δικαιωμα σου να πάρεις αυτό που θες και χρειάζεται και σε βολεύει και το πώς θα χαλάσεις τα χρήματα σου.Απλα σχολιάζουμε την πολιτική της apple.

Σωστά, και διάβασε παραπάνω το edit του πόστ μου, για να δεις ότι ναι μεν είμαι apple fan, αλλά σίγουρα όχι πρόβατο να τα σκορπάω χωρίς λόγο. 
Από οικονομικής άποψης ήταν λάθος η αγορά του Air 2015 καινούριου. Επρεπε να το πάρω δεύτερο χέρι σε πολύ χαμηλότερα specs αφού έτσι κ η αλλιώς η χρήση που του κάνω είναι μηδεν.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Istros είπε

LG Prada ke850 κανένα iPhone.Μην αναμασατε τα ψέματα που πιστεύετε εσείς.καμια πρωτιά για το iPhone.

Γιατίπρέπει σε κάθε πατάτα της apple να ψάχνετε στο παρελθόν για πρωτιές που δεν υπάρχουν.Το θέμα είναι ότι η apple δεν πείθει τους καταναλωτές και ιδιαίτερα τους ίδιους τους πελάτες της για αγορά προϊόντων.

Γιατι μου μιλας πλυθηντικο και νιώθω άβολα? Εκτος και αν με εβαλες στο ιδιο τσουβαλι με τα fanboys οπότε παω πάσο. 

Αν θες κάνε τον κοπο να δεις τα αλλα μυνηματα μου. Αυτο που λεω ειναι οτι η Apple εκμεταλευεται το πιο πετυχημενο branding που παιζει στον πλανητη γη, και innovations που εκανε πριν 10 χρονια.

Παρολα αυτα παραδεχομαι οτι το iPhone ηταν πολυ μπροστα για την εποχή του, αυτο δεν τα σηνερινα iPhones αξιζουν τα λεφτα τους. Αλλα εφοσον μπορουν να τα πουλαν στο χιλιαρικο, και η μετοχη κρατει καλα, γιατι να αλλαξουν πολιτικη?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αχ ποσο συγκινήθηκα που νοιάζεστε τόσο για εμάς. Ένα δάκρυ κύλησε... 😛

Να γελασουμε θελουμε, τοσο καιρο γελαμε, μην χασουμε τους καλυτερους πελατες μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αχ ποσο συγκινήθηκα που νοιάζεστε τόσο για εμάς. Ένα δάκρυ κύλησε... 😛

Απλά θεωρούμε ότι ειναι κοροϊδία αυτό που κάνει η apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χωρίς καμία διάθεση τρολαρισματος δεν ήξερα καν τα τρία νέα αυτά μοντέλα ή τέλος πάντων δεν τα θυμόμουν. Είχα μείνει στο iPhone x. 

 

Ένα κινητό τον χρόνο δεν έβγαζε η apple?  Τι έπαθε τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...