Προς το περιεχόμενο

Ποιον Password Manager


iakoboss7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, divnt said:

36 δολάρια για 12 μήνες (3 δολάρια /μήνα) δε το θεωρώ υπερβολικό ποσό για αυτά που προσφέρει και για την ευχρηστία του. Δε νομίζω να υπάρχουν πιο φθηνές εταιρείες, και αν υπάρχουν, πρέπει να κοιτάξεις τι ασφάλεια παρέχουν κλπ (Πχ το lastpass βγαίνει στα 24 δολάρια το χρόνο.... προσωπικά όμως, την ασφάλεια του, δε θα την εμπιστευόμουν).

Φυσικά εσυ αποφασίζεις αυτό το οποίο θέλεις ανάλογα με το τι ανάγκες έχεις, σε συνάρτηση με το τι διαθέτεις.

Μπορείς να πας πάντα σε δωρεάν λύσεις όπως το keepass που είναι αρκετά καλό, αλλά με τα υπέρ, και τα κατά του (όπως και σε όλα τα πράγματα).
 

για μενα παραμενουν ακριβα και τα 2, το keepass ειναι πολυ δύσχρηστο.

1 hour ago, ankarage said:

Δεν σας έχει απασχολήσει μεσα στα τόσα cloud (κατασκευαστή κινητού,κατασκευαστή  pass manager κλπ )

κάποια λαθροχειρία ενός υπαλλήλου?Αν κρίνω απο τα περίεργα email που λαμβάνω, βγάζω συμπέρασμα

ότι πολύς κόσμος ασχολείται με απάτες μέσω διαδικτύου.Εγώ δεν χρησιμοποιώ πλέον Save για user-pass στα websites

Δυστυχώς πιστεύω ότι μια μορφή τρομοκρατίας εξελίσσεται και θ' αυξηθεί συντομα μέσω διαδικτύου,

ειδικά τώρα μεσω του Bitcoin oi εκβιασμοί θα γίνουν μόνιμη απασχόληση.

και λαθροχειρια να γινει, ειναι encrypted.

48 minutes ago, leonidas_fs said:

Παιδιά τα αποθηκεύεται όλα τα logins σε draft στο Gmail, ενεργοποιείται και 2 step verification στο GMAIL και είστε κομπλέ!

και καθε φορα θα πρεπει να ανοιγω το gmail (και μαλιστα καθε φορα με διπλη ταυτοποιηση) να ψαχνω αναμεσα στα 100+ logins και να κανω copy paste?
εμμμ οχι?

Επεξ/σία από iakoboss7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται φίλε μου να έχεις και τη πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

Αν δεν πληρώσεις, δεν θα πάρεις εξαιρετικό UΧ και ασφάλεια.
Tο keepass είναι εξαιρετικό αλλά έχει απαρχαιωμένο UI... (μπορείς να δοκιμάσεις το Keeweb το οποίο είναι συμβατό με τα αρχεία του keepass)
Τα άλλα είναι εύχρηστα αλλά είναι cloud based και κατά πολλούς αναξιόπιστα... 

Άρα αν πραγματικά σε νοιάζει η ασφάλεια και η ευχρηστία θα πληρώσεις!
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θα συμβιβαστώ με το bitwarden που φαινεται να ειναι η καλυτερη εναλλακτικη.

αν καποτε θελω κατι παραπανω θα εχω το 1password σαν πρωτη επιλογη με βαση τα οσα εχω διαβασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 4:59 ΜΜ, iakoboss7 είπε

ειμαι σε αναζητηση password manager.

διαβαζω οτι ο καλυτερος ειναι ο keepass αλλα δεν ειναι και ο πιο ευκολος στην χρηση οποτε τρωει Χ.
ο lastpass δεν ειναι και τοσο εμπιστοσύνης οποτε τρωει και αυτος Χ.

οποτε με τις λιγες γνωσεις που εχω ειμαι αναμεσα σε Safeincloud & Bitwarden (κυριως προς το δευτερο).
τι γνωμη εχετε? προτεινεται καποιο αλλο?
φυσικα να ειναι ητε δωρεαν ητε ασημαντου κοστους (πχ 1ευρω τον μηνα).

η χρηση ειναι για windows, chrome, firefox, android.

 

Στις 26/1/2019 στις 7:36 ΜΜ, iakoboss7 είπε

για μενα παραμενουν ακριβα και τα 2, το keepass ειναι πολυ δύσχρηστο.

και λαθροχειρια να γινει, ειναι encrypted.

και καθε φορα θα πρεπει να ανοιγω το gmail (και μαλιστα καθε φορα με διπλη ταυτοποιηση) να ψαχνω αναμεσα στα 100+ logins και να κανω copy paste?
εμμμ οχι?

Να υποθέσω πως απλά τα διάβασες όσα έχεις γράψει;

Το keypass δεν θα έλεγα ότι είναι δύσχρηστο.

Αντιθέτως είναι πολύ απλοϊκό. Έχεις δυνατότητα εξαγωγής db, μπορείς να δουλέψεις και σε portable και το κυριότερο περνάς manual τη db στη συσκευή σου iOS/Android και έχεις τα στοιχεία μαζί σου!

Για το μόνο που θα έλεγα ως μείον είναι το γραφικό περιβάλλον, αλλά το προσπερνάω λαμβάνοντας υπ όψιν όλα τα παραπάνω και ότι είναι δωρεάν (δεν γίνεται να τα έχουμε όλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το keepass εχει και το προβλημα του οτι το addon για chrome δεν ειναι του δημιουργου οπως και η εφαρμογη για android.

ειναι φτιαγμενα απο τριτους με οτι αυτο μπορει να σημαινει. επισης δεν θελω να παιζω με αρχεια περα δωθε, θελω cloud οπως ειπα για ευκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα άλλη μια φορά το Enpass, που σου προσφέρει αυτά που θες δωρεάν, με εξαίρεση τις mobile εφαρμογές που πρέπει να πληρώσεις μία φορά. Για εμένα το υπέρ σε σχέση με 1password και Bitwarden είναι ότι, θεωρητικά, η βάση σου είναι πιο ασφαλής καθότι δεν δεσμεύεσαι στους servers άλλων παρά μόνο της δικής σου cloud υπηρεσίας. 

Ο λόγος που σταμάτησα να χρησιμοποιώ το 1password είναι γιατί κατέληξε να είναι συνδρομητικό και γιατί crashαρε διαρκώς σε Windows 10  με τον Edge και δεν μπορώ να δεχτώ λύσεις (από υπηρεσίες που πληρώνεις) του στυλ, άλλαξε browser και θα φτιάξει. 

Αν θες περισσότερες πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χρησιμοποιώ το Lastpass εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Τα πρώτα χρόνια πλήρωνα το ετήσιο pass, που τότε ήταν φθηνότερο (αν θυμάμαι καλά 12$) και ήταν απαραίτητο για να έχεις πρόσβαση στα "essential features" ενός  password manager.

Κάποια στιγμή άλλαξε μοντέλο, ακρίβυνε, αλλά πρακτικά όλα του τα features είναι δωρεάν για τον απλό χρήστη. 

Για την ασφάλεια δεν έχω διαβάσει μέχρι τώρα κάτι αρνητικό, θα κάνω όμως ένα Google search.

Να αναφέρω ότι το βασικό μου gmail, το dropbox, κωδικούς ebanking και 2-3 πράγματα ακόμη δεν τα περνάω σε κανέναν password manager.

Επεξ/σία από djuan1988
Ορθογραφικά Λάθη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 4:59 ΜΜ, iakoboss7 είπε

ειμαι σε αναζητηση password manager.

διαβαζω οτι ο καλυτερος ειναι ο keepass αλλα δεν ειναι και ο πιο ευκολος στην χρηση οποτε τρωει Χ.
ο lastpass δεν ειναι και τοσο εμπιστοσύνης οποτε τρωει και αυτος Χ.

οποτε με τις λιγες γνωσεις που εχω ειμαι αναμεσα σε Safeincloud & Bitwarden (κυριως προς το δευτερο).
τι γνωμη εχετε? προτεινεται καποιο αλλο?
φυσικα να ειναι ητε δωρεαν ητε ασημαντου κοστους (πχ 1ευρω τον μηνα).

η χρηση ειναι για windows, chrome, firefox, android.

Για password manager έχω να σου προτείνω το μυαλουδάκι σου, να τα θυμάσαι, είναι το πιο ασφαλέστερο, όλα τα άλλα είναι σαν τα μοιράζεσαι με άλλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μυαλουδακι μου ομως δεν μπορει να θυμαται διαφορετικο και πολυπλοκο κωδικο (12 χαρακτηρες πχ) για 250 logins (που αυξανονται).

διαφορετικο προφανως επειδη αν κλαπει το ενα να μην υπαρχει προσβαση σε ολα τα αλλα.



προς το παρον εχω εχω βαλει bitwarden μιας και ειναι δωρεαν και εαν δεν με βολεψει πιοοοο μετα ισως μετακομίσω σε καποιον αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μετά από χρόνια με 1password, πριν λίγες μέρες μετέβην στο Bitwarden και δεν μου λείπει τίποτα.
Ενδιάμεσα είχα δοκιμάσει Lastpass (αλλά δεν με κάλυψε), ενώ ελκυστικό μου είχε φανεί και το Enpass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...