Προς το περιεχόμενο

Ghostbusters (3)(2020)


john_shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, μονο χτες επαιζε η ταινια? Ηθελα να παω χτες αλλα δεν προλαβα, και βλεπω τωρα πως κανενα σινεμα δεν την παιζει αλλη μερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις γυρισα απο σινεμα, τι ωραιο που ηταν.

Γιατι ειχα καποιες αμφιβολιες για το 7.8 του imdb, αλλα η ταινια δεν απογοητευσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια ταινία. Έχοντας περάσει σχεδόν 30 χρόνια, θα περίμενα καλύτερο στορυ και εξέλιξη του κακού/φάντασμα με μεγάλες ζημιές. Ανταυτου, μας έδωσε μια ελαφριά "κόπια" και παίζοντας πολύ safe γενικά. Κάποιες καλές μικρές στιγμές με ωραίες αναμνήσεις αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα χτες, κλασσικά σε ΙΜΑΧ πανί με όλα τα κομφόρ. Ειναι βασικά η ταινία που έπρεπε να είχε βγει στην θέση αυτού του woke βδελύγματος του 2016. Ένα 7/10 από μένα. 
 

Δεν είδα ιδιαίτερη woke-οποίηση στην ταινία, όχι κάτι που τέλος πάντων να κάνει μπαμ. Αυτό που είδα ήταν ένα μπαστάρδεμα ghostbusters με stranger things. Το αποτέλεσμα δεν δικαιώνει την ταινία συνολικά όμως καταφέρνει να την κάνει να στέκεται αξιοπρεπώς. 
 

τα εφέ ήταν καλά και μου άρεσε που χρησιμοποιούσαν αρκετά practical, πάντα αυτό μετράει σε μια ταινία (τουλάχιστον για μένα). Όπου χρησιμοποίησαν CGI ήταν πετυχημένα. 
 

Το σενάριο ειναι μια συνέχεια του 1, χωρίς να μεσολάβησε το 2 ας πούμε. Δεν λέω παραπάνω σχετικά με αυτό εκτός του ότι εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα από το πως χρησιμοποίησαν το στοιχείο της νοσταλγίας. Δλδ η ταινια θα μπορούσε να λέγεται κάλλιστα ghost hunters και θα ήταν η ίδια εκτός από 5 λεπτά. 
 

Την συστήνω σε σινεμά αν έχετε παιδιά η αν θέλετε να πάρετε μια τζούρα από τις αναμνήσεις των νιάτων σας. Αν περιμένετε όμως να δείτε ghostbusters όπως τους  αφήσατε πίσω στα 90ς, στην καλύτερη περιμένετε τον θείο σας που θα έρθει την πρωτοχρονιά (στο περίπου), στην χειρότερη προσπεράστε άφοβα. 

Τώρα που το θυμήθηκα είδα και τις 

1) Dhamaka, την είδα μετά από το ριβιου του αγαπητού @Arkin και ενώ μου άρεσε δεν της δίνω επουδενί 9.5/10 αλλά ένα solid 8. Καταπιάνεται με το χιλιοπαιγμένο σενάριο στην Ινδία το-κακό-το-σύστημα που πηδάει τον εργάτη. Μια ανάλογη αλλά πολύ πιο βαριά ταινία με ένα αγόρι σοφέρ από ένα χωριό, πάλι  ινδική, μου άρεσε πολύ περισσότερο (δε θυμάμαι όνομα)

2) the last duel. 9/10, αδυνατώ να καταλάβω γιατί θάφτηκε. Μετανιώνω που δεν την είδα σινεμά. Δείτε την χτες. Φοβερός ο Driver. 

3) Lamb 6/10. Πολύ δυνατή αλλά ΔΥΣΤΡΟΠΗ (για τα γούστα μου) ταινία. Η φοβερή unsettling ατμόσφαιρα ήταν πραγματικά το ατού της ταινίας, ο ρυθμός της από την άλλη (χελώνας) για μένα ήταν μείον. Το τέλος αν και αμφιλεγόμενο, μου αρέσε. Επίσης δείχνει ζιαβυ από Νοομι αλλά μάπα το καρπούζι αλλιώς θα έδινα +1.
 

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Spoiler

 

Το βλεπες, το 'παιξες; :P

Εγω να πω την αληθεια την ευχαριστηθηκα. Ωραια, νοσταλγικη ταινια. Δεν ηταν φυσικα στο υφος των αρχικων, αλλα ρε σεις κατι τετοιο δεν καταφερε το Matrix, θα το βλεπαμε απ' το GB?

Μου αρκει που σεβαστηκε τις πρωτες 2, δεν προσπαθησε να επισκιασει τους αρχικους Ghostbusters, σε αντιθεση με το εκτρωμα του '16. Κατα τ αλλα, το χιουμορ καλο, τα puns και τα references εξυπνα και με μετρο.

Ενα 6ρακι δεν της το δινετε; Τηρουμενων των αναλογιων και με δεδομενο το πως γινονται συνηθως τα sequels/reboots

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάτσω να αναλύσω την άποψή μου θα επαναλάβω μάλλον αυτό που λέει ο περισσότερος κόσμος.

 

Όχι στα επίπεδα των δύο παλαιών, ειδικά της πρώτης.

Καμιά σχέση με τον εμετό της ατάλαντης που βγήκε πριν 5 χρόνια.

Μια χαρά βλέπεται. Όντως συνδυασμός Ghostbusters με Stranger Things, όντως πετυχημένος, διότι η ταινία μπορεί να απευθύνεται σε πιο νεανικό κοινό, αλλά κρατάει ένα επίπεδο σοβαρότητας.

 

Άσχετο. Σιγκούρνι και Χάντσον λες και είναι 15-20 χρόνια νεώτεροι από Ακρόιντ και Μάρει.

Κοίταγα να δω τι βαθμολογία είχε το έκτρωμα του 2016 στο imdb. Έχει 6.9. Περίμενα 4.9 άντε 5.9.

Στα reviews διαβάζω το σχόλιο "It was diabolical in many ways and after just viewing the trailer for Afterlife this pops back up with a 6.6 star rating." Ξεκάθαρα έχει πέσει χειραγώγηση της βαθμολογίας του το τελευταίο διάστημα. Δείγμα του πόσο ψεύτικες μπορεί να είναι κάποιες βαθμολογίες του imdb. Αλλά πρώτη φορά βλέπω ψεύτικη βαθμολογία με 220 χιλιάδες ψήφους.

 

Και αποδεικνύεται ότι όντως είχα δίκιο.

IMDb Rating History Graph

Clipboard02.jpg.0e9a76ed52d41122976f5f028483abcf.jpg

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, john_dr είπε

Αν κάτσω να αναλύσω την άποψή μου θα επαναλάβω μάλλον αυτό που λέει ο περισσότερος κόσμος.

 

Όχι στα επίπεδα των δύο παλαιών, ειδικά της πρώτης.

Καμιά σχέση με τον εμετό της ατάλαντης που βγήκε πριν 5 χρόνια.

Μια χαρά βλέπεται. Όντως συνδυασμός Ghostbusters με Stranger Things, όντως πετυχημένος, διότι η ταινία μπορεί να απευθύνεται σε πιο νεανικό κοινό, αλλά κρατάει ένα επίπεδο σοβαρότητας.

 

Άσχετο. Σιγκούρνι και Χάντσον λες και είναι 15-20 χρόνια νεώτεροι από Ακρόιντ και Μάρει.

Κοίταγα να δω τι βαθμολογία είχε το έκτρωμα του 2016 στο imdb. Έχει 6.9. Περίμενα 4.9 άντε 5.9.

Στα reviews διαβάζω το σχόλιο "It was diabolical in many ways and after just viewing the trailer for Afterlife this pops back up with a 6.6 star rating." Ξεκάθαρα έχει πέσει χειραγώγηση της βαθμολογίας του το τελευταίο διάστημα. Δείγμα του πόσο ψεύτικες μπορεί να είναι κάποιες βαθμολογίες του imdb. Αλλά πρώτη φορά βλέπω ψεύτικη βαθμολογία με 220 χιλιάδες ψήφους.

 

Και αποδεικνύεται ότι όντως είχα δίκιο.

IMDb Rating History Graph

Clipboard02.jpg.0e9a76ed52d41122976f5f028483abcf.jpg

Πιθανών να έγινε εκκαθάριση των χαμηλών (1) βαθμών για αυτό το μεγάλο spike.

Και φυσικά, μόνο οι άσοι είναι troll/hate βαθμοί. Τα δεκάρια είναι αντικειμενικά και αξιόπιστα και δεν τα πειράζουμε.

Για αυτό να αποφεύγεται να βάζετε 1 στα IMDb/rotten/metacritic etc αλλά 2-3. Πιο δύσκολα να διαγραφούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμένα είναι όχι.

Εντελώς άψυχη, ασυνδετη, με ανύπαρκτη πορεία χαρακτήρων και υπόθεσης (ναι, αυτής που υποτίθεται ότι υπάρχει).

Το stranger things πέτυχε για πολύ συγκεκριμένο λόγο. Εδώ δεν υπάρχει αυτός, δεν στέκει αυτό που έδειξαν.

Νταξ', 2 ωριτσες έφυγαν πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδαμε και εμείς το ghostbusters. οκ, δε πλησιαζει τις original ταινιες κ δεν ειχα καμια ελπιδα οτι θα το έκανε, αλλα περασα ωραια.
 

Spoiler

Προσωπικα θα ηθελα το παλιο cast να ειχε ακομα μεγαλύτερο ρολο. Καραγουσταρα που μπηκαν εστω και λιγο και λατρεψα το Are you a God, απλα θα τους ήθελα να ειναι γενικα μεσα στην ταινια ως δευτεροι χαρακτηρες και οχι ως deus ex machina στο τελος. το πιο πιθανο βεβαια ειναι οτι ο Murray δεν εκανε τιποτα παραπανω οποτε κ τοσο που μπηκε, αθλος ειναι αν σκεφτεις οτι τον παρακαλανε 35 χρονια να κανει αυτη τη ταινια. Επίσης η επιλογη να γινει η ταινια σε ενα κωλοχωρι αντι σε μεγαλη πολη της στοιχίζει σε ατμοσφαιρα. Ακομα, ενω το πρωτο μισο μου αρεσε παρα πολυ (κ τελειες επιλογες μουσικης btw), στο δευτερο νιωθεις λιγο Force Awakens vibes ανακυκλωσης, νιωθεις σαν να ειναι η ταινία είναι 60% φρέσκο και 40% Force Awakens με ανακύκλωση ιδιου εχθρού. Τέλος, με χάλασε σε προσωπικό επίπεδο οτι το Ghostbusters theme δεν επαιξε καθολου μεσα στη ταινια και εμεινε μονο για τα credits, πολυ κακή επιλογή.

Από εκεί και πέρα ομως, περασα πολυ ομορφα. Γελασα πολυ, συγκινηθηκα με αναμνησεις και ναι ρε σεις, γουσταρα πολυ το fanservice. Το Ghostbusters ηταν το αγαπημενο μου franchise σαν παιδακι, πανω και απο Star Wars, οποτε ευχαριστηθηκα πολλα πραγματα! Καταχαρηκα να ξαναβλέπω Ecto-1 και όλο τον εξοπλισμό και μου άρεσε οτι το στυλ σκηνοθεσίας της ταινίας θύμιζε αρκετά τα παλιά και δεν ειχε καμία απολύτως σχέση με το σκουπίδι του κλασσικού σκουπιδιάρη Paul Feig.
ΥΓ: Θεωρω οτι εδειξαν υπεροχο respect στον Harold Ramis, πάρα πολυ ωραιο tribute και απόλυτα ταιριαστό και στον χαρακτήρα και στον ηθοποιό αλλά και στο franchise

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και εγώ την ταινία, παρασυρόμενος από τα πολλά θετικά σχόλια...! 

Τι πατάτα ήταν αυτή Παναγία μου;;;  

Για μια ακόμη φορά 12χρονα μικρομέγαλα που κανένας γονιός δεν τα ελέγχει, βλέπουν φαντάσματα και δεν αντιδρούν (λες και είναι απόλυτα λογικό) και φυσικά τα παραπάνω μικρομέγαλα μπορούν να μπουν ανενόχλητα ακόμα και σε αστυνομικό τμήμα και να πάρουν ότι θελήσουν...  

Εννοείται ότι έχουν το σθένος να τα βάλουν με δαίμονες και να σώσουν τον πλανήτη..  

Ο,1/10 για εμένα (και πολύ της είναι). 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιασ και μεγαλωσα με το ghostbusters ,και τα καρτουν, και το φοβερο παιχνιδι που παιζα σε dos μαλιστα απο το 2.,,,,αυτη τη βερζιον τη βρηκα ακρωσ νοσταλγικη,,, μιασ και κει στοχευει,οπωσ με το cobra kai...    θα συμφωνησω πωσ η ολη ιστορια δεν ηταν τοσο δυνατη οσο ηθελα, και ο βασικοσ villain αδιαφοροσ....   το 2 απο το 89 χωρισ τα σημερινα cgi ,σε αρεσει να το βλέπεισ ξανα και ξανα,[Ενασ λογοσ που βλεπω να το βαζει το μεγκα αρκετα συχνα..]   διοτι ειχε ενα τετιο στορυ που το βρησκεσ δυνατο ιδιωσ εκεινη την εποχη.... και  το μοτζο i am vigon the scorpion carpathean ακομα σου μενει στο μυαλο

δυστηχωσ εδω δεν εγινε το ιδιο,Η  ταινια ηταν εμπλουτισμενη με πολλα εφε,και ειχε το ολο stranger things feeling Πανω τησ.κατι που το χαμε δει και στο IT .Ειναι μαλιστα ταινια που θα πρεπει να τη δεισ και αλλη μια φορα για να καταλαβεισ πωσ εγινε παλι η καταστροφη...

Με τισ επιστροφεσ ομωσ σου φερνει αναμνησεισ και θα μπορουσεσ να το χαρακτηρησεισ σαν επισημα το 3 ο μεροσ .Αυτο  2016 ξεχαστε οτι ειπαρχει

παντωσ εμενα με αρεσε και δε με κουρασε.    και ολα αυτα για τα 12 χρονα που βλεπουν φαντασματα και δε χεζονται πανω τουσ που εγραψε ο φιλοσ πανω.,,,το χαρι ποτερ το χετε δει?????????εκει θα χεζοντουσαν με τισ μερεσ 

Επεξ/σία από star12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...