Προς το περιεχόμενο

Μικροσκοπικα εντομα μου χουν φαει την ψυχη (Φωτο)


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και να έχει, τα περισσότερα (αν όχι όλα) τέτοιου είδους μαμουνιών, μοιράζονται το γεγονός οτι τους αρέσει η υγρασία. Αυτά που μπορείς (και γενικά πρέπει έτσι κι αλλιώς) να κάνεις είναι:
α. Να ρυθμίζεις την υγρασία στο σπίτι
β. Να αερίζεις συχνά (κατά προτίμηση να τα βλέπει και ο ήλιος) παπλώματα, σεντόνια κ.λ.π.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fedona! 10-12€ το μπουκαλάκι. Δε θα μείνει τίποτα. Απλά θέλει προσοχή αν έχεις μωρά παιδιά. Πολλά συνεργεία απεντομωσης αυτό χρησιμοποιούν. 

 

Μην παίρνεις άσκοπα προϊόντα από το super market. Θα το βρεις είτε σε μαγαζί με φυτοφάρμακα ή ακόμη και σε κτηνιατρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, varg88 είπε

Fedona! 10-12€ το μπουκαλάκι. Δε θα μείνει τίποτα. Απλά θέλει προσοχή αν έχεις μωρά παιδιά. Πολλά συνεργεία απεντομωσης αυτό χρησιμοποιούν. 

Μην παίρνεις άσκοπα προϊόντα από το super market. Θα το βρεις είτε σε μαγαζί με φυτοφάρμακα ή ακόμη και σε κτηνιατρεία

Σ ευχαριστω 

Ειναι καταλληλο για τοιχους/κρεβατια κλπ? 

Το pankill το χεις δοκιμασει? Διαβασα οτι ειναι δυνατο αοσμο και μπορεις να το βαλεις παντου αρκει να μην το φας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NiaUu είπε

Σ ευχαριστω 

Ειναι καταλληλο για τοιχους/κρεβατια κλπ? 

Το pankill το χεις δοκιμασει? Διαβασα οτι ειναι δυνατο αοσμο και μπορεις να το βαλεις παντου αρκει να μην το φας. 

Αυτό που αναφέρεις δε το έχω δοκιμάσει. 

Το fedona το ψεκάζεις και ότι έντομο περπατήσει πάνω του πεθαίνει. Δεν είναι τύπου σπρευ "aeroxol" το οποίο και θα αναπνεύσεις εσύ ή τα παιδιά σου. 

Το μόνο θέμα είναι εάν έχεις μωρά παιδιά που θα παίζουν π.χ στο έδαφος και μετά θα βάλουν τα χέρια στο στόμα. 

Αφού ψεκάζεις υποτίθεται πως έχει διάρκεια 20 μέρες. Εγώ επειδή έχω τζάκι στο σπίτι καμιά φορά τυχαίνει να έχω κοριούς. Σηκώνω σεντόνια από τα κρεβάτια και μαξιλάρια από καναπέδες κτλ και ψεκάζω όλο το πάτωμα και σε σημεία τα έπιπλα. Μέσα στην ίδια μέρα σταματάνε όλα! (Τσιμπήματα, φαγούρα κτλ που μπορεί να εχουμε) 

Είναι άχρωμο και άοσμο οπότε δε χρειάζεται να φοβάσαι πως θα λερώσεις υφάσματα κτλ όπως επίσης δε χρειάζεται να αερισεις μετά το σπίτι όπως με κάποια άλλα σκευάσματα (π.χ solfac). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις τσιμπήματα πάνω σου ; για ακαραια δε το συζητάμε ότι δε χρειάζεται να μπομπαρετε τα πάντα  είναι ακίνδυνα -κάνουν αλλεργίες βέβαια-

αλλά άμα είναι τσιμπούρια  ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, varg88 είπε

Αυτό που αναφέρεις δε το έχω δοκιμάσει. 

Το fedona το ψεκάζεις και ότι έντομο περπατήσει πάνω του πεθαίνει. Δεν είναι τύπου σπρευ "aeroxol" το οποίο και θα αναπνεύσεις εσύ ή τα παιδιά σου. 

Το μόνο θέμα είναι εάν έχεις μωρά παιδιά που θα παίζουν π.χ στο έδαφος και μετά θα βάλουν τα χέρια στο στόμα. 

Αφού ψεκάζεις υποτίθεται πως έχει διάρκεια 20 μέρες. Εγώ επειδή έχω τζάκι στο σπίτι καμιά φορά τυχαίνει να έχω κοριούς. Σηκώνω σεντόνια από τα κρεβάτια και μαξιλάρια από καναπέδες κτλ και ψεκάζω όλο το πάτωμα και σε σημεία τα έπιπλα. Μέσα στην ίδια μέρα σταματάνε όλα! (Τσιμπήματα, φαγούρα κτλ που μπορεί να εχουμε) 

Είναι άχρωμο και άοσμο οπότε δε χρειάζεται να φοβάσαι πως θα λερώσεις υφάσματα κτλ όπως επίσης δε χρειάζεται να αερισεις μετά το σπίτι όπως με κάποια άλλα σκευάσματα (π.χ solfac). 

Καταλαβα, παρομοιο με το pankill δλδη. 

Θα δοκιμασω το pankill επειδη ειχε πολυ καλα σχολια και αν δεν κανει δουλεια θα δοκιμασω κι αυτο. 

 

6 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Έχεις τσιμπήματα πάνω σου ; για ακαραια δε το συζητάμε ότι δε χρειάζεται να μπομπαρετε τα πάντα  είναι ακίνδυνα -κάνουν αλλεργίες βέβαια-

αλλά άμα είναι τσιμπούρια  ...

Μπορει τα τσιμπηματα να ειναι τοσο μικρα που να μην τα βλεπω και να μη με πονανε καθολου? 

Δεν εχω τσιμπηματα φαγουριζομαι ομως γτ εχω την αισθηση οτι περπαταει κατι πανω μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι θα είχες ερεθισμό και κοκκινίλες . Δεν είναι αιμομυζητικά είδη δεν είναι ακάρεα της μούχλας ουτε ψώρας . Κοινώς δε θα σε φάνε ηρέμησε .Πιο πολύ κινδυνεύεις από τα δηλητήρια που θα ρίξεις  :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Οχι θα είχες ερεθισμό και κοκκινίλες . Δεν είναι αιμομυζητικά είδη δεν είναι ακάρεα της μούχλας ουτε ψώρας . Κοινός δε θα σε φάνε ηρέμησε .Πιο πολύ κινδυνεύεις από τα δηλητήρια που θα ρίξεις  :P

Καλα κατσε και θα δεις τι εχει να γινει.. Επεισα τη μανα μου. Θα παρω αφυγραντηρα με ιονιστη, ηλεκτρικη σκουπα με φιλτρο hepa και το φιλαρακι μου το pankill  που πηρα με πολυ καλο ματι. Θα τα ψεκασω ολα.. Μη σου πω θα ψεκασω κι εμενα και γιατι οχι? θα πιω και κανα ποτηρακι pankillια να ψοφησει οτι ακαρεο εχει καταφερει να επιζησει πανω μου και μεσα μου. Δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχει αυτο απ την σεξουαλικη παρενοχληση αν θες τη γνωμη μου. Οτι επειδη δε σε παιρνουμε πρεφα μπορεις να μας παρενοχλεις οποτε σου γουσταρει δηλαδη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NiaUu είπε

Καλα κατσε και θα δεις τι εχει να γινει.. Επεισα τη μανα μου. Θα παρω αφυγραντηρα με ιονιστη, ηλεκτρικη σκουπα με φιλτρο hepa και το φιλαρακι μου το pankill  που πηρα με πολυ καλο ματι. Θα τα ψεκασω ολα.. Μη σου πω θα ψεκασω κι εμενα και γιατι οχι? θα πιω και κανα ποτηρακι pankillια να ψοφησει οτι ακαρεο εχει καταφερει να επιζησει πανω μου και μεσα μου. Δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχει αυτο απ την σεξουαλικη παρενοχληση αν θες τη γνωμη μου. Οτι επειδη δε σε παιρνουμε πρεφα μπορεις να μας παρενοχλεις οποτε σου γουσταρει δηλαδη?

Καταρχήν χαλάρωσε, έχω ακούσει άπειρες πολύ χειρότερες καταστάσεις, δεν είναι δα και τίποτα αυτό. Αν θες ψέκασε αλλά σε παρακαλώ μην ξαναδιαβάσω σαχλαμάρες περί ψεκασμού σε σεντόνια, πάπλωμα κ.λ.π. Τώρα, αν έχεις πάρει απόφαση να πάρεις σκούπα, μην κοιτάξεις απλώς για σκούπα με φίλτρο hepa. Οι περισσότερες πλέον το έχουν αυτό, το hepa είναι για να φιλτράρει και να μην σου βγαίνει η σκόνη έξω και σου προκαλεί αλλεργίες. Ψάξε για σκούπες (συνήθως σκουπάκια είναι) που είναι ειδικές για ακάρεα. Οι dyson είναι κορυφή σε τέτοια αλλά γενικά κοστίζουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια συνταγή για βιασθείσα από ακάραια :P  : Microbe end στις επιφάνειες  λούσιμο με octenisept και  με ψεκαστήρα ρίξε φάρμακο στη μούχλα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Καταρχήν χαλάρωσε, έχω ακούσει άπειρες πολύ χειρότερες καταστάσεις, δεν είναι δα και τίποτα αυτό. Αν θες ψέκασε αλλά σε παρακαλώ μην ξαναδιαβάσω σαχλαμάρες περί ψεκασμού σε σεντόνια, πάπλωμα κ.λ.π. Τώρα, αν έχεις πάρει απόφαση να πάρεις σκούπα, μην κοιτάξεις απλώς για σκούπα με φίλτρο hepa. Οι περισσότερες πλέον το έχουν αυτό, το hepa είναι για να φιλτράρει και να μην σου βγαίνει η σκόνη έξω και σου προκαλεί αλλεργίες. Ψάξε για σκούπες (συνήθως σκουπάκια είναι) που είναι ειδικές για ακάρεα. Οι dyson είναι κορυφή σε τέτοια αλλά γενικά κοστίζουν πολύ.

Μια σκουπα καταλληλη για ακαραια εχει φιλτρο Hepa, επανεκπομπη σκονης κλασης Α και δυνατο ρουφηγμα. Δε χρειαζεται κατι αλλο για τα ακαραια.

Εχει σκουπακια ειδικα για ακαραια και με 80€. 

Της νταισον ειναι κατι αντιστοιχο του αηφον.. Πληρωνεις πιο ακριβα απ οτι για τα καλυτερα αντροιντ για να παρεις  λιγοτερο απ τα μισα απ αυτα που σου προσφερουν τα αντροιηντ. 

Miele ή Hoover (μπιρει να μου ξεφευγει καμια αλλη καλη) στα 150-250€ με τα παραπανω χαρακτηριστικα και εισαι τζαμι. 

Η θεια μου ειναι εξωτερικο κ καθαριζει μαγαζια. Εχει Αλλαξει 4 διαφορετικα μοντελα της νταησον μεσα σε περιπου 1μιση χρονο. Η καθεμια εχει παει για φτιαξιμο απο μια φορα και την δευτερη φορα που χαλαγε επαιρνε αλλη. 

Πηρε μια της Miele στα 300 περιπου και την εχει 3 χρονακια μια χαρουλα και ρουφαει δυνατα και κανενα προβλημα. Θα χε παρει με αυτα τα λεφτα που δωσε για τις νταησον 15 miele. 

Κατσε πηρα φορα και φαινεται λες και τα χω παρει στο κρανιο. 

Εχω την αισθηση οτι εχουν τα κρεβατια μου τα μαξιλαρια ολα και δεν μπορω με τρελαινει. Κανει λιγο σαν νευροσπαστο κοπανιεμαι εκει που φαγουριζουμαι απ τη φρικη που χω φαει κ αλλα τετοια. 

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

μια συνταγή για βιασθείσα από ακάραια :P  : Microbe end στις επιφάνειες  λούσιμο με octenisept και  με ψεκαστήρα ρίξε φάρμακο στη μούχλα .

ειχες πεσει θυμα των ιδιων ακαρεων κι εσυ ή αυτων των αλλων των αορατων? 

Δεν εχω μουχλα πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πρέπει να υπάρχει πίσω από γυψοσανίδα η ξύλα και ας μη φαίνεται γιατί γίνονται τόσο μεγάλα σε ευνοϊκό περιβάλλον  υγρασίας και κλεισούρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Κάπου πρέπει να υπάρχει πίσω από γυψοσανίδα η ξύλα και ας μη φαίνεται γιατί γίνονται τόσο μεγάλα σε ευνοϊκό περιβάλλον  υγρασίας και κλεισούρας 

Πως στο καλο να το βρω

Δε μπορω να ξυλωσω τις ντουλαπες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...