Προς το περιεχόμενο

Δεν τρώω φρούτα


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ακρίβεια δεν τρώω καθόλου φρούτα αλλά δεν ήθελα να το γράψω στον τίτλο. Δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα η γεύση τους. Από την άλλη πιστεύω είναι και θέμα συνήθειας. Σε βάρος είμαι οκ αλλά είμαι γλυκαντζής και δεν ξέρω, λατρεύω από τη γλυκά αλλά από την άλλη έχουν γίνει μια εξάρτηση. Θέλω να αντικαταστήσω το απογευματινό γλυκάκι με κάτι χωρίς ζάχαρη και βούτυρο (υγιεινό με λίγα λόγια). Σκεφτόμουν να τρώω από ένα μήλο αλλά θα ήθελα και άλλα φρούτα αλλά δεν μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερο. Είμαι περιέργος το ξέρω πχ μπανάνες τις σιχαίνομαι. Φράουλες μαρέσουν αλλά τις βρίσκεις μόνο συγκεκριμένη εποχή του χρόνου. Επίσης τα μήλα αν είναι βιολογικής προέλευσης είναι καλή ιδέα να τα τρώμε με φλούδα; Γενικά πόσα φρούτα μπορούμε να τρώμε τη μέρα; Με το ζόρυ ένα με βλέπω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... ούτε αποξηραμένα (super foods)?

Δυστυχώς τπτ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την πηγή πρωτεϊνών βιταμινών αντιοξειδωτικων κ θρεπτικών συστατικών που παρέχουν τα φρούτα κ λαχανικά. (τα συμπληρώματα θεωρώ ότι είναι άλλη μια τεράστια απάτη/βιομηχανία).

Βέβαια οι καρποί έχουν τροποποιηθεί γενετικά (φυσικά αλλά κ με παρέμβαση) κατά πολύ.

Φαντάζομαι, οι περισσότεροι θα θυμάστε τι γεύση είχε το καρπούζι κάποτε κ πόσο ανοστο είναι συνήθως, τώρα.

 

Εγώ δεν αντέχω καθόλου την φρέσκια ντομάτα!

Επεξ/σία από TechnoState
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kolumvitis είπε

Για την ακρίβεια δεν τρώω καθόλου φρούτα αλλά δεν ήθελα να το γράψω στον τίτλο. Δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα η γεύση τους. Από την άλλη πιστεύω είναι και θέμα συνήθειας. Σε βάρος είμαι οκ αλλά είμαι γλυκαντζής και δεν ξέρω, λατρεύω από τη γλυκά αλλά από την άλλη έχουν γίνει μια εξάρτηση. Θέλω να αντικαταστήσω το απογευματινό γλυκάκι με κάτι χωρίς ζάχαρη και βούτυρο (υγιεινό με λίγα λόγια). Σκεφτόμουν να τρώω από ένα μήλο αλλά θα ήθελα και άλλα φρούτα αλλά δεν μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερο. Είμαι περιέργος το ξέρω πχ μπανάνες τις σιχαίνομαι. Φράουλες μαρέσουν αλλά τις βρίσκεις μόνο συγκεκριμένη εποχή του χρόνου. Επίσης τα μήλα αν είναι βιολογικής προέλευσης είναι καλή ιδέα να τα τρώμε με φλούδα; Γενικά πόσα φρούτα μπορούμε να τρώμε τη μέρα; Με το ζόρυ ένα με βλέπω :P 

απο μαγειρικη πως πας; Καθημερινα τι τρως περιπου;
ασχολεισαι καθόλου η απλα μαγείρευες κατι πολυ απλο και σουβλακια κτλ;

αν θες να αρχισεις να τρως φρουτα, μπορεις να δοκιμασεις συνοδευτικα με κάτι αλλο. Οχι ξεροσφύρι αφου δεν σου αρεσουν.
Εμενα προσωπικα για παραδειγμα τελευταια, μου αρεσει πολύ να τρωω φρούτα με γιαουρτι και λιιγο μελι. 2-3 διαφορετικα φρουτα μισο απο το καθενα σε καθε μεριδα, αψογο σνακ και νιωθει και το στομαχι μου πληρη χωρις να εχω φαει βαρια

Το ιντερνετ μπορει να σε εμπνεύσει με αλλες συνταγες με φρούτα, sky is the limit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TechnoState είπε

.... ούτε αποξηραμένα (super foods)?

Δυστυχώς τπτ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την πηγή πρωτεϊνών βιταμινών αντιοξειδωτικων κ θρεπτικών συστατικών που παρέχουν τα φρούτα κ λαχανικά. (τα συμπληρώματα θεωρώ ότι είναι άλλη μια τεράστια απάτη/βιομηχανία).

Βέβαια οι καρποί έχουν τροποποιηθεί (φυσικά αλλά κ με παρέμβαση) κατά πολύ.

Φαντάζομαι, οι περισσότεροι θυμάστε τη γεύση είχε το καρπούζι κάποτε κ πόσο ανοστο είναι συνήθως, τώρα.

Εγώ δεν αντέχω καθόλου την φρέσκια ντομάτα!

Πρωτεΐνες τα φρούτα?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, NT1G είπε

Χρήσιμο θέμα να μας πεις ότι δεν τρως φρούτα.

Εγώ δεν τρώω μπάμιες.

:)

Και πολύ καλά κάνεις,ως γνωστόν οι μπάμιες έχουν τρίχες ούτε εγώ τις τρώω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε καν αν σε ταισουν με αεροπλανακι ;;;

Κοίτα, χρειάζονται τα φρούτα μη λέμε βλακείες αλλά μη νομίζεις κ αυτά μες τα φυτοφάρμακα είναι.

Κάτι άλλο, αν τα κάνεις χυμο τα πινει;ς;

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, TechnoState said:

Δυστυχώς τπτ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την πηγή πρωτεϊνών βιταμινών αντιοξειδωτικων κ θρεπτικών συστατικών που παρέχουν τα φρούτα κ λαχανικά. (τα συμπληρώματα θεωρώ ότι είναι άλλη μια τεράστια απάτη/βιομηχανία).

Βέβαια οι καρποί έχουν τροποποιηθεί γενετικά (φυσικά αλλά κ με παρέμβαση) κατά πολύ.

Φαντάζομαι, οι περισσότεροι θα θυμάστε τι γεύση είχε το καρπούζι κάποτε κ πόσο ανοστο είναι συνήθως, τώρα.

Τα φρουτα ειναι στη συντριπτικη πλειοψηφια τους φτωχα σε πρωτεινη, οπου με την σειρα τους τα λαχανικα και οι καρποι δεν εχουν καμια σχεση με την ζωικη πρωτεινη. Πραγματι ειναι ομως σχεδον πληρης απο τα υπολοιπα θρεπτικα στοιχεια.

Τα ΓΤΟ ειναι απαγορευμενα στην ΕΕ. Εχουμε νεες ποικιλιες βεβαια απο διασταυρωσεις και βελτιωση. Καποιες οντως ειναι λιγοτερες νοστιμες, αναποφεκτο ομως να τα θελουμε ολα απο την στιγμη που επισης εχουμε για διαφορους λογους, παρα πολλους νεους εχθρους και ασθενειες. Πολλες παραδοσιακες ποικιλιες δεν ειναι ουτε ανθεκτικες, ουτε παραγωγικε λογω κλιματικης αλλαγης.

Η γευση του καρπουζιου οπως και σε πολλα αλλα φρουτα και λαχανευομενα, εχει να κανει επισης και με το υποκειμενο. Τα περισσοτερα εμβολιαζονται σε αμερικανικη κολοκυθα λογω σπουδαιας αντοχης της σε διαφορους εχθρους και προσβολες, οπως και ειναι πολυ πιο ανθεκτικη σε υψηλο PH απο το οξινο που αποδιδουν τα καρπουζια. Στη συνεχεια επισης σπουδαιο λογο παιζει η οργανικη ουσια και η πανιδα/χλωριδα του χωραφιου, οπου μιας και το καρπουζι ειναι και καταπονετικο για το εδαφος, αλλα και απειρο-ελαχιστοι παραγωγοι κανουν αυτα που πρεπει κατα την καλλιεργεια του, με αντικτυπο επισης και στην γευση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

....Δεν είναι καν άξιο αναφοράς το ότι "έχουν πρωτεΐνη"

Το διάβασα κ αυτό!....

Δεν είμαι βιγκαν ούτε έχω κάτι μαζί τους, αλλά οι κορυφαίοι αθλητές αντοχής στον κόσμο (οι περισσότεροι τυχαίνει να είναι βιγκαν, μάλλον κάτι ξέρουν) τα προτείνουν σαν κύρια πηγή, για το αποτέλεσμα αυτό (επιδόσεις) έναντι άλλων (πηγών).

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kolumvitis είπε

Για την ακρίβεια δεν τρώω καθόλου φρούτα αλλά δεν ήθελα να το γράψω στον τίτλο. Δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα η γεύση τους. Από την άλλη πιστεύω είναι και θέμα συνήθειας. Σε βάρος είμαι οκ αλλά είμαι γλυκαντζής και δεν ξέρω, λατρεύω από τη γλυκά αλλά από την άλλη έχουν γίνει μια εξάρτηση. Θέλω να αντικαταστήσω το απογευματινό γλυκάκι με κάτι χωρίς ζάχαρη και βούτυρο (υγιεινό με λίγα λόγια). Σκεφτόμουν να τρώω από ένα μήλο αλλά θα ήθελα και άλλα φρούτα αλλά δεν μου αρέσει κάποιο ιδιαίτερο. Είμαι περιέργος το ξέρω πχ μπανάνες τις σιχαίνομαι. Φράουλες μαρέσουν αλλά τις βρίσκεις μόνο συγκεκριμένη εποχή του χρόνου. Επίσης τα μήλα αν είναι βιολογικής προέλευσης είναι καλή ιδέα να τα τρώμε με φλούδα; Γενικά πόσα φρούτα μπορούμε να τρώμε τη μέρα; Με το ζόρυ ένα με βλέπω :P 

Όσα φρούτα θες μπορείς να φας. Οι φράουλες που σου αρέσουν θέλουν ένα μέτρο. Το καλό μήλο το πλένεις καλά και το τρως με τη φλούδα... όπως την τομάτα (που είναι και αυτή φρούτο). Αν  περιορίσεις τα παλιογλυκά και τα παλιοαναψυκτικά, η διάθεση/προτίμηση προς κάποιο φρούτο θα ανέβει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...