Προς το περιεχόμενο

Τι εμπειρία έχετε από Refurbished υπολογιστές


RePaSam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<<Τα Refurbish είναι προϊόντα που έχουν χρησιμοποιηθεί το Λιγότερο για 6Μήνες,
το Περισσότερο 4 Χρόνια και ΔΕΝ έχουν παρουσιάσει ΠΟΤΕ τεχνικό πρόβλημα>>
😋

Ενταξει το παραπανω ^^ μπορει να ειναι σιγουρα και ψεμα: οταν κατι ειναι, εως και...
10ετιας, πως στο διαολο μπορει να εχει χρησιμοποιηθει, μονο 4 χρονακια το πολυ??
🤢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κι εγώ σκέφτομαι για refurbished, τώρα με τα smartphones δεν χρησιμοποιούμε πολύ Η/Υ, οπότε γιατί να δώσεις άσκοπα ένα σορό λεφτά. Ισχύει ότι σε αυτά δεν μπορεί να είναι προεγκατεστημένα τα windows;

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αντιθετο: ασκοπα ειναι τα πολλες φορες (τρελα ομως) λεφτα των τηλεφωνων..!
🤹‍♂️
Δινει καποιος-α κοντα 1/2 μηνιατικο για τηλεφωνο, που ισως δεν θα το κρατησει +
δευτερο χρονο, ενω ταυτοχρονως προσπαθει να μην ξοδεψει, εαν μπορει ουτε 100
ευρω, για υπολογιστη, που θελει να...του βγαλει 10 χρονια! Ορισμος παραλογισμου. 
😋

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMHO Το πρόβλημα σήμερα είναι η Ram, που για να κάνεις αξιοπρεπές browsing θες 8GB αλλά το κόστος ανεβαίνει.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο αλλος εμπιστευεται πολυ -και καλα!- το τι σου πουλαει, θα πρεπει να σου επιτρεψει
να τσεκαρεις -εννοειται απροειδοποιητα!- τουλαχιστον 2 απλα πραγματα πριν την αγορα:
1) να το ανοιξεις τσεκαρεις για σκονη -> αν μεσα δεις αρκουδες ενω σχεδον ολοι μιλανε
για προηγουμενο καθαρισμο των refurbished, απλως φυγε! -η παρε γουρουνι στο σακι..☹️
2) να δεις τις ωρες λειτουργιας του μαμα δισκου [αν τον εχει επανω, οπως παρα πολλα]
σε περιπτωση που αυτες ειναι > 12.000 (ωρες), σκεψου καλυτερα αστο να παει αστο..😓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, papresa είπε

Επειδή κι εγώ σκέφτομαι για refurbished, τώρα με τα smartphones δεν χρησιμοποιούμε πολύ Η/Υ, οπότε γιατί να δώσεις άσκοπα ένα σορό λεφτά. Ισχύει ότι σε αυτά δεν μπορεί να είναι προεγκατεστημένα τα windows;

Όχι, δεν ισχύει αυτό που λες, το αντίθετο μάλιστα, έρχονται πολλές φορές με προεγκατεστημένα Win.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λόγο ενασχόλησης και κατηγορίας πελατών έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 40 refurbish κομμάτια με το παλιότερο σύστημα να έχει στηθεί πριν από 6 χρόνια περίπου.
Πρόβλημα αντιμετώπισα σε 2 περιπτώσεις μόνο και αλλάχθηκαν επιτόπου.

Μια παρανόηση που γίνεται είναι πως το καθάρισμα και το στήσιμο γίνεται στα καταστήματα που τα πουλάνε.
Αυτό ΔΕΝ ισχύει συνήθως και τα μηχανάκια έρχονται καθαρισμένα/ελεγμένα/στημένα από άλλη εταιρεία και μπαίνουν όπως είναι στα ράφια.
Μόνο όταν βλέπουμε ένα κατάστημα να πουλάει το ίδιο μηχάνημα με 3-4 διαφορετικές τιμές (λόγο παραπάνω RAM και μεγαλύτερου σκληρού) τότε το στήσιμο έχει γίνει εκεί από αυτούς.

Καλό είναι τώρα κατά την αγορά να το ελέγχουμε εξωτερικά για σπασμένες USB θύρες και ίσως ακόμα καλύτερα να το ανοίγουμε επιτόπου και να τσεκάρουμε το εσωτερικό (για όσους τουλάχιστον ξέρουν) καθώς μου έχει συμβεί να βρώ μηχάνημα που δούλευε μεν αλλά όλοι οι πυκνωτές του είχαν πετάξει υγρά. (οι 2 περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω)

Τα μηχανήματα με επεξεργαστές Dual Core και C2D έχουν ξεφτιλιστεί πια με τιμές γύρω από τα 50 ευρώ αλλά δεν αξίζει να πάρεις κάτι τόσο φθηνό και παλιό γιατί πλέον βρίσκεις i3/i5 με λίγο πάνω από τα 100.

 

Γενικά για πάρα πολύ σψικτά μπάτζετ και βασικές εργασίες (ίντερνετ/γραφείο/σπίτι) μια χαρά κάνουν δουλειά.
Προσωπικά προτιμώ την Cosmodata, συνήθως έχει καλύτερες τιμές σε σχέση με άλλα καταστήματα και μπορείς επιτόπου να ζητήσεις να σου περάσουν επιπλέον μνήμη RAM στο μηχάνημα που αγοράζεις καθώς πουλάνε ξεχωριστά refurbish στικάκια.

Για τον @RePaSam, καλύτερα διάλεξε κάποιο από αυτά εδώ ανάλογα με τα λεφτά σου: i3/i5-4GbRAM
 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τριτο παραδειγμα που θυμηθηκα σε refurbished: μετα απο 3-4 μηνες ο νεος τυχερος
ιδιοκτητης παρατηρησε οτι δεν διαβαζε καθολου το DVD-ROM (οχι RW) του, την πρωτη
φορα που πηγε να το χρησιμοποιησει! Και πραγματι, ετσι το ειχε παρει...οσα δισκακια κι
αν του δοκιμασαμε το laser του, δεν διαβαζε τιποτε!🤓 Αλλαχθηκε αυτο, απο εμενα, δεν
ηταν κατι σπουδαιο, αλλα μειναμε να αναρωτιομαστε: για το τι ειχαν(?) ελεγξει απο οσα
πουλουσαν & πως... Δηλαδη, ενα cd εστω να του δοκιμαζανε, σιγουρα θα το βλεπανε..!🤢
[διχως να αποκλειω, να το γνωριζαν, και ομως να μην ασχοληθηκαν καθολου με αλλαγη]

Για τον Cosmodata ειδικα με refurbished δεν γνωριζω, αλλα εξακολουθω να μην βλεπω εφικτο το:

Οταν κατι ειναι, εως και...10ετιας, πως μπορει(??) να εχει χρησιμοποιηθει,
μονο 4 χρονακια το πολυ?? Πρωτοπουληθηκε...χρονια μετα την εποχη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tetrabyte.gr άλλη μία επιλογή για refurbished.

Mε τηλέφωνο να ρωτήσετε τιμές, μην κοιτάτε αυτές που έχει στο site κι άν βρείτε καλύτερο support, σφυρίξτε μου κλέφτικα.

Γνωστός μου είναι και η υποστήριξη που δίνει μετά την πώληση είναι η καλύτερη διαφήμιση γιαυτόν.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pmav99 είπε

IMHO Το πρόβλημα σήμερα είναι η Ram, που για να κάνεις αξιοπρεπές browsing θες 8GB αλλά το κόστος ανεβαίνει.

Υπερβολικό σε βρίσκω.Με 8 κάνεις αξιοπρεπες gaming και με 4 αξιοπρεπες browsing για μένα.Αλλα και πάλι πλέον 8gb ddr3 που όντως ζητάμε πλέον σε όλα τα pc για να είναι "άνετα" κοστίζουν 30€,όχι κάτι τραγικό δηλαδή.Pc με 8gb ram και i3 βρίσκεις από 100€ πολύ λογικό για τις δυνατότητες που σου προσφέρει.

2 ώρες πριν, radiohead είπε

tetrabyte.gr άλλη μία επιλογή για refurbished.

Mε τηλέφωνο να ρωτήσετε τιμές, μην κοιτάτε αυτές που έχει στο site κι άν βρείτε καλύτερο support, σφυρίξτε μου κλέφτικα.

Γνωστός μου είναι και η υποστήριξη που δίνει μετά την πώληση είναι η καλύτερη διαφήμιση γιαυτόν.  

Αξίζει σε τέτοιο budget να πληρώσει κάτι τόσο ακριβότερα για το support?Πόσο καλύτερες τιμές να κάνει από το τηλέφωνο?Μιλάμε για σχεδόν διπλάσιες σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα φτανεις τα 500 νομίζω πας σε καινούργιο laptop / desktop ασυζητητί τι θα πάρεις το Zbook 15ετιας με την quadro ; :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy94 είπε

Υπερβολικό σε βρίσκω.Με 8 κάνεις αξιοπρεπες gaming και με 4 αξιοπρεπες browsing για μένα.Αλλα και πάλι πλέον 8gb ddr3 που όντως ζητάμε πλέον σε όλα τα pc για να είναι "άνετα" κοστίζουν 30€,όχι κάτι τραγικό δηλαδή.Pc με 8gb ram και i3 βρίσκεις από 100€ πολύ λογικό για τις δυνατότητες που σου προσφέρει.

Αξίζει σε τέτοιο budget να πληρώσει κάτι τόσο ακριβότερα για το support?Πόσο καλύτερες τιμές να κάνει από το τηλέφωνο?Μιλάμε για σχεδόν διπλάσιες σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Πες μού τι θες και θα εκπλαγείς η πάρε τηλ και πες θέλω καλή τιμή με στέλνει ο Χρήστος από το Ινσομνια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, radiohead είπε

Πες μού τι θες και θα εκπλαγείς η πάρε τηλ και πες θέλω καλή τιμή με στέλνει ο Χρήστος από το Ινσομνια ;)

Δεν θέλω κάτι συγκεκριμένο τώρα αλλά έχω πάρει αρκετά "σαπακια" refurbished για γνωστούς και φίλους και λογικά θα ξαναπάρω στο μέλλον.Θα σε έχω στα υπόψιν λοιπόν,ty ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spy94 είπε

Δεν θέλω κάτι συγκεκριμένο τώρα αλλά έχω πάρει αρκετά "σαπακια" refurbished για γνωστούς και φίλους και λογικά θα ξαναπάρω στο μέλλον.Θα σε έχω στα υπόψιν λοιπόν,ty ;)

Είναι ξήγας.

Αν σε βγάλει ο δρόμος Παπαφη απέναντι από τη γενική ταχυδρομική είναι πηγαινε να τα δεις και από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...