Προς το περιεχόμενο

Δεν τρώω φρούτα


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Ειναι πασιφανές !

Υπάρχει πάντως κάτι στο οποίο θα συμφωνήσουμε και οι δύο φαντάζομαι: Η βλακεία είναι ανίκητη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, mic2mic είπε

Υπάρχει πάντως κάτι στο οποίο θα συμφωνήσουμε και οι δύο φαντάζομαι: Η βλακεία είναι ανίκητη. 

Και η αμάθεια θα συμπληρώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29478302

"...This review indicates that smoking may be a possible protective factor in pemphigus, although some compromised study methodologies yet hinder any firm conclusion..."

 

Αρα μαγκες, αν έχετε δερματοπαθειες, καπνιστε ελευθερα, κάνει καλο !!!

Πάντα θα βρεθεί κάποια μελετη ανάμεσα στις χιλιάδες να υποστηρίξει τα επιχειρήματα σου, όσο "τραβηγμένα" και αν είναι αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TechnoState είπε

Το διάβασα κ αυτό!....

Δεν είμαι βιγκαν ούτε έχω κάτι μαζί τους, αλλά οι κορυφαίοι αθλητές αντοχής στον κόσμο (οι περισσότεροι τυχαίνει να είναι βιγκαν, μάλλον κάτι ξέρουν) τα προτείνουν σαν κύρια πηγή, για το αποτέλεσμα αυτό (επιδόσεις) έναντι άλλων (πηγών).

οι κορυφαιοι αθλητες αντοχης που ειναι βιγκαν ειναι απειροελαχιστοι και αυτοι παιρνουν  πρωτεινη,γλουταμινη και βιταμινες κυριως απο συμπληρωματα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας άλλο τα soft drinks  και τα παστεριωμένα και άλλο ο φρεσκοστυμμένος χυμός έχουν γραφτεί ολοκληρα βιβλία απο πολλούς και ολοκληρες δίαιτες για το πόσο καλό κάνει,καλές και χρήσιμες οι φυτικές ίνες αλλά δεν καταστρέφονται έτσι εύκολα,επίσης οι αποχυμωτές οι πιο σύνχρονοι λαμβάνουν υπόψη τις στροφές στίς οποίες "υποτίθεται" οτι παθαίνουν ζημιά κάποιες ουσίες,το να πιείς έναν φρεσκοστυμμένο χυμό απο σωστά/βιολογικά φρούτα είναι απο τα καλύτερα και πιο υγιεινά πράγματα που μπορείς να κάνεις.

Δοκιμάστε κάποια φορά αν είστε στήν Αθήνα στήν Κάννιγος στο μαγαζάκι που κάνει χυμούς και υγιεινές σαλάτες σάντουιτς κλπ (οχι το φτηνό που έχει μόνο χυμούς αν και κακό δεν κάνει και αυτό)και θα πάθετε πλάκα είναι βέβαια λίγο τσιμπιμένες οι τιμές αλλά μπορείς άνετα να αντικαταστήσεις ολοκληρο γεύμα και να νιώθεις ενέργεια,με ένα καλό κοκταιλ φρέσκων χυμών και ένα απο τα υγιεινά σάντουιτς/η σαλάτα που έχουνε.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29478302

"...This review indicates that smoking may be a possible protective factor in pemphigus, although some compromised study methodologies yet hinder any firm conclusion..."

Αρα μαγκες, αν έχετε δερματοπαθειες, καπνιστε ελευθερα, κάνει καλο !!!

Πάντα θα βρεθεί κάποια μελετη ανάμεσα στις χιλιάδες να υποστηρίξει τα επιχειρήματα σου, όσο "τραβηγμένα" και αν είναι αυτά. 

Είναι γνωστό ότι το κάπνισμα ΜΕΙΩΝΕΙ ορισμένους κινδύνους καρκίνου και άλλων ασθενειών, άλλο αν συνολικά ΑΥΞΑΝΕΙ τον κίνδυνο καρκίνου. Μην χαίρεσαι σα να ανακάλυψες κάτι πρωτότυπο.

Και ναι, μπορείς όντως να βρεις μελέτη που να υποστηρίζει ό,τι θέλεις. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Αυτό που υποστήριξα εγώ είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ πλέον (με βάση πλήθος μελετών). Αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό. Ενδιαφέρθηκες να μου πεις ότι κάνω λάθος για να το συζητήσουμε το πράγμα; Να σου πω τα επιχειρήματά μου και να μου πεις τα δικά σου; Ή απλά πέταξες ένα βλακώδες gifάκι δείχνοντας ότι είπα μια τεράστια βλακεία, ανάξια σχολιασμού;

Συνήθως δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να απαντάω σε posts χωρίς νόημα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση σου απάντησα με κάποιες μελέτες, ΟΧΙ για να τις δεις εσύ (το στυλάκι σου μου έδειξε ότι δεν ενδιαφέρεσαι για συζήτηση έτσι κι αλλιώς) αλλά για να τις δει και να το ψάξει περαιτέρω κάποιος άλλος που πιθανά διαβάζει το θέμα και δεν έχει την σιγουριά σου. Κάποιος που δεν θεωρεί ότι σταμάτησε να μαθαίνει καινούρια πράγματα και να αλλάζει τη γνώμη του ανάλογα με τα συνεχώς μεταβαλλόμενα δεδομένα.

ETA: Και εν πάσει περιπτώσει, παρατήστε με εμένα και στείλτε τις παρατηρήσεις σας στους αμαθείς της Βρετανικής Διαιτητικής Ένωσης που συστήνουν όχι πάνω από 150ml χυμού τη μέρα:

https://www.bda.uk.com/foodfacts/sugar#Sugar in fruit

Α να χαθούν οι ηλίθιοι... τί βλακείες πάνε και γράφουν...

Επεξ/σία από mic2mic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Πάμε. Πρωτη έρευνα στην οποία έχω πρόσβαση και άνοιξα και διάβασα ολόκληρο το άρθρο. Στη συζήτηση λεει The main finding of this study was that increased juice intake predicted excess adiposity gain but only among children who were initially at risk/overweight..... Among high-risk children, excess juice consumption may promote adiposity gain through passive overcon- sumption of total energy intake.. Δε διευκρινίζει αν αναφέρεται σε φρέσκο στημένους χυμούς. 

Δευτερο: Excessive fruit juice consumption is associated with increased risk for obesity.

Προτελευταιο Λίνκ.... άνθρωποι με εντελώς διαφορετικό lifestyle στους οποίους δεν αξιολογήθηκε αποκλειστικά η κατανάλωση χυμών και φρούτων αλλα και λαχανικών και αναψυκτικών τύπου cola κλπ. Frequent consumption of fruit juices may contribute to a higher dietary glycemic load, which has been positively associated with diabetes in the US 

Το τελευταίο Λίνκ αναφέρει και τη λήψη αναψυκτικών και μεταξύ άλλων Fruit punch, but not fruit juice, was associated with an increased risk of diabetes in the Nurses’ Health Study II (17), while sweetened juice was associated with an increased risk in a Finnish population (20), and there was no association between juice and diabetes risk in another US cohort

 

Αυτά ολα απέχουν παρα πολυ απο αυτο που έγραψες 

Αναφορά σε κείμενο

Τα φρούτα χωρίς τις φυτικές τους ίνες, όπως δηλαδή βγαίνουν από τον αποχυμωτή, πιθανότητα είναι και βλαπτικά.

Αυτο ειναι ο ορισμός της αυθαίρετης γενίκευσης!!

Οι έρευνες «προτείνουν» και λένε «may» αναφερόμενες σε συγκεκριμένες συνθήκες, με συγκεκριμένους παράγοντες σε απειροελάχιστα δείγματα του πληθυσμού. Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και δεν έχεις κριτική ικανότητα αλλα Παρολαυτα επιμένεις. 

 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θέσουμε την κουβέντα στη σωστη της βάση:

1) ΟΛΕΣ οι τροφές αν καταναλωθούν σε υπερβολικές ποσότητες είναι εν δυνάμει βλαπτικές για τον οργανισμό. Ακόμα και το νερο αν καταναλωθεί σε πολύ μεγάλες ποσότητες είναι θανατηφόρο σε λιγότερο από 24 ώρες.

2) Είναι αδιαμφισβήτητο ότι το ιδανικό είναι να καταναλώνονται φρέσκα φρούτα σε καθημερινή βάση και κατά προτίμηση ολόκληρα με τη φλούδα τους.

3) Αν η κατανάλωση ολοκληρων φρέσκων φρούτων δεν είναι εφικτή για διαφορους λογους, προτιμότερο είναι να καταναλώνονται ως φρεσκοστυμμένοι χυμοί παρα να μην καταναλώνονται καθόλου ούτε φρέσκοι χυμοί  ούτε φρούτα (σε λογικά πλαισια ημερησιας πρόσληψης και ως τμήμα ισορροπημένης διατροφης).

 

Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουν σελίδες με paper και citations τα βιογραφικά ορισμένων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Πάμε. Πρωτη έρευνα στην οποία έχω πρόσβαση και άνοιξα και διάβασα ολόκληρο το άρθρο. Στη συζήτηση λεει The main finding of this study was that increased juice intake predicted excess adiposity gain but only among children who were initially at risk/overweight..... Among high-risk children, excess juice consumption may promote adiposity gain through passive overcon- sumption of total energy intake.. Δε διευκρινίζει αν αναφέρεται σε φρέσκο στημένους χυμούς. 

Δευτερο: Excessive fruit juice consumption is associated with increased risk for obesity.

Προτελευταιο Λίνκ.... άνθρωποι με εντελώς διαφορετικό lifestyle στους οποίους δεν αξιολογήθηκε αποκλειστικά η κατανάλωση χυμών και φρούτων αλλα και λαχανικών και αναψυκτικών τύπου cola κλπ. Frequent consumption of fruit juices may contribute to a higher dietary glycemic load, which has been positively associated with diabetes in the US 

Το τελευταίο Λίνκ αναφέρει και τη λήψη αναψυκτικών και μεταξύ άλλων Fruit punch, but not fruit juice, was associated with an increased risk of diabetes in the Nurses’ Health Study II (17), while sweetened juice was associated with an increased risk in a Finnish population (20), and there was no association between juice and diabetes risk in another US cohort

Αυτά ολα απέχουν παρα πολυ απο αυτο που έγραψες 

Αυτο ειναι ο ορισμός της αυθαίρετης γενίκευσης!!! 

Ναι, οκ. Επειδή βαρέθηκα να με κυνηγάς από τόπικ σε τόπικ και κάνεις like σε οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί μου, δεν ασχολούμαι πλέον μαζί σου. Στείλε email στην Βρετανική Διαιτητική Ένωση να τους εξηγήσεις τις θέσεις σου. Είμαι σίγουρος ότι θα σε ακούσουν με προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Για να θέσουμε την κουβέντα στη σωστη της βάση:

1) ΟΛΕΣ οι τροφές αν καταναλωθούν σε υπερβολικές ποσότητες είναι εν δυνάμει βλαπτικές για τον οργανισμό. Ακόμα και το νερο αν καταναλωθεί σε πολύ μεγάλες ποσότητες είναι θανατηφόρο σε λιγότερο από 24 ώρες.

2) Είναι αδιαμφισβήτητο ότι το ιδανικό είναι να καταναλώνονται φρέσκα φρούτα σε καθημερινή βάση και κατά προτίμηση ολόκληρα με τη φλούδα τους.

3) Αν η κατανάλωση ολοκληρων φρέσκων φρούτων δεν είναι εφικτή για διαφορους λογους, προτιμότερο είναι να καταναλώνονται ως φρεσκοστυμμένοι χυμοί παρα να μην καταναλώνονται καθόλου ούτε φρέσκοι χυμοί  ούτε φρούτα (σε λογικά πλαισια ημερησιας πρόσληψης και ως τμήμα ισορροπημένης διατροφης).

Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουν σελίδες με paper και citations τα βιογραφικά ορισμένων.

Το έγραψα και πριν, το επαναλαμβάνω και τώρα: Τα φρούτα δεν χρειάζονται ΚΑΘΟΛΟΥ αν κάποιος τρώει αρκετά λαχανικά. Αν γουστάρει φρουτάκι, οκ. Χρήσιμα και τα ολόκληρα φρουτάκια. Αν γουστάρει φρουτάκι σε χυμό καλύτερα είναι να το πάρει ως χοντροστιμμένο smoothie παρά σε αποχυμωτή.

Δηλαδή αυτά ακριβώς που είχα γράψει από την αρχή χωρίς να χρειαστεί να γίνει όλη αυτή η κουβέντα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mic2mic είπε

Το έγραψα και πριν, το επαναλαμβάνω και τώρα: Τα φρούτα δεν χρειάζονται ΚΑΘΟΛΟΥ αν κάποιος τρώει αρκετά λαχανικά. Αν γουστάρει φρουτάκι, οκ. Χρήσιμα και τα ολόκληρα φρουτάκια. Αν γουστάρει φρουτάκι σε χυμό καλύτερα είναι να το πάρει ως χοντροστιμμένο smoothie παρά σε αποχυμωτή.

Δηλαδή αυτά ακριβώς που είχα γράψει από την αρχή χωρίς να χρειαστεί να γίνει όλη αυτή η κουβέντα...

Όχι, εσύ έγραψες ότι τα φρούτα που έχουν περάσει από αποχυμωτή είναι πιθανότατα βλαπτικά. Άλλο το ένα, άλλο το δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, katman2000 είπε

ασχετο υπαρχει μηχανημα που να βαζω το καρπουζι και να μου το κανει χυμο ?

Κάνεις μια τρύπα, χώνεις το μιξεράκι του φραπέ μέσα, του κουνάς γύρω γύρω και έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Όχι, εσύ έγραψες ότι τα φρούτα που έχουν περάσει από αποχυμωτή είναι πιθανότατα βλαπτικά. Άλλο το ένα, άλλο το δυο.

Ναι, και αυτό έγραψα. Και επιμένω. Γι'αυτό στην ΒΔE έχουν θέσει όριο τα 150ml (όπως και σε αναψυκτικά), ενώ στην κατανάλωση φρούτων δεν υπάρχει πρακτικά όριο πέρα από το θερμιδικό.

Τέλος πάντων, ό,τι θέλετε. Δίκιο έχετε. Εγώ έχω λάθος. Βαρέθηκα. Μπράβο σας. Σας κάνω και like.

Επεξ/σία από mic2mic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, papp0us said:

Κάνεις μια τρύπα, χώνεις τον αναδευτήρα με το τρυπάνι, του κουνάς γύρω γύρω και έτοιμος

fixed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...