Προς το περιεχόμενο

H 88 ιντσών 8Κ OLED TV της LG «βγάζει» ήχο από το πάνελ της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, imvrios είπε

Πέρα από την υπέροχη ανάλυση το ερώτημα είναι αν η καινοτομία στον ήχο θα είναι επαρκής για να δώσει μία ολοκληρωμένη ηχητική εμπειρία ή θα απαιτούνται πάλι εξωτερικά ηχεία. Πιστεύω το δεύτερο.

Εν τω μεταξύ η τεχνολογία προχωρά γρήγορα και φαίνεται ότι και ο χρόνος αλλαγής τηλεοράσεων θα μειωθεί. Αγόρασα την 4K μου το 2016 και με βλέπω το 2020, 2021 να την πουλάω και να την αντικαθιστώ με μία 8Κ. Λεφτά να υπάρχουν όμως και έρχονται υπέροχα πράγματα.

Τενεκές ξεγανωτος θα είναι ο ήχος της. Με ένα jbl bt ηχείο των 100 ευρώ θα έχεις καλύτερο ήχο. Δίχως εξωτερικό subwoofer δεν υπάρχει περίπτωση να έχει και ένταση και εφφέ και ποιότητα. Σίγουρα κάπου θα χάνει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, JohnyFire είπε

εγω το βλεπω απο σαμσουνκ. ειχα ολεντ απο τις πρωτες και μεχρι την C8 πιστεψε δεν ειναι κοριφη αν ξερεις τι θελέις και να ξεχωριζεις τα προβληματα σε μια συσκευη.... αν δεν σε νιαζει ειναι ολα τελεια η αγνοια ειναι ευτυχια :Pοσο για το support ας μην μιλησω....

νομιζεις οτι τα πανελ που ( ) δινει δεν εχουν προβληματα;;;;;; κανε μια ερευνα και θα καταλαβεις τι εννοω η αγνοια δεν παντα ευτυχια ;)

5χρονο δεν ειμαι, ενα 5χρονο μυαλο μπορει να πει οτι ειναι τελειο ομως.... δεν υπαρχει τελειοτητα αρκει να ξερεις να την διακρινεις μεσα σε τοσο ποιοτικα και ας μην εκφραστω λαμογιες των εταιριων ο καθενας εχει την γνωμη του...η την ανιδεοτητα του ;)

μιλαω πολυ σοβαρα, απο εκει και περα αν σας κανει αυτο που βλεπετε οκ...αυτο δεν σημαινει πως δουλευει και σωστα...

οπως ειπα για την αγνοια πριν...αν δεν ξερεται παιδια μην μιλατε....

ΔΛΔ ειχες Ολες τις LG OLED από την πρωτη μεχρι και την C8 που είναι του 2018 , και τις εδωσες πουλησες ? για να παρεις VA panel ?  Ειχες δλδ την Πρωτη OLED και μετα λες ας παιρνω κάθε χρονο και το νέο μοντελο που ουσιαστικα είναι το ιδιο πανελ με άλλο επεξεργαστη . Και όταν το εκανες αυτό ελεγες κάθε χρονο εκανα λαθος ας τις πουλαω . ΔΛΔ 4-5 μοντελα OLED από τις πρωτες μεχρι και σημερα για να τις παιρνεις κατι καλο θα ειχαν δεν μπορει...

Και όταν πουλησες ολες αυτές τις OLED από τις πρωτες μεχρι και την καλυτερη LG C8 που εχει παρει ένα καρο βραβεια, τι πειρες μετα ? SAMSUNG VA panel με Edge led η και καλα Full array ? Για καλυτερη ?

 

Όλα μα όλα τα πανελ βγαζουν προβλήματα και ολες μα ολες οι εταιρειες εχουν προβλήματα. Οι OLED εχουν αποδεδειγμένα και με μετρήσεις το τελειότερο πανελ αυτην την στιγμη , (αν βγουν οι Microled βλέπουμε) .

Το ότι ένα αυτοκινητο , ένα κινητο, ένα ψυγειο βγαλει πρόβλημα δεν σημαινει ότι όλα είναι σκαρτα, Οι OLED θελουν ένα και μονο πραγμα να μην την εχεις να παιζει 24 ωρες στατικες εικονες αυτό είναι και τιποτα παραπανο, Εχουν πουλησει χιλιαδες κοματια και μπήκατε στο Forum και στο YouTube ειδατε 10 ατομα να εχουν πρόβλημα και το εκαναν θεμα τεραστιο.

Τα περισσοτερα IPS panel εχουν image retention τοσα χρονια και δεν εχει πει κανεις τιποτα.Τα VA blooming,ghosting,bluring κτλ κτλ κτλ 

Θα σου πω όμως να ξερεις κατι , όταν μια στις 100 Mercedess Βγαλει πρόβλημα δεν σημαινει ότι η MErcedess είναι κακη.

Και αν κατσουμε να αναλυσουμε τα προβλήματα που εχει η Samsung και τα VA , IPS Panels ουτε αυριο δεν τελειώνουμε . Τα OLED Εχουν μονο ένα πρόβλημα ότι δεν πρεπει να βλέπεις στατικες εικονες πολλες ωρες . 

 

Εγω ξερεις τι πιστευω ? Μεταξυ μας τωρα… ότι εσυ και αλλοι πολοι δεν εχετε καν OLED και ειστε μεσα στα google και φορουμ πατοντας OLED προβλήματα για παρηγοριά . 

Αν τωρα οντος μιλας σοβαρα θα ηθελα να δω μετρήσεις και link από site κτλ κτλ κτλ για uniformity , blur, blacks,colors κτλ κτλ που να λενε ότι υπαρχει πανελ που ΔΕΝ είναι OLED και είναι καλυτερο Γενικοτερα . ΑΝ βρεις τοτε να το πεις και στην SAMSUNG , μην η κάθονται τοσοι πολοι τεχνικοι τις να φτιαχνουν MICRO LED , να ανταγωνιστουν το τοσο κακο OLED ??? Αλλα θα μου πεις γιατι να κανουν micro led.... Εχουν τα VA Q LED με 40 συστοιχίες Led …. τα οποια δεν θα τα θυματε κανενας σε 2-3 χρονια .

Micro led + OLED φιλε μου τιποτα άλλο . Και  μιας και σου αρεσει η Samsung όπως μου αρεσε και εμενα παλια … που ειχε και DTS ;)  τοτε να περιμενεις για Micro led .

1 ώρα πριν, nero62 είπε

Τενεκές ξεγανωτος θα είναι ο ήχος της. Με ένα jbl bt ηχείο των 100 ευρώ θα έχεις καλύτερο ήχο. Δίχως εξωτερικό subwoofer δεν υπάρχει περίπτωση να έχει και ένταση και εφφέ και ποιότητα. Σίγουρα κάπου θα χάνει. 

Αν είναι σαν την AF9 που ακουσα από κοντα τοτε μπορω να πω ότι εχει παρα πολύ καλο ηχο , φαντασου σε μαγαζι γεματο κοσμο και ακομα και μπασο ειχε , Σαν να εχεις ένα home cinema 2.1 των 200 ευρο πχ … 

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καποιος που ασχολειται σοβαρα με εικονα και ηχο και οχι μπακαλιστικα, περιμενει τις microled για να αλλαξει την OLED του και φυσικα δεν τον ενδιαφερει ο ηχος απο panel...

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JohnyFire είπε

ας κοιταξει να φτιαξει τα αθλια πανελ της και το ελεινο support της και ας αφησει τα καρναβαλια...

Άντε ρε με τα μπουρδελα να πουμε ,πες τα ρε Γιάννο ,μου θέλουν και wallpaper TV και η η TV μου στο σαλόνι ακόμα κάνει χιόνια με τον αποκωδικοποιητη.

 

*τελικά ήταν αληθινά ,δεν το φαντάστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Agony είπε

ΔΛΔ ειχες Ολες τις LG OLED από την πρωτη μεχρι και την C8 που είναι του 2018 , και τις εδωσες πουλησες ? για να παρεις VA panel ?  Ειχες δλδ την Πρωτη OLED και μετα λες ας παιρνω κάθε χρονο και το νέο μοντελο που ουσιαστικα είναι το ιδιο πανελ με άλλο επεξεργαστη . Και όταν το εκανες αυτό ελεγες κάθε χρονο εκανα λαθος ας τις πουλαω . ΔΛΔ 4-5 μοντελα OLED από τις πρωτες μεχρι και σημερα για να τις παιρνεις κατι καλο θα ειχαν δεν μπορει...

Και όταν πουλησες ολες αυτές τις OLED από τις πρωτες μεχρι και την καλυτερη LG C8 που εχει παρει ένα καρο βραβεια, τι πειρες μετα ? SAMSUNG VA panel με Edge led η και καλα Full array ? Για καλυτερη ?

Όλα μα όλα τα πανελ βγαζουν προβλήματα και ολες μα ολες οι εταιρειες εχουν προβλήματα. Οι OLED εχουν αποδεδειγμένα και με μετρήσεις το τελειότερο πανελ αυτην την στιγμη , (αν βγουν οι Microled βλέπουμε) .

Το ότι ένα αυτοκινητο , ένα κινητο, ένα ψυγειο βγαλει πρόβλημα δεν σημαινει ότι όλα είναι σκαρτα, Οι OLED θελουν ένα και μονο πραγμα να μην την εχεις να παιζει 24 ωρες στατικες εικονες αυτό είναι και τιποτα παραπανο, Εχουν πουλησει χιλιαδες κοματια και μπήκατε στο Forum και στο YouTube ειδατε 10 ατομα να εχουν πρόβλημα και το εκαναν θεμα τεραστιο.

Τα περισσοτερα IPS panel εχουν image retention τοσα χρονια και δεν εχει πει κανεις τιποτα.Τα VA blooming,ghosting,bluring κτλ κτλ κτλ 

Θα σου πω όμως να ξερεις κατι , όταν μια στις 100 Mercedess Βγαλει πρόβλημα δεν σημαινει ότι η MErcedess είναι κακη.

Και αν κατσουμε να αναλυσουμε τα προβλήματα που εχει η Samsung και τα VA , IPS Panels ουτε αυριο δεν τελειώνουμε . Τα OLED Εχουν μονο ένα πρόβλημα ότι δεν πρεπει να βλέπεις στατικες εικονες πολλες ωρες . 

Εγω ξερεις τι πιστευω ? Μεταξυ μας τωρα… ότι εσυ και αλλοι πολοι δεν εχετε καν OLED και ειστε μεσα στα google και φορουμ πατοντας OLED προβλήματα για παρηγοριά . 

Αν τωρα οντος μιλας σοβαρα θα ηθελα να δω μετρήσεις και link από site κτλ κτλ κτλ για uniformity , blur, blacks,colors κτλ κτλ που να λενε ότι υπαρχει πανελ που ΔΕΝ είναι OLED και είναι καλυτερο Γενικοτερα . ΑΝ βρεις τοτε να το πεις και στην SAMSUNG , μην η κάθονται τοσοι πολοι τεχνικοι τις να φτιαχνουν MICRO LED , να ανταγωνιστουν το τοσο κακο OLED ??? Αλλα θα μου πεις γιατι να κανουν micro led.... Εχουν τα VA Q LED με 40 συστοιχίες Led …. τα οποια δεν θα τα θυματε κανενας σε 2-3 χρονια .

Micro led + OLED φιλε μου τιποτα άλλο . Και  μιας και σου αρεσει η Samsung όπως μου αρεσε και εμενα παλια … που ειχε και DTS ;)  τοτε να περιμενεις για Micro led .

Αν είναι σαν την AF9 που ακουσα από κοντα τοτε μπορω να πω ότι εχει παρα πολύ καλο ηχο , φαντασου σε μαγαζι γεματο κοσμο και ακομα και μπασο ειχε , Σαν να εχεις ένα home cinema 2.1 των 200 ευρο πχ … 

Εγώ πάντως παιδιά είδα να παίζει OLED 65άρα Β6 δίπλα σε 50άρα panasonic st60 πλάσμα και  η έκπληξη και το χαμόγελο ήταν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΙΑ!!!... (είχα πάει για να αγοράσω την ST60 :D :D :D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nero62 είπε

Εγώ πάντως παιδιά είδα να παίζει OLED 65άρα Β6 δίπλα σε 50άρα panasonic st60 πλάσμα και  η έκπληξη και το χαμόγελο ήταν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΙΑ!!!... (είχα πάει για να αγοράσω την ST60 :D :D :D)

Καλα και οι Plasma μεχρι και σημερα , για αρκετο κοσμο … και για μενα επισης εχει καλυτερη εικονα από τα VA panel . απλα ειχε θεμα μετα από πολλες ωρες με την φωτεινοτητα και αλλα διαφορα, όμως στα μαυρα ακομα και σημερα είναι σουπερ.

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα για καλύτερο ήχο για όσους δεν θέλουν να βλέπουν τίποτε άλλο εκτός από το panel. Και είναι πολλές περιπτώσεις διακοσμητών εσωτερικών χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μιας και εγινε αναφορα στο acoustic surface της oled sony.

Το acoustic surface δεν ειναι πατεντα της sony, ειναι της LG. Η sony πληρωσε για να κανει χρηση της πατεντας αποκλειστικα στις τηλεορασεις της. Ηταν διετια ο χρονικος οριζοντας της αποκλειστικης χρησης απο τη sony, τωρα πλεον και η LG μπορει να κανει χρηση της πατεντας που η ιδια δημιουργησε.

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

ΔΛΔ ειχες Ολες τις LG OLED από την πρωτη μεχρι και την C8 που είναι του 2018 , και τις εδωσες πουλησες ? για να παρεις VA panel ?  Ειχες δλδ την Πρωτη OLED και μετα λες ας παιρνω κάθε χρονο και το νέο μοντελο που ουσιαστικα είναι το ιδιο πανελ με άλλο επεξεργαστη . Και όταν το εκανες αυτό ελεγες κάθε χρονο εκανα λαθος ας τις πουλαω . ΔΛΔ 4-5 μοντελα OLED από τις πρωτες μεχρι και σημερα για να τις παιρνεις κατι καλο θα ειχαν δεν μπορει...

Και όταν πουλησες ολες αυτές τις OLED από τις πρωτες μεχρι και την καλυτερη LG C8 που εχει παρει ένα καρο βραβεια, τι πειρες μετα ? SAMSUNG VA panel με Edge led η και καλα Full array ? Για καλυτερη ?

 

Όλα μα όλα τα πανελ βγαζουν προβλήματα και ολες μα ολες οι εταιρειες εχουν προβλήματα. Οι OLED εχουν αποδεδειγμένα και με μετρήσεις το τελειότερο πανελ αυτην την στιγμη , (αν βγουν οι Microled βλέπουμε) .

Το ότι ένα αυτοκινητο , ένα κινητο, ένα ψυγειο βγαλει πρόβλημα δεν σημαινει ότι όλα είναι σκαρτα, Οι OLED θελουν ένα και μονο πραγμα να μην την εχεις να παιζει 24 ωρες στατικες εικονες αυτό είναι και τιποτα παραπανο, Εχουν πουλησει χιλιαδες κοματια και μπήκατε στο Forum και στο YouTube ειδατε 10 ατομα να εχουν πρόβλημα και το εκαναν θεμα τεραστιο.

Τα περισσοτερα IPS panel εχουν image retention τοσα χρονια και δεν εχει πει κανεις τιποτα.Τα VA blooming,ghosting,bluring κτλ κτλ κτλ 

Θα σου πω όμως να ξερεις κατι , όταν μια στις 100 Mercedess Βγαλει πρόβλημα δεν σημαινει ότι η MErcedess είναι κακη.

Και αν κατσουμε να αναλυσουμε τα προβλήματα που εχει η Samsung και τα VA , IPS Panels ουτε αυριο δεν τελειώνουμε . Τα OLED Εχουν μονο ένα πρόβλημα ότι δεν πρεπει να βλέπεις στατικες εικονες πολλες ωρες . 

 

Εγω ξερεις τι πιστευω ? Μεταξυ μας τωρα… ότι εσυ και αλλοι πολοι δεν εχετε καν OLED και ειστε μεσα στα google και φορουμ πατοντας OLED προβλήματα για παρηγοριά . 

Αν τωρα οντος μιλας σοβαρα θα ηθελα να δω μετρήσεις και link από site κτλ κτλ κτλ για uniformity , blur, blacks,colors κτλ κτλ που να λενε ότι υπαρχει πανελ που ΔΕΝ είναι OLED και είναι καλυτερο Γενικοτερα . ΑΝ βρεις τοτε να το πεις και στην SAMSUNG , μην η κάθονται τοσοι πολοι τεχνικοι τις να φτιαχνουν MICRO LED , να ανταγωνιστουν το τοσο κακο OLED ??? Αλλα θα μου πεις γιατι να κανουν micro led.... Εχουν τα VA Q LED με 40 συστοιχίες Led …. τα οποια δεν θα τα θυματε κανενας σε 2-3 χρονια .

Micro led + OLED φιλε μου τιποτα άλλο . Και  μιας και σου αρεσει η Samsung όπως μου αρεσε και εμενα παλια … που ειχε και DTS ;)  τοτε να περιμενεις για Micro led .

Αν είναι σαν την AF9 που ακουσα από κοντα τοτε μπορω να πω ότι εχει παρα πολύ καλο ηχο , φαντασου σε μαγαζι γεματο κοσμο και ακομα και μπασο ειχε , Σαν να εχεις ένα home cinema 2.1 των 200 ευρο πχ … 

οτι πεις δεν λεω εγω οχι στους κοιμισμενους....εβγαλες εσυ συμπεσμα..whatever ακομας ενα ξερολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Ο projector θέλει 1 ώρα ζέσταμα, συν τα κυβικά που πιάνει στο χώρο, βάλε και ένα πανί της προκοπής (1-3k € επιπλέον κόστος), θα την σύγκρινα με 10k € projector καθώς μιλάμε για οθόνη των 15k.

Η oled οθόνη είναι ένα κομμάτι χαρτί σχεδόν, πατάς να ανάψει και είσαι έτοιμος. Όταν βγούν 100 ιντσών oled θα αρχίζω να σκέφτομαι για αλλαγή setup.

Το ότι έχει ηχεία επι του πάνελ δεν είναι κακό για κάποιον που δεν έχει ηχοσύστημα, αλλά αυτός που θα την αγόραζε, στάνταρ θα έχει και ένα ανάλογο ηχοσύστημα υπερπολλαπλάσιας αξίας.

Σε μια τσάντα χωράνε συνήθως οι projectors. Τι κυβικά; τον στήνεις απέναντι από τοίχο και τέλος. Ούτε καν οθόνη, όπως θα έχεις καταλάβει χρειάζεται. Δηλαδή το ίδιο έχουν καταλάβει όλοι αφού με λίγα περισσότερα παίρνεις καλύτερο projector με καλύτερη εικόνα, ενώ για να αναβαθμίσεις την εικόνα μέσω της οθόνης χρειάζεσαι δυσανάλογα πολλά περισσότερα λ7. Και επίσης πάρα πολλοί το έχουν ψάξει και πλέον ένας καλά σπατουλαρισμένος τοίχος με ειδικά επιλεγμένο χρώμα, αρκεί και με μαύρα border.

Άμα δεν τις βγάλουν να διπλώνουν και όχι να τυλίγονται, δεν πρόκειται να πάρουν τη θέση των projector. Καλώς ή κακώς, 100 και 150 ίντσες τυλιχτές εξακολουθούν να είναι μεγάλο και καθόλου πρακτικό μέγεθος στη μεταφορά..

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, JohnyFire είπε

οτι πεις δεν λεω εγω οχι στους κοιμισμενους....εβγαλες εσυ συμπεσμα..whatever ακομας ενα ξερολας...

Ότι εχεις να πεις , πες το με νουμερα και αποδείξεις, δεν το παιζω ξερολας … είμαι εκει που πρεπει . Όταν διαβαζεις και μαθαίνεις μεσα από διαλογο αυτό παθαινεις 

Εγω είμαι ανοιχτος να μαθω και να παραδεχτω αν κανω λαθος. Και να σου πω και κατι θα χαρω να μαθω κατι από σενα , από το να δεχομαι ειρωνεία χωρις κερδος.

Και μιας και ειχες τοσες OLED για πες μου , τι default OLED light ειχε το Technicolor profiler πρην την εκδοση xxx.0.5 και τι μετα ….. Θα σε βαλω να ψάχνεις τωρα στα φορουμ,,, κατι δυσκολο :)


Περα από την πλακα , είναι δυσκολο να παραδεχτείς ότι κανεις λαθος, και σε καταλαβαίνω .Ασε με εμενα μπορει να λεω κουταμάρες. Μπες σε  κάποιο SITE που κανει reviews σε TV όπως RTratings , AVforum , Whathifi,Hdtvtest . και βγαλε συμπερασμαστα μονος σου .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Pleo είπε

Σε μια τσάντα χωράνε συνήθως οι projectors.

'Οταν μιλάμε για projector των 10κ €+, δεν μιλάμε για δείγμα projector που χωράει σε τσάντα. Ξεκινάμε από JVC RS2000 (όσο ένα full tower 44Kg) και μπορεί να φτάσουμε σε JVC RS3000, RS4500 η και Barco DP4K  με τριπλό DLP chip. Προσωπικά (ακόμη) έχω Barco 1209s που με το ζόρι σηκώνεται από 2 άτομα, ζυγίζει 100Kg, πιάνει 1 κυβικό μέτρο περίπου και θέλει μεγάλο σαλονι για να χωρέσει και να ρυθμιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...