Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε το κορυφαίο SoC, Snapdragon 855 για τα high-end smartphones του 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διευκρίνιση:Αν δεν κάνω λάθος η διαφορά 3G-4G-5G είναι στην ταχύτητα που θα εμφανιστεί-φορτώσει το περιεχόμενο,δεν υπάρχει διαφορά κατανάλωσης MB για το ίδιο περιεχόμενο.Επίσης στην ταχύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Κάτι που παρατήρησα με 1 δοκιμή:Σε παλιό κινητό με 4G με ασθενές σήμα δεν φόρτωνε,σε καινούριο κινητό φόρτωνε,υποθέτω οτι παίζει ρόλο η ταχύτητα LTE στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, AntiCambeR said:

Διευκρίνιση:Αν δεν κάνω λάθος η διαφορά 3G-4G-5G είναι στην ταχύτητα που θα εμφανιστεί-φορτώσει το περιεχόμενο,δεν υπάρχει διαφορά κατανάλωσης MB για το ίδιο περιεχόμενο.Επίσης στην ταχύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Ανεβαίνει κι η "χωρητικότητα" της κεραίας αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, AntiCambeR said:

Διευκρίνιση:Αν δεν κάνω λάθος η διαφορά 3G-4G-5G είναι στην ταχύτητα που θα εμφανιστεί-φορτώσει το περιεχόμενο,δεν υπάρχει διαφορά κατανάλωσης MB για το ίδιο περιεχόμενο.Επίσης στην ταχύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Κάτι που παρατήρησα με 1 δοκιμή:Σε παλιό κινητό με 4G με ασθενές σήμα δεν φόρτωνε,σε καινούριο κινητό φόρτωνε,υποθέτω οτι παίζει ρόλο η ταχύτητα LTE στο hardware.

Όχι μόνο παίζουν ρόλο και άλλα features. 

Π.χ 4g+ που μπορεί να είχε το καινούριο κινητό και κάνει τη διαφορά σε μέρη με πολύ κόσμο κάτι που λείπει από όλα τα κινητά της xiaomi πλην των ναυαρχιδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DimosMcLaren είπε

Να συνεχίσω το off-topic 

Όντως από μαθηματικά... 

Πάμε παλι: 

1Byte =8bit

1KB=1024 Bytes 

1MB= 1024 KB

1TB= 1024 MB

Οταν αγοράζετε εξωτερικό δίσκο 1ΤΒ σας βγάζουν τα windows ότι έχει χωρητικότητα 0,98 TB. Επειδή κάνουν τρικ και ο δίσκος που πουλάνε είναι 1000 MB και οχι 1024ΜΒ! Τα 2ΤΒ(και καλά...) είναι 1,95 ΤΒ.

Πάμε στο (off-topic) θέμα μας 

Τα 2 Gbps είναι 238,4 MB το δευτερόλεπτο. 

Ετσι ακριβως, απλα ειπα να μη μπερδευτουμε περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Ένα από τα ίδια. Το μόνο θετικό είναι η πτώση τιμών για τα κινητά με 835 και 845 για να τα πάρουμε. 

Τώρα αν είναι στα 7 η στα 5 νανόμετρα τι μας ενδιαφέρει.... Η μπαταρία μια μέρα θα κρατά.

Η τεχνητή νοημοσύνη θα μου λέει τον καιρό αύριο, γιατί αυτόματες μεταφράσεις ιερογλυφικών δεν πρόκειται να κάνω ούτε επαυξημένη πραγματικότητα θα χρησιμοποιήσω.

Τα 5g απέχουν από την ελληνική πραγματικότητα και τέλος για το δακτυλικό αποτύπωμα , πλένω τακτικά τα χέρια μου.

Αυτά είναι τα σχόλια μου για τις καινοτομίες του 855.

Εγω με το mi max 3(5500) βγαζω πανω απο 3-4 μερες ραμπο και υπαρχει και ulefone armor με (6000)αρι ξεχνας να φορτισεις τα σκουπιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ανεβαίνει κι η "χωρητικότητα" της κεραίας αν δεν κάνω λάθος.

 

26 λεπτά πριν, timos71 είπε

Όχι μόνο παίζουν ρόλο και άλλα features. 

Π.χ 4g+ που μπορεί να είχε το καινούριο κινητό και κάνει τη διαφορά σε μέρη με πολύ κόσμο κάτι που λείπει από όλα τα κινητά της xiaomi πλην των ναυαρχιδων.

Το παλιό υποστηρίζει LTE Cat4 150/50 Mbps και το καινούριο LTE-A(4CA) Cat16 1024/150 Mbps.

Ναι,όντως είναι πρέπει να υποστηρίζει 4G+ γιατί μου έβγαλε αυτή την ένδειξη.Το θέμα με το παλιό δεν είναι οτι δεν έπιανε 4G+ αλλά το σκέτο 4G δεν έπιανε αρκετό σήμα για Internet,δηλαδή δεν φόρτωνε.Η δεν άνοιγε η σελίδα ή αργούσε πολύ να φορτώσει.Επιανε όμως καλό 3G+.

Επίσης με 1 γραμμή σήμα 3G σε ημιυπόγειο το παλιό σερνόταν ενώ το καινούριο φορτώνει έστω και με μικρή δύσκολία.

Το GPS στο παλιό αργούσε να φορτώσει μέσα στο σπίτι ενώ στο καινούριο άνοιξα το Gps και έπιασε ακαριαία την τοποθεσία.

Αυτά σε S4 mini Plus VS Sony XZ1.Ψάχνω τρόπο να μπορώ να στείλω η να λάβω αρχεία μέσω Wi-Fi Direct,δεν καταλαβαίνω γιατί έχει βάλει κόφτη η Sony.Ούτε μέσω διάφορων εφαρμογών γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο το 5G απέχει πολύ από την ελληνική πραγματικότητα. Έχει δει κανείς τα νούμερα της cosmote στο 4G+... Είμαστε σε πολύ καλό επίπεδο στην παγκόσμια κατάταξη... Και αν δεν είχαμε τα νούμερα της vodafone και wind θα ήμασταν πολύ καλύτερα. Γενικά στις υποδομές κινητής ήμαστε πολύ καλά και δεν υστερούμε πολύ σε σύγκριση με πιο ανεπτυγμένες χώρες. Μπράβο στην qualcomm... Το 5G είναι το μέλλον του internet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το πρώτο ονομάζεται Qualcomm 3D Sonic Sensor, και αποτελεί έναν αισθητήρα εντός οθόνης που χρησιμοποιεί τεχνολογία υπέρηχων, και μπορεί να ανιχνεύσει το δακτυλικό αποτύπωμα του χρήστη ακόμα και αν είναι βρεγμένο ή ακόμα και όταν δεν είναι καθαρό." Samsung S10 πες το Χρυσόστομε!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Κιάτο Κορινθίας με wind. Έλα να δεις. Ούτε την αρχική της google. Κινητό με snap 821 και ενα αλλο με exynos (Για το modem το λέω). Με cosmote αν έχω 3g κάνω πάρτυ και κερνάω σουβλάκια.  

Ελλάδα δεν είναι μόνο Αθήνα. 

Είμαι σίγουρος ότι στην τουριστική επαρχία (Μύκονο Πήλιο και τα συναφη) υπάρχει και το ανάλογο ίντερνετ. Για τους υπόλοιπους μεσαίωνας.

Φιλε μου εγω με cosmote, στην Ηπειρο ζω και εχει μια χαρα καλυψη παντου. Μηπως πρεπει να αλλαξεις την wind?

5 ώρες πριν, Lerios είπε

A12 Bionic still faster :D

Βγαινει ποκοφον με τετοιο? Γιατι αν οχι θα παρω με τον 855. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chris_g92 είπε

Φιλε μου εγω με cosmote, στην Ηπειρο ζω και εχει μια χαρα καλυψη παντου. Μηπως πρεπει να αλλαξεις την wind?

Σε όλη τη δυτική Ελλάδα μια χαρά πιάνει η wind

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Φιλε μου εγω με cosmote, στην Ηπειρο ζω και εχει μια χαρα καλυψη παντου. Μηπως πρεπει να αλλαξεις την wind?

Βγαινει ποκοφον με τετοιο? Γιατι αν οχι θα παρω με τον 855. 😛

Η Ήπειρος είναι τουριστική, το Κιάτο αγροτική. Οι αγρότες έχουν κατά κύριο λόγο τηλεφωνα με πλήκτρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gnsX είπε

Σε επίπεδο θερμοκρασιών πλησιάζουν τις νέες κουζίνες της PITSOS;

Καλοί είναι οι mediatek , απλά δεν θα πάρει ποτέ αναβάθμιση το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμορφα νέα για να ξεκινήσει η μέρα... μου πέφτουν τα σάλια από τώρα... ΑΝΥΠΟΜΟΝΏ... 

ειδικά εκείνο το 60fps realtime depth ai καθώς και το 4k 60fps hdr  όλα τα λεφτά.. θα πάει το AR και τις κάμερες σε άλλο επίπεδο... 

ΤΩΡΑ μιλάμε...

mix3/3s, poco f2, mi9 και Gcammod :P

18 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Επειδή 1byte = 8 bits

500 megabyte - 2 gigabits

τον εκμηδένισες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...