Προς το περιεχόμενο

Ποιον Password Manager


iakoboss7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, stark said:

Κι εγώ μετά από χρόνια με 1password, πριν λίγες μέρες μετέβην στο Bitwarden και δεν μου λείπει τίποτα.
Ενδιάμεσα είχα δοκιμάσει Lastpass (αλλά δεν με κάλυψε), ενώ ελκυστικό μου είχε φανεί και το Enpass.

δεν σου την σπαει που καθε φορα πρεπει να κανεις login?
ξερω οτι υπαρχει επιλογη να το "θυμαται" αλλα αποθηκευεται τοπικα το κλειδι και ειναι ψιλο επικινδυνο. το 1password το κανει διαφορετικα.

επισης μερικα autofill δεν τα πιανει το bitwarden. καλο θα ηταν να ειχε και "secret key" περα απο κωδικο το bitwarden.

@tarantules αρα αυτοματα εαν διαρευσει ο κωδικος σου αυτο το οποιο μενει ειναι 3 ψηφια για να στον σπασουν, πραγμα ευκολο ειδικα αν καταλαβει το patern καποιο ai κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, iakoboss7 είπε


@tarantules αρα αυτοματα εαν διαρευσει ο κωδικος σου αυτο το οποιο μενει ειναι 3 ψηφια για να στον σπασουν, πραγμα ευκολο ειδικα αν καταλαβει το patern καποιο ai κλπ.

Δεν είναι έτσι.Μάλον δεν το κατάλαβες το σκεπτικό.Για να βρει κάποιος το pattern όπως λες , πρέπει να έχει ταυτόχρονα πάνω από 1 account.Επίσης αυτό που έγραψα είναι απλά ένα παράδειγμα.Μπορεί κάποιος να το κάνει πιο δύσκολο.Εγώ απλά το έκανα απλοποιημένο για να το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iakoboss7 είπε

δεν σου την σπαει που καθε φορα πρεπει να κανεις login?
ξερω οτι υπαρχει επιλογη να το "θυμαται" αλλα αποθηκευεται τοπικα το κλειδι και ειναι ψιλο επικινδυνο. το 1password το κανει διαφορετικα.

επισης μερικα autofill δεν τα πιανει το bitwarden. καλο θα ηταν να ειχε και "secret key" περα απο κωδικο το bitwarden.

@tarantules αρα αυτοματα εαν διαρευσει ο κωδικος σου αυτο το οποιο μενει ειναι 3 ψηφια για να στον σπασουν, πραγμα ευκολο ειδικα αν καταλαβει το patern καποιο ai κλπ.

Έχει ρύθμιση να σε κρατά logged in για Χ λεπτά, ώρες, κλπ. - αν εννοείς την desktop version. Αλλιώς, στη mobile κάνω άμεσα login με δακτυλικό αποτύπωμα.

Το μόνο που με χαλάει προς το παρον λίγο στο Bitwarden είναι ότι ενώ στις native apps δουλεύει άψογα το autofill με την επιλογή να εμφανίζεται δηλαδή ακριβώς κάτω από το user/password field, στον mobile chrome δουλεύει μόνο μέσα από το notification center. Θεωρητικά φταίει ο mobile chrome γι αυτό (Η Google έχει ανακοινώσει ότι θα το φτιάξει σύντομα), αλλά εγώ θυμάμαι ότι το 1password είχε βρει τρόπο να το κάνει implement και δούλευε κανονικά και στον mobile chrome. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξερω, αλλα οτι και να επιλεξω αν κλεισω τον chrome ξαναζηταει password εκτως και αν επιλεξω το τελευταιο που ομως επιφερει κινδυνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2019 στις 7:03 ΜΜ, iakoboss7 είπε

ναι το ξερω, αλλα οτι και να επιλεξω αν κλεισω τον chrome ξαναζηταει password εκτως και αν επιλεξω το τελευταιο που ομως επιφερει κινδυνους.

Το Never προφανώς το έχουν για home (safe) environment.
Αυτό που λες το δοκίμασα, και όντως ζητάει master pass όταν κλείσεις και ανοίξεις ξανα τον browser. Το οποίο λογικά θα έπρεπε να λειτουργούσε έτσι μόνο αν είχαμε επιλέξει "On browser restart".
Ακόμα κι έτσι όμως, πόσες φορές κλείνεις τον browser (και δεν τον κάνει minimized) μέσα στο χρονικό πλαίσιο που είσαι μπροστά στο PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στην μερα σιγουρα πανω απο 10 φορες (ελευθερωση ραμ).

ουτε για home environment ειναι safe το το never, θα μπορουσε κατι που θα κολλησεις να διαβασει τον κωδικο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iakoboss7 είπε

μεσα στην μερα σιγουρα πανω απο 10 φορες (ελευθερωση ραμ).

ουτε για home environment ειναι safe το το never, θα μπορουσε κατι που θα κολλησεις να διαβασει τον κωδικο πχ.

Το να κολλησεις κατι και να σου κλεψει τον κωδικο μπορει θεωρητικα να συμβει και τα λιγα δευτερολεπτα που εχεις το vault ανοικτο. Στην πραγματικοτητα υπαρχει encryption, βέβαια. Μεγάλη συζήτηση. Το κλεισιμο του browser πανω απο 10 φορες την ημερα και μαλιστα για ελευθερωση ram ειναι οντως ιδιαιτεροτητα δικη σου (απολυτα σεβαστη φυσικά) αλλα δεν αποτελει μεσο ορο χρησης. Με τη λογικη του φοβου, παντως, τιποτα δεν μας καλυπτει πληρως, ολα εχουν αδυναμιες. Οπότε εκεί συγκρίνεις αυτά που προσφέρει κάθε πλατφόρμα και ανάλογα πράττεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Enpass και τελος για μενα.

-Μεγαλη ασφαλεια 256-bit AES with 100,000 rounds.

-Μπορεις να  αποθηκευεις ειτε τοπικα ειτε σε cloud αν θες. Αν αποθηκευεις σε cloud το encrypt και το decrypt των δεδομενων γινεται αποκλειστικα και μονο τοπικα στην συσκευη για ασφαλεια.

-Δεν κανεις λογαριασμο σε καμια εταιρεια οπως π.χ στο Lastpass. Που για μενα ειναι πολυ βασικο.

-Πληρωνεις μια φορα για το app σε κινητο, οχι με συνδρομη.

-Εχει εφαρμογη για ολα τα OS (Windows, MacOS, Linux, Android, iOS) και extensions για ολους τους browsers, που σημαινει ευελιξια. Σε Windows/MacOS εχει free εφαρμογες, πληρως λειτουργικες με απεριοριστους κωδικους, και αν μονο θες πληρωνεις για αυτες που υπαρχουν στα αντιστοιχα stores των εταιρειων. Αυτες  εχουν κανα 2 επιπλεον πραγματα τα οποια δεν ειναι κατι το σημαντικο ομως (π.χ μπορεις να δημιουργεις δικες σου κατηγοριες και templates χωρις να χρησιμοποιεις αυτες που ηδη εχει). Απλα ειναι πιο ομορφες, τουλαχιστον στα windows που εχω εγω.

Το χρησιμοποιω 1 χρονο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω EnPass κι εγώ.

Ειδικά μετά το τελευταίο update έγινε ακόμα πιο εύχρηστο. Κανένα πρόβλημα στα 2 χρόνια που το χρησιμοποιώ. Και επειδή λόγω δουλειάς το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, δεν έτυχε ποτέ καμιά στραβή..

Εκτός κι αν αναζητά κάποιος FOSS όπου κι εκεί υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημέρα 

Βρήκα ένα κουπόνι random 50% για το dashlane, που με έχει βολέψει πολύ 

Να το χρησιμοποιήσω για premium ; 

Mου έκανε εντύπωση που το βρήκα τόσο απλά, με ένα google search

Αλλά από την άλλη τι να φοβηθώ αν το βάλω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Παιδιά καλημέρα 

Βρήκα ένα κουπόνι random 50% για το dashlane, που με έχει βολέψει πολύ 

Να το χρησιμοποιήσω για premium ; 

Mου έκανε εντύπωση που το βρήκα τόσο απλά, με ένα google search

Αλλά από την άλλη τι να φοβηθώ αν το βάλω ; 

Εγώ θα πρότεινα επικοινωνία με "dashlane" για ενημέρωση περί του κουπονιού.

Αν το κουπόνι είναι γράμματα, αριθμοί και δε ξέρω τι, που το βάζουμε στη φόρμα της αγοράς, θεωρώ οτι είναι εντάξει.

Εάν το κουπόνι είναι κάποιος σύνδεσμος που "βγάζει" σε κάποια "φόρμα" παραγγελίας, θα το σκεφτόμουν.

Επίσης, νομίζω οτι, αν επικοινωνήσετε και τους ρωτήσετε και σας δώσουν άκυρο, είναι πιθανό αυτός/ή στην εξυπηρέτσηση να σας δώσει κάποια άλλη προσφορά, αν όχι την ίδια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...