Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα II


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα θα παει κι αυτο 100 σελιδες θα το βλεπει οποιος μπαινει θα λεει πωπω αυτο ειναι καυτο ζητημα, θα μπαινει και θα βλεπει ολα τα ποστ να τρολαρουν τον OP που δεν εχει βαλει ουτε μια real life φωτογραφια😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony IMX586

Αυτός φαίνεται πως είναι ο αισθητήρας που θα μπει σε πολλές  ναυαρχίδες την επόμενη χρονιά.

48ΜΡ αισθητήρας, που θα μπορεί να πέφτει σε 12 "πραγματικά" MP (να έχει δηλαδή το κάθε ένα τη δικιά του πληροφορία για όλα τα χρώματα).

Θα μπορεί να κάνει ριπές στα 30fps (στη φουλ ανάλυση των 48ΜΡ) αλλά και να δώσει 4Κ video χωρίς κροπάρισμα στα 90fps.

Για την ιστορία, με f/1.8 φακό θα είναι ελαφρώς diffraction limited. Χρειάζεται ~f/1.5 για να μπορεί να δώσει όλη του την ανάλυση. Οπότε το βήμα της Samsung με τα πιο ανοιχτά διαφράγματα μάλλον θα το ακολουθήσουν και άλλοι κατασκευαστές.

Αν υποθετικά τοποθετηθεί f/1.4 φακός (στο κλασσικό 28mm ισοδύναμο) η φώτο που θα δίνει θα είναι πρακτικά ίδια με την φώτο μιας RX100 VI στο εγγύς άκρο της... και προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό τουλάχιστον ένας κατασκευαστής να το κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

Όλα τα λεφτά στο παραπάνω λινκ , είναι η φωτογραφία που δείχνει τις διαστάσεις του αισθητήρα. Όποιος έχει διαβάσει κάποια πράγματα , δεν θέλει κάτι άλλο . 

image001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λέγεται ότι τα smartphones δεν τα πάνε καλά με κινούμενα αντικείμενα, πάμε να δούμε μια σύγκριση με κιτ DSLR στο 1/200s και χαμηλό φωτισμό.

Ο φωτισμός ήταν φως ημέρας με βαριά συννεφιά που έρχεται από τα αριστερά του θέματος.

1η Φώτο Iphone XS

1835CE0C-A3AE-4A50-B0EC-32DD3BD855C0.jpg

2η Φώτο Iphone 7+

B950DD4B-C10D-46F3-AB17-1B01EAEB9C53.jpg

3η φώτο D3100 kit

D5C671B2-5B11-4907-AF5E-76F7BE110EA8.JPG

Στα κινητά πήγα στο lightroom και έβαλα 1/200s έκθεση χωρίς καμία άλλη επεξεργασία ή ρύθμιση.

Στη Nikon έβαλα στα 18mm το φακό (το αντίστοιχο των κινητών) τέρμα ανοικτό στο f/3.5 και βέβαια 1/200s κλείστρο. Μπορεί η φώτο να φαίνεται με λίγο χαμηλή έκθεση αλλά τερμάτισα το ISO στο Hi2 που είναι 12.800.

To σωστό white balance είναι μεταξύ της φώτο του 7+ και της Νikon.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Επειδή λέγεται ότι τα smartphones δεν τα πάνε καλά με κινούμενα αντικείμενα, πάμε να δούμε μια σύγκριση με κιτ DSLR στο 1/200s και χαμηλό φωτισμό.

Ο φωτισμός ήταν φως ημέρας με βαριά συννεφιά που έρχεται από τα αριστερά του θέματος.

1η Φώτο Iphone XS

1835CE0C-A3AE-4A50-B0EC-32DD3BD855C0.jpg

2η Φώτο Iphone 7+

B950DD4B-C10D-46F3-AB17-1B01EAEB9C53.jpg

3η φώτο D3100 kit

D5C671B2-5B11-4907-AF5E-76F7BE110EA8.JPG

Στα κινητά πήγα στο lightroom και έβαλα 1/200s έκθεση χωρίς καμία άλλη επεξεργασία ή ρύθμιση.

Στη Nikon έβαλα στα 18mm το φακό (το αντίστοιχο των κινητών) τέρμα ανοικτό στο f/3.5 και βέβαια 1/200s κλείστρο. Μπορεί η φώτο να φαίνεται με λίγο χαμηλή έκθεση αλλά τερμάτισα το ISO στο Hi2 που είναι 12.800.

To σωστό white balance είναι μεταξύ της φώτο του 7+ και της Νikon.

Καλα χριστουγεννα. Χωρις ζουμ φαινεται νομιζω τεραστια διαφορα στον χρωματικο θορυβο. Ειδικα κατω αριστερα. Δυο ωκεανους μακρια η dslr. Κανοντας ζουμ στο i του Christmas φαινεται διαφορα και στην οξυτητα. Τα κοκκινα στην πρωτη φωτο ειναι υπερκορεσμενα. Η ισορροπια λευκου εν ετει 2018/9, αλλαζει σε δυο δευτερολεπτα στο lightroom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickolas είπε

Επειδή λέγεται ότι τα smartphones δεν τα πάνε καλά με κινούμενα αντικείμενα, πάμε να δούμε μια σύγκριση με κιτ DSLR στο 1/200s και χαμηλό φωτισμό.

Ο φωτισμός ήταν φως ημέρας με βαριά συννεφιά που έρχεται από τα αριστερά του θέματος.

1η Φώτο Iphone XS

1835CE0C-A3AE-4A50-B0EC-32DD3BD855C0.jpg

2η Φώτο Iphone 7+

B950DD4B-C10D-46F3-AB17-1B01EAEB9C53.jpg

3η φώτο D3100 kit

D5C671B2-5B11-4907-AF5E-76F7BE110EA8.JPG

Στα κινητά πήγα στο lightroom και έβαλα 1/200s έκθεση χωρίς καμία άλλη επεξεργασία ή ρύθμιση.

Στη Nikon έβαλα στα 18mm το φακό (το αντίστοιχο των κινητών) τέρμα ανοικτό στο f/3.5 και βέβαια 1/200s κλείστρο. Μπορεί η φώτο να φαίνεται με λίγο χαμηλή έκθεση αλλά τερμάτισα το ISO στο Hi2 που είναι 12.800.

To σωστό white balance είναι μεταξύ της φώτο του 7+ και της Νikon.

Ρε παλικάρι μου τι σχέση εχει το τεστ σε low light με την αποδοση σε κινούμενα αντικείμενα????

Καλα δεν μιλαω για συγκριση μιας entry level με κιτ φακο ετους 2010 (ηδη 9 ετων παλαιά) με κινητά τελευταιας τεχνολογιας κοστους 1000€ (ακομη και η entry level D3400 κοστιζει το 1/3 των κινητων).

Οπου ακομη και σε αυτη την εντελως ανιση και ανοητα στημένη αποπειρα συγκρισης, μια 9 ετων entry level DSLR με τον πιο απλο κιτ φακο εχει κλασεις ανωτερη ποιοτητα σε JPG. Ποσο μαλλον εαν παμε να συγκρινουμε και να επεξεργαστουμε τα RAW αρχεια απο αυτη.

Βγαλε και το HDR των κινητων στο ΑΚΙΝΗΤΟ θεμα που παρεθεσες ως παραδειγμα συγκρισης αποδοσης φωτογραφιας σε... ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ θεματα και η ψαλιδα ανοιγει σε δυσθεωρητα μεγεθη.

Υ.Γ Να μου πει καποιος ρε σεις γιατι εγω το εχω χασει εντελως. Τι πινει και δεν μας λεει ο petit Nicola?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και περασα στο κινητο (le max 2) την τελευταια gcam και μιας και παρατηρησα μερικα ενδιαφερον πραγματα, ειπα να συγκρινω τις επιδοσεις σε σχεση με μια coolpix a (aps-c compact) που εχω. 

Το αποτελεσμα προσωπικα με εξεπληξε, γιατι το κινητο μου ειχε μετρια ως κακη stock camera που ποτε δεν χρησιμοποιησα, οποτε δεν περιμενα οτι θα κανει και πολλα η gcam, αλλα στην πραξη ειναι νυχτα με την μερα και πλησιαζει μεχρι και ξεπερναει υπο προυποθεσεις την φωτογραφικη. Το night sight ειδικα, αν καποιος εχει πολυ σταθερο χερι το βραδι ειναι σε αλλο επιπεδο, πολυ αμφιβαλλω οτι χτυπιεται χωρις φωτεινο φακο που εχει και σταθεροποιηση, απο την αλλη φυσικα και δεν προκειται να δουλεψει σε κινηση, παρατηρησα μαλιστα οταν εχει κινηση προτιμαει να παιρνει λιγοτερα δειγματα και με μεγαλυτερη ταχυτητα, εκει που δινει τα μεγιστα ειναι σε πραγματικα χαμηλο φωτισμο, με στατικο θεμα και οσο το δυνατον πιο ακινητος.

Επισης ενα αλλο θετικο, οτι κανει το hdr+ υπαρχει και στο dng που δινει, δεν κανει την επεξεργασια που κανει αυτοματα το κινητο σε tone mapping, ευκρινεια, χρωμματα κτλ, αλλα το dr υπαρχει κανονικα.

Γενικα αν και δεν νομιζω οτι θα χρησιμοποιησω την καμερα του κινητου για πολλους και διαφορους λογους, πραγματικα πιστευω οτι η google το εχει παει σε αλλο επιπεδο.

Εφτιαξα ενα album με διαφορες full res φωτογραφιες και σε μερικες εχω βαλει επιπλεον και απο το redmi 5 plus και την στοκ καμερα του.

https://flic.kr/s/aHsmt4N2My

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στακινγκ που κανει η google camera εφαρμογη μπορεις να κανεις και με την apsc καμερα σου με καταλληλο λογισμικο. Παντα ο μεγαλυτερος σενσορας θα κερδιζει. Το ερωτημα δεν ειναι αυτο αλλα αν σε καλυπτει η φωτογραφια απο μικροτερο σενσορα πχ η φωτογραφια απο κινητο....Αν σε καλυπτει με υγεια σου με χαρα σου κανεις την δουλεια σου.

Ανεβαζω και μια φωτο με στακινγκ σε καμερα με αισθητηρα apsc  ληψη σε ISO 16000 για να παρετε μια εικονα.

(προσοχη το στακινγ το εκανε η καμερα μονη της αυτοματα σε jpg/λειτουργια Multiframe NR.... δεν το εκανα εγω μονος μου με RAW αρχεια που ειναι το βελτιστο....)

 

DSC03848.jpg

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, afterhours είπε

Στακινγκ που κανει η google camera εφαρμογη μπορεις να κανεις και με την apsc καμερα σου με καταλληλο λογισμικο. Παντα ο μεγαλυτερος σενσορας θα κερδιζει. Το ερωτημα δεν ειναι αυτο αλλα αν σε καλυπτει η φωτογραφια απο μικροτερο σενσορα πχ η φωτογραφια απο κινητο....Αν σε καλυπτει με υγεια σου με χαρα σου κανεις την δουλεια σου.

Μπορω να σου στειλω dng απο το κινητο και αντιστοιχα raw απο 5d mark ii, μερικα δειγματα σε high contrast συνθηκες να δεις αν χτυπιεται στο post processing, γιατι στο jpeg απευθειας απο την φωτογραφικη δεν χτυπιεται σιγουρα.

Το ae bracketing παντως δεν ειναι λυση για τα παντα, ουτε ειναι αντιστοιχο με αυτο που κανει η gcam, εκτος οτι δεν γινετε στην ιδια συσκευη, εχει lag, ακομα και 3 δειγματα να παρεις σε οριακα σημεια που εχει πεσει το φως, το πιο φωτεινο ενδεχεται να ειναι κουνημενο, επισης λογο καθυστερησης μπορει να παρεις περιεργο αποτελεσμα σε κινουμενα αντικειμενα οπως φυλλα δεντρων, γενικα δεν θα μπει ο αλλος στην διαδικασια για καθε φωτογραφια σε high contrast σκηνη που θελει να βγαλει να κανει bracketing και επεξεργασια στο pc, ειναι χασιμο χρονου και η ουσια ειναι οτι in camera δεν το κανει καμια φωτογραφικη, πουλανε σε ανυποψιαστους dslr του κιλου και δηθεν premium compact για να εχουν καλυτερες φωτογραφιες απο διακοπες, γενεθλια παιδιων και δεν ξερω γω τι αλλο και πολυ απλα δεν προκειται να τις δουνε ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, afterhours είπε

Ανεβαζω και μια φωτο με στακινγκ σε καμερα με αισθητηρα apsc  ληψη σε ISO 16000 για να παρετε μια εικονα.

(προσοχη το στακινγ το εκανε η καμερα μονη της αυτοματα σε jpg/λειτουργια Multiframe NR.... δεν το εκανα εγω μονος μου με RAW αρχεια που ειναι το βελτιστο....)

DSC03848.jpg

Το multiframe nr στις sony ειναι μια απατη και μιση, απλα κρατα σταθερη την φωτογραφικη και προσπαθησε να κατεβεις οσο το δυνατον σε ταχυτητα και iso, δεν μου λεει κατι το αποτελεσμα γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης, αλλα απο προσωπικη εμπειρια σε 2 sony που ειχα και aps-c και full frame, ηταν αχρηστο. Επισης δεν υπηρχε περιπτωση να το κανεις στο χερι, να κανεις τι ακριβως; να βγαζεις στην ριπη με χαμηλη ταχυτητα και υψηλο iso, να ξεκαθαρισεις μετα ποια ειναι κουνημενη και ποια χρησιμη, να τις φορτωσεις στο photoshop σε stack, να τις κανεις alignment και μετα να κανεις προσεκτικο denoise και επεξεργασια και ολα αυτα γιατι; Για να χτυπησεις το night sight της google; Δεν αξιξει τον κοπο. 

Αν εχεις κατι τοσο ενδιαφερον να φωτογραφισεις νυχτα, το κανεις σωστα, παιρνεις ενα τριποδο και βγαζεις με διαφορα exposures, να κατσεις μετα να κανεις την επεξεργασια στο photoshop να αξιζει και ο κοπος, να βγει και κατι πραγματικα εντυπωσιακο. Επισης αν εχεις κινουμενο θεμα και θελεις 1/50 και πανω εκει δεν εχεις αντιπαλο με μεγαλυτερο αισθητηρα και φωτεινο φακο.

Night 100% crop, google night sight (handheld)

45578329305_daffee6c22_c.jpgle max night crop by Razor333, on Flickr

Night 100% crop, Canon 5d mkII f/3.5 1/6 iso 6400 (handheld)

45578328375_991d8cf3fb_c.jpg5dmii night crop by Razor333, on Flickr

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να εχεις παντα μαζι σου τριποδο για διαφορους λογους... Ηθελα να γραψω και αλλα πραγματα αλλα μονο που εγραψες οτι το MultiFrame NR και γενικα η λογικη του ειναι απατη εχασα καθε διαθεση δημιουργικης συζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, afterhours είπε

Δεν μπορεις να εχεις παντα μαζι σου τριποδο για διαφορους λογους... Ηθελα να γραψω και αλλα πραγματα αλλα μονο που εγραψες οτι το MultiFrame NR και γενικα η λογικη του ειναι απατη εχασα καθε διαθεση δημιουργικης συζητησης.

Οχι δεν ειπα οτι γενικα το multiframe NR σαν concept ειναι απατη, στην πραξη και το night sight της google multiframe NR ειναι. Της sony τουλαχιστον αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα, η ρυθμιση που ανοιγει μονο σε jpeg στο ρυθμισεις iso και παιρνει 3 γρηγορα καρε σε υψηλοτερο iso και τα κανει stacking, sorry αλλα εμενα δεν με εντυπωσιασε ποτε, υπερβολικο noise reduction σε σημειο που εχει χαθει καθε λεπτομερεια, προτιμουσα με τις sony λιγο περισσοτερο θορυβο που μπορουσα να μαζεψω στο post και να μεινει και καποια λεπτομερεια, αν και γενικα βραδι αν μπω στην διαδικασια για φωτογραφικη βολτα δεν παιζει να μην εχω τριποδο, για καμια snapshot απευθειας απο την φωτογραφικη, σε καποιο οριακο σημειο ισως και να κανει δουλεια, ουτε καν την ιδια που μπορει να κανουν και τα κινητα πλεον με το κατα πολυ ανωτερο multiframe NR που εχουν.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάντε λιγο υπομονη και πολυ πολυ συντομα ολη η ηλεκτρονική επεξεργασια  των smartphones θα περασει και στις κάμερες. Ειδικα στις entry level cameras.

Η Fuji το εχει δηλωσει ήδη ανοιχτα οτι προσανατολιζεται σε feature cameras σαν νέα υποκατηγοριά στην entry level κατηγορια που θα ανταγωνιζονται στην πράξη τα κινητα. Οποτε περιμενετε καμερες με touch screen με AI, night sight (google ή οπως αλλιως θα το λεει η καθε εταιρεια), portrait modes κλπ και μενου απλοποιημενα για snapshot auto λειτουργιες.

Φυσικα αφου το software που ειναι και το θεμα ηδη υπαρχει αυτουσιο ή αναμενεται να εξελιχθει απο καθε εταιρεια δικό της (μεχρι τωρα απλα δεν υπηρχε πραγματικη αναγκη) για τις entry level μηχανες της (το hardware ειναι αναξιο λογου να συζητειται εαν μπορει να μπει ενα πιο εξελιγμενο τσιπ επεξεργασιας αξιας μερικων ευρω) αναμένονται οι βασικες λειτουργιες βελτιωσης jpg να περνανε και στα πιο advanced μοντελα αλλα οχι τοσο στο προσκηνιο οσο βοηθητικα και μαλιστα περισσοτερο σε επιπεδο raw.

Σε 1 το πολυ 2 χρονια απο τωρα βλεπω το συγκεκριμενο post να μην υφισταται καν σαν εννοια. 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσει τόσο η τεχνολογία όσο και η φωτογραφία (για διαφορετικούς λόγους), έκανα τον κόπο και αγόρασα το Huawei Mate 20 Pro αναβαθμίζοντας από το One Plus 5t.

Για λίγο έπιασα στα χέρια μου και το «απλό» Huawei 20Pro που το μεταβίβασα  στη συνέχεια στο γιο μου …

Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής (ύστερα από ~250 φωτογραφίες κάτω από διάφορες συνθήκες):

1.       Τα πράγματα στα κινητά έχουν βελτιωθεί σημαντικά σε σχέση με πριν 2-3 χρόνια.

2.       Η Huawei έχει πράγματι θέσει ψηλά τον πήχη (συγκρίνοντάς την με την One Plus (καθώς είμαι «απλός χρήστης» και δεν έχω πρόσβαση σε άλλες μάρκες, Pixel & Samsung)

3.       Το ΑΙ έχει προσθέσει πράγματα

4.       Η απόσταση από DSLR είναι … αβυσσαλέα!

Παραθέτω κάποια δείγματα ….

https://flic.kr/p/2cJRJmq

https://flic.kr/p/Q5ALKn

Παράλληλα έβαλα ένα δείγμα από το ίδιο θέμα (η μία πλευρά ενός πέτρινου σπιτιού) τραβηγμένο με μια αρχαία (backup) DSLR (Canon 400D) με αισθητήρα ... 10MP, ISO100 και φακό τον EFS 18-135 (που κοστίζει περίπου 200€ ενώ το σώμα - σήμερα - θα το πάρει κανείς μάλλον ... δωρεάν ...). 

https://flic.kr/p/2cJRJxN

https://flic.kr/p/Q5AM8B

https://flic.kr/p/2dLf7vL

στα 18-24 και 135 mm αντίστοιχα

=================================

Εκτιμώ ότι μετά από μια τέτοια "απλοϊκή" σύγκριση, δεν έχει νόημα καμία περαιτέρω κουβέντα περί συγκρίσεων. Το Mate20 Pro είναι καλό αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με DSLR .... έλεος ... 

Σε πορτραίτα και indoor καταστάσεις είναι "καλό" αλλά σίγουρα είναι αμφίβολο για το εάν έχει νόημα να δώσει κανείς ~ 1.000€ για τα αποτελέσματα αυτά .... Η επεξεργασία ακόμα και των raw αρχείων (όπως δοκίμασα - πιστέψτε με) είναι .... αδύνατο να αλλάξει δραματικά τα αποτελέσματα ειδικά όταν χρειάζεται να γίνει κάποιο κροπάρισμα. 

Το χρώμα του δέρματος είναι "αρκετά ψεύτικο" και εξακολουθεί να μοιάζει να έχει γίνει "ζωγραφική με νερομπογιές". 

Το τεχνητό "βάθος πεδίου" είναι όμορφο στην οθόνη του κινητού αλλά μάλλον ... μόνο εκεί! Σε μια κανονική οθόνη 24" (και όχι TV 50-65") το αποτέλεσμα αρχίζει να γίνεται ... απογοητευτικό :). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...