Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, johnnieinlab said:

Διάβασα με ενδιαφέρον το άρθρο με τίτλο "ορίζοντας το έγκλημα" και ομολογώ ότι είναι αρκετά πειστικό.
Περιέχει, όμως, κάποιες παραδοχές και λογικές παραλείψεις που θα ήθελα να συζητηθούν, εφόσον το θέμα πάει προς τα εκεί.

Η απορία μου έχει να κάνει με το ρόλο του πολίτη σε μια κοινωνία που έχει επιλέξει να ζει και να αναπτύσσει την επαγγελματική του δραστηριότητα. Θεωρώ ότι υπάρχει πλήθος υποδομών, κοινωφελών έργων καθώς και η συντήρησή τους που είναι αναγκαία η χρηματοδότησή τους από τους πολίτες. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και υπηρεσίες του κράτους προς τους πολίτες, οι οποίες στα πλαίσια της ισότητας θα πρέπει να μπορεί να παρέχονται σε όλους ανεξαρτήτως της οικονομικής επιφάνειας του καθενός.

Στις σύγχρονες δημοκρατικές κοινωνίες είναι αποδεκτό και επιθυμητό ο καθένας να συνεισφέρει για το κοινό καλό αναλογικά με την οικονομική του δυνατότητα.
Ο τρόπος που αυτό έχει οριστεί και θεσμικά είναι μέσω δημοκρατικών διαδικασιών: Οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι στη Βουλή ψηφίζουν τους φορολογικούς νόμους.

Νομίζω, λοιπόν, ότι τα θέματά σου δεν αφορούν την φορολογία ως πρακτική, αλλά περισσότερο την κακή διαχείριση των φορολογικών εσόδων από το κράτος, τη διαφθορά και την αδυναμία του σημερινού πολιτικού συστήματος να εκπροσωπήσει αξιόπιστα το λαό.

Η φορολογία ως πρακτική είναι άμεσα συνδεδεμένη με τον τρόπο εφαρμογής της. Εάν χρόνο με το χρόνο με «σκοτώνεις» οικονομικά μέσω της φορολογικής πρακτικής σαν κράτος (σε όποια κατηγορία κι αν ανήκω: μισθωτός, δημόσιος υπάλληλος, συνταξιούχος ή επιχειρηματίας), τότε κατ' ανάγκην θα ψάξω να βρω εναλλακτικούς τρόπους να επιβιώσω.

Κατά τ' άλλα ένα πολύ προσφιλές επιχείρημα που ακούγεται εδώ μέσα σε όσους έχουν μαγαζάκι είναι το «αν δεν βγαίνεις, κλείστο». Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για το ίδιο το κράτος, όμως.

Επεξ/σία από Malthador
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To κράτος μπορεί να δανείζεται απεριόριστα μπιπ τις επόμενες γενιές όπως και έκανε  εσύ όχι .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Mhlogiatros said:

To κράτος μπορεί να δανείζεται απεριόριστα γμντας τις επόμενες γενιές όπως και έκανε  εσύ όχι .

Γι' αυτό χρησιμοποίησα την φράση «θα έπρεπε».

Αφού λοιπόν το κράτος πηδάει τα παιδιά μου με αυτόν τον τρόπο κι εγώ θα τα διαφυλάξω όσο μπορώ κλέβοντας το κράτος. Τι πιο λογικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πάω αλλού το θέμα και θα κάνω μία διαφορετική ερώτηση τον TS. 

Έχεις αγοράσει ποτέ κάτι από αγγελία ή ένα μεταχειρισμένο προϊόν από ιδιώτη; Πήρες απόδειξη; Και για να σας προλάβω ότι το προϊόν είχε ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την πρώτη του αγορά από το όποιο κατάστημα θα πω ότι τα λεφτά που δίνεις εσύ είναι μαύρα και για την εφορία η συναλλαγή είναι παράνομη.

Όσον αφορά τώρα το κλέψιμο των εμπόρων-επιχειρηματιών θα σου πω μια προσωπική καλοκαιρινή ιστορία με τυχαίο έλεγχο εφοριακών στην επιχείρησή μου. Αφού έκατσαν 2 ώρες και έλεγξαν όλα τα παραστικά και δεν βρήκαν κάτι παρά μόνο ένα σημειωματάριο αποφάσισαν στο οποίο είχα γραμμένα όλα τα έσοδα-έξοδα του μήνα (τους καφέδες μου, τα ντελίβερι κ.α.) αποφάσισαν να μου πουν πως ή με κλείνουν για 48 ώρες και κατασχέτουν το χαρτί και αν βγει πρόστιμο (μπορεί και να μην έβγαινε) ή θα με κόψουν πρόστιμο για μια απόδειξη, όπως και έγινε, γιατί το να έμενα δύο μέρες κλειστά θα με γονάτιζε. Θα ήθελα πάρα πολύ να κλέψω την εφορία λοιπόν για να ρεφάρω το πρόστιμο αλλά είμαι φοβιτσιάρης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, sugarias είπε

Εγώ θα πάω αλλού το θέμα και θα κάνω μία διαφορετική ερώτηση τον TS. 

Έχεις αγοράσει ποτέ κάτι από αγγελία ή ένα μεταχειρισμένο προϊόν από ιδιώτη; Πήρες απόδειξη; Και για να σας προλάβω ότι το προϊόν είχε ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την πρώτη του αγορά από το όποιο κατάστημα θα πω ότι τα λεφτά που δίνεις εσύ είναι μαύρα και για την εφορία η συναλλαγή είναι παράνομη.

Όσον αφορά τώρα το κλέψιμο των εμπόρων-επιχειρηματιών θα σου πω μια προσωπική καλοκαιρινή ιστορία με τυχαίο έλεγχο εφοριακών στην επιχείρησή μου. Αφού έκατσαν 2 ώρες και έλεγξαν όλα τα παραστικά και δεν βρήκαν κάτι παρά μόνο ένα σημειωματάριο αποφάσισαν στο οποίο είχα γραμμένα όλα τα έσοδα-έξοδα του μήνα (τους καφέδες μου, τα ντελίβερι κ.α.) αποφάσισαν να μου πουν πως ή με κλείνουν για 48 ώρες και κατασχέτουν το χαρτί και αν βγει πρόστιμο (μπορεί και να μην έβγαινε) ή θα με κόψουν πρόστιμο για μια απόδειξη, όπως και έγινε, γιατί το να έμενα δύο μέρες κλειστά θα με γονάτιζε. Θα ήθελα πάρα πολύ να κλέψω την εφορία λοιπόν για να ρεφάρω το πρόστιμο αλλά είμαι φοβιτσιάρης... 

Κακώς....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, umad είπε

Εσένα αγόρι μου το κόμπλεξ σου συνεχίζει και σε οδηγεί σε παράλογα συμπεράσματα.

Πιθανόν για την δυστυχία σου φταίει ο κλέφτης επιχειρηματίας και όχι οι μαλάκες που μας κυβερνούν 40 χρόνια και ψήφιζαν δαγκωτό οι γονείς σου.

Το πόσο χάλια είναι το φορολογικό σύστημα ούτε καν που το 'χεις νοιώσει στο πετσί σου.Κάτσε προς το παρόν πάνω στο παχυλό αφορολόγητό σου(για λίγες ακόμα εμφανίσεις) και στα επιδόματα/μερίσματα ,έχουμε και καρτούλα για σούπερ μάρκετ και ότι άλλο ψίχουλο σου προσφέρουν για να καλλιεργείς αυτό το μίσος.

Σου επιστρέφω όλα τα σχόλια και τους χαρακτηρισμούς για τους ελεύθερους επαγγελματίες εις διπλούν αιγοπρόβατο.

Ούτε κόμπλεξ έχω ούτε παράλογα συμπεράσματα βγάζω.

Ούτε τσουβάλιασα όλους τους επιχειρηματίες/επαγγελματίες ως κλέφτες, ούτε θεωρώ ότι όλοι οι μισθωτοί είναι νομοταγείς.

Δηλαδή εσύ και οι γονείς σου τι ψηφίζετε 40 χρόνια? Έχουμε το κράτος που αντιστοιχεί στους πολιτικούς που επιλέγουμε όταν ψηφίζουμε, ακόμη και όταν δεν πάμε να ψηφίσουμε!

Το χάλια φορολογικό σύστημα δεν το αμφισβήτησε κανείς, αλλά είναι χάλια για όλους και δεν πρόκειται να γίνει καλύτερο επειδή εσείς πιστεύετε ότι δικαιούστε να χρησιμοποιείται ό,τι παρέχει αυτό το κράτος χωρίς να προσφέρετε ό,τι αντιστοιχεί στο εισόδημά σας. Και το χειρότερο καμαρώνετε για τη φοροδιαφυγή που κάνετε χαρακτηρίζοντας όλους τους άλλους κορόιδα και μ@@ς!

Ούτε επιδόματα πήρα ποτέ, ούτε καρτούλα για σούπερ μάρκετ, ούτε δωρεάν μετακίνηση, ούτε χάρισμα δανείων  κ.λπ. που απολαμβάνουν όσοι εμφανίζονται "χαμηλού εισοδήματος", "άποροι" κ.λπ.

Και τους χαρακτηρισμούς κράτα τους για τον εαυτό σου, γιατί δεν γενίκευσα και δεν χαρακτήρισα όλους τους επαγγελματίες κλέφτες και απατεώνες, όπως γενικεύεις εσύ για τους μισθωτούς.

 

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

To κράτος μπορεί να δανείζεται απεριόριστα μπιπ τις επόμενες γενιές όπως και έκανε  εσύ όχι .

Για αυτό πρέπει τα δημοσιονομικα να μπουν στο σύνταγμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dancer είπε

Όποιος παζαρευει λοιπόν και θέλει καλύτερη τιμή και για μένα είναι κλέφτης του κέρδους της επιχείρησης άρα είστε απατεώνας 

Το ωράριο του επαγγελματία δεν ειναι το ωράριο καταστήματος αλλά είναι και μετά το ωράριο και πολύ πριν για να έχει τα εμπορεύματα και εκεί που δεν υπάρχει ωράριο είναι στην υπηρεσία.

Κύριε δεν πληρώνετε καμία εισφορά σταματηστε με το ψέμα που τρώτε οι ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι δικά σας λεφτά οι κρατήσεις υπέρ του ΙΚΑ και η παρακράτηση φόρου που σας κάνουν, γτ οταν δεν σας κανουν παρακράτηση φορου μετά που βγαίνει το εκκαθαριστικο μυξοκλαιγεστε για πόσο καιρο. Επίσης επειδή το παίζετε ιστορία και νομοταγείς πολίτες οι μισθωτοί σας παρακαλώ μη κάνετε το κόπο να συμπληρώνετε το εισόδημα σας με παράνομες δραστηριότητες όπως βαψίματα μερεμέτια κατ' οίκον ιδιωτικά μαθήματα κομμώσεις εταιρίες  mlm  όπως και ποσα αλλα κανετε εσεις οι μισθωτοι εκτος ωραριου οπως επισης να μην αποδεχεστε να πληρωνεστε μαυρα απο το αφεντικο σας ώστε να βγάζετε παραπάνω το μήνα και να μην φαίνονται πουθενά και να κερδίζετε και οι δύο. 

Η υποκρισία αυτών που κούνατε το δαχτυλο για το ότι δε μπορείτε να κρύψετε τπτ είναι η μεγαλύτερη κοροϊδία του εαυτού σας.

Κανείς δεν είπε Κύριε ότι οι μισθωτοί ζείτε πλουσιοπάροχα, κανένας επαγγελματίας δε το λέει μόνο οι μισθωτοί το λέτε για τους επαγγελματίες ασπαζομενοι την προπαγάνδα του συστήματος. Άμα πάμε βέβαια ότι του ιδιωτικου τομέα σας φταίνε του δημοσίου εκεί να δεις τι γίνετε, επομένως αναθεώρησε γτ μόλις κλείσουν οι μικρές επιχειρήσεις να δω τι θα το κάνετε  το κατάστημα που νοικιαζετε , που θα βρειτε γαλα τη κυριακη που θα βρειτε να φατε και ενα σωρό πράγματα που τώρα τα θεωρείτε δεδομένα. 

Τώρα έγινε παράνομο και το παζάρεμα? Σε λίγο θα μας πείτε ότι σας βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό για να μας κάνετε καλύτερη τιμή!
Εσύ δηλαδή δεν παζαρεύεις όταν αγοράζεις κάτι είτε για σένα είτε για την επιχείρηση?

Ποιο ωράριο έχει ο μισθωτός σήμερα? Μόνο τί ώρα θα πάει στη δουλειά ξέρει, όχι τί ώρα θα φύγει! Αλλά αν εσύ σέβεσαι το ωράριο των υπαλλήλων σου, μπράβο σου!

Φυσικά και πληρώνουμε εισφορές και φόρους με τα δικά μας λεφτά, γιατί αυτά τα λεφτά αντιστοιχούν στις ώρες δουλειάς που προσφέρουμε στον εργοδότη, δεν είναι ελεημοσύνη, ούτε δωρεά!
Δηλαδή μας κάνετε χάρη που μας προσλαμβάνετε? Η δουλεία έχει καταργηθεί πριν από 2 αιώνες αν δεν το ξέρεις! Αλλά κάποιοι εκμεταλλεύεστε την ανάγκη κάποιων και σχεδόν την έχετε επαναφέρει.

Ποτέ δεν είπα ότι όλοι οι μισθωτοί είναι νομοταγείς, ούτε και ότι όλοι οι επιχειρηματίες/επαγγελματίες είναι κλέφτες και απατεώνες!
Εσείς είστε που γενικεύετε για να δικαιολογήσετε την φοροδιαφυγή σας.

Όσο για το αν θα βρω γάλα την Κυριακή ή να φάω κ.λπ. τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε? 

Δηλώνετε ξεδιάντροπα ότι φοροδιαφεύγετε και μας την λέτε και από πάνω?

Αν σταματήσουμε όλοι να πληρώνουμε φόρους να δούμε πού θα βρεις νοσοκομείο, σχολείο, αστυνομία, στρατό, πυροσβεστική κ.λπ. και γενικά όλα όσα λειτουργούν σήμερα χάρη στα κορόιδα που πληρώνουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎5‎/‎1‎/‎2019 στις 10:04 ΜΜ, flienky είπε

Wow wow παιδιά χαλαρώστε. 

Η διαδικασία με την προσωρινή απόδειξη είναι απολύτως νόμιμη. 

Όταν έρχεται ένα τραπέζι (κάθετε άνθρωπος σε αυτό) και παραγγέλνει, τότε ανοίγεις τραπέζι στην ταμειακή, χτυπάς ό,τι έχει παραγγείλει και βγαίνει η προσωρινή. Αν παραγγείλει και κάτι άλλο το περνάς στο τραπέζι (βγαίνει και άλλη προσωρινή). Στο τέλος όταν ζητάει ο πελάτης να πληρώσει πας στην ταμειακή και βγαίνει η τελική απόδειξη. 

Η ταμειακή ΔΕΝ σε αφήνει αν έχεις εκδώσει προσωρινή απόδειξη να ΜΗΝ εκδώσεις την τελική, δεν βγαίνει το ζήτα στο τέλος της ημέρας. 

Ο μόνος τρόπος να το κάνεις είναι όταν πας να βγάλεις την τελική, να δηλώσεις οτιδήποτε έχεις ήδη χτυπήσει (δλδ ό,τι γραφουν όλες οι προσωρινές) σαν επιστροφές (δλδ οτι ο πελάτης στο επέστρεψε) και στο τέλος θα βγει η τελική απόδειξη με 0Ευρω τελικό ποσό. ΩΣΤΌΣΟ, στο ΖΗΤΑ της ημέρα φαίνονται όλες οι επιστροφές, οπότε δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.  Δεν μπορεί δλδ να έχεις πωλήσεις 100 ευρώ και επιστροφές 1100Ευρώ. Δεν γίνεται.

Χαλαρώστε.

----------

Ακόμα, η προσωρινή δεν ειναι ίδια με την τελική, καθώς δεν γράφει το τελικό ποσό (ΣΥΝΟΛΟ) δλδ το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για ό,τι έχεις παραγγείλει, αυτό το γράφει μόνο η Τελική.

Γενικώς σε αυτό το topic υπάρχουν πολλά λάθη.

Αγαπητέ φίλε και εσύ κανεις ενα λάθος. Γενικά έχεις δίκιο σε αυτά που αναφέρεις αλλα αγνοείς το γεγονός πως μερικοί εχουν περασμένο ειδικό λογισμικό στις ταμειακές που τους επιτρέπει να κάνουν ο,τι θέλουν. Πριν κάμποσο καιρό είχε πιάσει το ΣΔΟΕ κατι τέτοιους έξυπνους. Γενικά για να κανεις τη λαμογιά πάντα υπάρχει η λύση. 

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sugarias είπε

Εγώ θα πάω αλλού το θέμα και θα κάνω μία διαφορετική ερώτηση τον TS. 

Έχεις αγοράσει ποτέ κάτι από αγγελία ή ένα μεταχειρισμένο προϊόν από ιδιώτη; Πήρες απόδειξη; Και για να σας προλάβω ότι το προϊόν είχε ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την πρώτη του αγορά από το όποιο κατάστημα θα πω ότι τα λεφτά που δίνεις εσύ είναι μαύρα και για την εφορία η συναλλαγή είναι παράνομη.

Όσον αφορά τώρα το κλέψιμο των εμπόρων-επιχειρηματιών θα σου πω μια προσωπική καλοκαιρινή ιστορία με τυχαίο έλεγχο εφοριακών στην επιχείρησή μου. Αφού έκατσαν 2 ώρες και έλεγξαν όλα τα παραστικά και δεν βρήκαν κάτι παρά μόνο ένα σημειωματάριο αποφάσισαν στο οποίο είχα γραμμένα όλα τα έσοδα-έξοδα του μήνα (τους καφέδες μου, τα ντελίβερι κ.α.) αποφάσισαν να μου πουν πως ή με κλείνουν για 48 ώρες και κατασχέτουν το χαρτί και αν βγει πρόστιμο (μπορεί και να μην έβγαινε) ή θα με κόψουν πρόστιμο για μια απόδειξη, όπως και έγινε, γιατί το να έμενα δύο μέρες κλειστά θα με γονάτιζε. Θα ήθελα πάρα πολύ να κλέψω την εφορία λοιπόν για να ρεφάρω το πρόστιμο αλλά είμαι φοβιτσιάρης... 

Έχω αγοράσει από αγγελίες και έχω πουλήσει σε αγγελίες. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να αποδείξεις με αυτό που λες. Ότι είμαι παράνομος οπότε να μην μιλάω για τον τύπο στο εστιατόριο; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sugarias είπε

Έχεις αγοράσει ποτέ κάτι από αγγελία ή ένα μεταχειρισμένο προϊόν από ιδιώτη; Πήρες απόδειξη; Και για να σας προλάβω ότι το προϊόν είχε ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την πρώτη του αγορά από το όποιο κατάστημα θα πω ότι τα λεφτά που δίνεις εσύ είναι μαύρα και για την εφορία η συναλλαγή είναι παράνομη.

Υπάρχει το εθιμικό δίκαιο, η κοινή εμπορική πρακτική και διάφορες άλλες εξαιρέσεις που γίνονται αποδεκτές (όχι πάντα) στα δικαστήρια ακόμα κι αν τυπικώς είναι παράνομες. Συνηθέστερο παράδειγμα οι μεταχρονολογημένες επιταγές. Είναι γνωστό τοις πάσι ότι υπάρχει αγορά και πώληση μεταχειρισμένων, όπως και το ότι είναι πολύ δύσκολο να διαχωρίσεις τις περιπτώσεις μεταξύ τους:

  • Του είχα δώσει λεφτά για να μου το αγοράσει (επειδή ξέρει, μένει κοντά, είχε κάρτα κι εγώ όχι, δικαιούται έκπτωση κτλ)
  • Μου το έκανε δώρο
  • Του το δάνεισα για λίγο και μου το επιστρέφει
  • Του είχα δανείσει χρήματα και τα πατσίσαμε με το αντικείμενο
  • Ή... Είναι ιδιώτης έμπορος που τα φέρνει λαθραία και τα πουλάει μαύρα μέσω forum και FB

Τυπικά θα πρέπει να φορολογούνται και τα λεφτά από τα κάλαντα ή το χαρτζιλίκι που δίνουμε στα παιδιά των συγγενών; Ίσως. Εγώ θεωρώ ότι είναι απλώς κενό της νομοθεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sugarias είπε

Εγώ θα πάω αλλού το θέμα και θα κάνω μία διαφορετική ερώτηση τον TS. 

Έχεις αγοράσει ποτέ κάτι από αγγελία ή ένα μεταχειρισμένο προϊόν από ιδιώτη; Πήρες απόδειξη; Και για να σας προλάβω ότι το προϊόν είχε ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την πρώτη του αγορά από το όποιο κατάστημα θα πω ότι τα λεφτά που δίνεις εσύ είναι μαύρα και για την εφορία η συναλλαγή είναι παράνομη.

Στον φορολογικό κώδικα υπάρχει αναφορά ότι η πώληση αυτοκινήτου από ιδιώτη φορολογείται?

Από όσο ξέρω αυτό ισχύει για πώληση εταιρικών αυτοκινήτων, αλλά για  φυσικά πρόσωπα δεν υπάρχει. 

Στην φορολογική δήλωση υπάρχει κωδικός να δηλώσεις εισόδημα από πώληση περιουσιακών στοιχείων για να καλύψεις τα τεκμήρια, αν χρειαστεί, αλλά δεν υπάρχει κωδικός για να το δηλώσεις ως εισόδημα που θα προστεθεί στο συνολικό για να φορολογηθεί.

Οπότε για ποια μαύρα μιλάς και για ποια παράνομη συναλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, sugarias said:

Όσον αφορά τώρα το κλέψιμο των εμπόρων-επιχειρηματιών θα σου πω μια προσωπική καλοκαιρινή ιστορία με τυχαίο έλεγχο εφοριακών στην επιχείρησή μου. Αφού έκατσαν 2 ώρες και έλεγξαν όλα τα παραστικά και δεν βρήκαν κάτι παρά μόνο ένα σημειωματάριο αποφάσισαν στο οποίο είχα γραμμένα όλα τα έσοδα-έξοδα του μήνα (τους καφέδες μου, τα ντελίβερι κ.α.) αποφάσισαν να μου πουν πως ή με κλείνουν για 48 ώρες και κατασχέτουν το χαρτί και αν βγει πρόστιμο (μπορεί και να μην έβγαινε) ή θα με κόψουν πρόστιμο για μια απόδειξη, όπως και έγινε, γιατί το να έμενα δύο μέρες κλειστά θα με γονάτιζε. Θα ήθελα πάρα πολύ να κλέψω την εφορία λοιπόν για να ρεφάρω το πρόστιμο αλλά είμαι φοβιτσιάρης... 

Ήρθε πριν κανά τετράμηνο τυχαίος έλεγχος στο μαγαζί μου. Κλασικά τρία άτομα (δύο γυναίκες, ένας άνδρας), οι δύο το έπαιζαν ζευγάρι, ψώνισαν από κάτι και οι τρεις, τους κόπηκε κανονικά απόδειξη και στη συνέχεια μου είπαν ότι είναι από την εφορία και ότι θα κάνουν έλεγχο στα τραπεζάκια. Αφού ελέγχει ο τύπος τα τραπεζάκια και αφού εννοείται ότι είχαν κανονικά απόδειξη επάνω, βλέπει δύο άδεια τραπέζια, χωρίς πελάτες να κάθονται (μιας και είχαν φύγει) και χωρίς να έχει προλάβει το τραπέζι να μαζευτεί από τα ποτήρια τους. Ο διάλογος που ακολούθησε:

- Αυτά τα τραπέζια γιατί δεν έχουν απόδειξη επάνω;

- Ποιά τραπέζια; Αυτά στα οποία έχουν φύγει οι πελάτες; Μου κάνεις πλάκα, έτσι;

- Καθόλου πλάκα δεν κάνω, πού είναι οι αποδείξεις;

- Ξέρω 'γω, θα τις πήραν οι πελάτες μαζί τους όταν έφυγαν.

- Τελοσπάντων, επειδή είσαι νέο παιδί δεν θα γράψω παράβαση, αλλά την επόμενη φορά να ξέρεις ότι έχεις υποχρέωση να έχεις απόδειξη σε όποιο τραπέζι κι αν έχει προϊόντα επάνω, ακόμα κι αν δεν έχει πελάτες.

Έμεινα εντελώς μαλάκας, όμορφα παρανοϊκή η εποχή που διανύουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ήρθε πριν κανά τετράμηνο τυχαίος έλεγχος στο μαγαζί μου. Κλασικά τρία άτομα (δύο γυναίκες, ένας άνδρας), οι δύο το έπαιζαν ζευγάρι, ψώνισαν από κάτι και οι τρεις, τους κόπηκε κανονικά απόδειξη και στη συνέχεια μου είπαν ότι είναι από την εφορία και ότι θα κάνουν έλεγχο στα τραπεζάκια. Αφού ελέγχει ο τύπος τα τραπεζάκια και αφού εννοείται ότι είχαν κανονικά απόδειξη επάνω, βλέπει δύο άδεια τραπέζια, χωρίς πελάτες να κάθονται (μιας και είχαν φύγει) και χωρίς να έχει προλάβει το τραπέζι να μαζευτεί από τα ποτήρια τους. Ο διάλογος που ακολούθησε:

- Αυτά τα τραπέζια γιατί δεν έχουν απόδειξη επάνω;

- Ποιά τραπέζια; Αυτά στα οποία έχουν φύγει οι πελάτες; Μου κάνεις πλάκα, έτσι;

- Καθόλου πλάκα δεν κάνω, πού είναι οι αποδείξεις;

- Ξέρω 'γω, θα τις πήραν οι πελάτες μαζί τους όταν έφυγαν.

- Τελοσπάντων, επειδή είσαι νέο παιδί δεν θα γράψω παράβαση, αλλά την επόμενη φορά να ξέρεις ότι έχεις υποχρέωση να έχεις απόδειξη σε όποιο τραπέζι κι αν έχει προϊόντα επάνω, ακόμα κι αν δεν έχει πελάτες.

Έμεινα εντελώς μαλάκας, όμορφα παρανοϊκή η εποχή που διανύουμε...

Το πιο απίστευτο φιλαράκι είναι πως όλος αυτός ο κόσμος ενώ ο κρατικός υπάλληλος του φέρεται με τουπέ και σαν σκουπίδι τουλάχιστον ή τον κάνει μπαλάκι για να μεταφέρει χαρτιά, ψηφίζει κρατισμό στην κάλπη ενώ υπάρχει εναλλακτική από το 2011!

Οσο εσυ ψηφίζεις κρατισμό τόσο περισσότερα καλάμια θα καβαλάνε οι κρατικοί υπάλληλοι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, skiabox said:

Το πιο απίστευτο φιλαράκι είναι πως όλος αυτός ο κόσμος ενώ ο κρατικός υπάλληλος του φέρεται με τουπέ και σαν σκουπίδι τουλάχιστον ή τον κάνει μπαλάκι για να μεταφέρει χαρτιά, ψηφίζει κρατισμό στην κάλπη ενώ υπάρχει εναλλακτική από το 2011! 

Οσο εσυ ψηφίζεις κρατισμό τόσο περισσότερα καλάμια θα καβαλάνε οι κρατικοί υπάλληλοι!

Ποιά είναι η εναλλακτική που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...