Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Όχι. Έχω ένα χρεπι 12 ετών και κάνω την δουλειά μου. Για να το αναβαθμίσω πρέπει να δώσω το λιγότερο 800-900 ευρώ και να πάρω κάτι αξιολογώ και feature Proof. I'll pass. 

Όπως και να έχει δεν κοιτάω το vfm αυτή την στιγμή και το σχόλιο μου αφορούσε καθαρά τον worry free παράγοντα. 

E ενα CPU του 2009 (i5 750) παιζει κανονικα ολα τα console games σε 30αρη ανετοτατα. Προφανως με καρτα γραφικων. Δηαλδη CPU που προυπηρχε της current gen. Τωρα αν εχεις ακομα παλαιοτερο, ε okay , θες αναβαθμιση. Αλλα το ακομα παλιοτερο ουτε για browsing δεν κανει. Εχω στη δουλεια εναν i5 2400 και δεν παλευεται, θες SSD , θες ram, θες ενα καρο πραματα απλα για να τρεξεις 3-4 εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

E ενα CPU του 2009 (i5 750) παιζει κανονικα ολα τα console games σε 30αρη ανετοτατα. Προφανως με καρτα γραφικων. Δηαλδη CPU που προυπηρχε της current gen. Τωρα αν εχεις ακομα παλαιοτερο, ε okay , θες αναβαθμιση. Αλλα το ακομα παλιοτερο ουτε για browsing δεν κανει. Εχω στη δουλεια εναν i5 2400 και δεν παλευεται, θες SSD , θες ram, θες ενα καρο πραματα απλα για να τρεξεις 3-4 εφαρμογες.

Στα λόγια μου έρχεσαι. 

Spoiler

Και συγκεκριμένα εγώ έχω έναν q6600 οπότε καταλαβαίνεις. 

 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Στα λόγια μου έρχεσαι. 

Δεν νομιζω οτι ερχομαι στα λογια σου. Λεω οτι ενα PC του 2005 ας πουμε δεν κανει για πολυμηχνημα που λες, οποτε θελει αναβαθμιση οπως και να εχει για να εχεις PC. Εκτος ποια αν απλα μονο κανεις browsing, αλλα σε αυτην την περιπτωση τι conflicts να εχεις απτο browsing? Αφου λοιπον θα αναβαθμισεις οπως και να εχει για να εχεις PC, μιλαμε για κοστος κονσολας vs καρτας γραφικων. 

Ουσιαστικα με 300€ αγοραζεις 8c/16t με επιδοσεις πανω κατω των νεων κονσολων, 16gb γρηγορης ram και motherboard. Με μια καρτα γραφικων γινεται gaming PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

E ενα CPU του 2009 (i5 750) παιζει κανονικα ολα τα console games σε 30αρη ανετοτατα.

Δεν τα βγάζει πέρα ο 750 δυστυχώς και ο δικός μου ήταν μόνιμα στο +42% συχνότητα 

Άμα του έβαζες σήμερα κάνα Odyssey θα έπεφτες πολύ κάτω από 30αρια διαρκώς ο 4690 μου είναι όλη την ώρα 100% usage  , ο άλλος παρέδιδε πνεύμα και σε πιο παλιούς τίτλους

Στο λέω επειδή κάνω αναβαθμίσεις από ανάγκη και όχι από άποψη , όταν το hw μου δεν τη παλεύει σε ένα δύο παιχνίδια το αλλάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δεν τα βγάζει πέρα ο 750 δυστυχώς και ο δικός μου ήταν μόνιμα στο +42% συχνότητα 

Άμα του έβαζες σήμερα κάνα Odyssey θα έπεφτες πολύ κάτω από 30αρια διαρκώς ο 4690 μου είναι όλη την ώρα 100% usage  , ο άλλος παρέδιδε πνεύμα και σε πιο παλιούς τίτλους

Στο λέω επειδή κάνω αναβαθμίσεις από ανάγκη και όχι από άποψη , όταν το hw μου δεν τη παλεύει σε ένα δύο παιχνίδια το αλλάζω

 Ε οσο δηλαδη και το PS4 :P Kαι αυτο πεφτει κατω απο 30αρια ρε συ! Kαι μαλλον δοκιμασες σε πολυ υψηλα settings, σε χαμηλα settings ειναι πουπουλο για τη CPU. Kυριως το origins, odyssey δεν ξερω αλλα στα ιδια φανταζομαι θα ειναι

Στο DF λεει οτι παιζει μεταξυ 20-30fps ακομα και στο xbox one X.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

 Ε οσο δηλαδη και το PS4 :P Kαι αυτο πεφτει κατω απο 30αρια ρε συ! Kαι μαλλον δοκιμασες σε πολυ υψηλα settings, σε χαμηλα settings ειναι πουπουλο για τη CPU. Kυριως το origins, odyssey δεν ξερω αλλα στα ιδια φανταζομαι θα ειναι

Ας είμαστε ρεαλιστές δεν θα μπει κανείς στη διαδικασία του υπολογιστή για να παίζει σε 30αρια 

Τον 750 τον άλλαξα γιατί έριχνε μπουκάλι στις κάρτες μου, δεν είχε πλέον νόημα άντεξε μια 5ετια αρχοντικά αλλά για μετά δεν άξιζε, στο unity έτρωγε φριζαρισματα το παιχνίδι ανά διαστήματα και σε παιχνίδια με περισσότερη φυσική όπως στο gta v δεν άντεχε μου έκοβε πολύ τις επιδόσεις και πρόσεξε μιλάω για o/c που στο νερό μου έδινε ένα 30% παραπάνω σε επιδόσεις ο στοκ ήταν δράμα και με την κάκιστη στοκ ψύξη έπαιζε γερό throttling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Ας είμαστε ρεαλιστές δεν θα μπει κανείς στη διαδικασία του υπολογιστή για να παίζει σε 30αρια 

Τον 750 τον άλλαξα γιατί έριχνε μπουκάλι στις κάρτες μου, δεν είχε πλέον νόημα άντεξε μια 5ετια αρχοντικά αλλά για μετά δεν άξιζε, στο unity έτρωγε φριζαρισματα το παιχνίδι ανά διαστήματα και σε παιχνίδια με περισσότερη φυσική όπως στο gta v δεν άντεχε μου έκοβε πολύ τις επιδόσεις και πρόσεξε μιλάω για o/c που στο νερό μου έδινε ένα 30% παραπάνω σε επιδόσεις ο στοκ ήταν δράμα και με την κάκιστη στοκ ψύξη έπαιζε γερό throttling

Μα μιλαμε για επιδοσεις κονσολας ρε συ, δεν σου λεω να του κοτσαρις rx 580 πανω σε 1080p και να περιμενεις να βγαζεις 100frames. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

Ειναι ps5 thread, εδω μιλαμε για το ps5 οχι για το PC. Τις τελευταιες 5 σελιδες σπαμαρεις ανελεητα για το pc. Να σε ενημερωσω το pc sub-forum ειναι διπλα αν θες να κανεις pc-console war.

έχεις δίκιο σε αυτό αλλά δεν φταίει μόνο εκείνος

Η όποια κουβέντα όμως πρέπει να γίνει γιατί είναι πολύ ρεαλιστικο το σενάριο κάποιος να αφήσει το pc για το ps5.

 

Κυρίως της ανάλυσης πιστεύω, αυτή τη στιγμή το 4Κ στο pc είναι πρακτικά ανύπαρκτο, με το ps5 το 4Κ θα γίνει mainstream και αυτό θα τραβήξει όλη τη gaming αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπαίνετε  στην διαδικασια να συγκρινεται pc με κονσολες.δεν θα τελειώσετε ουτε σε 100 χρονια.οποιος θελει να παταει ενα κουμπακι και να παιζει οπως εχει φτιαξει ο developer το παιχνιδι παει σε κονσολα.οποιος το φυσαει το μπικικινι παει σε high end pc και τα τρεχει ολα ultra και οσα frames επιλεξει.ο καθενας αποφασιζει με την τσεπη του και τις γνωσεις του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δεν τις πιάνει επιμένω, δεν είναι τόσο απλό παίζοντας με settings να επιτύχεις το optimization των κονσολών, το frame pacing πχ στο 30αρι του πισιου θα σου βγάλει τα άντερα, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι smooth όπως στις κονσόλες γιατί έχουν στοχεύσει να είναι έτσι

Στο pc προσπαθείς για το όσα περισσότερα fps μπορείς  για να μην ανακατεύεσαι

30 fps και smooth δε πάνε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μπερδευεται το art direction με τα graphics. Στο art direction δεν διαφωνω, ειναι αψογο, αλλα graphics? Μεεχ

Quantum break / Ryse θεωρώ είναι καλύτερα σε graphics. Eπίσης είχα εντυπωσιαστεί από το driveclub

H τριχα που ανεμιζει στο στηθος του drake ειναι art direction? Mιλαμε για details εδω οχι art. Το Uncharted ειναι στα τοπ στις λεπτομεριες γραφικων.

40 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

οποιος θέλει να παίζει όπως έφτιαξε ο developer με περιορισμούς στο hardware πάει σε κονσόλα. Οποιος θέλει να παίξει ένα παιχνίδι όπως το έφτιαξε ο developer χωρίς περιορισμούς στο hw πάει στα pc. 

Οποιος θελει να παιξει ενα παιχνιδι στο συστημα στο οποιο για αυτο φτιαχτηκε παει σε κονσολα. Οποιος θελει να παιξει το ιδιο παιχνιδι(αν βγει μετα απο petitions ενιοτε 😛) με εξωπραγματικους περιορισμους σε συγκριση με τι θα μπορουσε να παρει αν οι devs ενδιαφερονταν να αξιοποιησουν την πλατφορμα, παει σε PC.

Fixed.

ΥΓ. To QB καλυτερα γραφικα απο το Uncharted 4???? OK.

YΓ.2 To PC ειναι performance king, performance master race αν θες. Αν καποιον ενοχλουν τοσο πολυ τα 30 παει εκει.

ΥΓ3. Καποιοι πανε σε laptop και το κρατανε 8-12 χρονια. Εγω καλη ωρα. Τελευταιο desktop δυνατο pc το 2000-2005 και κατελειξα να παιζω ps2. Το sillent hill 2 με εβαλε ξανα στην console master race. 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

H τριχα που ανεμιζει στο στηθος του drake ειναι art direction? Mιλαμε για details εδω οχι art. Το Uncharted ειναι στα τοπ στις λεπτομεριες γραφικων.

Ε ειδικα στα details δεν ειναι τοσο καλο το UC4. Κανεις focus στον drake και αγνοεις τα γυρω γυρω. Τα δεντρα ας πουμε και τα textures απο τα υπολοιπα objects ειναι αθλια. Και λογικο ειναι, απο καπου πρεπει να κοψεις για να εχεις gpu budget να σπρωξεις αλλου λεπτομερεια. Το SOTR και το quantum break ειναι αρκετα καλυτερα στο συνολο. Ειδικα σε γρασιδια δεντρα και λοιπο περιβαλλον ειναι πολυ μετριο το UC4. Eβλεπα τωρα το madagascar preview, video 16 λεπτων του UC4, απο μακρια δειχνει αψογο, που σημαινει art direction. Μολις πλησιαζει σε ξυλινες πλατφορμες δεντρα κλπα φαινεται τελειως χαρτινο. Περιπου σαν το witcher 3 ας πουμε ,που επισης ηταν χαρτινο. 

Θα μου πεις τωρα SOTR και quantum break στο xbox δειχνουν χαλια. Θα σου πω δεν εχω ιδεα, στο PC παντως δειχνουν αρκετα ανωτερα του UC4. Εδω και το crysis 3 στο περιβαλλον ειναι ακομα απιαστο. Στο xbox δεν ξερω, μπορει να ειναι χειροτερα, αλλα αυτο οφειλεται και στην αρκετα χειροτερη GPU του xbox σε σχεση με το PS4 και οχι το παιχνιδι καθεαυτο. 

Προσωπικα ας πουμε προτιμω το UC4 απο το quantum break, γιατι μαρεσει καλυτερα η παλετα χρωματων και το γενικοτερο art που δειχνει παραμυθενιο, αλλα αυτο δεν αναιρει οτι το quantum ειναι ανωτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιό QB ρε σε πισί, πλάκα κάνουμε τώρα; 

Σε κουβέντα για GoW και U4 μπαίνει μέσα game με τέτοια θολούρα; Φαιδρά πράγματα. 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/10/2019 at 20:49, Tilemaxx said:

Σε αυτή την γενιά, κάποιος θα προτιμούσε Xbox για το ανώτερο build quality, αθόρυβη και λιγότερο προβληματική μηχανικά/κατασκευαστικά κονσόλα, καλύτερο μοχλό (βλέπε Apple), ανώτερο online service, και στην περίπτωση του Χ1Χ, καλύτερη απόδοση στην συντριπτική πλειοψηφία των 3rd party τίτλων.

Στην δική μου περίπτωση, δεν έχω πλέον καμία "πρεμούρα" για τα exclusives καμίας εταιρίας, αφού η προσοχή μου έχει μετατοπιστεί σχεδόν 100% σε 3rd party τίτλους, άρα προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ για το ποια κονσόλα θα προτιμήσω στην επόμενη γενιά, (αν και κλείνω πρός Xbox εδώ και πολύ καιρό). Ο μόνος λόγος που θα έπαιρνα PS5 είναι η μεγάλη βιβλιοθήκη τίτλων που έχω στο PS4 η οποία θα πάει εντελώς χαμένη αν αλλάξω ξανά οικοσύστημα. Θα δούμε.. Αν και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεφορτωθώ το PS4 για X1X, ούτως ώστε να έχω κάποιο trade-in deal όταν με το καλό βγεί το Scarlett.

Αν δεν παίζεις τα exclusive,γιατί να έχεις κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...