Προς το περιεχόμενο

Avengers: Endgame


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απλά business, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Μπορεί να είναι πεπεισμένοι οτι χρειάζονται το ρεκορ ώστε να τους βοηθήσει σε μετέπειτα μαρκετινγκ. Προσωπικά με  αφήνουν παγερά αδιάφορο όλα αυτά. Το μόνο που θέλω είναι να δουλεύει η μηχανή και να παράγει ταινίες ώστε να'χουμε να βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπως εξηγησα πιο πριν, τους συμφερει περισσοτερο να κρατησει το Avatar το ρεκορ του, διοτι το Avatar ειναι που χρειαζεται το μαρκετινγκ τωρα, οχι το MCU.

γιαυτο υποψιαζομαι αυτη η κινηση γινεται μαλλον λογω του εγωισμου του Iger. και σε αλλα φορα το ιδιο λενε, και ειναι πολυ πιθανο οτι δεν θα επιτρεψει στον Καμερον να ξαναβγαλει το Avatar πριν το Avatar 2, γιαυτο ακριβως τον λογο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί... μπορεί και όχι. Θεωρίες όλες οι απόψεις μας καθώς δεν είμαστε insiders. Προσωπικά ο συνδυασμός εγωισμού-επιχειρηματικότητας μου ακούγεται αστείος να σου πω την αλήθεια. Δεν χωράνε τέτοια σε χοντρές business. Κουτσομπολιά για να έχουμε να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Μπορεί... μπορεί και όχι. Θεωρίες όλες οι απόψεις μας καθώς δεν είμαστε insiders. Προσωπικά ο συνδυασμός εγωισμού-επιχειρηματικότητας μου ακούγεται αστείος να σου πω την αλήθεια. Δεν χωράνε τέτοια σε χοντρές business. Κουτσομπολιά για να έχουμε να λέμε.

Εξαρτάται στον άνθρωπο φυσικά, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι όσο μεγαλύτερος επιχειρηματίας είσαι, τόσο μεγαλύτερο εγωισμό έχεις. 

(Ο εγωισμός δεν είναι απαραίτητα αρνητικός, και πάλι εξαρτάται από τον άνθρωπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mike299 είπε

Εξαρτάται στον άνθρωπο φυσικά, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι όσο μεγαλύτερος επιχειρηματίας είσαι, τόσο μεγαλύτερο εγωισμό έχεις. 

(Ο εγωισμός δεν είναι απαραίτητα αρνητικός, και πάλι εξαρτάται από τον άνθρωπο)

Εμένα πάλι η δικιά μου εμπειρία, το αντίθετο μου έχει δείξει. Χαζο-εγωισμό για διάφορα πραγματάκια ναι αλλά για την πώληση του προϊόντος/υπηρεσίας σου ποτέ! Μόνο σε ταινίες έχω δει εγωιστικές κακές επιχειρηματικές κινήσεις (και σε κακούς επαγγελματίες). Τεσπα, ποτέ δεν λέω ποτέ σε τίποτα. Έτσι κι αλλιώς ξαναλέω οτι καθόλου δεν με νοιάζει αν θα ξαναβγάλουν ταινία, ούτε καν για ποιό λόγο, κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Stamer είπε

Μπορεί... μπορεί και όχι. Θεωρίες όλες οι απόψεις μας καθώς δεν είμαστε insiders. Προσωπικά ο συνδυασμός εγωισμού-επιχειρηματικότητας μου ακούγεται αστείος να σου πω την αλήθεια. Δεν χωράνε τέτοια σε χοντρές business. Κουτσομπολιά για να έχουμε να λέμε.

αντιθετως μια χαρα κολανε για business αυτου του μεγεθους.

και μια και μιλαμε για Disney οριστε μια ιστορια περι εγωισμου. o προκατοχος του Iger ηταν ο Eisner. μεσα στα κεντρικα της Disney, εχουν διαφορους πινακες απο τις παλιες καρτουν ταινιες του Walt Disney,  σαν διακοσμηση αλλα εχουν μεγαλη αξια. πηγε μια μερα ο Eisner και εβγαλε εναν απο αυτους τους πινακες απο το γραφειο του να τον παρει σπιτι του. και καποιος τον ειδε, και του λεει δεν μπορεις να τον παρεις μαζι σου τον πινακα, ανηκει στην εταιρεια. και του απανταει ο Eisner: "ο Disney τους επαιρνε σπιτι του" . ναι του λεει ο αλλος, αλλα αυτος ηταν ο Disney. και του απανταει με ενταση ο Eisner "εγω ειμαι ο Disney τωρα".

οποτε, ναι, τιποτα δεν ειναι να μας εκπλησσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

αντιθετως μια χαρα κολανε για business αυτου του μεγεθους.

και μια και μιλαμε για Disney οριστε μια ιστορια περι εγωισμου. o προκατοχος του Iger ηταν ο Eisner. μεσα στα κεντρικα της Disney, εχουν διαφορους πινακες απο τις παλιες καρτουν ταινιες του Walt Disney,  σαν διακοσμηση αλλα εχουν μεγαλη αξια. πηγε μια μερα ο Eisner και εβγαλε εναν απο αυτους τους πινακες απο το γραφειο του να τον παρει σπιτι του. και καποιος τον ειδε, και του λεει δεν μπορεις να τον παρεις μαζι σου τον πινακα, ανηκει στην εταιρεια. και του απανταει ο Eisner: "ο Disney τους επαιρνε σπιτι του" . ναι του λεει ο αλλος, αλλα αυτος ηταν ο Disney. και του απανταει με ενταση ο Eisner "εγω ειμαι ο Disney τωρα".

οποτε, ναι, τιποτα δεν ειναι να μας εκπλησσει.

Ναι αυτό εμπίπτει στην περίπτωση εγωισμών που δεν έχουν να κάνουν άμεσα με την επιχειρηματικότητα. Από τέτοια άλλο τίποτα! Ο σωστός και ξύπνιος επιχειρηματίας τα αφήνει στην άκρη όμως αυτά όταν πρόκειται για την ίδια την επιχειρηματικότητα. Ωστόσο ναι, εννοείται οτι έχουν υπάρξει κακές κινήσεις λόγω εγωισμού και εννοείται οτι δεν πρέπει να μας εκπλήσει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Avatar δεν έχει ανάγκη, θα κάνει θραύση και αυτό όταν βγει. Εδώ το πρώτο το είχαν δει οι γονείς μου με φίλους τους που δεν πηγαίνουν γενικά σε blockbusters και φαίνεται και η επιτυχία του Endgame που έφτασε σε τέτοια νούμερα χωρίς να απευθύνεται σε όλους. Μπορεί να γράφτηκε ότι χτίστηκε το hype μέσα από 21 ταινίες αλλά είναι μόνο η μία ανάγνωση. Η δεύτερη λέει πως μια μεγάλη μερίδα του κοινού δεν έχει επαφή με το super hero genre. Αντιθέτως το εντελώς generic σενάριο με τις μπλε γάτες ήταν απείρως πιο family friendly και γι' αυτό το Avatar έφτασε συνοδεία του 3D σε τέτοια νούμερα και μπράβο του.  

ΥΓ. Σκέψου να γράφεις πριν βγει το Endgame ότι το ερώτημα είναι πόσα λιγότερα εκατομμύρια θα κάνει από το IW και μετά να κάθεσαι να βγάζεις κομπιουτεράκι για να μην ξεπεράσει το Avatar και το ρίχνεις στους εγωισμούς του Iger ενώ πάλι μέχρι πρότινος έβαζες meme σε όσους έλεγαν ότι μπορεί να φτάσει το Avatar. Για να είμαι δίκαιος κι εγώ υπολόγιζα για 2,2 στην αρχή και όταν είδα τις προπωλήσεις είχα εγγυημένα τα 2,5m.

ΥΓ2. Πήρε από τον εγωισμό του Cameron που έχουμε χάσει το μέτρημα από τις φορές που έχουν επανεμφανιστεί ταινίες του στις αίθουσες (και καλά έκανε, τα δύο μέτρα και δύο σταθμά όμως βγάζουν μάτι)

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που η ταινια δεν εσπασε το ρεκορ  του Avatar, οπως και ειχα πει εξαρχης, γιαυτο εξαλλου ξανακυκλοφορει ενω ηδη παιζει στο σινεμα με νεο marketing και κολημενη πισω απο το Far From Home.

οποτε μην ερχεσαι να μου κανεις τον μαγκα τωρα, ενω τοσο καιρο ησουν απων απο το τοπικ διοτι ειχες καταλαβει και ο ιδιος οτι το παιχνιδι ειχε χαθει εδω και ενα μηνα. δεν σε τιμαει ιδιαιτερως και δεν υπαρχει λογος να παρω στα σοβαρα αυτα που μου τσαμπυνας τωρα. και γιατι αλλωστε να το κανω, οταν ενα ολοκληρο franchise με 22 ταινιες δεν μπορει να σπασει το ρεκορ μιας μοναδικης ταινιας που βγηκε πριν δεκα χρονια και προβαινει σε τετοια απεγωνσμενη κινηση, μονο για γελια ειναι. κατι που δεν περασε απαρατήρητο ουτε και στα social media, που δεν πηραν την κινηση αυτη και τοσο θερμα.

ναι τωρα μην συγκρινουμε την επανακυκλοφορια του Endgame με αυτες του Cameron, διοτι παλι θα γελασουμε.  οι δικες του εχουν εξτρα υλικο, η βγαινουν σε καινουργιο format. και κυκλοφορουν μετα απο μηνες η χρονια. οχι ενω παιζονται ηδη στο σινεμα και το μονο καινουργιο που εχουν ειναι μια εξτρα σκηνη στα after credits. η συγκριση το μονο που κανει ειναι να μειωνει την Disney, οχι να την δικαωισει. να ευχεσαι μονο στον εγωισμο του Iger να μην επιτρεψει στον Cameron να ξανακυκλοφοηρσει το Avatar οταν ειναι να βγει το σηκουελ. διοτι θα παρει σιγουρα το ρεκορ του πσιω και τοτε ειναι που θα πεσει το γελιο της αρκουδας.

οπως ειπε και ο zen master: we ll see.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που το αβαταρ στην πρώτη προβολή του εκανε 2,749 δις. Κοινώς αφου θέλουμε να συγκρίνουμε, το avengers το έχει σχεδόν ήδη περάσει ασχέτα απο το αν θα ξανακυκλοφορήσει ή όχι και τα έχτρα 4 εκατομμυρια ήταν θέμα χρόνου να γίνουν άσχετα από το re-release. Επιπλέον σιγά την επανακυκλοφορία ρε παιδιά που θα γελάει κιόλας και όλος ο πλανήτης και οι πετρες και η άμμος και δεν ξέρω κι εγώ ποιος άλλος. Στην κανονική προβολή του είναι και παίζει λίγο μαρκετινγκ παραπάνω για να βγάλει όσα περισσότερα μπορεί . Και επειδη διαβάζω καιρό το φόρουμ άσχετα αν δεν ήμουν μέλος μεχρι τωρα πραγματικά απορώ.. Τι μένος είναι αυτό από ένα συγκεκριμένο άτομο προς την Ντίσνευ και οτιδήποτε την αφορά; Δηλαδη παίζει να κοιμοταν και να ξυπνούσε με τον πόνο να μην το περάσει στο μποξ οφις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ενταξει, μονο που τα εξτρα 40 εκατομμυρια δεν τα εβγαζε με τιποτα, οχι με τον τρεχοντα ρυθμο εσοδων που ειχε τις τελευταιες εβδομαδες. γιαυτο αλλωστε η Disney ξαναβγαζει την ταινια με νεο marketing για να την boostarei. 

οσο αφορα τα περι μενους,  αν αναφερεσαι σε εμενα, το θεμα μου με την Disney ειναι οτι κατεστρεψε τα Star Wars ενω θα μετατρεψει το MCU σε wokefest απο οτι φαινεται. δεν μου αρεσει αυτο και το επικρινω. deal with it.

και δεν ειμαι εγω αυτος που εχει πρεμουρα με τα ρεκορ, στον κυριο απο πανω πεστα που ξεθάρρεψε και ηρθε να μας την πει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, KilliK είπε

ναι ενταξει, μονο που τα εξτρα 40 εκατομμυρια δεν τα εβγαζε με τιποτα, οχι με τον τρεχοντα ρυθμο εσοδων που ειχε τις τελευταιες εβδομαδες. γιαυτο αλλωστε η Disney ξαναβγαζει την ταινια με νεο marketing για να την boostarei. 

οσο αφορα τα περι μενους,  αν αναφερεσαι σε εμενα, το θεμα μου με την Disney ειναι οτι κατεστρεψε τα Star Wars ενω θα μετατρεψει το MCU σε wokefest απο οτι φαινεται. δεν μου αρεσει αυτο και το επικρινω. deal with it.

και δεν ειμαι εγω αυτος που εχει πρεμουρα με τα ρεκορ, στον κυριο απο πανω πεστα που ξεθάρρεψε και ηρθε να μας την πει.

Στα έχω ξαναγράψει και πριν 1 μήνα για τις προβλέψεις σου ή κάνεις ότι δεν το θυμάσαι; Να ψάχνω να βρω quotes με τα αμίμητα που έχεις γράψει τόσο καιρό για προβλέψεις από IW και EG; Ή να θυμηθούμε το ασύγκριτο ότι η Disney αποφάσισε να γυρίσει την Captain Marvel μετά την επιτυχία της WonderWoman τα γυρίσματα της οποίας άρχισαν το 2015 και η ταινία βγήκε το 2017 με την Captain Marvel να έχει ανακοινωθεί ήδη από το φθινόπωρο του 2014. Κάνε μας την χάρη που αραδιάζεις ο,τιδήποτε διαβάζεις αλλού και το παίζεις ιστορία επειδή δεν βρίσκεται ένας άνθρωπος να απαντήσει. 

Το Avatar 2 πολύ πιθανό να ξεπεράσει τον προκάτοχο του και το EG αλλά αυτό αφορά όσους έχουν εικόνισμα των Cameron και γελοιοποιούνται τόσο καιρό με τα γραφόμενα τους. Πιθανό για μένα να χτυπήσει 3 δις λόγω μεγαλύτερου target group.

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειχα πει οτι θα κανει λιγοτερα απο το IW. Προφανως η προβλεψη μου διαψευτηκε. ειχα πει ομως οτι και περισσοτερα να βγαλει απο το IW, δεν θα σπασει το ρεκορ του Avatar. και το ξαναεγραψα παλι προσφατα οτι δεν προκειται να συμβει με βαση την τρεχουσα αποδοση της ταιναις στο ΒΟ εκτος και αν ξανακυκλοφορησει την ταινια η Disney. κατι που ακριβως εκανε σημερα. 

ειμαι λαθος στα παραπανω; αν ειμαι, ναι σε παρακαλω, βαλε τα quotes μου για να με διαψευσεις. διοτι εγω θυμαμαι πολυ καλα τι εχω γραψει. 

για την CM εχεις δικιο, νομιζα οτι ανακοινωθηκε πιο μετα την WW.  mea culpa. βλεπεις, δεν εχω προβλημα να παραδεχομαι το λαθος μου.

δεν με ενδιαφερει τι θα κανει το Avatar 2. μετα το αισχος που εκανε ο Cameron στο Dark Fate και στο Terminator legacy του, εχω παψει πλεον να τον εκτιμω. fook him.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα τα 40 έξτρα εκατομμυρια δεν είναι έτσι κι αλλιώς από την πρώτη προβολή του άβαταρ, αρα σου είπα οτι αν είναι να συγκρίνουμε ας το κάνουμε σωστά. Και τα χρήματα λοιπον που έβγαλε το άβαταρ στην 1η προβολή τα έχει φτάσει ήδη το αβεντζερς παρα 4 μυρια που ήταν θέμα χρόνου να γίνει ούτως ή άλλως.

Απο εκεί και πέρα είπα και πριν οτι διαφωνώ οτι αυτό λέγεται επανακυκλοφορία. Ένα έξτρα τυράκι είναι τύπου "δείτε ακόμη όσο προλαβενετε, τώρα και με έξτρα υλικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...