Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, *Kopanos* είπε

Σε παπάδες άραγε ζητάει κάνεις απόδειξη;

Πλάκα πλάκα εγώ όταν είχαν βαφτίσει πρόπερσι και πλήρωσα τον παπά μου έδωσε απόδειξη μόνος του 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, zoho1 είπε

πολύ απλό, αφήνεις ανοιχτο το τραπέζι, έρχεται αλλο και εφοσον συμπίπτουν αυτα που εχουν πάρει, κανείς επανεκτυπωση την προσωρινή, ή βγαζεις την τελικη εκει. 

Η προσωρινή απόδειξη γράφει πάνω την ημερομηνία (και ώρα) θεώρησης, δηλαδή την ώρα που άνοιξες το τραπέζι. Αν σου δώσει δλδ χθεσινή (προσωρινή) απόδειξη ο μαγαζάτορας, το καταλαβαίνεις γιατί έχει χθεσινή ώρα θεώρησης. 

Αυτό που λες κάλλιστα μπορεί να γίνει και με αποδείξεις που βγάζουν οι άλλες οι ταμειακές (που βγάζουν αμέσως την τελική), δηλαδή να σου δώσει ο μαγαζάτορας την χθεσινή απόδειξη αλλουνού τραπεζιού. 

Άρα, το σύστημα με της προσωρινές αποδείξεις είναι εξίσου ευάλωτο όσο και ένα σύστημα που βγάζει απευθείας τις τελικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Arwindan said:

Πλάκα πλάκα εγώ όταν είχαν βαφτίσει πρόπερσι και πλήρωσα τον παπά μου έδωσε απόδειξη μόνος του 😛

Same...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, caveneo είπε

Αγαπητέ φίλε και εσύ κανεις ενα λάθος. Γενικά έχεις δίκιο σε αυτά που αναφέρεις αλλα αγνοείς το γεγονός πως μερικοί εχουν περασμένο ειδικό λογισμικό στις ταμειακές που τους επιτρέπει να κάνουν ο,τι θέλουν. Πριν κάμποσο καιρό είχε πιάσει το ΣΔΟΕ κατι τέτοιους έξυπνους. Γενικά για να κανεις τη λαμογιά πάντα υπάρχει η λύση. 

Δεν ισχύει αυτό που λες, δεν μπορεις ν α πειράξεις την ταμειακή, δεν ειναι τεχνικά εφικτό.

Αυτο που λες δεν ισχύει και το μπερδεύεις με άλλο περιστατικό.

Οι εστιάτορες είχαν σύστημα παραγγελιοληψίας από μια τρίτη εταιρία, έπαιρναν παραγγελία χρησιμοποιώντας αυτό το σύστημα και στο τέλος όταν ζηταγαν να πληρώσουν οι πελάτες, τοτε το συστημα δεν επικοινωνούσε με τον φορολογικο μηχανισμο και ετσι δεν έβγαινε καμία απόδειξη. Αλλά το σύστημα εκτύπωνε μια δήθεν απόδειξη, όπου και καλά ηταν η νομίμη (μπορεί να είχε άκυρη ή καθόλου θεώρηση).

 

----

Παιδιά για να συνοψίσουμε. Το σύστημα με τις προσωρινές αποδείξεις έχει μόνο μία τρύπα που την περιέγραψα στην πρώτη σελίδα (δλδ να κάνεις τις επιστροφές), κατά τα άλλα είναι τόσο ασφαλές όσο και το σύστημα στην ταμειακή που βγάζει κατευθείαν την τελική απόδειξη.

Δεν θα βγάλουμε και τους νόμιμους εστιάτορες, φοροφυγάδες επειδή έχουμε άγνοια τεχνικών λεπτομερειών και επειδή είμαστε κλασσικά ελληνάρες. 

 

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎5‎/‎1‎/‎2019 στις 10:04 ΜΜ, flienky είπε

Wow wow παιδιά χαλαρώστε. 

Η διαδικασία με την προσωρινή απόδειξη είναι απολύτως νόμιμη. 

Όταν έρχεται ένα τραπέζι (κάθετε άνθρωπος σε αυτό) και παραγγέλνει, τότε ανοίγεις τραπέζι στην ταμειακή, χτυπάς ό,τι έχει παραγγείλει και βγαίνει η προσωρινή. Αν παραγγείλει και κάτι άλλο το περνάς στο τραπέζι (βγαίνει και άλλη προσωρινή). Στο τέλος όταν ζητάει ο πελάτης να πληρώσει πας στην ταμειακή και βγαίνει η τελική απόδειξη. 

Η ταμειακή ΔΕΝ σε αφήνει αν έχεις εκδώσει προσωρινή απόδειξη να ΜΗΝ εκδώσεις την τελική, δεν βγαίνει το ζήτα στο τέλος της ημέρας. 

Ο μόνος τρόπος να το κάνεις είναι όταν πας να βγάλεις την τελική, να δηλώσεις οτιδήποτε έχεις ήδη χτυπήσει (δλδ ό,τι γραφουν όλες οι προσωρινές) σαν επιστροφές (δλδ οτι ο πελάτης στο επέστρεψε) και στο τέλος θα βγει η τελική απόδειξη με 0Ευρω τελικό ποσό. ΩΣΤΌΣΟ, στο ΖΗΤΑ της ημέρα φαίνονται όλες οι επιστροφές, οπότε δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.  Δεν μπορεί δλδ να έχεις πωλήσεις 100 ευρώ και επιστροφές 1100Ευρώ. Δεν γίνεται.

Χαλαρώστε.

----------

Ακόμα, η προσωρινή δεν ειναι ίδια με την τελική, καθώς δεν γράφει το τελικό ποσό (ΣΥΝΟΛΟ) δλδ το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για ό,τι έχεις παραγγείλει, αυτό το γράφει μόνο η Τελική.

Γενικώς σε αυτό το topic υπάρχουν πολλά λάθη.

Ο νομος όταν λεει ότι στο τραπεζι ανα πασα στιγμη πρεπει να υπαρχει αποδειξη δεν νμζ ότι εννοει την προσωρινη...

ΥΓ: δεν διαβασα ολες τις σελιδες αν εχει απαντηθεί ζητω συγνωμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ο νομος όταν λεει ότι στο τραπεζι ανα πασα στιγμη πρεπει να υπαρχει αποδειξη δεν νμζ ότι εννοει την προσωρινη...

ΥΓ: δεν διαβασα ολες τις σελιδες αν εχει απαντηθεί ζητω συγνωμη.

Αν το μαγαζί εχει ταμειακή με πρόγραμμα εστιατορίου (δλδ προσωρινές) τότε αρκεί να υπάρχει η προσωρινή απόδειξη. Παιδιά η προσωρινή βγαίνει απο την ταμειακή ετσι, δεν ειναι μπακαλόχαρτο.

Εχω μαγαζί και μου εχει κανει έλεγχο η εφορία, και πάντα εχω προσωρινές. Και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο με ελέγχουν καλύτερα, γιατί μου ζητάνε να τους εκτυπώσω την Αναφορά ανοιχτών τραπεζιών που τους λέει αναλυτικά πόσα τραπέζια έχω χτυπήσει αλλά δεν έχω βγάλει την τελική απόδειξη και έτσι μπαμ μπαμ, μετράνε τα τραπέζια που έχω στο μαγαζί, βλέπουν και πόσα εχω χτυπήσει από την αναφορά και φεύγουν σε 3 λεπτά.

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, flienky είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες, δεν μπορεις ν α πειράξεις την ταμειακή, δεν ειναι τεχνικά εφικτό.

Αυτο που λες δεν ισχύει και το μπερδεύεις με άλλο περιστατικό.

Οι εστιάτορες είχαν σύστημα παραγγελιοληψίας από μια τρίτη εταιρία, έπαιρναν παραγγελία χρησιμοποιώντας αυτό το σύστημα και στο τέλος όταν ζηταγαν να πληρώσουν οι πελάτες, τοτε το συστημα δεν επικοινωνούσε με τον φορολογικο μηχανισμο και ετσι δεν έβγαινε καμία απόδειξη. Αλλά το σύστημα εκτύπωνε μια δήθεν απόδειξη, όπου και καλά ηταν η νομίμη (μπορεί να είχε άκυρη ή καθόλου θεώρηση).

----

Παιδιά για να συνοψίσουμε. Το σύστημα με τις προσωρινές αποδείξεις έχει μόνο μία τρύπα που την περιέγραψα στην πρώτη σελίδα (δλδ να κάνεις τις επιστροφές), κατά τα άλλα είναι τόσο ασφαλές όσο και το σύστημα στην ταμειακή που βγάζει κατευθείαν την τελική απόδειξη.

Δεν θα βγάλουμε και τους νόμιμους εστιάτορες, φοροφυγάδες επειδή έχουμε άγνοια τεχνικών λεπτομερειών και επειδή είμαστε κλασσικά ελληνάρες. 

Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση. Ακριβώς αυτό που έγραψες. Δεν το θυμόμουν σωστά! Άρα υπάρχει τρόπος να κάνεις τη λαμογιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2019 στις 10:11 ΜΜ, logokrimenos είπε

Ο περιπτεράς δεν κόβει απόδειξη για τα τσιγάρα όμως.... Αλλα να κλάψει για το pos και την προμήθεια ξέρουν

Ακριβώς έτσι πρέπει να γίνεται. Σε ταβέρνα που δούλευα κόβαμε απόδειξη για ΟΤΙ πηγαιναμε εκείνη την στιγμή. Επίσης χρειαζόταν να κόψουμε ακόμα και για το κέρασμα που πηγαίναμε (καμια μπύρα, κρασί κλπ)

Φυσικά γινεται, δινεις πλαστές αποδείξεις (με ακυρη θεώρηση) ή ακομα και απο ταμειακή την οποία δεν την έχεις δηλώσει.

Αλλά το παραπάνω δεν σημαίνει οτι οι προσωρινές αποδείξεις = λαμογιά, δεν συσχετίζονται. Η παραπάνω λαμογιά γινεται με όλα τα συστήματα αποδείξεων (με προσωρινές αποδείξεις ή και μη).

Φυσικά ο πελάτης μπορεί μέσω σελίδας του υπουργείου να τσεκάρει αν η θεώρηση είναι νόμιμη (υπάρχει σελίδα του υπουργείου που βάζεις την θεώρηση και βλέπεις αν ολα ειναι οκ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι συνήθως ρίχνουν και ένα "ελάχιστο διοικητικό πρόστιμο " για το κόπο μας που "ήρθαμε τόσα άτομα" και ας είναι όλα ok κάτι θα βρουν ..

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ήρθε πριν κανά τετράμηνο τυχαίος έλεγχος στο μαγαζί μου. Κλασικά τρία άτομα (δύο γυναίκες, ένας άνδρας), οι δύο το έπαιζαν ζευγάρι, ψώνισαν από κάτι και οι τρεις, τους κόπηκε κανονικά απόδειξη και στη συνέχεια μου είπαν ότι είναι από την εφορία και ότι θα κάνουν έλεγχο στα τραπεζάκια. Αφού ελέγχει ο τύπος τα τραπεζάκια και αφού εννοείται ότι είχαν κανονικά απόδειξη επάνω, βλέπει δύο άδεια τραπέζια, χωρίς πελάτες να κάθονται (μιας και είχαν φύγει) και χωρίς να έχει προλάβει το τραπέζι να μαζευτεί από τα ποτήρια τους. Ο διάλογος που ακολούθησε:

- Αυτά τα τραπέζια γιατί δεν έχουν απόδειξη επάνω;

- Ποιά τραπέζια; Αυτά στα οποία έχουν φύγει οι πελάτες; Μου κάνεις πλάκα, έτσι;

- Καθόλου πλάκα δεν κάνω, πού είναι οι αποδείξεις;

- Ξέρω 'γω, θα τις πήραν οι πελάτες μαζί τους όταν έφυγαν.

- Τελοσπάντων, επειδή είσαι νέο παιδί δεν θα γράψω παράβαση, αλλά την επόμενη φορά να ξέρεις ότι έχεις υποχρέωση να έχεις απόδειξη σε όποιο τραπέζι κι αν έχει προϊόντα επάνω, ακόμα κι αν δεν έχει πελάτες.

Έμεινα εντελώς μαλάκας, όμορφα παρανοϊκή η εποχή που διανύουμε...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

Να ξέρεις ότι συνήθως ρίχνουν και ένα "ελάχιστο διοικητικό πρόστιμο " για το κόπο μας που "ήρθαμε τόσα άτομα" και ας είναι όλα ok κάτι θα βρουν ..

Το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείνεις εταιρία με την περαίωση...

Σου βγάζουν προσεγγιστικά ένα νούμερο να πληρώσεις με την ''απειλή'' ότι αλλιώς θα σε ψάξουν σε βάθος.

Βέβαια αυτό για να το ξέρει κάποιος πρέπει να έχει ανοίξει/κλείσει εταιρία...(ούγκα μπούκγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

- Τελοσπάντων, επειδή είσαι νέο παιδί δεν θα γράψω παράβαση, αλλά την επόμενη φορά να ξέρεις ότι έχεις υποχρέωση να έχεις απόδειξη σε όποιο τραπέζι κι αν έχει προϊόντα επάνω, ακόμα κι αν δεν έχει πελάτες.

Έμεινα εντελώς μαλάκας, όμορφα παρανοϊκή η εποχή που διανύουμε...

Ουκ ολιγοι εφοριακοι και αλλοι κρατικοι ελεγκτες ειναι βδελες και ζητανε το "κατιτις" τους. Επεσες σε αντιστοιχη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, flienky είπε

Αν το μαγαζί εχει ταμειακή με πρόγραμμα εστιατορίου (δλδ προσωρινές) τότε αρκεί να υπάρχει η προσωρινή απόδειξη. Παιδιά η προσωρινή βγαίνει απο την ταμειακή ετσι, δεν ειναι μπακαλόχαρτο.

Εχω μαγαζί και μου εχει κανει έλεγχο η εφορία, και πάντα εχω προσωρινές. Και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο με ελέγχουν καλύτερα, γιατί μου ζητάνε να τους εκτυπώσω την Αναφορά ανοιχτών τραπεζιών που τους λέει αναλυτικά πόσα τραπέζια έχω χτυπήσει αλλά δεν έχω βγάλει την τελική απόδειξη και έτσι μπαμ μπαμ, μετράνε τα τραπέζια που έχω στο μαγαζί, βλέπουν και πόσα εχω χτυπήσει από την αναφορά και φεύγουν σε 3 λεπτά.

Ακριβώς κάποιοι έχετε μπερδέψει το πρόγραμμα παραγγελιοληψίας με την ταμειακή και την βούρτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, umad είπε

Το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείνεις εταιρία με την περαίωση...

Σου βγάζουν προσεγγιστικά ένα νούμερο να πληρώσεις με την ''απειλή'' ότι αλλιώς θα σε ψάξουν σε βάθος.

Βέβαια αυτό για να το ξέρει κάποιος πρέπει να έχει ανοίξει/κλείσει εταιρία...(ούγκα μπούκγα)

Το γνωρίζω. Γελοίο πραγματικά, δεν υπάρχει κάτι να πεις. Και σε μεγάλες εταιρίες σου βρίσκουν να σου ρίξουν πρόστιμο απο παντού.

6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Να ξέρεις ότι συνήθως ρίχνουν και ένα "ελάχιστο διοικητικό πρόστιμο " για το κόπο μας που "ήρθαμε τόσα άτομα" και ας είναι όλα ok κάτι θα βρουν ..

Για τα κλάματα αν όντως ισχύει αυτό το περιστατικό. Εγώ μόνο υφάκι και προσταγή έχω συναντήσει που εν μέρη τους δικαιολογώ. Ήρθατε, είμαι νόμιμος, αντίο. Αλλα όταν πάνε απο δίπλα, που βρίσκουν 10 τραπέζια χωρίς απόδειξη, και κόβουν πρόστιμο  για 1 τραπέζι αντί να του κλείσουν το μαγαζί τότε ολα καλά. Δεν σκέφτονται οτι εγώ θυσιάζω τα πάντα για να ειμαι νόμιμος και ο άλλος κλέβει την εφορία και έχει πλεονέκτημα σε σύγκριση με εμενα

Επεξ/σία από flienky
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...