Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα II


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2018 στις 7:47 ΜΜ, Razor333 είπε

Το multiframe nr στις sony ειναι μια απατη και μιση, απλα κρατα σταθερη την φωτογραφικη και προσπαθησε να κατεβεις οσο το δυνατον σε ταχυτητα και iso, δεν μου λεει κατι το αποτελεσμα γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης, αλλα απο προσωπικη εμπειρια σε 2 sony που ειχα και aps-c και full frame, ηταν αχρηστο. Επισης δεν υπηρχε περιπτωση να το κανεις στο χερι, να κανεις τι ακριβως; να βγαζεις στην ριπη με χαμηλη ταχυτητα και υψηλο iso, να ξεκαθαρισεις μετα ποια ειναι κουνημενη και ποια χρησιμη, να τις φορτωσεις στο photoshop σε stack, να τις κανεις alignment και μετα να κανεις προσεκτικο denoise και επεξεργασια και ολα αυτα γιατι; Για να χτυπησεις το night sight της google; Δεν αξιξει τον κοπο. 

Αν εχεις κατι τοσο ενδιαφερον να φωτογραφισεις νυχτα, το κανεις σωστα, παιρνεις ενα τριποδο και βγαζεις με διαφορα exposures, να κατσεις μετα να κανεις την επεξεργασια στο photoshop να αξιζει και ο κοπος, να βγει και κατι πραγματικα εντυπωσιακο. Επισης αν εχεις κινουμενο θεμα και θελεις 1/50 και πανω εκει δεν εχεις αντιπαλο με μεγαλυτερο αισθητηρα και φωτεινο φακο.

Night 100% crop, google night sight (handheld)

45578329305_daffee6c22_c.jpgle max night crop by Razor333, on Flickr

Night 100% crop, Canon 5d mkII f/3.5 1/6 iso 6400 (handheld)

45578328375_991d8cf3fb_c.jpg5dmii night crop by Razor333, on Flickr

Τι εννοεις δεν γινεται στο χερι και οτι θελει προσεκτικο noise reduction κλπ κλπ στο photoshop...αυτο ειναι λαθος πολυ απλα. Παραθετω υποθεση 4 λεπτων  απο το κλικ μεχρι το export.

1.Με την ταπεινη entry level m43 καμερα μου που μου κοστισε οσο ενα pocophone βγαζω 8 ληψεις στο 1/15 , f4.5 και iso5000. Το nightsight χρησιμοποιει 15 του 1/15 αλλα βαριομουνα. iso 5000 γιατι ως εκει εχει native η καμερα. Βγαινει αυτο:

PC286323.thumb.jpg.69b0d808bcf26e530d351ceeeed2deb6.jpg

1b.Το βαζω lightroom και κανω οτι θελω (wb,contrast εκανα απλα γιατι ετσι, θελω να πω οτι σε κινητο δεν γινεται αυτο)

copy paste τις αλλαγες σε ολα τα καρε.

2.Ανοιγω το photoshop, script->load into stack, auto align when imported, create smart object

3.Ετοιμο σε 10 δευτερολεπτα, βαζω stack mode median, αλλα 5 δευτερολεπτα. export με 70% jpeg.

4.Ta-da. Πολυ μπροστα η google, επανεφηυρε τον τροχο:

 

Untitled2.jpg

Δηλαδη εκανα την δουλεια μου πιο φτηνα και με μεγαλυτερη ευελιξια αποτι με ενα κινητο. Για να το θεσω και αναποδα το ζητημα δηλαδη, γιατι πλεον μιλαμε για computational photography. Οταν λοιπον το image averaging γινεται απο το photoshop 3 (σιγουρα γινοταν και πιο πριν με layer transparency αλλα λεμε τωρα) σε υπολογιστη, και ενα σημερινο κινητο εχει φτασει την επεξεργαστικη ισχυ ενος υπολογιστη 10ετιας, ε αναμενομενο ειναι να ερθει και στην παλαμη μας η υπολογιστικη φωτογραφια. Το ουαου και η μαγεια που ειναι ακριβως?

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ο μεσος χρηστης τραβαει snapshots στην καλυτερη των περιπτωσεων και προσφατως selfies....!!! Οποτε λεω να τον αφησουμε απ εξω μιας και μιλαμε για πραγματικες δυνατοτητες των καμερων. Ο μεσος χρηστης και σε ενα φωτογραφικο στουντιο να τον βαλεις με τον top of the line εξοπλισμο θα ψαχνει να βρει το κουμπι του auto. Κανονικα θα πρεπει να μιλαμε για τον μεσο ερασιτεχνη φωτογραφο κατι που ειναι διαφορετικο απο τον μεσο χρηστη. Οποτε σαφως θα μιλησουμε και για επεξεργασια και για raw και για stack ή οτι αλλο ως ενα λογικο επιπεδο.

Επισης για οποιον παρακολουθει τα τεκταινομενα στα smartphones οντως ο κοσμος ειναι διατεθημενος και δινει τα 1000+€ απλα και μονο γιατι του ειπαν οτι η καμερα του κινητου ειναι καλυτερη απο του προηγουμενου απλα μοντελου. Παροτι οι απαιτησεις τους ειναι επιπεδου instagram και στην ουσια οι καμερες εχουν πραγματικη βελτιωση σε διαφορα ποιοτητας (συγκρινομενη με μια απλη entry level φωτογραφικη) ελαχιστοτατη.

Ο κοσμος θελει να βγαζει βραβευμενες φωτογραφιες αλλα μονο με ενα κλικ. Αλλα η φωτογραφια ειναι καλλιτεχνια και καμια ΑΙ δεν μπορει να εχει την μοναδικότητα της προσωπικης ματιας του καλλιτεχνη.

Υπαρχουν βραβευμενες φωτογραφιες που ειναι κυριολεκτικα ''ενα κλικ'' και τεχνικα (υπο τον απολυτο ορισμο) κακες, αλλα δεν ειναι το παν να εχεις αρτιο τεχνικο κομματι. Υπαρχουν διαγωνισμοι που συγκεκριμενα δεν δεχονται κολαζ, δεν δεχονται clone/stamp tool, ουτε καν ae bracketing, focus stacking, exposure stacking, γενικα τπτ περισσοτερο απο ενα κλικ και καποιο λογικο dodging & burning.

Το κινητο κυριως οσο δινει και raw output χωρις ai επεξεργασια, χωρις ουτε καν την βασικη επεξεργασια δεν ειναι κατι που θα σε εμποδισει να αναπτυξεις την μοναδικοτητα της δικης σου φωτογραφικης ματιας, υπαρχουν πολλα παραδειγματα με φωτογραφιες απο κινητα που ειναι εξαιρετικα και υπαρχουν και νεοι ανθρωποι που δεν ξεχωρισαν απο τις selfies σε υψικαμινους και ουρανοξυστες, αλλα με κατι πραγματικα καλο.

Αλλα αν θες να αναλυσουμε το καλλιτεχνικο κομματι και τι θεωρει ο καθενας ''καλλιτεχνικο'' δεν θα τελειωσουμε ποτε μα ποτε ομως, το τι γραφετε και ποσταρετε σε threads που θα βρεις σε πολλα φωτογραφικα forums κατω απο τον τιτλο ''καλλιτεχνικη εγγρωμη/ασπρομαυρη φωτογραφια'' νομιζω τα λεει ολα, πολλες απο αυτες τις φωτογραφιες που θα βρεις εκει μεσα και μαλιστα θα παιρνουν και διθυραμβικα σχολια, θα  μπορουσαν να εχουν τραβηχτει με μια μπανανα που εχει πανω της εναν απλοικο φακο και καποιο φωτοευαισθητο υλικο, για την ακριβεια θα παρεις και εξτρα ποντους αν αυτο ειναι το μεσο που τραβηξες την καλλιτεχνικη σου φωτογραφια, αν μαλιστα ανακαλυψει καποιος και τα μουχλιασμενα αρνητικα στο παταρι σου, 40 χρονια μετα τον θανατο σου, μπορει να καταληξουν σε καποια γκαλερι στην Νεα Υορκη και να πουληθουν για μερικα εκατομμυρια ευρω σε καποιους συλλεκτες. 

4 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Φίλε μου, δεν καταλαβαίνω ακριβώς ποιο είναι το θέμα σου, αν και - εάν κατάλαβα καλά - νομίζεις ότι είμαι Mate Hater.

Α. Να σου πω κατ' αρχήν ότι 1. έχω αγοράσει 2 κομμάτια και 2. ότι δεν επέστρεψα το δικό μου (αν και έχω λίγη πρασινίλα που έχω σε low light συνθήκες). 

Β. Χρησιμοποίησα την 400d για να υπάρξει έστω και μια μικρή πιθανότητα, να πλησιάσει το Mate την DSLR. (Δεν έβαλα την 80d, ούτε πολυ περισσότερο την 6d ii)

Γ. Χρησιμοποίησα τον 18-135 για τους ίδιους λόγους, ως (σχεδόν) κιτ φακό ... και δεν έβαλα ούτε κάποιον prime αλλά ούτε και τον Tamron 24-70/G2 διότι θα ήταν άδικο από τη στιγμή που μόνο ο φακός κοστίζει σχεδόν όσο το Mate. 

Δεν ειπα πουθενα οτι εισαι mate η huawei hater, δεν ξερω πως βγηκε αυτο το συμπερασμα.

Ειδα και τις υπολοιπες φωτογραφιες που προσθεσες και νομιζω καταλαβα τι ακριβως συγκρινεις, πηρες λογικα το 40mp raw που δινει το huawei και το συγκρινεις αντιστοιχα με το raw της 400d, ναι οκ εδω δεν εχει καμια ελπιδα ενας αισθητηρας σαν αυτο του huawei, ακομα και διπλα στον χειροτερο aps-c. Γενικα ελεγα τι μου θυμιζουν οι φωτογραφιες σου και θυμηθηκα τα dng απο το nokia 1020 που ειχα καπου κρατημενα, ιδιο χαλι, πραγματικα κανενας δεν περιμενε οτι ενα αρχειο raw 40mp απο εναν αισθητηρα σε 

Λυπαμαι που στο λεω, αλλα αν δεν σου αρεσει το huawei γενικα σαν συσκευη και εδωσες τοσα για την καμερα και το tech γυρω απο αυτην, καλυτερα να κρατουσες τα λεφτα σου να να πονταρες σε καποιο google pixel η ακομα και φθηνοτερη συσκευη, το one plus 6 ας πουμε και ας εβαζες απλα την gcam.

5 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Τι εννοεις δεν γινεται στο χερι και οτι θελει προσεκτικο noise reduction κλπ κλπ στο photoshop...αυτο ειναι λαθος πολυ απλα. Παραθετω υποθεση 4 λεπτων  απο το κλικ μεχρι το export.

1.Με την ταπεινη entry level m43 καμερα μου που μου κοστισε οσο ενα pocophone βγαζω 8 ληψεις στο 1/15 , f4.5 και iso5000. Το nightsight χρησιμοποιει 15 του 1/15 αλλα βαριομουνα. iso 5000 γιατι ως εκει εχει native η καμερα. Βγαινει αυτο:

PC286323.thumb.jpg.69b0d808bcf26e530d351ceeeed2deb6.jpg

1b.Το βαζω lightroom και κανω οτι θελω (wb,contrast εκανα απλα γιατι ετσι, θελω να πω οτι σε κινητο δεν γινεται αυτο)

copy paste τις αλλαγες σε ολα τα καρε.

2.Ανοιγω το photoshop, script->load into stack, auto align when imported, create smart object

3.Ετοιμο σε 10 δευτερολεπτα, βαζω stack mode median, αλλα 5 δευτερολεπτα. export με 70% jpeg.

4.Ta-da. Πολυ μπροστα η google, επανεφηυρε τον τροχο:

Untitled2.jpg

Στις φωτογραφιες ομως τι βλεπουμε δεν μας ειπες, πανω ειναι τι και κατω τι; 

Μαλλον εχασες το ολο point, αλλο ενα κλικ σε μια συσκευη, αλλο 10 κλικ και μετα πισω στο pc για περαιτερω επεξεργασια, ειτε ειναι 2 ειτε 4 λεπτα, ειτε δεν κανεις καν επεξεργασια με σοβαρο noise reduction μετα και κανεις απλα ενα export και τελος. Επισης στα 300€ πρεπει να υπολογισεις και το κοστος του υπολογιστη, δεν το εκανε μονη της η φωτογραφικη, επισης δεν το εκανε μονος του και ο υπολογιστης και το photoshop δεν ειναι τσαμπα, πανω απο 200€ τον χρονο συνδρομη και επιπλεον 50€ εχει το nik collections με το dfine που κανει για τα γουστα μου καλο noise reduction.

Επισης αν και λεπτομερεια, μπορει στο poco να παιζει στα 1/15, στo pixel 3 το night sight κατεβαινει 1/2, ακομα και στην δικια μου πακατελα που εχει ομως ois παιζει ανετα μεχρι 1/3.

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Υπαρχουν βραβευμενες φωτογραφιες που ειναι κυριολεκτικα ''ενα κλικ'' και τεχνικα (υπο τον απολυτο ορισμο) κακες, αλλα δεν ειναι το παν να εχεις αρτιο τεχνικο κομματι. 

Αλλα αν θες να αναλυσουμε το καλλιτεχνικο κομματι και τι θεωρει ο καθενας ''καλλιτεχνικο'' δεν θα τελειωσουμε ποτε μα ποτε ομως, το τι γραφετε και ποσταρετε σε threads που θα βρεις σε πολλα φωτογραφικα forums κατω απο τον τιτλο ''καλλιτεχνικη εγγρωμη/ασπρομαυρη φωτογραφια'' νομιζω τα λεει ολα, πολλες απο αυτες τις φωτογραφιες που θα βρεις εκει μεσα και μαλιστα θα παιρνουν και διθυραμβικα σχολια, θα  μπορουσαν να εχουν τραβηχτει με μια μπανανα που εχει πανω της εναν απλοικο φακο και καποιο φωτοευαισθητο υλικο, για την ακριβεια θα παρεις και εξτρα ποντους αν αυτο ειναι το μεσο που τραβηξες την καλλιτεχνικη σου φωτογραφια, αν μαλιστα ανακαλυψει καποιος και τα μουχλιασμενα αρνητικα στο παταρι σου, 40 χρονια μετα τον θανατο σου, μπορει να καταληξουν σε καποια γκαλερι στην Νεα Υορκη και να πουληθουν για μερικα εκατομμυρια ευρω σε καποιους συλλεκτες. 

Χωρίς αλλα σχολια 

https://petapixel.com/2017/12/21/20-expensive-photos-sold-auction-2017/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ειδα και τις υπολοιπες φωτογραφιες που προσθεσες και νομιζω καταλαβα τι ακριβως συγκρινεις, πηρες λογικα το 40mp raw που δινει το huawei και το συγκρινεις αντιστοιχα με το raw της 400d, ναι οκ εδω δεν εχει καμια ελπιδα ενας αισθητηρας σαν αυτο του huawei, ακομα και διπλα στον χειροτερο aps-c. Γενικα ελεγα τι μου θυμιζουν οι φωτογραφιες σου και θυμηθηκα τα dng απο το nokia 1020 που ειχα καπου κρατημενα, ιδιο χαλι, πραγματικα κανενας δεν περιμενε οτι ενα αρχειο raw 40mp απο εναν αισθητηρα σε

Και πάλι δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου και κυρίως το υφάκι που πασάρεις .... Αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι σκοπός είναι απλώς να σχολιάσω τον τίτλο του thread ως "άστοχο" τότε μην μπαίνεις στον κόπο .... Οι φωτογραφίες που παραθέτω ειναι ότι πιο άμεσο διαθέτω για να στηρίξω την άποψή μου (κι όχι μόνο δική μου) ότι υπάρχει μια αβυσσαλέα διαφορά της εικόνας που δίνει μια απολύτως low level DSLR με έναν μέτριο φακό κάτω από εντελώς καθημερινές συνθήκες φωτογράφισης σε σχέση με ένα flagship smartphone. 

Προσωπικά γνωρίζω για πιο λόγο αγόρασα το Mate και καταλαβαίνω απόλυτα τους περιορισμούς του. Μη φοβάσαι, είχα το 5t και βλέπω τις διαφορές των δύο. Αυτό όμως απέχει πολύ από το να υποστηρίξω ότι συγκρίνεται με οποιαδήποτε dslr. 

Και ο μόνος λόγος που παρέθεσα κάποιες εικόνες έχει να κάνει με το γεγονός ότι θεωρώ πως ο τίτλος του thread είναι παραπλανητικός ... ΦΙλικά - Καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ, εβαλα την περιβοητη gcam στο op5t μου για να εντυπωσιαστω απο την μαγεια, και πηγα να βγαλω το ιδιο καδρο.

 

IMG_20181228_223220.jpg.7b44e1e233ae226f4bde5bfeddfb8add.jpg

χαιρετισματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ, εβαλα την περιβοητη gcam στο op5t μου για να εντυπωσιαστω απο την μαγεια, και πηγα να βγαλω το ιδιο καδρο.

IMG_20181228_223220.jpg.7b44e1e233ae226f4bde5bfeddfb8add.jpg

χαιρετισματα!

Δηλαδη θεωρεις οτι ειναι κακο αποτελεσμα για ενα κινητο που εχει μια φακη αισθητηρα και το εκανε ολο στην συσκευη; Για αρχη ειναι σιγουρα 1-2 στοπ πιο φωτεινη απο το μαγειρεμα που εκανες πριν με την φωτογραφικη + τον υπολογιστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Στις φωτογραφιες ομως τι βλεπουμε δεν μας ειπες, πανω ειναι τι και κατω τι; 

Μαλλον εχασες το ολο point, αλλο ενα κλικ σε μια συσκευη, αλλο 10 κλικ και μετα πισω στο pc για περαιτερω επεξεργασια, ειτε ειναι 2 ειτε 4 λεπτα, ειτε δεν κανεις καν επεξεργασια με σοβαρο noise reduction μετα και κανεις απλα ενα export και τελος. Επισης στα 300€ πρεπει να υπολογισεις και το κοστος του υπολογιστη, δεν το εκανε μονη της η φωτογραφικη, επισης δεν το εκανε μονος του και ο υπολογιστης και το photoshop δεν ειναι τσαμπα, πανω απο 200€ τον χρονο συνδρομη και επιπλεον 50€ εχει το nik collections με το dfine που κανει για τα γουστα μου καλο noise reduction.

Επισης αν και λεπτομερεια, μπορει στο poco να παιζει στα 1/15, στo pixel 3 το night sight κατεβαινει 1/2, ακομα και στην δικια μου πακατελα που εχει ομως ois παιζει ανετα μεχρι 1/3.

εξηγω τι ειναι τι. τελικα τι ψαχνουμε, ισοδυναμια σε κλικ? 😂 γιατι να με νοιαζει κατι τετοιο. Τη μια φορα το μηνα που θα μ αρεσει κατι σε συνθηκες σκοταδιου μπορω να αφιερωσω 4 λεπτα για να κανω αυτο που εκανα. Τον υπολογιστη τον ειχα, δεν αγοραστηκε για σκοπους επεξεργασιας εικονας, αρα σαθρο το επιχειρημα. Το photoshop μου το εφερε ο αγιος βασιλης για χριστουγεννα. Το dfine δεν το εχω και δεν εκανα καν noise reduction περα του averaging. Το nightsight το οσο κατεβαινει εξαρταται απο τον αλγοριθμο αν δεν κανω λαθος, τυχαιο παραδειγμα απο κατι που διαβασα εφερα με το 1/15. Δεν εχει και καμια σημασια. Η μηχανη να δεις ποσο ανετα παει σε 1/3 μιας που εχει το καλυτερο ibis της αγορας.

10 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δηλαδη θεωρεις οτι ειναι κακο αποτελεσμα για ενα κινητο που εχει μια φακη αισθητηρα και το εκανε ολο στην συσκευη; Για αρχη ειναι σιγουρα 1-2 στοπ πιο φωτεινη απο το μαγειρεμα που εκανες πριν με την φωτογραφικη + τον υπολογιστη σου.

Α τωρα περασαμε στο αν ειναι κακο το αποτελεσμα? (Χαλια ειναι βασικα, ο τοιχος εγινε κυψελη και ο ουρανος οτι να ναι χρωμα. Και ειναι και κουνημενη) Συγκριση δεν καναμε? Ναι μπραβο, ειναι 1-2 στοπ πιο φωτεινη. Απο αυτο που βλεπουν τα ματια μου στο καδρο. Απο ποτε ειναι καλο αυτο? Αμα ειχα το ιδιο κακο γουστο με τον αλγοριθμο  θα ειχα κανει bump το exposure στο lightroom. 

Γενικα ασε καπου τον πηχη γιατι με επρηξες με το ανεβοκατεβασμα του. Στο πρωτο ποστ σου ειπες οτι κινητο με gcam ξεπερναει aps-c αισθητηρα κομπακτ. Δες που κατεληξες. Παραδεξου το σφαλμα σου. Move on.

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η συζήτηση έφτασε στο η DSLR με πολλαπλές εκθέσεις που manual τις επεξεργάζεται κανείς σε ακριβό (ή σπασμένο πρόγραμμα) δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από ότι ένα κινητό με ένα "κλικ"😂

Αυτό μας έλλειπε να πω εγώ. Αλλιώς έπρεπε να πάει κατευθείαν κουβά.

Όσο πιο δύσκολο είναι κανείς να πάρει την φώτο του, τόσο λιγότερες φώτο θα πάρει. Αυτό είναι αυτομάτως νίκη για το κινητό.

Οι περισσότεροι που γράφουν εδώ, αφού ανακαλύψουν το gcam ή ό,τι άλλο δουλεύει καλά, ας κάνουν μια ανασκόπιση πόσες φώτο πήραν με το κινητό και πόσες με άλλα μέσα.

Καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεατρο του παραλογου σ αυτο το thread. Ωραια καντε το σε gimp αμα πεσατε τοσο χαμηλα που αναφερετε το photoshop σαν αθεμιτο μεσο. Manual ειναι τα 5 κλικ με το ποντικι; Κοιτα να δεις. Αλλαξε τοτε τον τιτλο του thread σε 'Οικονομια στα κλικ: πως η gcam μου επετρεψε να (μην) βγαζω averaged φωτογραφιες με 1 πατημα του δαχτυλου'. Η παρενθεση αφιερωμενη, ξες εσυ. 

Ανασκοπηση εκανα για το ετος. 5000-0 που θα κρατησω και που θα διαλεξω να ανεβασω σε ig/fb. 0-1000 σε chatting εφαρμογες (messenger,whatsapp). Εκαστος στο ειδος του. Κ εσυ που το tally σου βρισκεται καπου στο 0-10, με υγεια στους καφεδες το 2019.

Τελικα τη συγκριση με τον ταρανδο θα ενημερωσεις τι ειχες πιει/φαει/καπνισει και την ανεβασες σαν επιχειρημα υπερ των κινητων??

 

Υ.Γ. για κανεναν σοβαροτερο ανθρωπο αμα διαβασει τα ποστ μου και δεν το εχει ακουσει το image averaging αξιζει πολυ να το ψαξει για 2 λογους μη προφανεις: 

1. Μπορεις να κατεβασεις το effective iso χαμηλοτερα σε συνθηκες καλου φωτισμου απαλοιφοντας πληρως ουσιαστικα τον θορυβο(χρησιμο σε ενα συστημα m43 που εχεις τον μισο αισθητηρα απο μια full frame)

2.Σε ενα στατικο θεμα που περναει κοσμος,αμαξια κλπ. και στο χαλαει, αν κινειται ο 'ζωντανος' θορυβος το median averaging τον απαλοιφει ( πχ πολυσυχναστη πλατεια)

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

εξηγω τι ειναι τι. τελικα τι ψαχνουμε, ισοδυναμια σε κλικ? 😂 γιατι να με νοιαζει κατι τετοιο. Τη μια φορα το μηνα που θα μ αρεσει κατι σε συνθηκες σκοταδιου μπορω να αφιερωσω 4 λεπτα για να κανω αυτο που εκανα. Τον υπολογιστη τον ειχα, δεν αγοραστηκε για σκοπους επεξεργασιας εικονας, αρα σαθρο το επιχειρημα. Το photoshop μου το εφερε ο αγιος βασιλης για χριστουγεννα. Το dfine δεν το εχω και δεν εκανα καν noise reduction περα του averaging. Το nightsight το οσο κατεβαινει εξαρταται απο τον αλγοριθμο αν δεν κανω λαθος, τυχαιο παραδειγμα εφερα με το 1/15. Η μηχανη να δεις ποσο ανετα παει σε 1/3 μιας που εχει το καλυτερο ibis της αγορας.

Το δικο μου (τουλαχιστον) συγκριτικο ειναι το τι παιρνω απο τη συσκευη απευθειας, τπτ περισσοτερο. Μια χαρα μπορουσα να κανω και ae bracketing στο συγκριτικο που εκανα πιο πριν με την coolpix, μια χαρα μπορουσα να κανω και multiframe nr και στην coolpix και στην 5dmii, μια χαρα μπορουσα απλα να βαλω την φωτογραφικη πανω στο τριποδο και να σβησω το κινητο. Αλλα αναρωτιεμαι ο τοσο γαματος τεραστιος αισθητηρας δεν θα επρεπε να μου δινει τουλαχιστον ενα jpeg on camera καλυτερο απο αυτο που μου δινει ο αισθητηρας φακης απο το κινητο μου, εστω με ολα τα ''κολπα'' που χρησιμοποιει; 

Τωρα για τα κοστη, με την ιδια λογικη, κανενας προφανεστατα δεν αγοραζει κινητο μονο για την καμερα, απλα για να κανει πολλα περισσοτερα και να εχει και την καμερα. Οποτε και αυτο που αρχικα ειπες 300 η φωτογραφικη 300 και το pocophone, φυσικα και δεν ειναι ετσι, για τον ιδιο λογο που ''ειχες'' τον υπολογιστη, καποιος ετσι και αλλιως μπορει να εχει και το pocophone. Btw δεν ειναι και λιγοι μονο με tablet η αδυναμα παλιοτερα laptop και υπολογιστες, βασικα οχι λιγοι, αλλα μαλλον η πλειοψηφια, ουτε για πλακα δεν κανουν median averaging σε 10 raw με τα χρεπια τους, αλλα τεσπα μην παμε μακρια την βαλιτσα.

Αν θελεις να το κανεις σωστα, θα παιξεις και με καποιο noise reduction, θα μπεις οπως λες στο κοπο μια νυχτα να κανεις φωτογραφικη βολτα παρε και ενα τριποδο στο κατω κατω, κατσε στο pc και κανε μια σωστη δουλεια, αλλα και παλι δεν ψαχνω αυτο στην ισοτητα οπως το λες, αλλα τι μπορει να βγαλει η συσκευη σαν συσκευη, αλλο τι κανουμε εμεις μετα με τα πολλαπλα raw στο pc.

Το night sight αναλογα την gcam που κατεβασες, μπορει να το κανεις bypass και να το κατεβασεις οσο εσυ θελεις, μεχρι και 2.6sec που φυσικα εκει ειναι για τριποδο, τωρα ποσο παει handheld παιζει και αν εχει ois το κινητο σου και ποσο σταθερο χερι εχεις. Με το 1/3 που λες οτι κατεβαινει η φωτογραφικη σου, με το ζορι θα παρεις οτι πηρες με το multiframe nr, αν μπορεις να κανεις multiframe nr με 1/3 ταχυτητα μπραβο σου ειλικρινα, αυτο εγραφα πιο πριν οτι ειναι δυσκολο, να κανεις multiframe nr εκει που βγαζεις οριακα handheld ενα μονο καρε και πολλες κουνημενες. Το καλυτερο ibis της αγορας απ' οσο ξερω το εχει η e-m1-mII που μονο 300€ δεν κανει, με 300€ κατι παιρνεις δεν λεω, αλλα απεχει αρκετα sec handheld exposure απο το καλυτερο.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, nickolas είπε

Οι περισσότεροι που γράφουν εδώ, αφού ανακαλύψουν το gcam ή ό,τι άλλο δουλεύει καλά, ας κάνουν μια ανασκόπιση πόσες φώτο πήραν με το κινητό και πόσες με άλλα μέσα.

Καλές γιορτές!

Μιλας φυσικα για snapshots. 

Μα δεν χρειαζεσαι πανω απο 8mp (και πολλα ειπα) για αυτες ουτε και pixel peeping ουτε και πολύπλοκα hdr+ για να εχεις μια αξιοπρεπη τετοια αναμνηστικη φωτο της στιγμης. Ουτε φυσικα και κινητα των 1.000+€. Και μια απλη φθηνη compact θα σε ικανοποιησει απολυτα. Και η παλια μου compact 13 ετων των 5mp βγαζει μια χαρα φωτο ακομη και σημερα.

Τραβαω πανω απο 100 φωτο ανα ημερα με κινητο για τις αναγκες της δουλειας μου. Λεει κατι αυτο; 

Τραβαω σε ενα αγωνιστικο ΣΚ πανω απο 3.000 φωτο σε σπορ με DSLR & bridge. Λεει κατι αυτο;

Τραβαω ελαχιστες επιλεγμένες (λιγοτερες ισως καμια φορα και απο τις 36 που ειχε καποτε ενα φιλμ) σε μια βολτα για street photography. Λεει και αυτο κατι;

Μετραμε αριθμους ή αποτελεσμα;

Ξεκινησες να μας λες για αποδοση κινητου σε φωτο υπο κινηση και μονο αυτο δεν μας εδειξες και αυτο που τελικα μας εδειξες ήταν μια τεραστια διαφορα αποδοσης υπερ της πιο απλης DSLR!

Οτι να ναι ομως!

ΥΓ:

Ειπαμε. Η Fuji ηδη ετοιμαζει σειρα feature cameras με τα καλουδια των κινητων αλλα μεγαλυτερους αισθητηρες και φακους. Οποτε απλα και οι υπολοιποι θα ακολουθησουν και φυσικα μερος αυτων θα περασουν σε πιο σοβαρες μηχανες εκει οπου θα χρειαζεται και οχι για εφε του instagram.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Το δικο μου τουλαχιστον συγκριτικο ειναι το τι παιρνω απο τη συσκευη απευθειας, τπτ περισσοτερο. Μια χαρα μπορουσα να κανω και ae bracketing στο συγκριτικο που εκανα πιο πριν με την coolpix, μια χαρα μπορουσα να κανω και multiframe nr και στην coolpix και στην 5dmii, μια χαρα μπορουσα απλα να βαλω την φωτογραφικη πανω στο τριποδο και να σβησω το κινητο. Αλλα αναρωτιεμαι ο τοσο γαματος τεραστιος αισθητηρας δεν θα επρεπε να μου δινει τουλαχιστον ενα jpeg on camera καλυτερο απο αυτο που μου δινει ο αισθητηρας φακης απο το κινητο μου, εστω με ολα τα ''κολπα'' που χρησιμοποιει; 

Τωρα για τα κοστη, με την ιδια λογικη, κανενας προφανεστατα δεν αγοραζει κινητο μονο για την καμερα, απλα για να κανει πολλα περισσοτερα και να εχει και την καμερα. Οποτε και αυτο που αρχικα ειπες 300 η φωτογραφικη 300 και το pocophone, φυσικα και δεν ειναι ετσι, για τον ιδιο λογο που ''ειχες'' τον υπολογιστη, καποιος ετσι και αλλιως μπορει να εχει και το pocophone. Btw δεν ειναι και λιγοι μονο με tablet η αδυναμα παλιοτερα laptop και υπολογιστες, βασικα οχι λιγοι, αλλα μαλλον η πλειοψηφια, ουτε για πλακα δεν κανουν median averaging σε 10 raw με τα χρεπια τους, αλλα τεσπα μην παμε μακρια την βαλιτσα.

Αν θελεις να το κανεις σωστα, θα παιξεις και με καποιο noise reduction, θα μπεις οπως λες στο κοπο μια νυχτα να κανεις φωτογραφικη βολτα παρε και ενα τριποδο στο κατω κατω, κατσε στο pc και κανε μια σωστη δουλεια, αλλα και παλι δεν ψαχνω αυτο στην ισοτητα οπως το λες, αλλα τι μπορει να βγαλει η συσκευη σαν συσκευη, αλλο τι κανουμε εμεις μετα με τα πολλαπλα raw στο pc.

Το night sight αναλογα την gcam που κατεβασες, μπορει να το κανεις bypass και να το κατεβασεις οσο εσυ θελεις, μεχρι και 2.6sec που φυσικα εκει ειναι για τριποδο, τωρα ποσο παει handheld παιζει και αν εχει ois το κινητο σου και ποσο σταθερο χερι εχεις. Με το 1/3 που λες οτι κατεβαινει η φωτογραφικη σου, με το ζορι θα παρεις οτι πηρες με το multiframe nr, αν μπορεις να κανεις multiframe nr με 1/3 ταχυτητα μπραβο σου ειλικρινα, αυτο εγραφα πιο πριν οτι ειναι δυσκολο, να κανεις multiframe nr εκει που βγαζεις οριακα handheld ενα μονο καρε και πολλες κουνημενες. Το καλυτερο ibis της αγορας απ' οσο ξερω το εχει η e-m1-mII που μονο 300€ δεν κανει, με 300€ κατι παιρνεις δεν λεω, αλλα απεχει αρκετα sec handheld exposure απο το καλυτερο.

εχω την em10 που εχει κληρονομια το ibis για να το κλεισουμε αυτο το ζητημα. Αν θες να συγκρινεις τους φακους και τους αισθητηρες, κλεισε το nightsight και συγκρινε τα μονα καρε. Γιατι μ αυτη τη λογικη ο snapdragon που εχει ενα pocophone δεν συγκρινεται με τον επεξεργαστη μιας entry level φωτογραφικης. Κινητο πολυς κοσμος αγοραζει πολυ ακριβοτερο απ οτι θα αγοραζε κανονικα λογω καμερας. Το averaging σε jpeg γινεται. Μπορουσε να γινει και σε 2 λεπτα χωρις καν να περασω τα raw απο το lightroom απλα ηθελα να δειξω ποσο πιο ευελικτο ειναι να το κανεις με raw. Οκ περιμενω να δω handheld nightsight με 1/3 exposure απο κινητο που να μην ειναι κουνημενο-θολο. Γενικα οσο γραφεις τοσο καταλαβαινω οτι δεν το ειχες ξανακουσει το averaging

 

Το ζητημα ειναι απλο. Ο τιτλος ειναι εξαρχης εσφαλμενος και το concept. Απλη φυσικη ειναι οτι δεν θα εχεις ποτε το ιδιο καλη εικονα με εναν τοσο μικρο αισθητηρα οσο απο εναν τοσο μεγαλο. τελεια και παυλα. Οτι λογισμικο εχει "σταξει" κατω σε ενα κινητο για να βγαζει ο καθενας καλυτερες φωτογραφιες, εχει αναπτυχθει χρονια πριν επιστημονικα(computational photography, image processing) και πρακτικα για επαγγελματικες/ειδικες χρησεις(astrophotography). Αρα αν θελετε να εξυμνησουμε τη συγχρονη επεξεργαστικη ισχυ ενος κινητου, μεσα. go for it. Αν θελετε να μιλησουμε για ισοτητα ομως οχι. Μια dumbed down εκδοχη των οσων μπορεις να κανεις σε εναν υπολογιστη ειναι. Και για να βγει οτι το δυνατον καλυτερο απο το post processing θα διαλεξεις 10/10 την καλυτερη πρωτη υλη, δλδ τον μεγαλυτερο αιαθητηρα. Το επομενο βημα ποιο ειναι, να βαλουμε και το snapseed στο παιχνιδι? Βγαζω φωτο απο το κινητο, παταω και ενα auto στο snapseed σε 5 δευτερα και ετοιμος. Αντε να το κανει αυτο ooc jpeg. ε και? τι απεδειξα..

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

εχω την em10 που εχει κληρονομια το ibis για να το κλεισουμε αυτο το ζητημα. Αν θες να συγκρινεις τους φακους και τους αισθητηρες, κλεισε το nightsight και συγκρινε τα μονα καρε. Γιατι μ αυτη τη λογικη ο snapdragon που εχει ενα pocophone δεν συγκρινεται με τον επεξεργαστη μιας entry level φωτογραφικης. Κινητο πολυς κοσμος αγοραζει πολυ ακριβοτερο απ οτι θα αγοραζε κανονικα λογω καμερας. Το averaging σε jpeg γινεται. Μπορουσε να γινει και σε 2 λεπτα χωρις καν να περασω τα raw απο το lightroom απλα ηθελα να δειξω ποσο πιο ευελικτο ειναι να το κανεις με raw. Οκ περιμενω να δω handheld nightsight με 1/3 exposure απο κινητο που να μην ειναι κουνημενο-θολο. Γενικα οσο γραφεις τοσο καταλαβαινω οτι δεν το ειχες ξανακουσει το averaging

Γιατι να κλεισω το nightsight και γιατι να κλεισω το hdr+, δεν ειναι μερος της συσκευης και του software που ερχεται μαζι της;

Οι φωτογραφικες καθολου αδυναμες δεν ειναι, πολλες εχουν 4gb+ ram και πιθανοτατα πιο δυνατους dsp απο τους hexagon, σαν software ομως μην περιμενεις να ασχοληθουν ενδελεχως και να κανουν παπαδες, πρωτον εχουν μεγαλους αισθητηρες, δευτερον δεν εχουν κοινο για τετοιο tech.

Δεν διαφωνω οτι με την em10 εχεις ibis, αλλα δεν ειναι κληρονομια απο την em1-mII, γιατι απλα ειναι απο αλλο πλανητη σε σχεση με αυτο που εχεις.

Οποιος αγοραζει πολυ ακριβοτερα κινητα για την καμερα ειναι κοροιδο, αλλα το pocophone δεν θεωρω οτι ειναι κατι απλησιαστο, οπως και το mi a2 που εχει επισης αξιοπρεπεστατη καμερα, το mi8 και πολλα ακομα, το δικο μου το πηρα 200€ πριν 1.5 χρονο.

Τι σχεση εχει σε τι αρχειο θα κανεις το averaging δεν καταλαβα, αν θελεις βαλε και τα jpegs βαλε και τα raws, φυσικα και ειναι καλυτερο να βαλεις τα raws δεν καταλαβα πως προεκυψε οτι δεν εχω ιδεα απο averaging, την στιγμη που σου εχω και δειγματακι πιο κατω με την coolpix a 1/30 (no ois, no ibis) 10 frames και περασμα απο dfine.

Αλλα πρωτα οι αδυνατες ληψεις με το gcam σε χαμηλες ταχυτητες

1/4 

45561344215_d321c25782_c.jpglemax 2 night processed by Razor333, on Flickr

1/3

45578329305_daffee6c22.jpgle max night crop by Razor333, on Flickr

Coolpix a 10 images stack/averaging + dfine

44688059440_ed0965c619.jpgcoolpix a stack by Razor333, on Flickr

Gcam ιδιο σημειο crop, ενταξει εδω ειναι λιγο κουνημενη.

45781348214_72c3e75fb7.jpglemax2 by Razor333, on Flickr

Coolpix a single jpeg απευθειας απο την καμερα, οχι τιποτα μην λες οτι δεν ξερω τι ειναι και το avg και βαφτισα ενα μονο καρε ως avg.

44688231010_249538c20a.jpgnikon by Razor333, on Flickr

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν πάρω το Google Pixel 3 θα βγάλω κανένα τέτοιο ή να μείνω με τον εξοπλισμό των 350 ευρώ DSLR + kit φακό 18-55 mm με τον οποίο βγήκε;

Ήρθε η ισότητα ή να περιμένω κι άλλο;

Milky way.png

Και μην ξεχάσω ακόμα, να πάρω το Huawei να βγάλω αυτό που έβγαλε φίλος με παμπάλαιο φωτογραφικό εξοπλισμό;

Μην ήρθε η ισότητα και τόσο καιρό χάνει τον καιρό του κι αυτός;

 

36281518_1416781358465335_3892325089936408576_o.jpg

Και αυτό που βγήκε από μακρυά με μια απλή compact της κακιάς ώρας; Θα με αφήνουν τα πουλάκια να πλησιάζω σε απόσταση λίγων εκατοστών με το Google Pixel 3; Ή δεν ήρθε ακόμα η ώρα να βάλω στην ντουλάπα την ταπεινή Canon IXUS;

Bird.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...