Προς το περιεχόμενο

Far Cry New Dawn [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζω καμία ωρίτσα κάθε βράδυ και το παιχνίδι τρέχει πολύ καλά. Πιάνω συνήθως από 75-90fps.

Χθες για κάποιον λόγο είχα αλλάξει την οθόνη κατά λάθος σε 60hz

Οταν έβαλα το παιχνίδι αμέσως αισθάνθηκα ότι κάτι δεν πάει καλα και τότε πρόσεξα ότι είχε κολλήσει στα 60fps. Τελικά το μάτι μαθαίνει και ακόμα και τα 75fps+ ξεζωριζουν από τα 60fps. Κυρίως όταν στρίβει η κάμερα. 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισχύει 100% αυτό. Αν μάθεις πάνω από τα 60 δύσκολα γυρνάς. Αν όμως κάτσεις στα 60 5 10 ώρες μετά δεν έχεις θέμα μαθαίνει ο εγκέφαλος πάλι. Η αρχική μετάβαση είναι η που φαίνεται η διαφορά. Τα 30 δεν παλεύονται όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται το παιχνιδι.. Αρκετα fps και γενικα τα fast paced δυσκολα παλευονται με 60 χαλαρα.. Κατι sport games,AC,Hitman και γενικα 3rd person action adventures κοκ ανετα παιζονται και τα ευχαριστιεσαι περισσοτερο στην οθοναρα της TV σε 4κ.. Προσωπικα εβαλα να παιξω AC στην οθονη και παροτι ειναι λιγο πιο fluid και εχω και περισσοτερα fps εδειχνε πολυ λιγο σε σχεση με την οθοναρα της TV που ξετυλιγεται ο κοσμος μπροστα σου σε ενα open world game..Σου δινει ενα απιστευτο cinematic feel η TV και αν καθεσαι και μπροστα της εχεις ολο το FOV διαθεσιμο μπροστα σου να γεμιζει το ματι σου.. Οι ομορφες υφες και η σωστη γεωμετρια αναδεικνυονται καλυτερα.. Η 34αρα μου δεν μου δινει αυτο το feeling παρα το 21:9 που ειναι πιο σωστο για το ματι.. 

Division ομως τωρα που παιζω και BF V και κατι hack&slash, drive sims ε τα παιζω στην οθονη σε περισσοτερα Hz the way they are intended to be played..

 

Γενικα και ενα απο τα 34αρια τα καινουρια που καποια στιγμη θα βγουν να επερνα σιγουρα θα επαιζα παλι σε TV ενα πολυ μεγαλο αριθμο παιχνιδιων γιατι τα απολαμβανω πραγματικα δεν προκειται να αλλαξει κατι σε αυτο ειδικα με τις νεες TVs που θα βγουν κιολας και θα ειναι σχεδον τελειες δεν θα τους λειπει τιποτα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη οθόνη γεμίζει το μάτι αλλά είναι αρκετά πιο κουραστική σε πολύωρο gaming. Περισσότερο για τα μάτια δηλαδή. Οι νέες που θα βγουν 4k 120hz oled θα είναι λουκούμι. Η μεγάλη οθόνη θέλει controller και άραγμα σε καναπέ το monitor είναι για ποντίκι καρέκλα πληκτρολόγιο. Και στις 2 επιλογές ευχαριστιεσαι παιχνίδι. Το controller το έχω για πιο χαλαρές καταστάσεις το ποντίκι μου δίνει τεράστια σιγουριά ειδικά σε fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν αραζω καναπε ειμαι σε optimal distance στην καρεκλα με controller φυσικα για αυτα τα παιχνιδια και ειμαι μια χαρα οσες ωρες και να παιξω..Δεν μπορω να καθομαι καναπε και να παιζω μονο κανα φιφα και nba2k αντε και κανα ραλλακι.. Δεν κουραζομαι παντως οσες ωρες και να κατσω μπροστα στην TV..

Με mouse/kbrd φαινονται πολυ περισσοτερο οι αδυναμιες της και οπως ειπα καποιοι τιτλοι δεν παιζονται καν σε TV ουτως ή αλλως.. 

Ουτε θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ποτε TV για desktop χρηση π.χ .. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ είσαι αλλά καρέκλα με χειριστήριο? Πως το συνδιασες? Στον καναπέ τι gaming να κάνεις να μου πεις μόνο τα πιο χαλαρά παιχνίδια όπως έγραψες. Κατά 99% είναι πιο ξεκούραστη η oled που έχεις. Η led στα 3 μέτρα που καθόμουν 55ιντσες ήταν ζόρι μετά από 2 3 ώρες με mouse keyboard όμως όχι controller που οπως γράφεις είναι πιο ξεκούραστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι σε ορθογωνια διαταξη το επιπλο της TV στο πλαι και η οθονη μπροστα σε ενα παγκο .. Και στην οθονη οταν παιζω με controller καμια φορα το ιδιο αναγκαζομαι να κανω δεν αλλαζει κατι και εκει ειναι και λιγο πιο περιεργη φαση γιατι εχεις το mouse/kbrd μπροστα σου και σου ερχεται να παιξεις με αυτα..

Δεν παιζω στα 3 μετρα χανεται ολη η ουσια της 4k τηλεορασης και το optimal viewing distance .. Οled ή led ή ips δεν παιζει ρολο σε αυτο

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε 4k οπότε σε περνει και για πιο κοντά. Πάντως όταν κάθεσαι σε monitor δεν το νιώθεις πιο οικείο? Πιο ζεστό πως να το εξηγήσω. Είσαι εσύ το monitor στα 60 εκατοστά δίπλα ο πύργος και mouse keyboard. Χαλαρώνω απίστευτα. Με μεγάλη οθόνη σου βγάζει αλλα συναισθήματα η όλη εμπειρία. Ειδικά και με κονσόλα το νιώθεις σαν ξένο. Δεν σου βγάζει και εσένα κάτι αντίστοιχο? Ίσως να είμαστε και λίγο πιο ρομαντικοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα αντιθετως το immersion σε καποια παιχνιδια ειναι μεγαλυτερο σε μεγαλη οθονη και το απολαμβανω οπως σου ειπα για πολλους και διαφορους λογους οταν ειναι εφικτο..

Οχι οτι με χαλαει η 34αρα αλλα σιγουρα δεν μπορω να ξαναγυρισω σε μικρα μονιτορ με τιποτα ακομη και για απλη desktop καθημερινη χρηση συνηθισε το ματι σε περισσοτερες ιντσες.. Και ναι το 21:9 πλεον για εμενα ειναι must για main monitor φαινεται εκπληκτικο και αν συνηθισεις δεν γυριζεις ευκολα σε 16:9 αναλογια για μονιτορ.. 

Ισως φταιει οτι μεγαλωνουμε κιολας μετα απο 30+ χρονια gaming να εχω μπουχτισει με τις μικρες οθονες και απο εκει που απεχθανομουν τις τηλεορασεις (που η αληθεια ειναι οτι η τεχνολογια απειχε πολυ τοτε σε αυτες σε συγκριση με τα μονιτορ) πλεον μετα την ελευση του 4k εδω και 4-5 χρονια τις βλεπω με αλλο ματι.. 

Ηταν και IPS η πρωτη 4k μου και με βοηθησε στην μεταβαση καθοτι ηταν γνωριμο το πανελ και οι γωνιες θεασης και τα συν και τα πλην του και σιγουρα η αναλυση και τα χαρακτηριστικα τους τις φερνουν  πλεον πολυ πιο κοντα σε χρηση για H/Y απο οτι στο παρελθον που ουτε καν που τις σκεφτοσουν ηταν αστειο και να το αναλογιστεις..

Το input lag ειναι σε ανθρωπινα επιπεδα πλεον και φτανει μεχρι και 11-12ms σε καποιες ενω στις oled το response time ειναι σχεδον μηδαμινο το οποιο ειναι επισης ενα μεγαλο συν.. 

Αν ερθουν και οι νεες τεχνολογιες με HDMI 2.1 νομιζω οτι για gaming θα μετακομισω πληρως μετα στην TV για ολα τα παιχνιδια και απλα θα πρεπει να παρω ενα σετ ασυρματο με mouse+kbrd της Corsair για να παιζω μπροστα στην TV.. Ιδωμεν προς το παρον χρησιμοποιω και τις δυο λυσεις και δεν νιωθω οτι στερουμαι κατι αναλογα τον τυπο του παιχνιδιου που παιζω και τις απαιτησεις του..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κορυφαία 65αρα oled 4k φίλε μου όποτε καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που γράφεις. Χορταίνεις εικόνα αντίθεση μαυρα χρώματα. Εγώ μεγάλωσα με 28αρα crt snes n64 και μετά σε υπολογιστή σε 17αρα. Έπειτα απο το 2009 πήγα σε 42αρα plasma και ps3 και μετά σε led 55 πάλι με ps3. Εκεί έδειξε τα χρόνια του με το 720p η plasma το έκρυβε καλύτερα. Κάνα 3μηνο δούλεψα τον υπολογιστή με την 55αρα και m/k την γούσταρα παίζοντας 3 4 open world παιχνίδια. Το monitor μου αφήνει άλλη αίσθηση το νιώθω πιο ζεστό όπως έγραψα στη μεγάλη οθόνη χορταίνει το μάτι. Στο τελος της ημέρας μετράει να χαίρεσαι την όλη gaming εμπειρία είτε παίζεις σε μεγάλη οθόνη είτε σε monitor είτε ακόμα και σε κινητό. Κάποτε έβγαιναν 58αρες ultrawide από Philips αλλά φαίνεται δεν περπάτησαν πολύ κυρίως Ελλάδα λόγω του 4:3 format που είχαμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι μετα απο αρκετα χρονια εμπειριας ξερεις τι σου κανει και τι οχι και πως να συνδυαζεις αυτα που θες με την τεχνολογια.. Back to topic καποια στιγμη πρεπει να το πιασω και εγω το new dawn ειναι στο backlog θα δειξει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ετσι ειναι μετα απο αρκετα χρονια εμπειριας ξερεις τι σου κανει και τι οχι και πως να συνδυαζεις αυτα που θες με την τεχνολογια.. Back to topic καποια στιγμη πρεπει να το πιασω και εγω το new dawn ειναι στο backlog θα δειξει ..

Με ρίχνεις 10 χρόνια κοντά έχεις αρκετά μεγαλύτερη εμπειρία αναμφίβολα. Αν έχεις τελειώσει το 5 παίξε το σίγουρα. Αλλιώς πρώτα το 5 μετά αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν παει με τα χρονια με την συχνοτητα παει ποτε δεν θεωρησα εαυτον pro gamer πιο πολυ casual ειμαι παροτι enthusiast κατηγορια παντα απο παλια.. 🤣

Ναι τα εχω παιξει ολα συνηθως αμεσα τα τελειωνω αυτο απλα επειδη δεν εχω παιξει πολυ τελευταια αργησα πολυ να το ξεκινησω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα δεν παει με τα χρονια με την συχνοτητα παει ποτε δεν θεωρησα εαυτον pro gamer πιο πολυ casual ειμαι παροτι enthusiast κατηγορια παντα απο παλια.. 🤣

Ναι τα εχω παιξει ολα συνηθως αμεσα τα τελειωνω αυτο απλα επειδη δεν εχω παιξει πολυ τελευταια αργησα πολυ να το ξεκινησω..

Casual θεωρώ κάποιον που παίζει απλά γιατί βαριέται για να περάσει η ώρα. Εσύ παίζεις γιατί σου αρέσει και το απολαμβάνεις. Pro gamers θεωρώ αυτούς που παίζουν επαγγελματικά και πληρώνονται. Αυτοί δεν πιάνονται είναι η δουλειά τους. Αν κολλήσω και έχω χρόνο μπορεί να παίξω ένα 8ωρο σερί να το ευχαριστηθώ. Αν έχω πολύ δουλειά μπορεί να κάνω 20 μέρες να ανοίξω υπολογιστή προέχουν άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άρχισα και μου αρέσει, όπως και το 5

 

για λιιιιιγο ακόμα fc με την ανάλογη καφρίλα πάντα ψήνομαι, η μόνη συνταγή της ubi που για τα γούστα μου την πετυχαίνουν ακόμα καλά 

 

μακάρι να είναι και το νέο borderlands καλό, γιατί είναι ωραίο το ανεγκέφαλο πιστολίδι 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...