Προς το περιεχόμενο

[Μηχανικά Πληκτρολόγια] Genesis Thor 300 Μηχανικά Πληκτρολόγια από 27,90€ - e-shop.gr


anonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως με μπλε διακόπτες και κανονικό δηλαδή η μεγάλη έκδοση ,όχι η tkl είμαι μια χαρα ευχαριστημένος αλλά δεν του έχω κάνει πολύ χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, JoannisV είπε

Έχουν περάσει πολλά μηχανικά από τα χέρια μου τον τελευταίο καιρό. Σου λέω άνετα πως το συγκεκριμένο δεν είναι καθόλου πλαστικούρα, είναι το πιο βαρύ που έχω πιάσει στα χέρια μου! (μέταλλο όλο το "κουτί του").

ΑΛΛΑ:

Και εγώ και πολλοί άλλοι είχαμε θέμα με κάποια κουμπιά μετά από λίγο καιρό χρήσης και έπρεπε να πάει για σέρβις. Με λίγα λόγια: κάποια κουμπιά (συνήθως αυτά που χρησιμοποιούνται περισσότερο) δεν πατιόντουσαν σωστά (καθυστέρηση, διπλό πάτημα κ.α.). Εμένα μου το αλλάξαν με καινούριο που ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει, βέβαια χρειάστηκε να τους το πάω 2 φορές γιατί την πρώτη φορά όπως μου είπαν δεν μπορούσαν να βρουν την βλάβη (το πρόβλημα ήταν στο κουμπί Alt οπότε δεν είναι τόσο εύκολο να το καταλάβει κάποιος που δεν το χρησιμοποιεί συχνά) - την 2η φορά που τους το πήγα είχα τραβήξει βίντεο + screen recording με κάποιο keyboard tester για να τους δείξω πως το πρόβλημα ήταν εκεί.

Για εμένα σαν πληκτρολόγιο όσο κράτησε (2-3 μήνες) ήταν πολύ τζαμάτο. Οι κόκκινοι διακόπτες δεν είναι πολύ έντονοι αλλά είναι πολύ ευχάριστοι στην πληκτρολόγηση.  Δεν ξέρω αν θα το ξαναγόραζα όμως μόνο και μόνο γιατί είναι ρίσκο, το οποίο δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αποδώσω στους διακόπτες της Outemu ή στην Genesis. Γενικά έχω δει πως οι Outemu αν και προσφέρουν πολύ καλή "αίσθηση" η οποία πλησιάζει πολύ αυτή των Cherry (κάποιοι μάλιστα τους προτιμούν), μετά από καιρό βγάζουν θέματα (αν διαβάσετε κριτικές μετά από μήνες χρήσης πληκτρολόγιων όπως το πολύ γνωστό motospeed, πολλοί έχουν αυτό το θέμα).

Το πληκτρολόγιο που έχω τώρα είναι το Trust GXT Cada με ίδιους ακριβούς διακόπτες με το παραπάνω. Το πήρα όσο περίμενα να μου αντικαταστήσουν το Thor στο eshop και προς το παρόν (1 μήνας χρήσης πάνω κάτω) είναι κομπλέ όλα. Αν μου βγάλει θέμα, ίσως αυτή την φορά απλά αγοράσω κανέναν cherry διακόπτη και δοκιμάσω να αλλάξω το κουμπί που χάλασε μόνος μου.

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το κουμπι Α . Το εβαλα στο κουτι του και θα το παω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσα αναφέρονται παραπάνω συν το wrist rest και τον rgb επέλεξα το ck108. 15 ευρώ παραπάνω βέβαια, αλλά δεν έχω το χρόνο και την όρεξη να ειμαι κάθε δύο μήνες στο eShop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν μπορώ να μπω στο bios με το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο. Ενώ παίζει κανονικά τόσο σε windows 10 όσο και σε linux. Επίσης δεν παίζει σε grub (dual boot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα το πρωι ενα με RED τελικα, αν και μαρεσε πιο πολυ το green backlight που εχει στα blue. Απλα εχω ηδη mx blue, και ηθελα τωρα κατι διαφορετικο. Αν δε βολεψει σε typing (σκοπευω 75/25 - typing/gaming χρηση) Που το θελω πιο πολυ, θα παρω το Corsair K70 στο γραφειο και θα κρατησω αυτο σπιτι για gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου χάλασε το s σε ένα Thor 300, σε ούτε 6 μήνες χρήση, το είχα δώσει σε φίλο καθώς δεν το χρησιμοποιούσα. 

Φαίνεται καλή κατασκευή όντως και είναι στιβαρό, αλλά τα προβλήματα που έχει βγάλει είναι σε αρκετούς χρήστες. Τα παιδιά στο e shop ήταν φουλ εξυπηρετικά και έγινε αντικατάσταση με νέο και όχι επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ την μια λες να του ρίξω μια παραγγελία για να κερδίσω 5-10€ από το motospeed και απ την άλλη διαβάζω τους μισούς να έχουν από ένα + πλήκτρα που δεν δουλεύουν καλά.

Μάλλον θα μείνω με το μεμβράνης που έχω και κάνει 5€ όλο και δεν έχει χαλάσει κανένα πλήκτρο εδώ και 2 χρόνια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Μάλλον θα μείνω με το μεμβράνης που έχω και κάνει 5€ όλο και δεν έχει χαλάσει κανένα πλήκτρο εδώ και 2 χρόνια.

Είναι γεγονός ότι είναι... "κάπως" να πληρώνει κανείς 30 ευρώ για να αναβαθμίσει από πληκτρολόγιο μεμβράνης και να του βγαίνει το (έστω και οικονομικό) μηχανικό με τέτοια κουσούρια. Βλέπω μερικούς να το θεωρούν αποδεκτό. Για μένα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα αυτοι οι διακοπτες να ναι πιο κοντα σε brown αλλα πατιουνται ευκολα τελικα και κανω πολλα λαθη καθως το πηρα για χρηση γραφειου

 

Το εχω σε hub και παρατηρησα πως οταν σβηνω το λαπτοπ και το βγαζω τα φωτα στο πληκτρολογιο παραμενουν ανοικτα. Οποτε πρεπει να βγακω το καλωδιο απο το hub και να το ξαναβαλω πριν φυγω για να μη καιει τσαμπα μεχρι να ξαναπαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, therock είπε

Περιμενα αυτοι οι διακοπτες να ναι πιο κοντα σε brown αλλα πατιουνται ευκολα τελικα και κανω πολλα λαθη καθως το πηρα για χρηση γραφειου

Το εχω σε hub και παρατηρησα πως οταν σβηνω το λαπτοπ και το βγαζω τα φωτα στο πληκτρολογιο παραμενουν ανοικτα. Οποτε πρεπει να βγακω το καλωδιο απο το hub και να το ξαναβαλω πριν φυγω για να μη καιει τσαμπα μεχρι να ξαναπαω

Πήρες αυτό με τους red τελικά;  Μάλλον ναι για να λες οτι πατιούνται ευκολα. Οι red εχουν μικρότερη αντίσταση ναι, αλλά έρχονται πιο κοντά στους καφέ σε συνολική αίσθηση (έχω mx brown στη δουλειά όπως σου είπα) . Δως τους λίγες μέρς θα τους συνηθίσεις

Και μένα σε hub ειναι και σβήνουν όταν κλεινω λαπτοπ. Απλά αν πατηθει κουμπί αφού εχουν σβήσει τότε ανάβουν πάλι. Αν σε εσένα δε σβήνουν έτσι κι αλλιώς, τότε μπορείς για να μη βγάζεις βάζεις καλώδιο, να πατάς το FN και το κατω βελάκι μέχρι να σβήσουν. Το κακό είναι οτι το θυμάται μετά και πρέπει να κάνεις το ανάποδο για να ανάψουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι red σορρυ ξεχασα να το γραψω. Κοιτα για τα λεφτα δε το συζητω ηταν ευκαιρια. Αλλα δεν ξερω αν οι διακοπτες θα βολεψουν. Ειμαι και νευρικος στη πληκτρολογηση οποτε προβλεπονται πολλα λαθη

Οκ καλο αυτο με το function. Αυτο εψαχνα, αλλα δε το βρισκα. Παντως νομιζω πως το χα πατησει και δεν δουλεψε, για να δουμε αυριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, therock said:

Ναι red σορρυ ξεχασα να το γραψω. Κοιτα για τα λεφτα δε το συζητω ηταν ευκαιρια. Αλλα δεν ξερω αν οι διακοπτες θα βολεψουν. Ειμαι και νευρικος στη πληκτρολογηση οποτε προβλεπονται πολλα λαθη

Οκ καλο αυτο με το function. Αυτο εψαχνα, αλλα δε το βρισκα. Παντως νομιζω πως το χα πατησει και δεν δουλεψε, για να δουμε αυριο

Παιδιά από όσους το πήραν, μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να το δοκιμάσει σε PS/2 θύρα με αντάπτορα? Ψάχνω ένα μηχανικό πληκτρολόγιο για το retro PC και τα μόνα με ps/2 υποστήριξη κοστίζουν πάνω από 150€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, therock είπε

Ναι red σορρυ ξεχασα να το γραψω. Κοιτα για τα λεφτα δε το συζητω ηταν ευκαιρια. Αλλα δεν ξερω αν οι διακοπτες θα βολεψουν. Ειμαι και νευρικος στη πληκτρολογηση οποτε προβλεπονται πολλα λαθη

Οκ καλο αυτο με το function. Αυτο εψαχνα, αλλα δε το βρισκα. Παντως νομιζω πως το χα πατησει και δεν δουλεψε, για να δουμε αυριο

Τελικα ιδιο πραμα ειναι. Τι βαζοβγαζεις καλωδιο,τι πατας function και 3 φορες το βελακι. Καλο θα ταν να σβηνε μονο του Ασε που το πληκτρο win φωτιζει ακομα

Πληκτρο sleep εχει; μου λειπει σε σχεση με το τελευταιο πληκτρολογιο που το ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίθανο αυτό με τους μπλε διακόπτες κ τον πράσινο φωτισμό. Πραγματικά κάνει την πληκτρολόγηση ευχαρίστηση, αν κ ομολογουμένως είναι φασαριοζικο. Στιβαρό φουλ, καθόλου πλαστικουρα στα 30 ευρώ είναι must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, therock είπε

Τελικα ιδιο πραμα ειναι. Τι βαζοβγαζεις καλωδιο,τι πατας function και 3 φορες το βελακι. Καλο θα ταν να σβηνε μονο του Ασε που το πληκτρο win φωτιζει ακομα

Πληκτρο sleep εχει; μου λειπει σε σχεση με το τελευταιο πληκτρολογιο που το ειχε

οκ συμφωνώ θα ήταν καλύτερα να σβήνει όπως γινεται στο δικό μου, μου φαίνεται περίεργο που μένει ανοικτό σε εσένα... Το win μένει γιατί  χρησιμοποιείται ως λαμπάκι ένδειξης για να δειχνει το nkro οτι είναι ανοικτό. Ή θα κλείσεις nkro ή  θα το ανέχεσαι. Eσένα σου λείπει το sleep εμένα καμιά 10αριά macros που είχε το προηγούμενο πληκτρολόγιο μεμβράνης που ειχα στο σπίτι. Στη δουλειά επισης το logitech  mechanical που έχω με αφήνει να προγραμματίσω  όλα τα 'F'. Oποτε τα είχα προγραμματίσει και σπίτι και δουλειά όπως ήθελα και ειχα καλομάθει. Τελικά εφαγα 2-3 ώρες με το autohotkey και προγραμμάτισα όλα τα 'F'  πλήκτρα. Τη δουλειά μου την κάνω έστω και μετά από κόπο, αλλά με καλυτερη αίσθηση από το μεμβράνης και πιάνει και το μισό όγκο από το προηγούμενο.  Έχω μείνει ευχαριστημένος, αλλά όλα εχουν να κάνουν με τα γούστα και τις συνήθειες του καθένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...