Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Arkin είπε

Πιο cap? Για το superposition λεμε πιο πισω που maxare στους 48 η καρτα με 100% usage κολλημενο. Για εκει μιλησα ξανα διαβασε το ποστ με cap ποτε δεν παιζω με 90% ανεμιστηρες συνηθως στο 40-50 ειναι. 

Και για τις vega οι strix ειναι πιο αθορυβες σε παρομοιες θερμοκρασιες. Αν εχεις δουλεψει και τις 2 θα το γνωριζεις. Και η saphire ομως ειναι εξαιρετικες.

Οι strix σε vega ηταν και ειναι αποτυχια απο εργοστάσιο εχουν κανει πατατα.

Είναι ότι χειρότερο σε vega υλοποίηση. 

Θερμοκρασιες  και throttle στον θεο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 4:51 ΠΜ, Arkin είπε

Τωρα ειδα το ποστ σου φιλε. 

Δικα σου.  

Ενα παλιοτερο timespy. Πατησε πανω στην εικονα για καλυτερο view.

Timespy-Full-Overclock.png

Εδω 20 λουπες timespy 20λεπτα ακριβως στα τερματα η καρτα.

Screenshot-1.png

Έτοιμα και τα superposition φρεσκα φρεσκα μολις τα ετρεξα. Ολα στα τερματα voltage power limit 2152 core και 9000vram. Ανεβασα τους ανεμιστηρες στο 90% πανω απο 48 βαθμους δεν πηγε και το 48 το εδειξε προς το τελος του benchmark.

Screenshot-1.png

Screenshot-2.png

1080 με 1070ti και οι δυο overclocked εχουν ενα 8% διαφορα μεταξυ τους. 

 

bench.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

1080 με 1070ti και οι δυο overclocked εχουν ενα 8% διαφορα μεταξυ τους. 

bench.png

Αν μπορεις βαλε και ενα shadow να συγκρινουμε νουμερα. Ειναι σε full hd με ΤΑΑ highest οπως το τεσταραν στο guru3d. Η 1080 τα παει εξαιρετικα στην συχνοτητα vram εγω εκατσα στα 9000.

SOTTR-15-306.png

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν μπορεις βαλε και ενα shadow να συγκρινουμε νουμερα. Ειναι σε full hd με ΤΑΑ highest οπως το τεσταραν στο guru3d. Η 1080 τα παει εξαιρετικα στην συχνοτητα vram εγω εκατσα στα 9000.

SOTTR-15-306.png

110 η βεγκα.τοσο κατω η 1070ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, billeiros είπε

110 η βεγκα.τοσο κατω η 1070ti?

Απο οσο εχω δει στο shadow παιζουμε μαζι με την Vega 56 σωστα ρυθμισμενη απο οσα bench εχει βαλει ο loaZ. Ενα 10% πισω απο την vega LC ειναι τερμα OC και αυτη. Αντιστοιχα τα ιδια ισχυουν για τα AC με εναλλαγη των καρτων. Απο απλη 64αρα δεν εχει μπει κατι στο θεμα και απο 1080 εχει βαλει ο Νικος αλλα ετρωγε BN απο την cpu οποτε δεν βγαλαμε καποια ακρη. Περιμενω απο τον fear που εχει τον 2600. Παιχνιδαρα παντως σημερα θα το τελειωσω μαλλον.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Αν μπορεις βαλε και ενα shadow να συγκρινουμε νουμερα. Ειναι σε full hd με ΤΑΑ highest οπως το τεσταραν στο guru3d. Η 1080 τα παει εξαιρετικα στην συχνοτητα vram εγω εκατσα στα 9000.

SOTTR-15-306.png

Επρεπε να κατεβασω παλι το παιχνιδι γιαυτο και πηρε ωρα. 

Λοιπον στα 1080p τρωω μπουκαλι  στο τριτο test στο χωριο απο τον cpu , στο τελος βγαζουμε τα ιδια average , με 6 fps πιο πανω ομως στην καρτα . Eνα 6% δηλαδη. 

H μνημη ειναι απο 10.000 σε 12.000 πιθανο να παει και πιο πανω αλλα εχω τερματισει το slider του msi afterburner :P (Δεν το περιμενα απο micron ειναι η αληθεια. )

 

tomb raider bench 1.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Επρεπε να κατεβασω παλι το παιχνιδι γιαυτο και πηρε ωρα. 

Λοιπον στα 1080p τρωω μπουκαλι  στο τριτο test στο χωριο απο τον cpu , στο τελος βγαζουμε τα ιδια average , με 6 fps πιο πανω ομως στην καρτα . Eνα 6% δηλαδη. 

H μνημη ειναι απο 10.000 σε 12.000 πιθανο να παει και πιο πανω αλλα εχω τερματισει το slider του msi afterburner :P (Δεν το περιμενα απο micron ειναι η αληθεια. )

tomb raider bench 1.png

Εισαι ωραιος αυτη ηταν και η διαφορα σε ενα test του HU που ειχα δει που τις τεσταρε με ιδιο OC και τις 2. Αν δεν το εσβησες μπορεις να κανεις ενα τελευταιο bench με τα ιδια στα 4500 συχνοτητα vram γιατι αν θυμαμαι καλα και το rise επερνε αρκετα απο συχνοτητα. Δηλαδη στις 9000? Δεν περιμενα να εχεις BN με τον 2600 για αυτο ο Νικος εβγαζε κατω απο 90 με τον 1600x εκει ειναι ακομα μεγαλυτερο. Αν βγαλεις το BN θα εισαι στα 105 δηλαδη average fps. Οι micron ειναι με τις ωρες τους. Οταν την ειχα παρει δεν εβγαζα bench στα 4400mhz. Τωρα βγαζω στα 4550 κανονικα. Ακρη δεν εβγαλα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Επρεπε να κατεβασω παλι το παιχνιδι γιαυτο και πηρε ωρα. 

Λοιπον στα 1080p τρωω μπουκαλι  στο τριτο test στο χωριο απο τον cpu , στο τελος βγαζουμε τα ιδια average , με 6 fps πιο πανω ομως στην καρτα . Eνα 6% δηλαδη. 

H μνημη ειναι απο 10.000 σε 12.000 πιθανο να παει και πιο πανω αλλα εχω τερματισει το slider του msi afterburner :P (Δεν το περιμενα απο micron ειναι η αληθεια. )

tomb raider bench 1.png

ριξε μια ματια εδω

τι σκατα παιζει με το το παιχνιδι αυτο και ryzen + nvidia ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εισαι ωραιος. Αν δεν το εσβησες μπορεις να κανεις ενα τελευταιο bench με τα ιδια στα 4500 συχνοτητα vram? Δηλαδη στις 9000? Δεν περιμενα να εχεις BN με τον 2600 για αυτο ο Νικος εβγαζε κατω απο 90 με τον 1600x εκει ειναι ακομα μεγαλυτερο. Αν βγαλεις το BN θα εισαι στα 105 δηλαδη average fps. 

ετρεξα ενα και στα 4κ για να εξαληφθει το bottleneck  , αν θες τρεξε και συ ενα . Κανω ενα και στα 9000 που θες και το ανεβαζω

tomb-raider-bench-4k.png
dice games phone number

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

ετρεξα ενα και στα 4κ για να εξαληφθει το bottleneck  , αν θες τρεξε και συ ενα . Κανω ενα και στα 9000 που θες και το ανεβαζω

tomb-raider-bench-4k.png
dice games phone number

Το τρεχω αμεσως. Δεν με δινει επιλογη για 4K καθαρο. Εχω επιλεξει ολα τα dsr απο το control panel. 5120x2160 με δινει αυτο ειναι το 4K του ultrawide. Τετοιο ετρεξες η 3840x2160? Πρεπει να το βρηκα κατσε να δω. Εβαλα 1920x1080 απο control panel λογικα θα με δωσει native 4k. Με πηδηξε λιγο την επιφανεια εργασιας. Δεν δουλεψε.

 

Screenshot_27.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το τρεχω αμεσως. Δεν με δινει επιλογη για 4K καθαρο. Εχω επιλεξει ολα τα dsr απο το control panel. 5120x2160 με δινει αυτο ειναι το 4K του ultrawide. Τετοιο ετρεξες η 3840x2160? Πρεπει να το βρηκα κατσε να δω. Εβαλα 1920x1080 απο control panel λογικα θα με δωσει native 4k. Με πηδηξε λιγο την επιφανεια εργασιας. Δεν δουλεψε.

Screenshot_27.png

κλεισε τα dsr  και απο το control panel  της nvidia φτιαξε και βαλε custom αναλυση 3840 × 2160 

πολυ κατω με underclocked μνημη στα 9000

ξεχασα να αποθηκευσω το screenshot , και βαριεμαι να το ξανατρεχω αλλα average εβγαζα 92 fps και στην καρτα 96. Δηλαδη 9 fps κατω σε σχεση με 12000. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

κλεισε τα dsr  και απο το control panel  της nvidia φτιαξε και βαλε custom αναλυση 3840 × 2160 

πολυ κατω με underclocked μνημη. 

ξεχασα να αποθηκευσω το screenshot , και βαριεμαι να το ξανατρεχω αλλα average εβγαζα 92 fps και στην καρτα 96. Δηλαδη 9 fps κατω σε σχεση με 12000. 

Εγινε θα το φτιαξω ετσι. Τελικα παιζει μεγαλο ρολο η συχνοτητα σε καποια παιχνιδια. Σε core πρεπει να παιζεις στα 2100-2120 για να βγαλεις 96fps με 9000vram. Με 9000vram και 2152core μου εδωσε τα 97fps. 

4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

κλεισε τα dsr  και απο το control panel  της nvidia φτιαξε και βαλε custom αναλυση 3840 × 2160 

πολυ κατω με underclocked μνημη στα 9000

ξεχασα να αποθηκευσω το screenshot , και βαριεμαι να το ξανατρεχω αλλα average εβγαζα 92 fps και στην καρτα 96. Δηλαδη 9 fps κατω σε σχεση με 12000. 

Δεν μου τα κραταει τα 3840x2160. Εχω φτιαξει την custom αναλυση αλλα με πεταει στην native οταν κανω τεστ.

 

 

Screenshot_28.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ριξε μια ματια εδω

τι σκατα παιζει με το το παιχνιδι αυτο και ryzen + nvidia ?

το εχω προσεξει και γω , δεν ειναι μονο σε αυτο το παιχνιδι. Πριν με την fury σε παιχνιδια που εβγαζα 3ψηφια νουμερα η αυξηση ηταν απο ελαχιστην μεχρι και αρνητικη μερικες φορες οταν πηγα στην 1080.  Γενικα εχω δει οτι ζωριζεται παραπανω ο  επεξεργατης , εχω και τις σαπιομνημες και δενει το γλυκο , οχι οτι υπαρχει καποιο σοβαρο θεμα μιας και τα hz της οθονης μου τα πιανω αλλα λεμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...