Προς το περιεχόμενο

Lg oled 55ec9300 πρόβλημα με burn in


patsidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ROG-X είπε

Φανταζεσται εναν πωλητη να πει αυτα στον αμεσα ενδιαφερομενο ? Θα γινει καπνος για την κουτση τεχνολογια τους. Mενουν, στο παρε μαυριλα...

Image Retention, Burn in, Bluish Effect, φωτεινοτητα full screen 130 Nits..... 😁

....καλα αυτο το OLED lifespan με τις 100.000 ωρες προκαλει μπολικες δωσεις γελιου 😂

...πολυ το κουραζεται, το ΟLED ειναι να παει μεχρι 3 μηνες πριν ληξη η εγγυηση. Μετα αγγελια στο insomnia. 😁

Δεν πα να δινει το μαυρο του σκοτους, μακρια απο τα σαπακια (ουτε RGB δεν ειναι)

Έστω ότι έχεις δίκιο και ο @warewolf λέει βλακείες. Θεωρείς ότι πείθεις κάποιον έτσι όπως τα λες; Πραγματικά έκατσε ο άνθρωπος και έγραψε ολόκληρη έκθεση για να εξηγήσει αναλυτικότατα τι και πως και τα μηδενίζεις όλα με ένα "προκαλεί μπόλικες δωσεις γέλιου"... 

Όλοι οι γκουρού της τεχνολογίας εδώ είστε μαζεμένοι, πρέπει να σας εμπιστευθούμε γιατί "εσείς ξέρετε" δεν χρειάζεται να πείτε κάτι παραπάνω...

Υ.Γ: Δεν έχω κάνα συμφέρον να υπερασπιστώ τις OLED, xf9005 έχω, αλλά βλέπω κάτι σχόλια και ανεβάζω πίεση.

Επεξ/σία από Nak3re
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ROG-X είπε

Φανταζεσται εναν πωλητη να πει αυτα στον αμεσα ενδιαφερομενο ? Θα γινει καπνος για την κουτση τεχνολογια τους. Mενουν, στο παρε μαυριλα...

Image Retention, Burn in, Bluish Effect, φωτεινοτητα full screen 130 Nits..... 😁

....καλα αυτο το OLED lifespan με τις 100.000 ωρες προκαλει μπολικες δωσεις γελιου 😂

...πολυ το κουραζεται, το ΟLED ειναι να παει μεχρι 3 μηνες πριν ληξη η εγγυηση. Μετα αγγελια στο insomnia. 😁

Δεν πα να δινει το μαυρο του σκοτους, μακρια απο τα σαπακια (ουτε RGB δεν ειναι)

 

 Πιασαμε και το αφηγημα της "καντηλι" φωτεινοτητας.

 

Ας σου απαντησω και για την φωτεινοτητα. Καταρχας οι φετινες oled βγαζουν 160nits, 130 εβγαζαν το 2015-16.    Τα 160nits σε λευκο full field δεν σημαινουν οτι εκει τερματιζει η τηλεοραση οταν θα προβαλλει κανονικο υλικο, μιας και περιεχομενο 100%apl υφισταται μονο σε  full field λευκη καρτελα. (εσυ θα κατσεις να βλεπεις λευκες καρτελες. ?)Η φωτεινη ικανοτητα ενος αυτοφωτου πανελ που ανταποκρινεται σε αυτο που θα δεις με κανονικο υλικο, ειναι αυτη που μετραται σε παραθυρο. (απο εποχες crt)

Και αφου σου αρεσουν τα νουμερα, να στο κανω λιανα. Μια κινηματογραφικη ταινια μεσοσταθμικα κατα το 95% του χρονου της, εχει περιεχομενο κατω απο 50%apl με τον κυριο ογκο να βρισκεται μεταξυ 5-30%. Τι σημαινει αυτο απλα. ? Οτι για να δεις ποσο φως θα σου δωσει η Oled στις ταινιες, δες τι μετρηση εδωσε σε Nits σε 10-25% παραθυρο. Αυτη ειναι και η φωτεινοτητα που μπορεις να εισπραξεις απο αυτη. Σε μια φετινη Oled σε παραθυρο SDR 25%, αυτο μεταφραζεται στα 360 nits.

Κατα τα προτυπα ΤΗΧ χρειαζονται καλιμπραρισμενα 120 Nits για SDR θεαση σε συνθηκες απολυτης συσκοτισης. Σε ενα τυπικα ηλιολουστο σαλονι την ημερα χρειαζονται 250-300 nits.Οποτε μια Oled οπου μπορει να δωσει 250-300 Nits σε φυσιολογικες συνθηκες καλυπτει και τις ημερησιες συνθηκες θεασης. Σε σπανιες περιπτωσεις οπου ο ηλιος χτυπαει επανω στην tv , σιγουρα θα πρεπει να καταφυγεις σε lcd.

Μεχρι τωρα απο τα νουμερα βλεπουμε πως για θεαση SDR  οι oled υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες νυχτερινης και ημερησιας θεασης. Ομως τα πολλα nits τα πηραμε για το HDR ετσι δεν ειναι. ?

Παμε στην θεαση HDR οπου ειναι και της μοδας και καποιοι θα πουν οτι ΕΚΕΙ ειναι που χρειαζονται τα επιπλεον Nits. Δεν θα σταθω τωρα αναλυτικα στο HDR και ποσο ΔΕΝ καλυπτουν ολες τις προδιαγραφες οι τηλεορασεις, θα πω ομως οτι  σε μια  HDR ταινια, η προδιαγραφη οριζει  αναπαραγωγη 100 nits (εως 200) για static metadata και τα highlights μεσα στην εικονα τοπικα θα αγγιξουν το μαξιμουμ που θα μπορεσει να αποδωσει η Tv. . Μεχρι 100 nits εχεις 448 διαβαθμισεις στο HDR10. Απο τα 100 εως τα 200nits εχεις μολις 64. Αρα mastering στα 200 Nits δεν συμφερει και πολυ μιας και θα εχεις Posterization. Ετσι λοιπον, σε θεαση HDR η  tv θα παιζει μολις 100 nits (ή 200 σε καποια mastering)

Τα 1000-2000-4000 nits που ακουμε ως εξωπραγματικα νουμερα, αφορουν μονο την φωτεινοτητα καποιων τοπικων highlights κατα περιστασεις μεσα στην ταινια. Αν επαιζε ολο το πανελ 1000nits μια ταινια...συντομα θα επισκεπτομασταν οφθαλμιατρο. 

HDR σημαινει μεγαλο δυναμικο ευρος. ΕΥΡΟΣ.  αντιλαμβανεσαι οτι σε ενα μεσο με contrast 5000:1 τι HDR να ευχαριστηθεις στην εικονα ? Δεν εχει σημασια λοιπον ΠΟΣΑ nits θα ανεβασει το μεσο για να εισπραξω εγω οπτικη ευχαριστηση, αλλα και ποσο contrast αποδιδει το μεσο, ωστε τα ματια μου να εισπραξουν και σωστα ολο το δυναμικο ευρος σε ολες τις διαβαθμισεις της εικονας και σε ενα πολυ καλο μαυρο χαμηλα. (γιατι οι προδιαγραφες του HDR δεν εξαντλουνται μονο στο λευκο, αλλα και στην φωτεινοτητα μαυρου)  

Ετσι εξηγειται γιατι σε γενικα τεστ θεατων (χωρις γνωσεις, απλα τεστ θεασης) σε θεαση HDR, οι ΟLED εχουν κερδισει την καθολικη προτιμηση των θεατων, εναντι των LCD.

Τo HDR ειναι μια τεραστια κουβεντα και καθολου απλη για να κατανοηθει τεχνικα. Οποιος θελει περισσοτερα ας διαβασει και εδω:

https://www.lightillusion.com/uhdtv.html

 

Με το να πεταμε ξεκαρφωτα νουμερα, λεξεις, φρασεις, δεν εχει κανενα νοημα αν δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε σωστα.

Χρειαζεται μια πιο σφαιρικη γνωση και προσεκτικη αναγνωση σε τομεις που εκ πρωτης μπορει να φαινονται ασυνδετοι. Ομως βαζοντας κι αλλα πραγματα στην εξισωση που τυχον αγνοουσαμε, μπορει να μας αλλαξουν την πεποιθηση για κατι.  (π.χ. καλη μια καμερα κινητου με αναλυση 48MP, και ακουγεται εντυπωσιακο, οπως και το 4Κ βιντεο. ποσοι εκατσαν να σκεφτουν τι γινεται με τα φθηνα πλαστικα οπτικα που προκαλουν aberration στην εικονα χωρις να ειναι ικανα να μην επηρρεασουν πολυ την καθαροτητα της εικονας. ?)

 

Για το Burn in που το ανεφερες, δεν εχω να προσθεσω κατι, οτι ειχα να πω το ειπα.

Οσον αφορα τον χαρακτηρισμο σου για τα panel των oled, αν μπορεις εξηγησε μου λιγο απο τεχνικης αποψης, γιατι ενοχλεισαι που δεν ειναι RGB, αδυνατω να αντιληφθω τι εννοεις μονο απο τον χαρακτηρισμο "σαπακια".

 

 

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, warewolf είπε

 Πιασαμε και το αφηγημα της "καντηλι" φωτεινοτητας.

Ας σου απαντησω και για την φωτεινοτητα. Καταρχας οι φετινες oled βγαζουν 160nits, 130 εβγαζαν το 2015-16.    Τα 160nits σε λευκο full field δεν σημαινουν οτι εκει τερματιζει η τηλεοραση οταν θα προβαλλει κανονικο υλικο, μιας και περιεχομενο 100%apl υφισταται μονο σε  full field λευκη καρτελα. (εσυ θα κατσεις να βλεπεις λευκες καρτελες. ?)Η φωτεινη ικανοτητα ενος αυτοφωτου πανελ που ανταποκρινεται σε αυτο που θα δεις με κανονικο υλικο, ειναι αυτη που μετραται σε παραθυρο. (απο εποχες crt)

Και αφου σου αρεσουν τα νουμερα, να στο κανω λιανα. Μια κινηματογραφικη ταινια μεσοσταθμικα κατα το 95% του χρονου της, εχει περιεχομενο κατω απο 50%apl με τον κυριο ογκο να βρισκεται μεταξυ 5-30%. Τι σημαινει αυτο απλα. ? Οτι για να δεις ποσο φως θα σου δωσει η Oled στις ταινιες, δες τι μετρηση εδωσε σε Nits σε 10-25% παραθυρο. Αυτη ειναι και η φωτεινοτητα που μπορεις να εισπραξεις απο αυτη. Σε μια φετινη Oled σε παραθυρο SDR 25%, αυτο μεταφραζεται στα 360 nits.

Κατα τα προτυπα ΤΗΧ χρειαζονται καλιμπραρισμενα 120 Nits για SDR θεαση σε συνθηκες απολυτης συσκοτισης. Σε ενα τυπικα ηλιολουστο σαλονι την ημερα χρειαζονται 250-300 nits.Οποτε μια Oled οπου μπορει να δωσει 250-300 Nits σε φυσιολογικες συνθηκες καλυπτει και τις ημερησιες συνθηκες θεασης. Σε σπανιες περιπτωσεις οπου ο ηλιος χτυπαει επανω στην tv , σιγουρα θα πρεπει να καταφυγεις σε lcd.

Μεχρι τωρα απο τα νουμερα βλεπουμε πως για θεαση SDR  οι oled υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες νυχτερινης και ημερησιας θεασης. Ομως τα πολλα nits τα πηραμε για το HDR ετσι δεν ειναι. ?

Παμε στην θεαση HDR οπου ειναι και της μοδας και καποιοι θα πουν οτι ΕΚΕΙ ειναι που χρειαζονται τα επιπλεον Nits. Δεν θα σταθω τωρα αναλυτικα στο HDR και ποσο ΔΕΝ καλυπτουν ολες τις προδιαγραφες οι τηλεορασεις, θα πω ομως οτι  σε μια  HDR ταινια, η προδιαγραφη οριζει  αναπαραγωγη 100 nits (εως 200) για static metadata και τα highlights μεσα στην εικονα τοπικα θα αγγιξουν το μαξιμουμ που θα μπορεσει να αποδωσει η Tv. . Μεχρι 100 nits εχεις 448 διαβαθμισεις στο HDR10. Απο τα 100 εως τα 200nits εχεις μολις 64. Αρα mastering στα 200 Nits δεν συμφερει και πολυ μιας και θα εχεις Posterization. Ετσι λοιπον, σε θεαση HDR η  tv θα παιζει μολις 100 nits (ή 200 σε καποια mastering)

Τα 1000-2000-4000 nits που ακουμε ως εξωπραγματικα νουμερα, αφορουν μονο την φωτεινοτητα καποιων τοπικων highlights κατα περιστασεις μεσα στην ταινια. Αν επαιζε ολο το πανελ 1000nits μια ταινια...συντομα θα επισκεπτομασταν οφθαλμιατρο. 

HDR σημαινει μεγαλο δυναμικο ευρος. ΕΥΡΟΣ.  αντιλαμβανεσαι οτι σε ενα μεσο με contrast 5000:1 τι HDR να ευχαριστηθεις στην εικονα ? Δεν εχει σημασια λοιπον ΠΟΣΑ nits θα ανεβασει το μεσο για να εισπραξω εγω οπτικη ευχαριστηση, αλλα και ποσο contrast αποδιδει το μεσο, ωστε τα ματια μου να εισπραξουν και σωστα ολο το δυναμικο ευρος σε ολες τις διαβαθμισεις της εικονας και σε ενα πολυ καλο μαυρο χαμηλα. (γιατι οι προδιαγραφες του HDR δεν εξαντλουνται μονο στο λευκο, αλλα και στην φωτεινοτητα μαυρου)  

Ετσι εξηγειται γιατι σε γενικα τεστ θεατων (χωρις γνωσεις, απλα τεστ θεασης) σε θεαση HDR, οι ΟLED εχουν κερδισει την καθολικη προτιμηση των θεατων, εναντι των LCD.

Τo HDR ειναι μια τεραστια κουβεντα και καθολου απλη για να κατανοηθει τεχνικα. Οποιος θελει περισσοτερα ας διαβασει και εδω:

https://www.lightillusion.com/uhdtv.html

Με το να πεταμε ξεκαρφωτα νουμερα, λεξεις, φρασεις, δεν εχει κανενα νοημα αν δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε σωστα.

Χρειαζεται μια πιο σφαιρικη γνωση και προσεκτικη αναγνωση σε τομεις που εκ πρωτης μπορει να φαινονται ασυνδετοι. Ομως βαζοντας κι αλλα πραγματα στην εξισωση που τυχον αγνοουσαμε, μπορει να μας αλλαξουν την πεποιθηση για κατι.  (π.χ. καλη μια καμερα κινητου με αναλυση 48MP, και ακουγεται εντυπωσιακο, οπως και το 4Κ βιντεο. ποσοι εκατσαν να σκεφτουν τι γινεται με τα φθηνα πλαστικα οπτικα που προκαλουν aberration στην εικονα χωρις να ειναι ικανα να μην επηρρεασουν πολυ την καθαροτητα της εικονας. ?)

Για το Burn in που το ανεφερες, δεν εχω να προσθεσω κατι, οτι ειχα να πω το ειπα.

Οσον αφορα τον χαρακτηρισμο σου για τα panel των oled, αν μπορεις εξηγησε μου λιγο απο τεχνικης αποψης, γιατι ενοχλεισαι που δεν ειναι RGB, αδυνατω να αντιληφθω τι εννοεις μονο απο τον χαρακτηρισμο "σαπακια".

Απλα RESPECT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nak3re είπε

Έστω ότι έχεις δίκιο και ο @warewolf λέει βλακείες. Θεωρείς ότι πείθεις κάποιον έτσι όπως τα λες; Πραγματικά έκατσε ο άνθρωπος και έγραψε ολόκληρη έκθεση για να εξηγήσει αναλυτικότατα τι και πως και τα μηδενίζεις όλα με ένα "προκαλεί μπόλικες δωσεις γέλιου"... 

Όλοι οι γκουρού της τεχνολογίας εδώ είστε μαζεμένοι, πρέπει να σας εμπιστευθούμε γιατί "εσείς ξέρετε" δεν χρειάζεται να πείτε κάτι παραπάνω...

Υ.Γ: Δεν έχω κάνα συμφέρον να υπερασπιστώ τις OLED, xf9005 έχω, αλλά βλέπω κάτι σχόλια και ανεβάζω πίεση.

Εδω η LG τροφοδοτησε ολοκληρο αεροδρομιο και στο 3μηνο της ξηλωσε για LCD. Δεν ηξερε το που και το γιατι.... 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χυθηκαν τονοι ιντερνετικο μελανι απο πανω, για να εξηγηθει αρκετα εκλαικευμενα, πως ο μηχανισμος compensation cycle εκτελειται οταν κλεισει η Oled για να αρχισει την αντισταθμιση.

Επισης εξηγηθηκε επαρκως πως οταν προβαλλεται μονιμα και για παντα το ιδιο στατικο πλανο στο τελος δεν θα μπορεσει να αντισταθμιστει, ειδικα αν ειναι και σε 100% φωτεινοτητα.

Νομιζω οτι και ο πλεον αστοιχειωτος το καταλαβε.

 

Επιστρεψατε με μια ειδηση που προσωπικα εγω αδυνατω να κατανοησω τη σημασια της.

Η ειδηση λοιπον λεει, πως σε ενα αεροδρομιο τοποθετηθηκαν σε Lounge αεροδρομιου, oled tv's για να δειχνουν πληροφοριες δρομολογιων αναχωρησης.

Σε αυτες τις οθονες εκτος απο το κειμενο Text που αλλαζε, υπηρχε  και μια λευκη στατικη γραμμη. Αυτη η στατικη γραμμη λοιπον αφησε αποτυπωμα σε καποιες χιλιαδες ωρες.

Καταλαβατε τι μολις μεταφερατε ως ειδηση. ?

OLED σε αεροδρομιο....   μονιμα στο ιδιο πλανο να απεικονιζει λευκη στατικη γραμμη  συνεχως ,χωρις αλλαγη εικονας..... σε μια τηλεοραση που δεν εκλεινε ποτέ για να δουλεψει το CC.              Και επαθε τελικα Burn in.

 

Η ειδηση ποια ειναι ειπαμε. ? (ειστε σιγουρος οτι εχετε καταλαβει τι λεμε τοση ωρα ) ?

Επισης αν και επιστρεψατε, δεν ειδα να δινετε καποια διευκρινηση,  γιατι τα oled πανελ ειναι σαπακια, αφου "δεν ειναι ουτε καν RGB" 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλα τα πραγματα ..η αγοραζεις μια τηλεοραση και παιζει οσες ωρες θελεις με φωτηνη εικονα και οχι τελειο μαυρο και δεν φοβασαι μην δει το παιδι σου η η γυναικα σου οτι θελουν οσο θελουν χωρις φοβο και με παθος...η παιρνεις χρονομετρο αρχιζεις το αναψε σβησε προσεχεις να εισαι φρεσκαδουρα και ξεκουραστος μην σε παρει ο υπνος με αναμενη την πανακριβη σου τηλεοραση και ξυπνησεις και κλαις......ε οχι η τηλεοραση ειναι για διασκεδαση και οχι να αγχωνεσε για να βλεπεις μαυρα καλα γιατι και με τις εκτος OLED τεχνολογιες βλεπεις φωτεινοτατες εικονες και ας υστερουν λιγο στα μαυρα ..τι να κανουμε μην τα θελουμε ολα δικα μας και μην προσπαθουν καποιοι να μας πεισουν οτι μονο η oled δειχνουν σωστη εικονα φτανει πια με τις αναλυσεις και τις θεωριες και τα νουμερα...παντε μια βολτα με ενα στικακι με demos και τα ματια σας θα σας πουν την αληθεια ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με μια καλή πλάσμα (από τις τελευταίες), τι προσοχή πρέπει να δωθεί για να μην έχουμε image retention; Περισσότερη ή λιγότερη;

Και η πλάσμα έχει καθαρισμό πάνελ κτλ κτλ, από θέμα καθαρά πάνελ/τεχνολογίας λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Σε σχέση με μια καλή πλάσμα (από τις τελευταίες), τι προσοχή πρέπει να δωθεί για να μην έχουμε image retention; Περισσότερη ή λιγότερη;

Και η πλάσμα έχει καθαρισμό πάνελ κτλ κτλ, από θέμα καθαρά πάνελ/τεχνολογίας λέω.

Σαφως λιγοτερη. Oι oled εκτος του οτι εφαρμοζουν ανα 3 ή 4 ωρες (αναλογα το μοντελο) compensation cycles το οποιο θα σβησει το Image retention, εχουν εξτρα προστασιες οπου στις plasma δεν υπηρχαν. Ετσι, στα μοντελα του 2016 προστεθηκε το χειροκινητο pixel refreshner για το οποιο εχω γραψει πιο πανω και μπορει να σβησει τυχον image retention που παρεμεινε ως φρεσκο αχνο αποτυπωμα, αφου θα εκτελεσει πραγματικη μετρηση και οχι προβλεψη οπως το CC.  Επισης στα μοντελα του 2017 προστεθηκε η κυκλικη εναλλαγη Pixel, οπου μετακινει την εικονα ανα 1-2 pixels. Τελος στα μοντελα του 2018 προστεθηκε ακομα μια εξτρα λειτουργια οπου το στατικο αντικειμενο ανιχνευεται εντος 2 λεπτων και του μειωνεται αυτοματα η φωτεινοτητα κατα 20%  Ολα αυτα δρουν συνεργειακα.

Αν θελησεις καποια πιο εξειδικευμενη  τεχνικη πληροφορια και γνωριζω οσον αφορα τα πανελ αυτα καθε αυτα, στειλε ενα pm για να μην βγαινουμε και Off topic.

Ομως ετσι χοντρικα οι oled ειναι καλυτερες απο τις plasma στον τομεα burn in. (image retention δεν θα υφισταται υστερα απο cc και δεν χρειαζονται και βιντεο πατερνακια για καθαρισμους οπως στις plasma)

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μπράβο στον warewolf για τις πληροφορίες και τις γνώσεις του!!απλά φίλε warewolf Καλό είναι να αναγνωρίσεις ότι αυτήν την στιγμή ακόμα και σήμερα οι oled δεν είναι για τον μέσο χρήστη που δεν έχει τις δικές σου γνώσεις..Ο κοινός κόσμος την ανοίγει την τηλεόραση για να περνάει Καλά και να ξεχνιέται όχι για να είναι μέσα στο άγχος αν θα παίξει πολύ ώρα ανοιχτή η αν θα τον πάρει ο ύπνος..Έτσι φίλε Δεν ευχαριστιέσαι τίποτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, warewolf είπε

 

OLED σε αεροδρομιο....   μονιμα στο ιδιο πλανο να απεικονιζει λευκη στατικη γραμμη  συνεχως ,χωρις αλλαγη εικονας..... σε μια τηλεοραση που δεν εκλεινε ποτέ για να δουλεψει το CC.              Και επαθε τελικα Burn in.

 

Δηλαδη ο Φουφουτος τις εβαλε εκει ? Μαλιστα....😁

Δηλαδη η LG πηρε το εργο, και δεν τους ενημερωσε για την ορθη λειτουργια τους  ? 😂 Δηλαδη τι ειπαν στην  LG οτι θα παιζουν  τα DEMO της με την μιση εικονα στο μαυρο  ? 😋

OLED = Panelακια που ψωφολογανε με το περασμα του χρονου.....περισσοτερο απο την plasma! 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο ευκολοπιστος ειναι ο κοσμος.... oi αγγελιες του insomnia να ειναι καλα! 

Ποσες ωρες ειπαμε αντεχει το OLED ? 100.000 ? Δεν θα υπάρχει καν οργανικο υλικο στις τοσες ωρες....μονο αποκαιδια του οργανικου υλικου. 😁

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γνώσεις του werewolf είναι  τρομερές χωρίς αμφισβήτηση,  εννοείται χωρίς να μιλάω αποκλειστικά για τον ίδιο, ο κάθε ιδιοκτήτης παινεύει το σπίτι του.  Εγώ 2 κινητα μου, με amoled οθόνη έπαθαν burn in galaxy s5 κάί s8, ( εντάξει είχαμε συζήτηση και σε αλλο φόρουμ, κινητό δεν πιανετε οπως η τηλεόραση) Gamer κολλητός μου φίλος έπαθε burn in με την lg c7 που είχε, στο 6 μηνο, μου είπε, άρχισανε να φαίνονται αχνα από πίσω αποτύπωμα παιχνίδιων,( αστοχια υλικού να φανταστώ) εντομεταξυ είχαμε την ίδια συζήτηση στο avclub το άλλο ελληνικό φορουμ για τηλεοράσεις, τους έλεγα τις συγκεκριμένες εμπειρίας μου, και όλα αυτά που διαβάζουμε για το burn in και 5-6 κατόχη oled, μου έλεγαν, ολα αυτά τα ωραία πράματα που λέει και ο φίλος πιο πάνω, που πραγματικά η γνώσεις του, τις παραδέχομαι, άλλο αυτό όμως. θυμάμαι άλλος στη συζήτηση στο φόρουμ, μου είπε ότι παίζει  ένα 10 ωρο την ημέρα, όχι συνέχεια φυσικά, παίζει Gaming, πάντα είχε oled, και πότε δεν έπαθε burn in, δεν ξέρω εμένα δεν με πείθουν, που παίζω αρκετες ώρες, πιο λίγες φυσικά από τον φίλο του άλλου ελληνικόυ φορουμ για τηλεόρασεις, που έχει oled  και δεν έπαθε burn in 😂 . Δηλαδή τώρα αν πάρω oled και στο 3 μηνο, αντε 6 μηνο λόγω τις χρήσης που κάνω εγω, πάθω burn in,  θα μου τις αντικατάστησέτε εσείς? η  LG η Sony η οποία βγάζει oled ( η πατέντα ονόματος είναι τις lg)  Εγω δεν το ρισκάρω χωρίς παρεξήγηση, και δεν με νοιάζει αν ακούγετε και ειρωνικό, δηλαδή τώρα σας γράφω με κινητό μου το s8 και βλέπω το burn in μπροστά μου , πόσα εύκολα γίνεται σε αυτή την τεχνολογία , και δεν είναι τόσο σκουπίδια η Led τηλεόρασεις όπως λένε κάποιοι, ναι έρχονται πάλι δεύτερες πίσω από oled, αλλά είναι πολύ κοντα πλεον έχουν βελτιωθεί αρκετά, ( μιλώ για τις hi end led) και ναι είναι πιο φωτεινές, όσο και αν " επιστημονικα" δεν χρειάζεται τόσο φως για οικιακή χρήση, αρφρυδια δίπλα δίπλα η oled θα εσβηναν  ακόμα λίγο,  τόσο πόσο σκοτεινή  ήταν. Τεσπας περιμένουμε και την τεχνολογία microled, μπας δούμε κάποια επανάσταση, επανάσταση εννοώ σε όλα αυτά τα προβλήματά που έχουν οι τηλεοράσεις.

πραγματικά τώρα, οι μόνοι που μπορούν να μας πείσουν ότι δεν παθαινεις τόσο εύκολα burn in, ειναι η  ίδιες οι εταιρίες αν το καλυπταν απο εγγύηση, και άμεση αντικατάσταση, για να πενεψεις και το προϊόν σου έτσι , και να πείσεις τους δισπιστους που είναι περισσότεροι από ότι φαίνεται,  θα αγόραζα με χωρίς προβλήμα , αφού είναι αστοχια υλικού. έτσι θα πείσεις το αγοραστικό κοινό ότι μιας και πρόκειται για αστοχια υλικού το καλυπτο σαν εταιρεία μην φοβάσαι άμεση αντικατάσταση, έλα ομως που δεν το καλύπτουν.

Επεξ/σία από woox-2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, woox-2 είπε

...τώρα σας γράφω με κινητό μου το s8 και βλέπω το burn in μπροστά μου...

 

Ειναι ευκολο να ανεβασεις μια φωτο με το Burn in. ?

 

 

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Werewolf πήρες μεταγραφή; 😀😀😀

Κατσε καλα. 🙂

Οταν τα χρονια που σου εχουν απομεινει να ζησεις ειναι λιγοτερα απο αυτα που εχεις ζησει, τοτε ο χρονος σου γινεται πιο πολυτιμος. (για να τον χαραμιζεις απαντωντας σε τρολς)

5 ώρες πριν, metallica 13 είπε

Καλό είναι να αναγνωρίσεις ότι αυτήν την στιγμή ακόμα και σήμερα οι oled δεν είναι για τον μέσο χρήστη ....

Δεν χρειαζεται να το αναγνωρισω καποια στιγμη. Ουδεποτε ισχυριστηκα πως ειναι για ολους. Ουτε για το μεσο χρηστη.

Ουτε η QLED ειναι για το μεσο χρηστη. Ο μεσος χρηστης βλεπει σε μια απλη lcd 200-500 ευρω.

Η OLED ειναι για τον ψαγμενο χρηστη. Για αυτον που θελει οτι καλυτερο στα ποιοτικα χαρακτηριστικα της εικονας.

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...