Προς το περιεχόμενο

Μικροσκοπικα εντομα μου χουν φαει την ψυχη (Φωτο)


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Tgia είπε

Καλησπέρα. Είμαι έγκυος. Έχω βρει τέτοια σε καινούργιο σπίτι κ έχω πάθει παράνοια. Έχω κάνει 2 απολυμασεις και δεν έχω δει βελτίωση. Δώσε μου ότι πληροφορία μπορείς σε παρακαλώ. 

Καλησπέρα, σας παρακαλώ δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε. Είμαι έγκυος Κ ο χρόνος με πιέζει.. επίσης είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογικη κατάσταση εξαιτίας αυτού γιατι Έχω κάνει ήδη 2 εφαρμογές με εταιρία και δεν έχουν φύγει....κ κάθε φορά πρέπει να φεύγω από το σπίτι λόγω της κατάστασης μου...

1. Κάνατε 3 εφαρμογές με την ίδια εταιρεία? 

2. Ήταν όλες με την ίδια μέθοδο ? (Ψεκασμός ή εκνεφβση)

3. Ξέρετε τι φάρμακο / δραστική ουσία χρησιμοποίησαν?

4. Μπορείτε να μ πείτε με κάποιο τρόπο ποια εταιρεία ήταν ή δεν επιτρέπεται? ( Είμαι καινούρια στο φόρουμ κ δε γνωρίζω).

 

 

 

Καλησπέρα! Απαντάω επειδή είχα και εγώ το ίδιο θέμα, δεν ξέρω αν θα σας χρησιμέψουν και οι δικές μου συμβούλες, απλώς αν μπορώ να βοηθήσω κάπως θα χαρώ, γιατί αντιλαμβάνομαι το στρες σας.

Είχα κάνει επαγγελματικό ψεκασμό με το dobol που γράφουν και άλλοι χρήστες πάνω και όντως βοήθησε, αλλά φαίνεται πως ίσως τα έντομα ανέπτυξαν αντίσταση στο φάρμακο επειδή το χρησιμοποίησα και εγώ μετά προληπτικά. 

Όταν λέτε απολύμανση, εννοείτε ψεκασμό ή επαγγελματικό καθαρισμό;

Τώρα πρόσφατα κάναμε και εφαρμογή με fogger, λειτουργήσε πολύ προσωρινά, μετα ξαναεμφανίστηκαν. Στην δική μου περίπτωση ο ψεκασμός λειτουργεί καλύτερα από την εφαρμογή με "καπνό". Τώρα χρησιμοποιήθηκε το Phobi-e, ο ειδικός μου είπε ότι είναι το καλύτερο. Όντως βοήθησε όταν έγινε ψεκασμός με αυτό μετά την εφαρμογή του καπνού.

Γενικά, προσπαθήστε αν μπορείτε, να καθαρίσετε πάρα πολύ καλά το χώρο, δηλαδή κάθε δυνατή επιφάνεια που μπορείτε να σκεφτείτε και τα αντικείμενα. Αυτό φυσικά θέλει χρόνο, αλλά θα βοηθήσει και να μειωθεί ο αρχικός αριθμός τους αλλά και με ενημέρωσαν ότι κάθεται καλύτερα το φάρμακο. Απλώς προσέξτε τι καθαριστικά θα επιλέξετε, γιατί κάποια με χλωρίνη κ.α. φθείρουν τις επιφάνειες και ίσως τις κάνουν πιο επιρρεπείς στο να μαζεύουν υγρασία.

Φυσικά και η υγρασία παίζει μεγάλο ρόλο. Έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζονται στα σημεία του σπιτιού όπου ο τοίχος "βλέπει εξώ", δηλαδή, από την έξω πλευρά του τοίχου δεν υπάρχει σπίτι ή άλλο δωμάτιο, υπάρχει εξωτερικός χώρος. Σε αυτούς τους τοίχους τείνει να βγαίνει περισσότερη υγρασία, είχαμε και θέμα με τη μούχλα παλαιότερα άλλα βρήκαμε τρόπους να το ελέξγουμε. 

Γενικότερα πιστεύω συμπαθούν την υγρασία, το ξύλο και ίσως το κρύο (που δημιουργεί και υγρασία). Οπότε αν μπορείτε να αερίζετε τον χώρο σας και ίσως να χρησιμοποιήσετε κάποιον αφυγραντήρα πιστεύω θα βοηθήσει, αλλά δεν νομίζω να λύσει εντελώς το πρόβλημα μόνο του.

Τέλος, πρόσφατα δοκίμασα τη διατομική γη με επιφύλαξη, λόγω της επίδρασης που μπορεί να έχει στην υγεία. Δεν ξέρω αν μπορώ να σας το προτείνω ακριβώς διότι είναι ίσως λίγο επίφοβο. Κάνετε αν θέλετε μία έρευνα και η απόφαση είναι δική σας. Έλαβα μέτρα προφύλαξης και έκανα εφαρμογή, μπορώ να πω πως λειτουργεί αρκέτα αποτελεσματικά. Έρχεται σε μορφή σκόνης, οπότε την έτριψα πάνω σε επιφάνειες που τα έβρισκα, εκτός από το να την "πασπαλίσω".

Εύχομαι καλή τύχη, καταλαβαίνω πολύ τι επίδραση έχει στην ψυχολογία μία τέτοια κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, simfi είπε

Καλησπέρα! Απαντάω επειδή είχα και εγώ το ίδιο θέμα, δεν ξέρω αν θα σας χρησιμέψουν και οι δικές μου συμβούλες, απλώς αν μπορώ να βοηθήσω κάπως θα χαρώ, γιατί αντιλαμβάνομαι το στρες σας.

Είχα κάνει επαγγελματικό ψεκασμό με το dobol που γράφουν και άλλοι χρήστες πάνω και όντως βοήθησε, αλλά φαίνεται πως ίσως τα έντομα ανέπτυξαν αντίσταση στο φάρμακο επειδή το χρησιμοποίησα και εγώ μετά προληπτικά. 

Όταν λέτε απολύμανση, εννοείτε ψεκασμό ή επαγγελματικό καθαρισμό;

Τώρα πρόσφατα κάναμε και εφαρμογή με fogger, λειτουργήσε πολύ προσωρινά, μετα ξαναεμφανίστηκαν. Στην δική μου περίπτωση ο ψεκασμός λειτουργεί καλύτερα από την εφαρμογή με "καπνό". Τώρα χρησιμοποιήθηκε το Phobi-e, ο ειδικός μου είπε ότι είναι το καλύτερο. Όντως βοήθησε όταν έγινε ψεκασμός με αυτό μετά την εφαρμογή του καπνού.

Γενικά, προσπαθήστε αν μπορείτε, να καθαρίσετε πάρα πολύ καλά το χώρο, δηλαδή κάθε δυνατή επιφάνεια που μπορείτε να σκεφτείτε και τα αντικείμενα. Αυτό φυσικά θέλει χρόνο, αλλά θα βοηθήσει και να μειωθεί ο αρχικός αριθμός τους αλλά και με ενημέρωσαν ότι κάθεται καλύτερα το φάρμακο. Απλώς προσέξτε τι καθαριστικά θα επιλέξετε, γιατί κάποια με χλωρίνη κ.α. φθείρουν τις επιφάνειες και ίσως τις κάνουν πιο επιρρεπείς στο να μαζεύουν υγρασία.

Φυσικά και η υγρασία παίζει μεγάλο ρόλο. Έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζονται στα σημεία του σπιτιού όπου ο τοίχος "βλέπει εξώ", δηλαδή, από την έξω πλευρά του τοίχου δεν υπάρχει σπίτι ή άλλο δωμάτιο, υπάρχει εξωτερικός χώρος. Σε αυτούς τους τοίχους τείνει να βγαίνει περισσότερη υγρασία, είχαμε και θέμα με τη μούχλα παλαιότερα άλλα βρήκαμε τρόπους να το ελέξγουμε. 

Γενικότερα πιστεύω συμπαθούν την υγρασία, το ξύλο και ίσως το κρύο (που δημιουργεί και υγρασία). Οπότε αν μπορείτε να αερίζετε τον χώρο σας και ίσως να χρησιμοποιήσετε κάποιον αφυγραντήρα πιστεύω θα βοηθήσει, αλλά δεν νομίζω να λύσει εντελώς το πρόβλημα μόνο του.

Τέλος, πρόσφατα δοκίμασα τη διατομική γη με επιφύλαξη, λόγω της επίδρασης που μπορεί να έχει στην υγεία. Δεν ξέρω αν μπορώ να σας το προτείνω ακριβώς διότι είναι ίσως λίγο επίφοβο. Κάνετε αν θέλετε μία έρευνα και η απόφαση είναι δική σας. Έλαβα μέτρα προφύλαξης και έκανα εφαρμογή, μπορώ να πω πως λειτουργεί αρκέτα αποτελεσματικά. Έρχεται σε μορφή σκόνης, οπότε την έτριψα πάνω σε επιφάνειες που τα έβρισκα, εκτός από το να την "πασπαλίσω".

Εύχομαι καλή τύχη, καταλαβαίνω πολύ τι επίδραση έχει στην ψυχολογία μία τέτοια κατάσταση.

Αρχικά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ το χρόνο σας. Όταν λέω απολύμανση εννοώ απεντομωση με επαγγελματία. Έχω κάνει 2. 

Όταν λέτε ότι κάνατε εφαρμογή με fogger εννοείτε ψυχρη εκνεφωση ή καπνογόνο?

Ναι χρησιμοποιώ χλωρίνη. Εσείς τι χρησιμοποιείτε?

Σχετικά με τη διατομή γη, πείτε μου εσείς πώς την εφαρμόσατε και τη γνωρίζετε. Με προβληματίζει λόγω της εγκυμοσύνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "γη διατόμων" δεν είναι τοξική ένωση αλλά είναι χημικά αδρανής ουσία όπως π.χ. το χαλίκι.

Η επικινδυνότητά της είναι λίγο μεγαλύτερη από αυτή της σκόνης γενικά λόγω της πυριτικής της σύστασης δηλαδή είναι σαν μικρά , εύθρυπτα γυαλάκια που επιβαρύνουν το αναπνευστικό αν τα εισπνεύσουμε . Για να τα εισπνεύσουμε όμως θα πρέπει να βρεθούν στον αέρα είτε από ισχυρό ρεύμα ή από τίναγμα . 

Αν τη ρίξουμε κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας (ξεκουμπώσουμε τη μπάζα) και κάτω από την εντοιχισμένη ντουλάπα δεν έχουμε πρόβλημα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/4/2023 στις 12:04 ΠΜ, Tgia είπε

Αρχικά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ το χρόνο σας. Όταν λέω απολύμανση εννοώ απεντομωση με επαγγελματία. Έχω κάνει 2. 

Όταν λέτε ότι κάνατε εφαρμογή με fogger εννοείτε ψυχρη εκνεφωση ή καπνογόνο?

Ναι χρησιμοποιώ χλωρίνη. Εσείς τι χρησιμοποιείτε?

Σχετικά με τη διατομή γη, πείτε μου εσείς πώς την εφαρμόσατε και τη γνωρίζετε. Με προβληματίζει λόγω της εγκυμοσύνης. 

Καλησπέρα!

Σχετικά με τη διατομική γή, αυτά που έχω διαβάσει συμβαδίζουν με αυτά που σας έγραψε ο χρήστης ακρίβως από πάνω. Είναι ενδεχομένως επικίνδυνη κατά την εισπνοή. Οπότε προσωπικά έλαβα προστατευτικά μέτρα κατά την εφαρμογή της, και πρόσεχα να μην την τοποθετήσω σε σημεία οπού μπορεί να ξανασηκωθεί εύκολα σαν σκόνη. Και μικρή ποσότητα είναι αρκετή για να κάνει δουλεία. Παρατήρησα οτι βοηθάει να την τρίβω πάνω στην επιφάνεια ώστε να κολλήσει καλά. Έτσι, και έχει μεγαλύτερη κάλυψη η επιφάνεια με τη διατομική γη, αλλά και είναι πιο δύσκολο να ξανασηκωθεί στον αέρα. Γενικότερα την έβαλα στο πάτωμα γύρω απο περιοχές που εμφανίζοντουσαν συχνά, γύρω από κάποια έπιπλα, αλλά και στα ίδια τα επιπλά, με τον τρόπο που σας είπα, δηλαδή να την πασαλείψω πάνω.

Όσον αφορά το fogger, νομίζω καπνογόνο.

Χρησιμοποιώ οινόπνευμα, αν και αυτό δεν είναι ιδανικό για ξύλινες επιφανείες. Χρησιμοποιώ και χλωρίνη, αλλά όχι σε ξύλινες. Γενικότερα η χλωρίνη, αν δεν την ξεπλύνετε μετά, έχω παρατηρήσει ότι βοηθάει αρκετά ώστε να δείτε μια σημαντική μείωση, όχι απόλυτη. Επίσης βέβαια δεν είναι και ότι πιο υγιείνο, να εισπνεέται, οπότε θέλει λίγη προσοχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, 

Ύστερα από 2 ψεκασμούς και 1 εκνεφωση με ψεκασμό παράλληλα,  με επαγγελματια γεωπόνο, αφού βγάλαμε επίσης όλο το σπίτι έξω και καθαρίσαμε οτιδήποτε υπάρχει μέσα, θέλω να σας ενημερώσω ότι έκαναν επανεμφάνιση και εντοπίσαμε τις εστίες μέσα στις μπριζες. 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη κι αν αλλάξουμε μπριζες (όπου το κόστος είναι τεραστιο για όλο το σπίτι, πιθανότατα αυτά κυκλοφορούν στο ηλεκτρολογικο δικτύο. 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο στο ηλεκτρολογικο δίκτυο? 

Επεξ/σία από Tgia
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2023 στις 4:20 ΜΜ, Tgia είπε

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη κι αν αλλάξουμε μπριζες (όπου το κόστος είναι τεραστιο για όλο το σπίτι, πιθανότατα αυτά κυκλοφορούν στο ηλεκτρολογικο δικτύο. 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο στο ηλεκτρολογικο δίκτυο? 

Αν όχι αλλαγή, ίσως ξεβίδωμα και καθάρισμα/τρίψιμο (στον τοίχο, στο πλαστικό της πρίζας περιμετρικά κτλ) με το παραπανω φάρμακο να βοηθήσει ώστε τουλάχιστον να τα κρατήσει μέσα στις πρίζες. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/6/2023 στις 4:49 ΜΜ, Tgia είπε

Η διατομικη γη, τα σκοτώνει?

Τα κρατάει στη φωλιά? 

Με ποιο τρόπο επιδρά πάνω τους?

Η διατομική γη τα σκοτώνει όταν αυτά περπατάνε πάνω της. Και μικρή ποσότητα αρκεί. Ούτε τα απωθεί ούτε τα προσελκύει, οπότε αν την τοποθετήσετε εκεί που τα βλέπετε περισσότερο ή ακόμα καλύτερα στις εστίες ίσως μειωθεί ο αριθμός τους. Για κάθετες επιφάνειες εγώ την τρίβω πάνω σε αυτές με χαρτί και κολλάει για πολύ καιρό. Υπενθυμίζω ότι καλό είναι να μην την εισπνέετε ειδικά κατά την εφαρμογή.

Είναι πολύ θετικό το γεγονός οτι εντοπίσατε τις εστίες τους, ακόμα και αν άμεσα δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε τις μπρίζες. Επίσης ενδέχεται να βρίσκονται πιο βαθιά οπότε και η αλλαγή να μην λειτουργήσει. Προσπαθήστε να βάλετε κάποιο φάρμακο ή διατομική γη ή οτιδήποτε χρησιμοποιήσετε και γύρω από τις μπρίζες. Είδατε πολλά να βγαίνουν από μέσα;

Πολλές φορές αισθάνομαι και εγώ ότι ζούνε μέσα στο σπίτι πχ. κάτω από τα ξύλα του πατώματος ή στις τρύπες στις γωνίες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/6/2023 στις 9:51 ΜΜ, simfi είπε

Η διατομική γη τα σκοτώνει όταν αυτά περπατάνε πάνω της. Και μικρή ποσότητα αρκεί. Ούτε τα απωθεί ούτε τα προσελκύει, οπότε αν την τοποθετήσετε εκεί που τα βλέπετε περισσότερο ή ακόμα καλύτερα στις εστίες ίσως μειωθεί ο αριθμός τους. Για κάθετες επιφάνειες εγώ την τρίβω πάνω σε αυτές με χαρτί και κολλάει για πολύ καιρό. Υπενθυμίζω ότι καλό είναι να μην την εισπνέετε ειδικά κατά την εφαρμογή.

Είναι πολύ θετικό το γεγονός οτι εντοπίσατε τις εστίες τους, ακόμα και αν άμεσα δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε τις μπρίζες. Επίσης ενδέχεται να βρίσκονται πιο βαθιά οπότε και η αλλαγή να μην λειτουργήσει. Προσπαθήστε να βάλετε κάποιο φάρμακο ή διατομική γη ή οτιδήποτε χρησιμοποιήσετε και γύρω από τις μπρίζες. Είδατε πολλά να βγαίνουν από μέσα;

Πολλές φορές αισθάνομαι και εγώ ότι ζούνε μέσα στο σπίτι πχ. κάτω από τα ξύλα του πατώματος ή στις τρύπες στις γωνίες κτλ.

Το παρακολουθουσαμε καιρό για να καταλήξουμε ότι εκεί είναι οι εστίες. Ύστερα καλέσαμε έναν επαγγελματια με θερμικη καμερα που εντοπίζει τις εστίες και το επιβεβαίωσε.

Επεξ/σία από Tgia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/6/2023 στις 6:40 ΜΜ, Tgia είπε

Το παρακολουθουσαμε καιρό για να καταλήξουμε ότι εκεί είναι οι εστίες. Ύστερα καλέσαμε έναν επαγγελματια με θερμικη καμερα που εντοπίζει τις εστίες και το επιβεβαίωσε.

Θα μπορούσατε παρακαλώ να με ενημερώσετε σχετικά με την υπηρεσία; Αν είναι εφικτό να μου δώσετε στοιχεία επικοινωνίας του επαγγελματία βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Έχουμε πόλεμο!!! 😟

βρήκα αυτό το κείμενο, (στα Αγγλικά) μου φαίνεται πολύ κατατοπιστικό..

https://ecommons.cornell.edu/handle/1813/55760

κατέληξα ότι βασικοί τρόποι καταπολέμησης είναι: ατμός ή θερμότητα από στεγνωτήρα μαλλιών, Πυριτική γέλη (τί είναι;) (κατά προτίμηση) ή γη διατόμων.

Αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα, ειδικό συνεργείο...

Στα στατιστικά των πόλεων από τις οποίες το έχουν κατεβάσει πρώτες είναι:

Copenhagen 1010
Ithaca 721
Ashburn 457
Frankfurt am Main 412

καλά έχει και η Κοπενχάγη κοριούς!!! Η Ιθάκη είναι η δική μας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Diptron vs Solfac, και τα 2 καπνογόνα ή ακριβέστερα, αερολύμματα. Ποιο προτείνετε, αν φυσικά προτείνετε και τι επιπλέον συνδυαστικά με κάποιο από αυτά, αν υποθέσουμε ότι θέλουμε να εξοντώσουμε ό,τι τυχόν υπάρχει και κυρίως προληπτικά;

Για ακάρεα, μόνο το Diptron αναφέρει εξόντωση και αν όντως σε ακάρεα έχει πλήρη εξόντωση;

Εναλλακτικά έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ειδικά στην περίπτωση που επέλεγα το Solfac το οποίο δεν αναφέρει εξόντωση ακάρεων; 

Επίσης, κάθε Μάιο στην πολυκατοικία γινόταν ψεκασμός, φέτος πρώτη φορά που δεν μπόρεσα να είμαι τη μέρα που θα ερχόταν το συνεργείο. Ωστόσο, παραδόξως τον Ιούνιο εντοπίστηκαν πάρα πολλά ερχόμενα από έξω, αφού βρίσκονταν πάνω στις μπαλκονόπορτες και σίτες, μικρά ιπτάμενα έντομα. Καλώντας συνεργείο, ήρθε κι έκανε ψεκασμό, αυτός υποστήριξε ότι είναι κοριός τροφίμων, αλλά το περίεργο είναι ότι στο σπίτι που δεν έχει πολύ καιρό που κατοικείται, τα τελευταία 4-5 έτη σποραδικά, είναι νέο, πιστεύω ότι έσφαλλε κι ότι αυτά προερχόταν είτε από διπλανούς με πολλές γάτες και σκύλους (μην αρχίσετε να βαράτε για μίσος έναντι ζώων, θα είστε παράλογοι, το αναφέρω διότι παραέχουν συγκεντρωμένα πολλά ζώα με αμφίβολη έως εντελώς ανύπαρκτη συνθήκη υγιεινής) είτε από άλλους.

Επίσης, τι άποψη έχετε και για το Fendona Pro 6 SC καθώς και για το Fendona Top ;

 

image.png.6315c1e3460f2a4d2c53526db2c70005.png

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Υπάρχει κάποιος που να έχει απαλλαχθεί από αυτά τα αναθεματησμένα ακάρεα μούχλας? Χτίσαμε μ τον άντρα μου καινούργιο σπίτι από την αρχή και είχαμε την τύχη να μένουν και αυτά μαζί μας, ένα θετικό είναι ότι τα ανακάλυψα γρήγορα πριν κλείσουμε χρόνο στο σπίτι. Καταλαβαίνετε την ψυχολογία μετά από τόσο κόπο με το σπίτι να έχω αυτό τώρα 😫

Επεξ/σία από Popip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...