Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Όταν θέλουμε να συγκρίνουμε 2 GPU  δεν είναι δυνατόν να βάζουμε 1080p ανάλυση. Γιατί έτσι κάνουμε benchmark κυρίως την cpu....

Αυτό φάνηκε καθαρά και στο αποτέλεσμα σου σε σχέση με του μπάμπη

Προσπαθώ να δώ πως είναι η RADEON VI σε σχέση με την 2080. Και επειδή τα συστήματα μας διαφέρουν πρέπει να τα κάνουμε σε 2160p ώστε να μην επηρεάζεται το αποτέλεσμα από μπουκάλια.

Τέσπα φυσικά και μπορεί ο κάθε ένας να ανεβάζει σε ότι ανάλυση θέλει.

Νομιζω τα εχεις μπερδεψει λιγο. Το τι κανει καθε gpu το ξερουμε Day 1 με τα benchmarks απο τα reviews.

Ειδικα σε gpu limited αναλυσεις. Σε 1080p δεν τεσταρουμε cpus απλα οντας λιγοτερο απαιτητικη αναλυση η cpu μπορει να δωσει περισσοτερα frames στην gpu να περασουν απο τον framebuffer. Παντα η gpu κανει την δουλεια ομως..
Απλα τα pc συστηματα ειναι μια συνεργασια πολλων περιφερειακων... Επεξεργαστη,μνημων,καρτων γραφικων, μεσων χωρητικοτητας κοκ..

Και αυτη ειναι και η μαγεια των benchmarks.. Επειδη οι συνδυασμοι συστηματων ειναι πολλοι να βλεπουμε πως επηρεαζει το ενα υποσυστημα το αλλο..

Οι μικροτερες αναλυσεις αποτελουν και ενα μετρο συγκρισης για τις αυριανες καρτες γραφικων που θα ειναι πιο δυνατες και αρα αν καποιος επεξεργαστης ειναι πιο γρηγορος σημερα θα αποτελει λιγοτερο bottleneck αυριο

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

@Acmilangr2 που είναι του @jimpsar?? 

Έλα ντε. Αφού είναι στραβός ο Μιλανέζος και είδε από το Shadow of tomb raider...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Έλα ντε. Αφού είναι στραβός ο Μιλανέζος και είδε από το Shadow of tomb raider...

Είπα κι εγώ... Και χάρηκα. Αλλά Εσύ εκεί.. Κάτι λάθος θα κανε.... Θέλω ξένους διαιτητες  και var.... Για να μαστε δίκαιοι... 😜😜

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Νομιζω τα εχεις μπερδεψει λιγο. Το τι κανει καθε gpu το ξερουμε Day 1 με τα benchmarks απο τα reviews.

Ειδικα σε gpu limited αναλυσεις. Σε 1080p δεν τεσταρουμε cpus απλα οντας λιγοτερο απαιτητικη αναλυση η cpu μπορει να δωσει περισσοτερα frames στην gpu να περασουν απο τον framebuffer. Παντα η gpu κανει την δουλεια ομως..
Απλα τα pc συστηματα ειναι μια συνεργασια πολλων περιφερειακων... Επεξεργαστη,μνημων,καρτων γραφικων, μεσων χωρητικοτητας κοκ..

Και αυτη ειναι και η μαγεια των benchmarks.. Επειδη οι συνδυασμοι συστηματων ειναι πολλοι να βλεπουμε πως επηρεαζει το ενα υποσυστημα το αλλο..

Ναι μέν το ξέρουμε απο τα reviews  αλλά δεν ξέρουμε πως τα πάει κάνοντας oveclock Και τις 2 καθώς με undervoltage η RADEON απο όσα διαβάζω δίνει μεγάλο boost. Εγώ φταίω που δεν το επισήμανα. 

Θέλω να συγκρίνουμε RADEON VI OC vs 2080 OC

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Ναι μέν το ξέρουμε απο τα reviews  αλλά δεν ξέρουμε πως τα πάει κάνοντας oveclock Και τις 2. Εγώ φταίω που δεν το επισήμανα. 

Θέλω να συγκρίνουμε RADEON VI OC vs 2080 OC

Εχει βαλει ο babis αρκετα benchs απο OC 2080. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ναι μέν το ξέρουμε απο τα reviews  αλλά δεν ξέρουμε πως τα πάει κάνοντας oveclock Και τις 2. Εγώ φταίω που δεν το επισήμανα. 

Θέλω να συγκρίνουμε RADEON VI OC vs 2080 OC

Αν και φαντάζομαι ότι η vega VII θα έχει καλύτερο OC . Παίρνει καλό πείραγμα με το ppt :) Που είναι το waterblock της Vega VII

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι για 1080p έχω σετάρει τον 8700Κ και το σύστημά μου .....δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα τα 4Κ (βάλε βγάλε dsr και ξανα μανα το βαριέμαι το παραμύθι).........Οι άρχοντες είναι όσοι ζούνε στο Μιλάνο και έχουν 2080ti Strix oc.....όχι έγώ .B)

Στα 1080P βλέπεις τις ευαισθησίες του rig σου....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ναι μέν το ξέρουμε απο τα reviews  αλλά δεν ξέρουμε πως τα πάει κάνοντας oveclock Και τις 2 καθώς με undervoltage η RADEON απο όσα διαβάζω δίνει μεγάλο boost. Εγώ φταίω που δεν το επισήμανα. 

Θέλω να συγκρίνουμε RADEON VI OC vs 2080 OC

Εννοω για αυτο αλλωστε εγραψα περι μικρης στατιστικης αποκλισης για τα καλα o/cing κομματια, οτι δεν πα να εχεις το καλυτερο συστημα του κοσμου με 128Gb ram, Intel Optane και 7980XE σε 2160p οι διαφορες ειναι πανω κατω γνωστες γιατι ολος ο φορτος πεφτει στην gpu και τα drawcalls προς την cpu ειναι παρα πολλα και δεν τα προλαβαινει ουτε για αστειο σε τοσο απαιτητικες καταστασεις. 
Ο πραγματικος τζογος και το πραγματικο benchmarking γινεται εκει που παιζει ρολο το ολο συστημα συνηθως.. Φυσικα ολες οι αναλυσεις ειναι χρησιμες για συμπερασματα αλλα και για να βλεπουμε και εμεις αν καπου χωλαινει το συστημα μας στο συνολο του.

Για να δεις ενα 10% σε 4k διαφορα πρεπει να εχει πεσει ο αλλος σε εξαιρετικο κομματι που κλοκαρει τρελλα και επισης να εχει καμια hybrid λυση ή με νερο ή shunt μοντες για περισσοτερα βολτ ή εστω custom bios(es). Aλλιως πανω κατω τα ιδια ειναι..Ειδικα με την nvidia που πλεον με τους αλγοριθμους στα boost clocks δεν αφηνει πολλα περιθωρια οταν κλειδωνει τοσα πραγματα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι για 1080p έχω σετάρει τον 8700Κ και το σύστημά μου .....δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα τα 4Κ (βάλε βγάλε dsr και ξανα μανα το βαριέμαι το παραμύθι).........Οι άρχοντες είναι όσοι ζούνε στο Μιλάνο και έχουν 2080ti Strix oc.....όχι έγώ .B)

Υπάρχει " πανωλεθρία στο μιλάνο" εδώ και καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Αυτό έχει μείνει από τον Mr. X....B)

Ποιος ειναι αυτος ο Mr X ρε που τον λετε ολη την ωρα; Ελειπα καιρο και εχω χασει επεισοδια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ποιος ειναι αυτος ο Mr X ρε που τον λετε ολη την ωρα; Ελειπα καιρο και εχω χασει επεισοδια 😛

Κρέπας ....Μπουγάτσας........ είχε χορτάσει από τις ψευτο rtx 2080 όπως τις έλεγε η 1080ti του........ώσπου πήρε δεύτερη 1080ti (έκανε sli) και χορτάσαμε κρεπομπούγατσα όλοι μας.......:lol:

 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Κρέπας ....Μπουγάτσας........ είχε χορτάσει από τις ψευτο rtx 2080 όπως τις έλεγε η 1080ti του........ώσπου πήρε δεύτερη 1080ti (έκανε sli) και χορτάσαμε κρεπομπούγατσα όλοι μας.......

Α νομιζω οτι καταλαβα.. Οκ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...