Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Τωρα ειδα το ποστ σου φιλε. 

Δικα σου.  

Ενα παλιοτερο timespy. Πατησε πανω στην εικονα για καλυτερο view.

Timespy-Full-Overclock.png

Εδω 20 λουπες timespy 20λεπτα ακριβως στα τερματα η καρτα.

Screenshot-1.png

Έτοιμα και τα superposition φρεσκα φρεσκα μολις τα ετρεξα. Ολα στα τερματα voltage power limit 2152 core και 9000vram. Ανεβασα τους ανεμιστηρες στο 90% πανω απο 48 βαθμους δεν πηγε και το 48 το εδειξε προς το τελος του benchmark.

Screenshot-1.png

Screenshot-2.png

Tα νούμερά σου είναι εξαιρετικά (πάντα για επίπεδο ξετινάγματος της εκάστοτε κάρτας) ως προς κατανάλωση/επιδόσεις (εκτός κι αν το πεδίο gpu Power που βγάζει σε εσένα μετράει άλλα πράγματα από ότι σε εμένα. έχεις λίγο παλιά έκδοση στο HWInfo, βάλε πιο νέα μπας και δείξει παραπάνω πράγματα).

Είσαι σε επίπεδα score πάνω από 1080 (σε TS, FS, Supeposition)...κάτι το οποίο υποτίθεται πως δεν μπορεί να γίνει από 1070Ti...ήταν στα χαρτιά 15% πίσω από 1080, και επίσης στα χαρτιά από max normal oc (όχι custom BIOS, h/w mod κλπ) είναιένα 12%...κάνω λάθος, κι αυτό με πάρα πολύ χαμηλά total watt για τέρμα oc (για αυτό λέω άλλαξε έκδοση...είναι αφύσικο το νούμερο που σου δείχνει).

Αυτή τη στιγμή, σε 24/7 είμαι πίσω σου σε όλα (πάνω από 1080 κι εγώ, όμως...πάνω από μια κάρτα που υποτίθεται ότι είναι κάπου 20+% μπροστά μου), με ελαφρά μεγαλύτερη κατανάλωση στα 3dMark και αρκετά παραπάνω σε Super...(άλλο κουλό εδώ...30W παραπάνω καίει η κάρτα στο Super από ότι σε FS/TS...το γιατί, άγνωστο). Σε εσένα, μάλιστα, η κατανάλωση σε όλα είναι ουσιαστικά στο ίδιο ταβάνι (power limit, τόσο χαμηλά? με 1Χ8 +1Χ6πινο δεν είσαι?).

Πιθανόν να σε πιάσω οριακά σε επιδόσεις, αλλά όχι σε κατανάλωση.

Εδώ θα είμαστε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tα νούμερά σου είναι εξαιρετικά (πάντα για επίπεδο ξετινάγματος της εκάστοτε κάρτας) ως προς κατανάλωση/επιδόσεις (εκτός κι αν το πεδίο gpu Power που βγάζει σε εσένα μετράει άλλα πράγματα από ότι σε εμένα. έχεις λίγο παλιά έκδοση στο HWInfo, βάλε πιο νέα μπας και δείξει παραπάνω πράγματα).

Είσαι σε επίπεδα score πάνω από 1080 (σε TS, FS, Supeposition)...κάτι το οποίο υποτίθεται πως δεν μπορεί να γίνει από 1070Ti...ήταν στα χαρτιά 15% πίσω από 1080, και επίσης στα χαρτιά από max normal oc (όχι custom BIOS, h/w mod κλπ) είναιένα 12%...κάνω λάθος, κι αυτό με πάρα πολύ χαμηλά total watt για τέρμα oc (για αυτό λέω άλλαξε έκδοση...είναι αφύσικο το νούμερο που σου δείχνει).

Αυτή τη στιγμή, σε 24/7 είμαι πίσω σου σε όλα (πάνω από 1080 κι εγώ, όμως...πάνω από μια κάρτα που υποτίθεται ότι είναι κάπου 20+% μπροστά μου), με ελαφρά μεγαλύτερη κατανάλωση στα 3dMark και αρκετά παραπάνω σε Super...(άλλο κουλό εδώ...30W παραπάνω καίει η κάρτα στο Super από ότι σε FS/TS...το γιατί, άγνωστο). Σε εσένα, μάλιστα, η κατανάλωση σε όλα είναι ουσιαστικά στο ίδιο ταβάνι (power limit, τόσο χαμηλά? με 1Χ8 +1Χ6πινο δεν είσαι?).

Πιθανόν να σε πιάσω οριακά σε επιδόσεις, αλλά όχι σε κατανάλωση.

Εδώ θα είμαστε.

Ευχαριστω για το πολυ ωραιο σου ποστ φιλε μου. Εισαι υποδειγμα μελους στο insomnia αυτα να τα βλεπουν καποιοι. Θα περασω νεα εκδοση απο HWINFO χθες οταν ετρεχα τα benchmarks εβλεπα ταυτοχρονα και τον μετρητη ρευματος και ειναι 100% εγκυρα αυτα που γραφει το προγραμμα. Η 1080 απο διαφορες συγκρισεις που εχουμε κανει με μελη απο εδω μεσα αν παιζει στα 2050 ειναι ιδια με την 1070ti στα 2152. Εχουν μια διαφορα 100mhz δηλαδη σε επιδοσεις. Αρκετα benchmarks οπως το superposition περνει παρα πολυ απο μνημες. Εγω επεσα σε micron που πανε μεχρι 9000 αλλα στα παιχνιδια δεν προσθετει παραπανω εκει παιζει ρολο το core. Για την καταναλωση οχι παιζει με 1 8πινο η strix για αυτο και τετοια καταναλωση στο 120% power limit. 150w το οκταπινο+ τα 75watt που δινει η μητρικη δηλαδη. Η συχνοτητα παιζει στα 2152 μονιμα δεν πιστευω οτι αν μπορουσα να δωσω και αλλο ρευμα θα πηγαινε 2200πχ. Στα 2164 τρεχει για μισο λεπτο και κολλαει μετα. Για την καταναλωση συνηθως παιζω με 90% power limit 1volt και 2100 core. Στα παιχνιδια αυτα στα benchmark θα πεσει η συχνοτητα στα 2000 με τις παραπανω ρυθμισεις αλλα και η καταναλωση/θερμοκρασια. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Α, είσαι Power limited του κερατά, με λίγα λόγια...

Ανετα ναι. Ερωτηση. Αν ειχα ακομα ενα 6πινο θα εβλεπα παραπανω απο 2152 core? Γιατι και με 100% limit τα πιανω αυτα τα νουμερα. Δηλαδη θα ειχε νοημα να ειχα παραπανω ρευμα? Την τερματιζει την καρτα το 8πινο σε οτι εχω παιξει με 100% power limit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, έχεις κλείδωμα στο Power Limit από BIOS και θες περίεργα κόλπα (modded BIOS + h/w mod) για να περάσεις αυτό το όριο.

Αν είχες κι ένα 6πινο τώρα, όπως είναι η κάρτα σου, πάλι στα 215-220 θα ήσουν, όσο σου επιτρέπει το BIOS που φοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Από όσο ξέρω, έχεις κλείδωμα στο Power Limit από BIOS και θες περίεργα κόλπα (modded BIOS + h/w mod) για να περάσεις αυτό το όριο.

Αν είχες κι ένα 6πινο τώρα, όπως είναι η κάρτα σου, πάλι στα 215-220 θα ήσουν, όσο σου επιτρέπει το BIOS που φοράς.

Οποτε σε πρακτικο επιπεδο καλα εκανε η asus και δεν εβαλε 6πινο εφοσον παλι θα ημουν limit απο το bios. Ειχα δει και αλλες υλοποιησεις που εχουν 8pin+6pin και καποιες δεν μπορουσαν να περασουν τα 2050mhz και σκεφτομουν για πιο λογο εχει το παραπανω 6πινο αφου με το οριο των 180watt πιανω κανονικα τα 2152 στα παιχνιδια.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα, με όλα τα όρια "ανοικτά" και κάπου 250-280W κατανάλωση (ανάλογα το σενάριο):

Firestrike GPU: 25056

TimeSpy GPU: 7688

SuperPosition 1080X: 4814

SuperPosition 4K: 6558

Blender Disney: 1:21:54 (144W)

Blender Disney (feature set, experimental): 1:21:18 (145W)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Στα γρήγορα, με όλα τα όρια "ανοικτά" και κάπου 250-280W κατανάλωση (ανάλογα το σενάριο):

Firestrike GPU: 25056

TimeSpy GPU: 7688

SuperPosition 1080X: 4814

SuperPosition 4K: 6558

Blender Disney: 1:21:54 (144W)

Blender Disney (feature set, experimental): 1:21:18 (145W)

Σε 4K superposition γιατι τετοια διαφορα προς τα κατω ενω στο 1080p extreme εισαι πιο πανω? Στο blender 1.17 εχω ποτε δεν ειδα καταναλωση ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Σε 4K superposition γιατι τετοια διαφορα προς τα κατω ενω στο 1080p extreme εισαι πιο πανω? Στο blender 1.17 εχω ποτε δεν ειδα καταναλωση ομως.

Έλα ντε...ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι παίζει ώρες-ώρες με τα benches...

Οκ, TimeSpy με FS, είναι διαφορετική μηχανή, και μάλιστα το κάθε υποτεστ που έχουν, εστιάζει σε διαφορετικού τύπου φορτίο.

Στα Super, είναι ακριβώς το ίδιο τεστ, με ίδιου τύπου φορτίο...αλλάζει απλά το "βάρος".

Για το TS...θέλω κάπου 100-120 πόντους να πιάσω το υψηλότερο single GPU score...θα φαγωθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έλα ντε...ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι παίζει ώρες-ώρες με τα benches...

Οκ, TimeSpy με FS, είναι διαφορετική μηχανή, και μάλιστα το κάθε υποτεστ που έχουν, εστιάζει σε διαφορετικού τύπου φορτίο.

Στα Super, είναι ακριβώς το ίδιο τεστ, με ίδιου τύπου φορτίο...αλλάζει απλά το "βάρος".

Για το TS...θέλω κάπου 100-120 πόντους να πιάσω το υψηλότερο single GPU score...θα φαγωθώ

Ισως κατι να παιζει με τη vram? Δηλαδη στο 1080p extreme να παιζει περισσοτερο ρολο απο οτι στο 4K optimized. Στο 1080p extreme 50mhz ανεβαζω τη vram και τσιμπαω αρκετους ποντους παραπανω. Ισως για αυτο ξεφευγει ενω στο 4K Optimized παιζουν ρολο αλλα. Στο timespy για το leatherboard λες? Και στο TS και στα superposition/valley κατεχω τα πρωτα score απο τα leatherboards που εχω δει της 1070ti. Αν ειχα και samsung vram και πηγαινε στα 10000 θα ξεφευγαμε αλλα δεν πειραζει αφου στα παιχνιδια δεν παιζει ρολο. Παιζεις με bios 64αρας τωρα?

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Κάτω από 55 δεν θα δεις σε άλλη υλοποίηση αέρα

Λάθος νο 1. Με αντίστοιχα cap και η Sapphire Nitro και η Powercolor Red Devil είναι εξίσου δροσερές. 

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Οι strix σε όλες τις κάρτες με αέρα είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Λάθος νο 2. Στις Vega οι Sapphire Nitro+ είναι κατά γενική ομολογία πολύ καλύτερες υλοποιήσεις.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Λάθος νο 1. Με αντίστοιχα cap και η Sapphire Nitro και η Powercolor Red Devil είναι εξίσου δροσερές. 

Λάθος νο 2. Στις Vega οι Sapphire Nitro+ είναι κατά γενική ομολογία πολύ καλύτερες υλοποιήσεις.

Πιο cap? Για το superposition λεμε πιο πισω που maxare στους 48 η καρτα με 100% usage κολλημενο. Για εκει μιλησα ξανα διαβασε το ποστ με cap ποτε δεν παιζω με 90% ανεμιστηρες συνηθως στο 40-50 ειναι. 

Και για τις vega οι strix ειναι πιο αθορυβες σε παρομοιες θερμοκρασιες. Αν εχεις δουλεψει και τις 2 θα το γνωριζεις. Και η saphire ομως ειναι εξαιρετικες.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πιο cap? Για το superposition λεμε πιο πισω που maxare στους 48 η καρτα με 100% usage κολλημενο. Για εκει μιλησα ξανα διαβασε το ποστ.

Και για τις vega οι strix ειναι πιο αθορυβες σε παρομοιες θερμοκρασιες. Αν εχεις δουλεψει και τις 2 θα το γνωριζεις.

Vega strix είναι  η χειρότερη υλοποίηση , γιατί

 Asus την έχει κλειδώσει και δεν κάνει για OC .

H θερμοκρασία είναι υψηλή  

H Asus χρησιμοποιεί 60Α ΙR powerstagew . 

IR35217 για τα VRM-Design

IR3598

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/44401-erstes-custom-design-asus-rog-strix-radeon-vega-64-oc-edition-im-test.html?start=2 

Καλύτερες είναι Nitro και  red devil 

Επεξ/σία από IoaZ
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Sapphire (και σαν αποκλειστική μόνο σε AMD gpus) βγάζει ανέκαθεν τις καλύτερες υλοποιήσεις σε AMD κάρτες... Οι  strix στις κόκκινες δεν τα πάει εξίσου καλά όπως βγάζει  υλοποιήσεις πολύ καλές  για τις πράσινες... Οπότε δεν ισχύει αυτό που ανάφερες @Arkin

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...