Προς το περιεχόμενο

[Μηχανικά Πληκτρολόγια] Genesis Thor 300 Μηχανικά Πληκτρολόγια από 27,90€ - e-shop.gr


anonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/12/2018 στις 2:17 ΜΜ, sintalkas είπε

εγώ πάντως με μπλε διακόπτες και κανονικό δηλαδή η μεγάλη έκδοση ,όχι η tkl είμαι μια χαρα ευχαριστημένος αλλά δεν του έχω κάνει πολύ χρήση.

και εγώ αυτό με τους μπλε διακόπτες έχω και δουλεύει καλά εδώ και 1.5 χρόνο, με βαριά χρήση. 

Παλιότερα είχα το sharkoon skilller pro, το οποίο ήταν τραγικό. Πολύ σκληρά και μικρά κουμπιά, ενώ χάλασε μέσα σε έναν χρόνο.

Γενικά έχει μειωθεί η ποιότητα στα πληκτρολόγια. Ακόμη και τα micosoft ms 600 τα άλλαζα κάθε 2-3 χρόνια λόγω σπασμένων κουμπιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα το κανονικο για ενα pc παλιο που εχω οταν παω στους δικους μου και το τεσταρω τωρα (με τους κοκκινους διακοπτες). Συγκριτικα εχω το Corsair Strafe RGB MX Red  με το wrist rest απο τοτε που  πρωτοβγηκε στο σταθερο μου.
Μου αρεσει πολυ που πιανει αρκετα λιγοτερο χωρο , ακομα και σαν full keyboard. Δεν με ενοχλει τοσο που δεν εχει wrist rest. Οι κοκκινοι διακοπτες του ακογονται ενα τσακ παραπανω απο τους cherry τους κοκκινους, χωρις να ειναι ενοχλητικο, ειδικα στην τιμη αυτη. Μπορω να πω οτι μου αρεσει αρκετα, και νιωθω οτι γραφω πιο ευχαριστα και ανετα για την ωρα. Τελος, να προσθεσω οτι φαινεται αρκετα στιβαρη κατασκευη. Για 30 ευρω ειναι τιμιοτατο. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2018 στις 2:03 ΜΜ, AllNatural είπε

Ειχα παρει και γω αλλα χαλασαν εντος του 2μηνου καποια κουμπια (shift και a), όπως και σε εναν φιλο μου, οποτε ηταν αδυνατο να παιξω καποια shooting games. Δεν θα το προτεινα λογω της αντοχης, καλυτερα καποιο motorspeed.

Πήρες motorspeed και δεν έχεις θέμα; Ακριβώς το ίδιο έπαθα και γω. Πήραμε 2 και τα γνωστά προβλήματα. Ο φίλος μ πήρε άλλο και το παράτησε. Εγώ κάνω υπομονή μιας και χουν στρώσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, odypapa1 είπε

Πήρες motorspeed και δεν έχεις θέμα; Ακριβώς το ίδιο έπαθα και γω. Πήραμε 2 και τα γνωστά προβλήματα. Ο φίλος μ πήρε άλλο και το παράτησε. Εγώ κάνω υπομονή μιας και χουν στρώσει λίγο.

Εγω δεν εχω παρει προς το παρον αλλα απο εμπειρια φιλων με το ck104 , μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
36 λεπτά πριν, sintalkas είπε

Παιδιά τσιμπήσετε το αμέσως μιλάμε για πολύ καλή ευκαιρια

Και απο τα παραμάγαζα του e-shop  : Plus4u Thor 300 TKL green backlight/ blue outemu  28.4Ε

Spoiler

 red switches(για τους τολμηρους) & numpad  : PC1 Thor 300 white backlight /red outemu στα 33.9Ε  αλλά έχει παίξει φθηνότερα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως πηρα αυτο https://www.my24shop.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=27738&Itemid=0
και ειναι υπεροχο και RGB και με numeric pad και με red outemu switches δεν ειναι θορυβωδες

https://www.skroutz.gr/s/9730876/Motospeed-Inflictor-CK104.html?keyphrase=ck104
543 αξιολογησεις δε μπορει να εχουν αδικο...

στα 29 το genesis οκ εχει διαφορα, στα 50 χωρις RGB ή numeric keypad ουτε με σφαιρες

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το παρηγγειλα γιατι πεθανε το ροκκατ που ειχα,ειναι το πρωτο μηχανικο που παιρνω ετσι απο περιεργεια να δω προς τι ο ντορος με τα μηχανικα.....

Επεξ/σία από gaius germanicus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, akaloith είπε

εγω παντως πηρα αυτο https://www.my24shop.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=27738&Itemid=0
και ειναι υπεροχο και RGB και με numeric pad και με red outemu switches δεν ειναι θορυβωδες

https://www.skroutz.gr/s/9730876/Motospeed-Inflictor-CK104.html?keyphrase=ck104
543 αξιολογησεις δε μπορει να εχουν αδικο...

στα 29 το genesis οκ εχει διαφορα, στα 50 χωρις RGB ή numeric keypad ουτε με σφαιρες

Τα moto (όπως και το Genesis του topic) είναι πολύ πιθανό μετά από μερικούς μήνες να εμφανίσουν πρόβλημα με κάποιους διακόπτες (συνήθως αυτούς που χρησιμοποιούνται περισσότερο) - συγκεκριμένα μπορεί να καθυστερεί κλικ, να περνάει ένα κλικ 2 φορές ή και να χάνει τελείως που και που (έχω αναλύσει παλαιότερα σε αντίστοιχο φόρουμ). 

Το πρόβλημα πρέπει να είναι οι διακόπτες της outemu, οι οποίοι αν και με με μια πρώτη ματιά φαίνονται καλοί (και γενικά είναι), δεν έχουν το ίδιο quality control και την ίδια αντοχή στον χρόνο με cherry. 

Αυτά από τα πολλά reviews που έκατσα και διάβασα σε forum από χρήστες που είχαν το πληκτρολόγιο μερικούς μήνες (στο σκρουτζ οι περισσότεροι το έχουν μερικές μέρες/βδομάδες). 

Και εγώ πληκτρολόγιο με outemu έχω (είναι το 2ο, έτρεχα με την εγγύηση με το προηγούμενο εξαιτίας όσων έγραψα παραπάνω και ήμουν χωρίς πληκτρολόγιο για 1 μήνα). Είναι και θέμα τύχης, αλλά με τα δεδομένα όπως το βλέπω πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός για να μην σου εμφανίσει ούτε ένα κουμπί πρόβλημα. Εγώ το πήρα απόφαση, αν ξαναχαλάσει διακόπτης πολύ απλά θα τον αλλάξω με κανένα cherry μόνος μου

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και το CK104 της Motospeed, τα εχω "ζήσει" σε γνωστή αλυσίδα νετ καφε που δούλευα. Στο χρόνο άντεξαν, κανα δυο μόνο εμφάνισαν θέμα αλλά μέχρι τα 35 ευρώ καλή τιμή θα ήταν για αγορά. Όπως τα είδα από κοντά δεν θα έδινα παραπάνω. Οι διακόπτες ναι έμοιαζαν με Cherry Blue, βέβαια πιο θορυβώδεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα και εμενα εκαναν κατι περιεργα καναδυο πληκτρα απο το 104.

Τα φυσηξα και βουαλα,μια χαρα.

Μη βιαζεστε να τα βγαλετε χαλασμενα.Ειχα παραγγειλει και 5 ανταλλακτικα με κοστος 1Ε απο ebay να υπαρχουν...

Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο πολυπλοκο ο διακοπτης.Τι να χαλασει?Η δε θα κανει καλα επαφη,η θα σπασει κατι.Ριχνεις και ενα σπρευ για επαφες μεσα ,αφου βγαλεις το καλυμμα απο πανω και  κατα 99% θα λυθει οτι ειναι.

Μια χαρα τιμιο ειναι για το 40αρι που ζηταει.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...