Προς το περιεχόμενο

H 88 ιντσών 8Κ OLED TV της LG «βγάζει» ήχο από το πάνελ της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό με LG ή ακόμα και Samsung είναι ότι κάποιοι πρέπει να κάνουν την αρχή και να ακολουθήσουν μετά και άλλοι κατασκευαστές με φυσικά καλύτερες υλοποιήσεις.

Οπότε μπράβο στην LG που το ξεκινά,να ακολουθήσει η Sony,και όταν οι τιμές θα είναι πιο λογικές,θα πάρω την Sony.

Καλό ε;

Επεξ/σία από palawiaris
Για να περάσει η ώρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnyFire είπε

ας κοιταξει να φτιαξει τα αθλια πανελ της και το ελεινο support της και ας αφησει τα καρναβαλια...

Προφανώς πλακα κάνει . Και ενα παιδάκι 5 χρόνων ξερει οτι η LG εχει τα καλυτερα πανελ και τα δίνει παντού.

58 λεπτά πριν, teo1908 είπε

Τι εννοείς άθλια πάνελ? Δίνει παντού τα IPS πάνελ και τα OLED, το πρόβλημα που είχε είναι οι επεξεργαστές της...γιατί βλέπεις Sony με πάνελ της LG και είναι κλάσης ανώτερη

Σαν κάτοχος c8 και af8 σε πληροφορο οτι η LG ειναι πολυ ποιο γρήγορη σε ολα και σε αναπαραγωγή 4k dolby vision κτλ . το μενου στην Sony σερνεται. Η Sony ομως μου φαινεται λιγο ποιο φωτεινή.

Καθεται ο κοσμος και βλεπει τα.ντεμο στα.μαγαζια και βγαζει πορισμα .

Παρτε και τις 2 στο σπιτι σας δουλέψτε τες καντε calibration δειτε 40-50 ωρες και μετα πειτε την γνώμη σας.

Για την AF9 δεν εχω αποψη.μια φορα την ειδα στο Kotsovolos και οντος ηταν ενα κλικ ποιο πανω στα ντεμο που αυτοι ηθελαν να δειξουν. Οχι ομως και κλασεις ανωτερη απο την Af8. C8 .

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τοσα λεφτα και μυρωδιες επρεπε να βγαζει

Κατα τα αλλα χιλιες φορες προτζεκτορας καλος με 5000 ευρω και ξεχνας τηλεορασιτσες και τα ρεστα ποπκορν

Επεξ/σία από ougxar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thxerakias είπε

ε...ρε και να βαλεις εκει να δεις τσοντα.. θα εχει να γινει μεγαλο νταβαντουρη

Δεν θα στο προτεινα , θα πλακωσουν όλοι οι VA panel fans να σου πουν να μην βλεπεις τσοντα σε OLED γιατι θα κανει Burn in μια π....τσ@  και.θα την βλεπεις ολη μερα μπροστα σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Agony είπε

Προφανώς πλακα κάνει . Και ενα παιδάκι 5 χρόνων ξερει οτι η LG εχει τα καλυτερα πανελ και τα δίνει παντού.

Σαν κάτοχος c8 και af8 σε πληροφορο οτι η LG ειναι πολυ ποιο γρήγορη σε ολα και σε αναπαραγωγή 4k dolby vision κτλ . το μενου στην Sony σερνεται. Η Sony ομως μου φαινεται λιγο ποιο φωτεινή.

Καθεται ο κοσμος και βλεπει τα.ντεμο στα.μαγαζια και βγαζει πορισμα .

Παρτε και τις 2 στο σπιτι σας δουλέψτε τες καντε calibration δειτε 40-50 ωρες και μετα πειτε την γνώμη σας.

Για την AF9 δεν εχω αποψη.μια φορα την ειδα στο Kotsovolos και οντος ηταν ενα κλικ ποιο πανω στα ντεμο που αυτοι ηθελαν να δειξουν. Οχι ομως και κλασεις ανωτερη απο την Af8. C8 .

Στην AF8 έχουν ρίξει την φωτεινότητα για να έχεις λιγότερες πιθανότητες burn in, η AF9 είναι αντικατάσταση της Α1 οπότε εννοείται ότι έχει ποιο φωτεινό πάνελ, ας αφήσουμε της OLED, όλη η σειρά 80 φοράει πάνελ της LG, η σειρά 70 σε 43 και 49 ιντσες φοράει πάνελ της LG και αν της βάλεις δίπλα ακόμα και από μια LG 7900 (nano cell και μλ....ιες) η Sony κάνει καλύτερη αποτύπωση των χρωμάτων και με πολύ μεγαλύτερη φωτεινότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thxerakias είπε

ε...ρε και να βαλεις εκει να δεις τσοντα.. θα εχει να γινει μεγαλο νταβαντουρη

H 88 ιντσών 8Κ OLED TV της LG «βγάζει» ήχο από το πάνελ της

Ναι, να βλεπεις τσοντα και να νομιζεις πως τρως π...τσοσκαμπυλα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

τα άθλια πανελ? Η lg έχει τα κορυφαία oled panel και με διαφορά από τον ανταγωνισμο συν ότι φτιάχνει για τρίτους κυρίως τα panel για pc οθόνες ips που σχεδόν οι περισσότεροι βάζουν φασόν την μάρκα τους πάνω τους.

Και εσύ τώρα μπορεί να βλέπεις αυτό το forum από lg panel δλδ :P

 

εγω το βλεπω απο σαμσουνκ. ειχα ολεντ απο τις πρωτες και μεχρι την C8 πιστεψε δεν ειναι κοριφη αν ξερεις τι θελέις και να ξεχωριζεις τα προβληματα σε μια συσκευη.... αν δεν σε νιαζει ειναι ολα τελεια η αγνοια ειναι ευτυχια :Pοσο για το support ας μην μιλησω....

2 ώρες πριν, teo1908 είπε

Τι εννοείς άθλια πάνελ? Δίνει παντού τα IPS πάνελ και τα OLED, το πρόβλημα που είχε είναι οι επεξεργαστές της...γιατί βλέπεις Sony με πάνελ της LG και είναι κλάσης ανώτερη

 

νομιζεις οτι τα πανελ που ( ) δινει δεν εχουν προβληματα;;;;;; κανε μια ερευνα και θα καταλαβεις τι εννοω η αγνοια δεν παντα ευτυχια ;)

1 ώρα πριν, Agony είπε

Προφανώς πλακα κάνει . Και ενα παιδάκι 5 χρόνων ξερει οτι η LG εχει τα καλυτερα πανελ και τα δίνει παντού.

Σαν κάτοχος c8 και af8 σε πληροφορο οτι η LG ειναι πολυ ποιο γρήγορη σε ολα και σε αναπαραγωγή 4k dolby vision κτλ . το μενου στην Sony σερνεται. Η Sony ομως μου φαινεται λιγο ποιο φωτεινή.

Καθεται ο κοσμος και βλεπει τα.ντεμο στα.μαγαζια και βγαζει πορισμα .

Παρτε και τις 2 στο σπιτι σας δουλέψτε τες καντε calibration δειτε 40-50 ωρες και μετα πειτε την γνώμη σας.

Για την AF9 δεν εχω αποψη.μια φορα την ειδα στο Kotsovolos και οντος ηταν ενα κλικ ποιο πανω στα ντεμο που αυτοι ηθελαν να δειξουν. Οχι ομως και κλασεις ανωτερη απο την Af8. C8 .

 

5χρονο δεν ειμαι, ενα 5χρονο μυαλο μπορει να πει οτι ειναι τελειο ομως.... δεν υπαρχει τελειοτητα αρκει να ξερεις να την διακρινεις μεσα σε τοσο ποιοτικα και ας μην εκφραστω λαμογιες των εταιριων ο καθενας εχει την γνωμη του...η την ανιδεοτητα του ;)

μιλαω πολυ σοβαρα, απο εκει και περα αν σας κανει αυτο που βλεπετε οκ...αυτο δεν σημαινει πως δουλευει και σωστα...

οπως ειπα για την αγνοια πριν...αν δεν ξερεται παιδια μην μιλατε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, JohnyFire είπε

 

εγω το βλεπω απο σαμσουνκ. ειχα ολεντ απο τις πρωτες και μεχρι την C8 πιστεψε δεν ειναι κοριφη αν ξερεις τι θελέις και να ξεχωριζεις τα προβληματα σε μια συσκευη.... αν δεν σε νιαζει ειναι ολα τελεια η αγνοια ειναι ευτυχια :Pοσο για το support ας μην μιλησω....

 

νομιζεις οτι τα πανελ που ( ) δινει δεν εχουν προβληματα;;;;;; κανε μια ερευνα και θα καταλαβεις τι εννοω η αγνοια δεν παντα ευτυχια ;)

 

5χρονο δεν ειμαι, ενα 5χρονο μυαλο μπορει να πει οτι ειναι τελειο ομως.... δεν υπαρχει τελειοτητα αρκει να ξερεις να την διακρινεις μεσα σε τοσο ποιοτικα και ας μην εκφραστω λαμογιες των εταιριων ο καθενας εχει την γνωμη του...η την ανιδεοτητα του ;)

μιλαω πολυ σοβαρα, απο εκει και περα αν σας κανει αυτο που βλεπετε οκ...αυτο δεν σημαινει πως δουλευει και σωστα...

οπως ειπα για την αγνοια πριν...αν δεν ξερεται παιδια μην μιλατε....

Εκτιθεσαι ρε φιλε.. αστο καλυτερα... Βρηκες και συ να πεις οτι εχει χαλια panel η LG; Ειναι σαν να λες οτι η Κινα δεν εχει βιομηχανια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Choulio είπε

Εκτιθεσαι ρε φιλε.. αστο καλυτερα... Βρηκες και συ να πεις οτι εχει χαλια panel η LG; Ειναι σαν να λες οτι η Κινα δεν εχει βιομηχανια

 

εγω εκτιθομαι;;;;; σας αφηνω απλα στην ξερολιτιδα σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ougxar είπε

Με τοσα λεφτα και μυρωδιες επρεπε να βγαζει

Κατα τα αλλα χιλιες φορες προτζεκτορας καλος με 5000 ευρω και ξεχνας τηλεορασιτσες και τα ρεστα ποπκορν

Ο projector θέλει 1 ώρα ζέσταμα, συν τα κυβικά που πιάνει στο χώρο, βάλε και ένα πανί της προκοπής (1-3k € επιπλέον κόστος), θα την σύγκρινα με 10k € projector καθώς μιλάμε για οθόνη των 15k.

Η oled οθόνη είναι ένα κομμάτι χαρτί σχεδόν, πατάς να ανάψει και είσαι έτοιμος. Όταν βγούν 100 ιντσών oled θα αρχίζω να σκέφτομαι για αλλαγή setup.

Το ότι έχει ηχεία επι του πάνελ δεν είναι κακό για κάποιον που δεν έχει ηχοσύστημα, αλλά αυτός που θα την αγόραζε, στάνταρ θα έχει και ένα ανάλογο ηχοσύστημα υπερπολλαπλάσιας αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας λυσουν πρωτα τα προβληματα εκει στην LG με τα burn in στις OLED τηλεορασεις τους και το ξανασυζηταμε παλι για αγορα OLED και 16Κ να ειναι  ,ναι μεν κορυφαιες οθονες ,αλλα το burn in προβλημα παραμενει και δεν καλυπτει και η εγγυηση τιποτα εαν σου κατσει....και εχει κατσει σε πολλους και αρκετους οι οποιοι τις εφαγαν στην μαπα για τα καλα....προσωπικα ουτε 500 ευρω δεν δινω για OLED τηλεοραση και να εχω περιορισμους στην λειτουργια της ...και φτασαμε να λεμε to ελαττωμα προτερημα κατα την LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι κορυφαια σε εικονα στην τηλεοραση αλλα εχει και τη χειρότερη διαρκεια ζωης τι να το κανω να δωσω 2000ε για οθονη και σε 2-3 χρονια να μου βγει αχρηστη.Ας μην μιλησω για τα κινητα κατοχος g2 kai g3 χαλασμένες οθόνες στα 2 χρονια για oled poy dinei se kinhta ti na poyme gia google pixel 2 mapa sta καινουρια  iphone xs 2-3 fores χειροτερα απο οτι το iphone x me samsung oled.καλη η βιτρινα και οντως κορυφη στο ματι αλλα απο ποιοτητα κατασκευής και διαρκεια μαπα οποτε ποτε lg εκτος αν εχω λεφτα για πεταμα οποτε και δε με νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...