Προς το περιεχόμενο

Τι εμπειρία έχετε από Refurbished υπολογιστές


RePaSam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Δηλαδή στα refurbished δε μπορείς να βρεις μία σύνθεση στα 130 ευρώ περίπου για ένα απλό i3;

Έριξα μία ματιά στις οθόνες, 70 ευρώ καινούρια κάνει.

Μήπως τελικά συμφέρει καινούριο;

Στο πρωτο ερωτημα, ναι μπορεις να βρεις refurbished  μεχρι 130 ευρω, αλλα  με μονο 4αρα ραμ μνημη,με δισκο παναργο και μοντελο του 2005 ας πουμε,με 320 giga, με τροφοδοτικο no name παμφτηνο που ηδη εχει δουλεψει ποιος ξερει ποσα χρονια,δηλαδη με ενα σαθρο συστημα. Στις αγγελιες βρισκω πολυ καλυτερα πραγματα με τα ιδια χρηματα η ελαχιστα παραπανω. Πληρωνεις τον ''κοπο'' της εταιριας που το πουλαει το refurbished και το εμπορικο σημα IBM  η Hewllet Packard  η οτιδηποτε αλλο ειναι. Το θετικο ειναι οτι παιρνεις μια εγγυηση για ενα χρονο. Αλλα με οτι φτηνοτερο υπαρχει.Πολλες φορες λιγο μετα τον ενα χρονο χαλανε και λογω ηλικιας. Δεν δινουνε τον ενα μονο χρονο εγγυηση  τυχαια.

Ο απλος χρηστης του ινσομνια που πουλαει ενα παλιοτερο συστηματακι που καποτε το εχτισε με μερακι,δεν θελει να βγαλει κερδος οπως η εταιρια που πουλαει τα refurbished αλλα να συμπληρωσει ενα μικρο ποσο να αγορασει το καινουργιο. Εξαιρουμε,βεβαια μερικα ασχετα ατομα στις αγγελιες που εχουν γελοιες τιμες. Αυτους να τους αγνοησεις.

Οθονη βρισκεις οντως καινουργια στα 70-80 ευρω,,βεβαια χαμηλης ποιοτητας,αλλα οι οθονες δεν χαλανε ευκολα.Με 50 βρισκω μια καλυτερης ποιοτητας που πριν 4 χρονια ας πουμε,εκανε 150 ευρω.

Ειναι θεμα νοοτροπιας, εγω σαν παλιος χρηστης του ινσομνια που φτιαχνω δευτερα συστηματα για μενα η για φιλους που δεν ξερουν να στηνουν pc βρισκω πολυ πιο συμφερουσες ευκαιριες στις αγγελιες.Συνηθως refurbished αγοραζουν οι εχοντες αγνοια.

Ρωτησες,σου απαντησα εμπεριστατωμενα.Απο εκει και περα κανε οτι θελεις και καλες αγορες. Εγω λεφτα σε φτηνα ετοιματζιδικα δεν δινω,ειδικα στην Ελλαδα γιατι κρινω τις τιιμες των καταστηματων μη συμφερουσες.Αν εμενα Ευρωπη η Αμερικη,αλλαζει το πραγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, benign είπε

Ρωτησες,σου απαντησα εμπεριστατωμενα.Απο εκει και περα κανε οτι θελεις και καλες αγορες. Εγω λεφτα σε φτηνα ετοιματζιδικα δεν δινω,ειδικα στην Ελλαδα γιατι κρινω τις τιιμες των καταστηματων μη συμφερουσες.Αν εμενα Ευρωπη η Αμερικη,αλλαζει το πραγμα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μάλλον θα καταλήξω σε καινούργιο καθώς δεν υπάρχει χρόνος για να περιμένω μέχρι να πετύχω καλά κομμάτια σε αγγελίες.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μάλλον θα καταλήξω σε καινούργιο καθώς δεν υπάρχει χρόνος για να περιμένω μέχρι να πετύχω καλά κομμάτια σε αγγελίες.

Αυτο ειναι πληρως κατανοητο. Θα προτιμουσα ελαφρως Dell σε αυτη τη περιπτωση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

 Eνα refurbished μηχανημα θα το επερνα αποκλειστικα για δουλειες γραφειου, αντε και λιγο ιντερνετ. Και αν βαριομουνα να ψαξω μεταχειρισμενα κοματια και να το στησω μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ασχημος ο I5 4670 (Haswell), αλλά πλέον δεν υποστηρίζεται από τα Win11, εκτός αν χρησιμοποιήσεις Rufus ή άλλα εργαλεία που είναι διαθέσιμα. Εγώ θα έλεγα να δείς ένα mini pc, π.χ. με τον N95 ή τον N100 (είναι παρόμοιοι, με τον N95 να έχει λίγο υψηλότερo TDP και βασική συχνότητα GHz, ίδια max freq, αλλά χειρότερη GPU). Από όσο ξέρω το TDP υπάρχει τρόπος να το ορίσεις και να το αυξήσεις, ανάλογα με το mini pc και το σύστημα ψύξης του κατασκευαστή.

https://www.notebookcheck.net/N95-vs-N100_14981_14932.247596.0.html

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Ραντεβού το 2030 τώρα

 Eκει γυρω λεω να ξανακανω αναβαθμιση πισιου κι εγω. Αν ζω μεχρι τοτενες κι εχω σωα τα φρενα και τα χειροφρενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...