Προς το περιεχόμενο

[Μηχανικά Πληκτρολόγια] Genesis Thor 300 Μηχανικά Πληκτρολόγια από 27,90€ - e-shop.gr


anonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.e-shop.gr/search?q=THOR 300

 

ΝΕΟ LINK https://www.e-shop.gr/search?q=GENESIS+nkg+thor (TA 2 ΠΡΩΤΑ) Αυτα ειναι ακόμη σε προσφορά 

Outemu διακόπτες: το Genesis NKG-0946 κόκκινους με λευκό backlit + Numpad, 29.9€

το NKG-0944 επίσης κόκκινους με λευκό φωτισμό και ΤΚL  και το NKG-0945 μπλε με πράσινο φωτισμό kai TKL στα 27.9 €

το ΝΚG-0947 που βγάζει τελευταίο το λινκ  που έχω πανω δεν είναι σε προσφορά 

Εξαιρετικά κατά τη γνώμη μου για αυτούς που δεν ψάχνουν RGB λύσεις 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αξιζει ρε μαγκες λετε η ειναι πλαστικουρα. ΛΕφτα πολυ καλα, αν ειναι σωστο το προιον. Εψαχνα ενα TKL με Browns. Απο Outemu ποιο ειναι πιο κοντα σε Brown το red  η blue

Να παρω αμα ειναι και ο θεος βοηθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το red  ειναι πιο κοντά στο brown, το blue είναι θορυβώδες και εντονο στο κλικ του  Στο λέω γιατί έχω brown στη δουλειά (mx cherry ομως )

και το blue της προσφοράς στο σπίτι 

 

 

Επεξ/σία από anonik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οi outemu είναι πάρα πολύ καλοί  μη τους φοβηθείς καθόλου

Και επειδή το έχω σπίτι σου λέω οτι σαν πληκτρολόγιο δεν ειναι πλαστικούρα.

Ειναι μέταλο αλλά αυτό με τους red έχει ενα μαύρο coating πάνω από το μέταλλο που είναι ελάχιστα διαφορετικό (ή είναι ιδέα μου)  από το ίδιο ακριβώς πληκτρολόγιο με τους μπλε

 

Αν το θες για πληκτρολόγηση και δεν εχεις θέμα με το θόρυβο και τον πράσινο φωτισμό πάρε μπλε 

 

Εμένα με χάλασε λίγο στην αρχή ο πράσινος φωτισμός αλλά το συνήθισα πάρα πολύ γρήγορα (2 μέρες) Το μονο μειον που έχουν τα πληκτρολόγια αυτά για μένα ειναι τα fonts των πλήκτρων (η ποιότητα του πλαστικου στα πλήκτρα ειναι απλά αποδεκτή οχι σουπερ ντούπερ, αλλά μιλάμε για 28€ μηχανικό ετσι, μην το ξεχνα΄με)

Επεξ/σία από anonik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, therock είπε

Αξιζει ρε μαγκες λετε η ειναι πλαστικουρα. ΛΕφτα πολυ καλα, αν ειναι σωστο το προιον. Εψαχνα ενα TKL με Browns. Απο Outemu ποιο ειναι πιο κοντα σε Brown το red  η blue

Να παρω αμα ειναι και ο θεος βοηθος

Έχουν περάσει πολλά μηχανικά από τα χέρια μου τον τελευταίο καιρό. Σου λέω άνετα πως το συγκεκριμένο δεν είναι καθόλου πλαστικούρα, είναι το πιο βαρύ που έχω πιάσει στα χέρια μου! (μέταλλο όλο το "κουτί του").

ΑΛΛΑ:

Και εγώ και πολλοί άλλοι είχαμε θέμα με κάποια κουμπιά μετά από λίγο καιρό χρήσης και έπρεπε να πάει για σέρβις. Με λίγα λόγια: κάποια κουμπιά (συνήθως αυτά που χρησιμοποιούνται περισσότερο) δεν πατιόντουσαν σωστά (καθυστέρηση, διπλό πάτημα κ.α.). Εμένα μου το αλλάξαν με καινούριο που ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει, βέβαια χρειάστηκε να τους το πάω 2 φορές γιατί την πρώτη φορά όπως μου είπαν δεν μπορούσαν να βρουν την βλάβη (το πρόβλημα ήταν στο κουμπί Alt οπότε δεν είναι τόσο εύκολο να το καταλάβει κάποιος που δεν το χρησιμοποιεί συχνά) - την 2η φορά που τους το πήγα είχα τραβήξει βίντεο + screen recording με κάποιο keyboard tester για να τους δείξω πως το πρόβλημα ήταν εκεί.

Για εμένα σαν πληκτρολόγιο όσο κράτησε (2-3 μήνες) ήταν πολύ τζαμάτο. Οι κόκκινοι διακόπτες δεν είναι πολύ έντονοι αλλά είναι πολύ ευχάριστοι στην πληκτρολόγηση.  Δεν ξέρω αν θα το ξαναγόραζα όμως μόνο και μόνο γιατί είναι ρίσκο, το οποίο δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αποδώσω στους διακόπτες της Outemu ή στην Genesis. Γενικά έχω δει πως οι Outemu αν και προσφέρουν πολύ καλή "αίσθηση" η οποία πλησιάζει πολύ αυτή των Cherry (κάποιοι μάλιστα τους προτιμούν), μετά από καιρό βγάζουν θέματα (αν διαβάσετε κριτικές μετά από μήνες χρήσης πληκτρολόγιων όπως το πολύ γνωστό motospeed, πολλοί έχουν αυτό το θέμα).

Το πληκτρολόγιο που έχω τώρα είναι το Trust GXT Cada με ίδιους ακριβούς διακόπτες με το παραπάνω. Το πήρα όσο περίμενα να μου αντικαταστήσουν το Thor στο eshop και προς το παρόν (1 μήνας χρήσης πάνω κάτω) είναι κομπλέ όλα. Αν μου βγάλει θέμα, ίσως αυτή την φορά απλά αγοράσω κανέναν cherry διακόπτη και δοκιμάσω να αλλάξω το κουμπί που χάλασε μόνος μου.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Και εγώ και πολλοί άλλοι είχαμε θέμα με κάποια κουμπιά

Πολύ καλή η ενημέρωση και κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάποια αντίστοιχη αναφορά αλλά δεν το έψαξα αναλυτικά για  μπορω να το γράψω εδώ.

Προσωπική εμπειρία: 2 πληκτρολόγια genesis ΤΚL με μπλε (ένα για μένα ένα για συγγενή) , 
11 περίπου μήνες λειτουργίας φουλ πληκτρολογηση (όχι gaming) κανένα θέμα απολυτως

Και για το  ενα απο τα 2 το δικό μου , πριν ενα μήνα κανοντας εγώ μαμακία εριξα νερό σε όλο το πληκτρολόγιο (το ποτήρι στο γραφείο μου του έκανε ενα ντους)
Την αλλη μέρα δε δουλευε η κάτω σειρά των πλήκτρων Το e-shop το άλλαξε με το ίδιο με τους red  γιατί τότε που το πήγα δεν είχε διαθέσιμο με μπλε.

 Ειναι μια χαρά επίσης, κανένα πρόβλημα στα πλήκτρα , βέβαια είναι νωρις σύμφωνα με τα λεγομενά σου.  Αλλά ενώ τους έχω συνηθίσει  μου αρέσουν πολυ περισσότερο οι μπλε, οπότε τώρα ξαναπαρήγγειλα 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, anonik είπε

Πολύ καλή η ενημέρωση και κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάποια αντίστοιχη αναφορά αλλά δεν το έψαξα αναλυτικά για  μπορω να το γράψω εδώ.

Προσωπική εμπειρία: 2 πληκτρολόγια genesis ΤΚL με μπλε (ένα για μένα ένα για συγγενή) , 
11 περίπου μήνες λειτουργίας φουλ πληκτρολογηση (όχι gaming) κανένα θέμα απολυτως

Και για το  ενα απο τα 2 το δικό μου , πριν ενα μήνα κανοντας εγώ μαμακία εριξα νερό σε όλο το πληκτρολόγιο (το ποτήρι στο γραφείο μου του έκανε ενα ντους)
Την αλλη μέρα δε δουλευε η κάτω σειρά των πλήκτρων Το e-shop το άλλαξε με το ίδιο με τους red  γιατί τότε που το πήγα δεν είχε διαθέσιμο με μπλε.

 Ειναι μια χαρά επίσης, κανένα πρόβλημα στα πλήκτρα , βέβαια είναι νωρις σύμφωνα με τα λεγομενά σου.  Αλλά ενώ τους έχω συνηθίσει  μου αρέσουν πολυ περισσότερο οι μπλε, οπότε τώρα ξαναπαρήγγειλα 
 

Για χρήση non gaming δεν πιστεύω πως κάποιος θα έχει θέμα ή έχει τις ίδιες πιθανότητες να το πάρει καν χαμπάρι αν υπάρχει κάπου πρόβλημα. Εκεί το προτείνω μιας και είναι πολύ στιβαρό και λιτό / όμορφο. 

Για gaming όμως τα κουμπιά που συνήθως βγάζουν πρόβλημα σε χρήστες είναι αυτά που πατιούνται / κρατιούνται πατημένα πιο πολύ (όπως WASD, Shift, σε εμένα το Alt, κτλ). Επομένως για κάποιον που δεν έχει eshop κοντά του, δεν θέλει να περιμένει αντικατάσταση και δεν θέλει να αλλάξει μόνος του διακόπτες αν κάποιος χαλάσει (χάνεις εγγύηση έτσι εξάλλου), είναι ρίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πληκτρολόγια και στις δύο εκδόσεις τους έχουν μπει συχνά προσφορά και είχαμε 2-3 θέματα με πολλά μηνύματα για όποιον θέλει να το ψάξει.

Το τελευταίο θέμα κλειδώθηκε επειδή, όπως είπε και ο JoannisV,  κάμποσα άτομα αντιμετώπισαν πρόβλημα με τα πλήκτρα (80% των αναφορών για πλήκτρα που δεν αποκρίνονταν και 20% για πλήκτρα που έκαναν trigger 2 φορές).

Ίσως, όπως σε πολλά προϊόντα σε αυτές τις τιμές, να υπάρχει κάποιο θέμα με τον έλεγχο ποιότητας οπότε να ξεφεύγουν κάποια κομμάτια που έχουν προβληματάκια γιατί άλλοι χρήστες δεν έχουμε αντιμετωπίσει (ακόμη τουλάχιστον) πρόβλημα. Ακόμη και με τον κίνδυνο να εμφανιστεί πρόβλημα αποκρισιμότητας και να πρέπει να το γυρίσεις πίσω, νομίζω πως σε αυτά τα χρήματα είναι καλή επιλογή για όποιον χρειάζεται πληκτρολόγιο. Αν λόγω χρημάτων δεν μπορείς να πάρεις κάποιο καλύτερο μηχανικό και ή θα πάρεις αυτό ή θα μείνεις με ένα πληκτρολόγιο μεμβράνης, τότε αξίζει να το πάρεις ακόμη και να πρέπει να το πηγαίνεις πίσω μια φορά το 4μηνο και να παίρνεις νέο. Τα χέρια σου θα σε ευχαριστούν.

Αν μπορείς να πάρεις κάποιο καλύτερο, τότε πάω πάσο.

Όπως έγραψα και στο προηγούμενο νήμα, το μόνο αρνητικό που έχω να του προσάψω είναι ότι δεν ακολουθεί το ansi αλλά το iso. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. Ενώ είχα γράψει ότι το δουλεύω για κάποιες ώρες και το βάζω ξανά στο κουτί του, αποφάσισα ότι θα χρησιμοποιώ το thor και σιγά σιγά θα το συνηθίσω. Το δουλεύω τώρα κανένα μήνα αλλά ακόμη και τώρα πατάω το enter αντί για το backslash. Πέρα από αυτό, ακόμη δουλεύουν όλα τα πλήκτρα τζάμι.

Edit: Εγώ έχω την έκδοση με τους μπλε διακόπτες σε περίπτωση που παίζει ρόλο.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εδώ τους  ρημάζουμε ότι natek βγει πόσα έχω τώρα 5 - 6 ; πρέπει να μας βάλουν στο full genesis club :P

To μικρο red χωρίς numpad εξαντληθηκε από το πρωί . Green χρησιμοποιώ για πληκτρολογηση chery red ; για games

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαζω τέλος γιατί μάλλον τα τσιμπήσαμε όλα όσα ειχαν διαθέσιμα για προσφορά!!!!

 

edit ξανά:ισχύει ακόμα εβγαλαν ένα εκτος 

Επεξ/σία από anonik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παρει και γω αλλα χαλασαν εντος του 2μηνου καποια κουμπια (shift και a), όπως και σε εναν φιλο μου, οποτε ηταν αδυνατο να παιξω καποια shooting games. Δεν θα το προτεινα λογω της αντοχης, καλυτερα καποιο motorspeed.

Επεξ/σία από AllNatural
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...