Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιβεβαίωσε ότι το λυγισμένο σασί ορισμένων iPad Pro, είναι φυσιολογικό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Eπειδη βαριεμαι να διαβαζω ολες τις μ εεε τα ποστ αφου σου δινει 14 ημερες να το αλλαξεις που ειναι το προβλημα...

Και εγω αυτο αναρωτιεμαι οσα σχολια εχω διαβασει μεχρι τωρα. Η Apple σου ειπε μια μ**** , αλλα σου δινει το δικαιωμα να το αλλαξεις εαν δεν εισαι ευχαριστημενος με το εν λογω στραβωμα που ειδες στο ipad. Απλα το ολο θεμα εδω ειναι συζητηση να γινεται για τον πρωινο καφε. 

Και κατι αλλο για τους λεγομενους anti haters .

Η Applez δεν παιζει, γα**ει και δερνει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 345
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, ktm13 είπε

Από το iphone 5 Και μετά πέρασαν τόσα χρόνια για να παραδεχτεί την λαλακια της αντί να κοιτάξει να φτιάξει κάτι πιο ποιοτικό.. μια μας φταίει η κωλοτσεπη μια μας φταίει το διαδικασία ψύξης... μπορεί να φταίει το νησί.. Η θάλασσα .. Εγώ.. Κ εσύ...

Άσε μας ρε apple

Παντως αν βάζεις τα κινητά σου στην κωλότσεπη παίζει να στραβώσουν ,ειδικά αν κάτσεις κιόλας .

Το έπαθε φίλος με Huawei Mate10 pro και στο σερβις του πήραν 140 ευρώ για αλλαγή οθόνης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με συγχωρείται αλλά πλέον δεν είναι καθόλου αστείο (αν και με πόνεσε η κοιλιά μου από τα γέλια). Αυτή η γελοιότητα η γνώμη μου είναι ότι πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Όσο χαμηλής νοημοσύνης και να είναι οι λάτρεις της εταιρίας εμείς καθήκον μας είναι να βοηθήσουμε την κατάσταση αυτή. Δημοσιοποιήστε το δίχως ειρωνείες και γέλια κλπ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μπας και συνέλθουν οι φαν της εταιρίας από τον λήθαργο υπνωτισμού που τους έχει κάνει η Apple. 

Είναι κρίμα και άδικο. Μέρες που είναι τέτοιες ανακοινώσεις. ΤΡΑΓΙΚΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην το θεωρεί η Apple προβληματικό αλλά το θεωρεί η κοινή λογική. Θα το πουν και τα δικαστήρια στην Αμερική όπου τα ελαττωματικά προΪόντα δεν περνάνε και υπάρχουν δικηγορικές εταιρίες που κανουν κρα να ζητήσουν τεράστιες αποζημιώσεις. Όσο για την προστασία των απλών καταναλωτών στην Ευρώπη και πολύ χειρότερα στην Ελλάδα, ντροπή. Είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των μεγάλων εταιριών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το geekbench ή το cinebench κλπ..Μετράνε raw performance σε STP/MTP..Όταν ένας CPU βγάζει καλύτερο STP/MTP από έναν άλλον, είναι καλύτερος CPU τελεία και παύλα. Το ότι ανοίγουν οι εφαρμογές πιο αργά έχει να κάνει με το λειτουργικό ξαναλέω..

Εστω ας πω τοτε οτι το λειτουργικο ειναι πιο αργο η χειροτερα γραμμενες οι εφαρμογες. Για μενα αυτο μετραει το αν βγαζει 2000 μοναδες πανω σε geekbench αλλα κανει 2 δευτερολεπτα παραπανω να μου ανοιξει τις εφαρμογες που χρησιμοποιω καθημερινα δεν μου λεει τιποτα αντιθετως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guido είπε

σύμπλεγμα όμως είναι και να βγάζεις ανωτερότητα επειδή μπορείς στα 30-40-50 σου να αγοράσεις την xy πριμιουμ συσκευή (φοβερό κατόρθωμα ζωής) και να την λες ξέρω γω σε 18-20 χρόνους φοιτητές που δεν μπορούνε ή σε 30χρόνους που περιμένουν το κοινωνικό μέρισμα επειδή δεν μπορούνε.

δηλ φορ φακ σεϊκ αν θέλω μπορώ να αγοράσω ενα ipad pro και να το σπάσω για χαβαλέ, δεν θα μου κάνει τεράστια διαφορά στα οικονομικά μου, αλλά δεν θα κάτσω να βγάλω ανωτερότητα σε ενα φορουμ δείχνοντας τον ανεργο ή τον πιτσιρικά που δεν μπορεί να το αγοράσει.

αυτο και αν θα ηταν σύμπλεγμα για να καλύψω ανεπάρκειες σε άλλους τομείς της ζωής μου

δεν λεω για εσένα, δεν σε ξέρω καν, απλά μου δίνεις πάσα

Spoiler

ελα καημενε τραβα παρε κανα iphone και ανεβασε καμια ημιγυμνη φωτο απο την μπανιερα σου να γινεις ανθρωπος, να στρωσει και η παλετα σου 

 

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Eπειδη βαριεμαι να διαβαζω ολες τις μ εεε τα ποστ αφου σου δινει 14 ημερες να το αλλαξεις που ειναι το προβλημα...

Επειδή σε βλέπω και ζορίζεσαι, άμα διάβαζες όλες τις μ.. εεε τα ποστ, θα έβλεπες ότι έχει απαντηθεί με κάποια επιχειρήματα (σωστά-λάθος δεν έχει σημασία, επιχειρήματα πάντως) το ερώτημα σου για τις 14 ήμερες.

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Που να τους κατσει γκομενα ρε Fotis 13 απο το πρωι ως το βραδυ εδω μεσα ειναι περιμενοντας να βγει κατι για την Apple να βγαλουν κακια, χωρις καν να διαβασουν ολοκληρη την ειδηση.

Ενω εσύ που δεν κάνεις τέτοια, διάβασες τις μ... ε τα ποστ ήθελα να πω, πριν τοποθετηθείς προς αυτά...

Επι της ουσίας έχετε να πείτε κάτι, ή θα γράφετε μ... ποστ σαν αυτά που κράζετε;;;

 

Επεξ/σία από Oscar_Mike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πλέον ούτε ένα προϊόν είτε είναι hardware είτε software που να βγαίνει όπως πρέπει σε τέλεια κατάσταση.  Από όλες τις εταιρείες. Τηλέφωνο  παιχνίδι κάρτα λειτουργικό τηλεόραση. 

Του κερατά δηλαδή. Το  παραχεσαν επιτέλους. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Προσωπικά θεωρώ ότι επίσημες ανακοινώσεις τέτοιου τύπου είναι πανέξυπνες. Η apple παραδίδει μαθήματα μαρκετινγκ και καλό είναι να την προσέχουμε πάρα πολύ. Έχει καταπληκτικά case studies αν ανατρέξουμε προς τα πίσω και για μένα τους θεωρώ τους απολυτους masters του marketing.

Ουσιαστικά ενημερώνουν ότι οι νέες συσκευές τους δεν είναι κατασκευαστικά άρτιες, αλλά αυτό το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό. Σας φαίνεται παράλογο?

Η εξίσωση της ποιότητας είναι πολύ συγκεκριμένη:

Ποιότητα = (Αυτό που προσφέρει το προϊόν) - (αυτό που προσδοκούσες από το προϊόν)

Όσο το αποτέλεσμα της αφαίρεσης είναι θετικό, το προϊόν σου είναι ποιοτικό για τους πελάτες σου. Και ενώ αυτό που προσφέρει το προϊόν δεν αλλάζει εύκολα ή χωρίς κόστος, οι προσδοκίες είναι εύπλαστες αν ξέρεις τί κάνεις.

Συνεπώς τί κάνει η apple? Διαμορφώνει ανάλογα τις προσδοκίες των πελατών της (το στράβωμα είναι φυσιολογικό, μην ξαφνιαστείς αν το δείς, δεν τρέχει τίποτα), ώστε στο τέλος και πάλι το προϊόν να θεωρείται ποιοτικό από τους πελάτες.

Από μένα μπράβο της. Οι τύποι είναι πανέξυπνοι.

Ναι, οκ, κορυφαίοι στο marketing, αλλά εδώ έχουμε κάτι πιο κοντά σε damage control. Και θα διαφωνήσω, τέτοιες δηλώσεις δεν είναι καθόλου έξυπνες. Κάποιους μπορεί να τους πείσουν (?), αλλά τι μας λένε στην τελική, πως θα πάρω μια συσκευή σε τέτοια τιμή και παίζει να είναι λίγο στραβή; Get Real! Δεν αποκλείται να δούμε και επίσημη ανακοίνωση που να μην ταυτίζεται με την τωρινή.

Υπάρχει μια γενικότερη (αυξανόμενη νομίζω) δυσπιστία και από fans (βλ. macbook keyboards, thermal throttling, αυξανόμενες τιμές etc) και τέτοιου τύπου αλαζονικό πατρονάρισμα δεν καταπίνεται εύκολα. Δεν έχω διαβάσει κάποιον κάπου να υπερασπίζεται αυτό το defect του iPad Pro. Άλλο πράγμα να σου βγει κάποιο πρόβλημα στην πορεία, κι άλλο να βλέπεις το πρόβλημα right out of the box!

Οκ, κάποιοι ψωνίζουμε Apple, δεχόμαστε το μεγαλύτερο κόστος, αλλά να έχει κι ένα αντίκρυσμα. Όχι η ποιότητα κατασκευής να αρχίζει να θυμίζει ανώνυμη κινεζιά που την πήρα 30€ και, "νταξ, είναι και λίγο στραβό, τι περίμενα" και κατόπιν να έχεις και δηλώσεις που μοιάζουν να έγιναν από κάποιο PR department μαζεμένο γύρω από ένα βουνό κοκαΐνη (δεν φταίμε εμείς, έτσι είναι τα πράγματα, είναι πολύ καλό το iPad μας, πάρτε το κι αν παίξει στράβωμα σας το αλλάζουμε μωρέ.)

Η χειρότερη PR κίνηση που έχω δει από την Apple.

 

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιες συσκευές το έχουν και κάποιες όχι και εκλαμβάνεται σαν "κανονικότητα" είναι η ξεφτίλα του παγκόσμιου βιομηχανικού σχεδίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεν υπάρχει πλέον ούτε ένα προϊόν είτε είναι hardware είτε software που να βγαίνει όπως πρέπει σε τέλεια κατάσταση.  Από όλες τις εταιρείες. Τηλέφωνο  παιχνίδι κάρτα λειτουργικό τηλεόραση. 

Του κερατά δηλαδή. Το  παραχεσαν επιτέλους. 

Ισχύει αυτό δυστυχώς..Έχει τελειώσει η εποχή του ''Τα έσκασα αλλά παίρνω αψεγάδιαστο ή σχεδόν αψεγάδιαστο προϊόν''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για εσας, αλλα νομιζω παιρνεις γουρουνι στο σακι. Θα δεις αν ειναι στραβωμενο οταν πας σπιτι σου. Την ταλαιπωρια να το πας πισω και την ξενερα του "ωχ ρε push-τη μου σε μενα εκατσε το ελλατωματικο" δεν την υπολογιζει κανεις; Σε φαση "ελα μωρο μου θα αργησω σημερα, μου εκατσε μια στραβη".. LOLz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και σε λίγο θα κλειδωθεί και αυτό το topic μέχρι το επόμενο που θα περιέχει πάλι τις ίδιες συζητήσεις και αναλύσεις κλπ κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...