Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Σύμφωνοι. Στο ΝΑΤ έχει γίνει τεράστια αδικία για όλους αυτούς που έφερναν συνάλλαγμα επί δεκαετίες και πλήρωναν ένα σκασμό κρατήσεις κάθε μήνα, λόγω του μισθού τους. Γι' αυτό και πολλοί συνταξιούχοι του ΝΑΤ πηγαίνουν δικαστικά.

1ος μηχανικος σε τανκερ 40 ετη υπηρεσια μεσοσταθμικα 600.000δρχ/2.200 σε € κρατησεις συνταξη 980€.Επικουρικο 20.000€ εφαπαξ κατα την εγκριση της συνταξης +150€/μηνας γιοκ τωρα.Και μετα κλαινε του δημοσιου...Παππους το παραδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, spyros007 said:

Tι ακριβως μας λεει αυτο.

912 χ12 μηνεςχ35 χρονια=385 000 και πηρε 200 000δηλ.

Όχι ότι έδωσε 919,88 Euro συνολικά στα 35 χρόνια εργασίας (ή όσα ήταν τέλος πάντων) και πήρε 200.000. Δεν αστειεύομαι/ειρωνεύομαι...

Είναι από επικουρικό ταμείο τραπεζικών υπαλλήλων, επίσημα στοιχεία αν δεν κάνω λάθος, χωρίς νομίζω την κύρια σύνταξη...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Όχι ότι έδωσε 919,88 Euro στα 35 χρόνια εργασίας και πήρε 200.000+ 😛

Εντάξει που να το φανταστεί το παλικάρι.

Ετσι κι αλλιώς μέχρι πρόσφατα κανένας πολιτικός δεν τολμούσε να τα αγγίξει αυτά.

Ακόμα και αυτά τα στοιχεία που παρουσιάζει ο Τζήμερος στις ομιλίες νομίζω προέρχονται από αλληλοκάρφωμα κάποιων εργαζομένων σε κάποια τράπεζα αν θυμάμαι καλά επειδή ήταν σε κάποια νομική αντιδικία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, umad είπε

1ος μηχανικος σε τανκερ 40 ετη υπηρεσια μεσοσταθμικα 600.000δρχ/2.200 σε € κρατησεις συνταξη 980€.Επικουρικο 20.000€ εφαπαξ κατα την εγκριση της συνταξης +150€/μηνας γιοκ τωρα.Και μετα κλαινε του δημοσιου...Παππους το παραδειγμα.

Ο πατέρας μου, 1265 ευρώ, ως πλοίαρχος Α' ΕΝ, σε ποντοπόρα, μετά τις μειώσεις. Τον χάσαμε το 2017, η μητέρα μου (ηλικιωμένη) δεν έχει πάρει ακόμα σύνταξη (μάντεψε ποιος πληρωνει τα πάντα, χωρίς παράπονο, εννοείται), και λόγω του νόμου Κατρούγκαλου, θα πάρει από τα κομμένα, το 50%. Αν αυτό δεν είναι κλεψιά, τι είναι;

Εγώ πληρώνω ένα σκασμό ΕΦΚΑ (ΤΕΒΕ). Σε 25 χρόνια που θα βγώ στη σύνταξη, αν ζω, φαντάζομαι ξέρεις τι θα πάρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Ο πατέρας μου, 1265 ευρώ, ως πλοίαρχος Α' ΕΝ, σε ποντοπόρα, μετά τις μειώσεις. Τον χάσαμε το 2017, η μητέρα μου (ηλικιωμένη) δεν έχει πάρει ακόμα σύνταξη (μάντεψε ποιος πληρωνει τα πάντα, χωρίς παράπονο, εννοείται), και λόγω του νόμου Κατρούγκαλου, θα πάρει από τα κομμένα, το 50%. Αν αυτό δεν είναι κλεψιά, τι είναι;

Εγώ πληρώνω ένα σκασμό ΕΦΚΑ (ΤΕΒΕ). Σε 25 χρόνια που θα βγώ στη σύνταξη, αν ζω, φαντάζομαι ξέρεις τι θα πάρω....

Ναι ξέρω 300€ και δώρο τα ντεπόν,γιατί για όλα τα άλλα άστο...Σαν το σκυλί στο αμπέλι θα πάμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, umad είπε

Ναι ξέρω 300€ και δώρο τα ντεπόν,γιατί για όλα τα άλλα άστο...Σαν το σκυλί στο αμπέλι θα πάμε...

Θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ασφάλισης σε ιδιωτικό φορέα αντί για πληρωμή στο δημόσιο. Ειλικρινά. Πεταμένα λεφτά. Τα δίνω, γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, αλλά ξέρω ότι τα πετάω στη θάλασσα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 minutes ago, BritGreek said:

Θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ασφάλισης σε ιδιωτικό φορέα αντί για πληρωμή στο δημόσιο. Ειλικρινά. Πεταμένα λεφτά. Τα δίνω, γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, αλλά ξέρω ότι τα πετάω στη θάλασσα. 

Γιατί δεν γίνεται αυτό ας πούμε; Οκ, τους υπαλλήλους που απασχολώ, ας είμαι υποχρεωμένος να τους βάζω εργοδοτικές εισφορές.

Αλλά στον εαυτό μου ως επιτηδευματίας, γιατί να είμαι υποχρεωμένος να τα σκάω στον ΕΦΚΑ και όχι σε μια ιδιωτική ασφαλιστική κατ' επιλογήν μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Malthador said:

Γιατί δεν γίνεται αυτό ας πούμε; Οκ, τους υπαλλήλους που απασχολώ, ας είμαι υποχρεωμένος να τους βάζω εργοδοτικές εισφορές.

Αλλά στον εαυτό μου ως επιτηδευματίας, γιατί να είμαι υποχρεωμένος να τα σκάω στον ΕΦΚΑ και όχι σε μια ιδιωτική ασφαλιστική κατ' επιλογήν μου;

Γιατί το κρατικό ponzi scheme είναι υποχρεωτικό, αλλιώς δεν δουλεύει...

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελεύθερη επιλογή ασφάλισης για όλους. Εγώ αυτο θέλω. Γιατί τώρα πετάω τα λεφτά μου. Έτσι απλά. Κι αν ποτέ χρησιμοποιήσω δημόσιο νοσοκομείο, ας με χρεώσουν. Ευχαρίστως.

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panosk1 είπε

Η λυση ειναι μια, δικαιο φορολογικο συστημα για ολους και μετατροπη της φορολογικης παραβασης σε αδικημα.

Παρτε παραδειγμα το IRS της Αμερικης και ποσο φοβουνται οι Αμερικανοι την εφορια.

Το λογικο ειναι το κρατος να τα παιρνει απο ολους,επειδη ομως δεν εχει την δυνατοτητα και την ικανοτητα να θεσπιση ελεγκτικους μηχανισμους,προστιμα και ποινες αναλογες της παραβασης απλα ακολουθει την τακτικη της υπερφορολογισης και κοινως  την πληρωνουν οι νομιμοι και οσοι εχουν ελεγχομενο εισοδημα.

Και για να καταλαβουν μερικοι θα δωσω παραδειγματα φορων κατα προσεγγιση με αριθμους.

Εστω οτι το δηλωθεν ποσο -καθαρο κερδος ειναι 10,000.

Ο Ελ.επαγγελματις θα πληρωσει 10,000 * 29% =2900 φορο, εαν δε ειναι και πρωτη του χρονια θα δωσει + 100% προκαταβολη φορου αλλα 2900.

Συνολο 5800 ,επισης στα 10000 υπολογιζονται και οι ασφαλ. εισφορες 26% αλλα 2600ευρω.

Αρα συνολικα 5800 + τελος επιτηδευματος + εισφορα αλληλεγυης μονο για εφορια  + 2600 ασφαλεια

Ο Ιδ.υπαλληλος στα 10000 εισοδημα - 5700 που ειναι το αφορολογητο θα πληρωσει 4300*26% = 1118ευρω .

Αυτα σε γενικες γραμμες

φιλε μου μην τα λες τζαμπα τα εχω γραψει ποσες σελιδες πισω αυτα αλλα τπτ,τ η συζητηση εχει να κανει με παιδακια προνηπιακης ηλικιας και με ατομα που πιστευαν οτι θα ερθουν οι δεινοσαυροι αμα βγει το συριζα οπως ελεγε το mega , ανυπομωνω για τη μειωση του αφορολογητου τους να δω μετα τι θα λενε, εδω ο αλλος αποκαλει φοροκλεφτες μια ολοκληρη ομαδα ανθρωπων που αμα δεν υπηρχαν αυτοι θα ετρωγε αυτο που τρωνε στη βενεζεουλα,... ο ελληνας το παιζει εξυπνος μονο εκει που μπορει και βεβαια παντα ζηλευει αυτο που εχει ο αλλος γτ πολυ απλα δεν μπορει να τον φτασει και επαναπαυετε στις δαφνες του και στο βολεμα, επισης ολοι εσεις οι μισθωτοι που το παιζετε μαγκια ανοιξτε καμια επιχειρηση με δικα σας λεφτα που αποταμιευσατε ποσα χρονια να δουμε τι θα πιασετε και οχι με αυτα που θα σας δωσει ο πεθερος και οι συγγενεις και μετα μιληστε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

Ήρθε πριν κανά τετράμηνο τυχαίος έλεγχος στο μαγαζί μου. Κλασικά τρία άτομα (δύο γυναίκες, ένας άνδρας), οι δύο το έπαιζαν ζευγάρι, ψώνισαν από κάτι και οι τρεις, τους κόπηκε κανονικά απόδειξη και στη συνέχεια μου είπαν ότι είναι από την εφορία και ότι θα κάνουν έλεγχο στα τραπεζάκια. Αφού ελέγχει ο τύπος τα τραπεζάκια και αφού εννοείται ότι είχαν κανονικά απόδειξη επάνω, βλέπει δύο άδεια τραπέζια, χωρίς πελάτες να κάθονται (μιας και είχαν φύγει) και χωρίς να έχει προλάβει το τραπέζι να μαζευτεί από τα ποτήρια τους. Ο διάλογος που ακολούθησε:

- Αυτά τα τραπέζια γιατί δεν έχουν απόδειξη επάνω;

- Ποιά τραπέζια; Αυτά στα οποία έχουν φύγει οι πελάτες; Μου κάνεις πλάκα, έτσι;

- Καθόλου πλάκα δεν κάνω, πού είναι οι αποδείξεις;

- Ξέρω 'γω, θα τις πήραν οι πελάτες μαζί τους όταν έφυγαν.

- Τελοσπάντων, επειδή είσαι νέο παιδί δεν θα γράψω παράβαση, αλλά την επόμενη φορά να ξέρεις ότι έχεις υποχρέωση να έχεις απόδειξη σε όποιο τραπέζι κι αν έχει προϊόντα επάνω, ακόμα κι αν δεν έχει πελάτες.

Έμεινα εντελώς μαλάκας, όμορφα παρανοϊκή η εποχή που διανύουμε...

Σε μια περίπτωση που γνωρίζω προσωπικά, ο εφορας ήταν μεγάλο @. Ήθελε να γράψει κάτι, και έγραψε κάτι που δεν ίσχυε όπως στο δικό σου παράδειγμα. Και επειδή ο λόγος τους είναι πάνω από το δικό σου, πέρασε. 

Ο πελάτης μου, βρήκε στοιχεία του, βρήκε πως έχει ενα σωρό παρανομίες στην οικία του και τον πήρε και το σήκωσε. Η πλάκα είναι πως έκανε επώνυμα καταγγελία και ο άλλος πρέπει να έχει μετανιώσει 1000000 φορές.

Επεξ/σία από agamoi-thytai
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν: 

ΟΙ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΣΕ ΕΣΤΙΑΣΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ —ΝΟΜΙΜΕΣ— 

Δεν μπορείς να κλέψεις σε αυτές. Ακόμα και οι επιστροφές φαίνονται. Μάλιστα αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό ακυρωμένων αποδείξεων η επιστροφών τότε πέφτει πρόστιμο για λαθος χρήση ΦΗΜ , δεν θυμάμαι ακριβώς.

Κακη χρήση ΦΗΜ , το θυμήθηκα.

Με τα προγράμματα μπορείς να κλέψεις αλλα είναι άλλο τόσο υκολο να σε πιάσουν.  Απλα εκεί το ρισκάρουν μέχρι το τέλος του 2019 που όλα πλέον θα πηγαίνουν στο taxis.

Αν κάποιος θέλει διευκρινίσεις υπάρχουν και οι αντίστοιχες ΠΟΛ.

Επεξ/σία από agamoi-thytai
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosk1 είπε

Η λυση ειναι μια, δικαιο φορολογικο συστημα για ολους και μετατροπη της φορολογικης παραβασης σε αδικημα.

Παρτε παραδειγμα το IRS της Αμερικης και ποσο φοβουνται οι Αμερικανοι την εφορια.

Το λογικο ειναι το κρατος να τα παιρνει απο ολους,επειδη ομως δεν εχει την δυνατοτητα και την ικανοτητα να θεσπιση ελεγκτικους μηχανισμους,προστιμα και ποινες αναλογες της παραβασης απλα ακολουθει την τακτικη της υπερφορολογισης και κοινως  την πληρωνουν οι νομιμοι και οσοι εχουν ελεγχομενο εισοδημα.

Και για να καταλαβουν μερικοι θα δωσω παραδειγματα φορων κατα προσεγγιση με αριθμους.

Εστω οτι το δηλωθεν ποσο -καθαρο κερδος ειναι 10,000.

Ο Ελ.επαγγελματις θα πληρωσει 10,000 * 29% =2900 φορο, εαν δε ειναι και πρωτη του χρονια θα δωσει + 100% προκαταβολη φορου αλλα 2900.

Συνολο 5800 ,επισης στα 10000 υπολογιζονται και οι ασφαλ. εισφορες 26% αλλα 2600ευρω.

Αρα συνολικα 5800 + τελος επιτηδευματος + εισφορα αλληλεγυης μονο για εφορια  + 2600 ασφαλεια

Ο Ιδ.υπαλληλος στα 10000 εισοδημα - 5700 που ειναι το αφορολογητο θα πληρωσει 4300*26% = 1118ευρω .

Αυτα σε γενικες γραμμες

Άκαιρο τελείως το παράδειγμα με την Αμερική . 

1) Δεν έχουν έμμεσους φόρους . 

2) Έχουν παροχές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ τελείως αντισυνταγματικό να έχουν άλλοι φορολογία οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε σχέση με τους υπαλλήλους.

Εχουν βέβαια κάποιες άλλες όπως π.χ σε ότι περνάνε στα έξοδα. Αλλά και αυτό το θεωρώ μηχανισμό που επιβραβεύει τον απατεώνα και όχι τον τίμιο επαγγελματία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...