Προς το περιεχόμενο

Ποιον Password Manager


iakoboss7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι σε αναζητηση password manager.

διαβαζω οτι ο καλυτερος ειναι ο keepass αλλα δεν ειναι και ο πιο ευκολος στην χρηση οποτε τρωει Χ.
ο lastpass δεν ειναι και τοσο εμπιστοσύνης οποτε τρωει και αυτος Χ.

οποτε με τις λιγες γνωσεις που εχω ειμαι αναμεσα σε Safeincloud & Bitwarden (κυριως προς το δευτερο).
τι γνωμη εχετε? προτεινεται καποιο αλλο?
φυσικα να ειναι ητε δωρεαν ητε ασημαντου κοστους (πχ 1ευρω τον μηνα).

η χρηση ειναι για windows, chrome, firefox, android.

Επεξ/σία από iakoboss7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα προτιμούσα κάτι που δεν είναι cloud based, κάποιον που δημιουργεί την βάση στον υπολογιστή σου και μόνο αν το θες εσύ κάνει συγχρονισμό μέσω cloud. χρησιμοποιούσα το 1password για χρόνια και ήμουν ευχαριστημένος, μέχρι που το κάνανε cloud based και συνδρομητικό. Τώρα είμαι με Enpass και είμαι ευχαριστημένος, αλλά θέλει να το αγοράσεις για android...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρειαζομαι σιγουρα να ειναι μεσω cloud για να μπορω να εχω τους κωδικους και μαζι μου στο κινητο αν θελω να συνδεθω απο αλλου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον κραζουν πολυ στο reddit για security flaws κλπ.

επισης μου φαινονται ακριβοι και οι 2, 36$ ο 1password και 20$ ο lastpass, ενω ο bitwarden ειναι δωρεαν η 10$ αν χρειαστω τα εξτρα features (δυσκολακι).

Επεξ/σία από iakoboss7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, iakoboss7 είπε

εγω χρειαζομαι σιγουρα να ειναι μεσω cloud για να μπορω να εχω τους κωδικους και μαζι μου στο κινητο αν θελω να συνδεθω απο αλλου κλπ.

Δεν κατάλαβες, φυσικά και μπορείς να κάνεις συγχρονισμό, μέσω όμως του δικού σου cloud π.χ. με Onedrive, Gdrive κτλ. Η διαφορά είναι ότι 1. Δεν είναι υποχρεωτικό (μπορείς να αντιγράψεις την βάση στο κινητό χωρίς cloud). 2. χρησιμοποιείς τον δικό σου προσωπικό λογαριασμό cloud που θεωρείς πιο ασφαλές. Και χωρίς να είμαι σίγουρος 3. Ο βασικός κωδικός σου δεν είναι αποθηκευμένος στους δικούς τους servers.

Αν θες πλήρης ευελιξία, τότε προτείνω το συνδρομητικό 1password, που θα σου επιτρέψει να μπεις στον λογαριασμό σου από παντού.

στο enpass πληρώνεις μία φορά για κάθε λογισμικό και τίποτε άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Jiakometi είπε

1Password

Δεν υπάρχει καλύτερος.

Συμφωνώ. Τον χρησιμοποιώ καιρό σε windows, macbook, browser (Chrome), iPhone, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα εμπιστευμουνα τιποτα στο cloud.

Προσωπικα εχω ενα plain text αρχειο με ολα μου τα logins και pass το οποιο μετα το συμπιεζω με 7-zip με κωδικο πολλων χαρκατηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jardan said:

Δεν κατάλαβες, φυσικά και μπορείς να κάνεις συγχρονισμό, μέσω όμως του δικού σου cloud π.χ. με Onedrive, Gdrive κτλ. Η διαφορά είναι ότι 1. Δεν είναι υποχρεωτικό (μπορείς να αντιγράψεις την βάση στο κινητό χωρίς cloud). 2. χρησιμοποιείς τον δικό σου προσωπικό λογαριασμό cloud που θεωρείς πιο ασφαλές. Και χωρίς να είμαι σίγουρος 3. Ο βασικός κωδικός σου δεν είναι αποθηκευμένος στους δικούς τους servers.

Αν θες πλήρης ευελιξία, τότε προτείνω το συνδρομητικό 1password, που θα σου επιτρέψει να μπεις στον λογαριασμό σου από παντού.

στο enpass πληρώνεις μία φορά για κάθε λογισμικό και τίποτε άλλο.

 

1 hour ago, divnt said:

Συμφωνώ. Τον χρησιμοποιώ καιρό σε windows, macbook, browser (Chrome), iPhone, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

ξεχνατε ομως οτι κοστιζει και 36δολαρια τον χρονο, προσωπικα δεν θελω να δινω τοσα οποτε οπως ειπα και στο αρχικο μηνυμα ψαχνω κατι δωρεαν η πολυ φτηνο (το πολυ 1 ευρω τον μηνα πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iakoboss7 είπε

ξεχνατε ομως οτι κοστιζει και 36δολαρια τον χρονο, προσωπικα δεν θελω να δινω τοσα οποτε οπως ειπα και στο αρχικο μηνυμα ψαχνω κατι δωρεαν η πολυ φτηνο (το πολυ 1 ευρω τον μηνα πχ).

36 δολάρια για 12 μήνες (3 δολάρια /μήνα) δε το θεωρώ υπερβολικό ποσό για αυτά που προσφέρει και για την ευχρηστία του. Δε νομίζω να υπάρχουν πιο φθηνές εταιρείες, και αν υπάρχουν, πρέπει να κοιτάξεις τι ασφάλεια παρέχουν κλπ (Πχ το lastpass βγαίνει στα 24 δολάρια το χρόνο.... προσωπικά όμως, την ασφάλεια του, δε θα την εμπιστευόμουν).

Φυσικά εσυ αποφασίζεις αυτό το οποίο θέλεις ανάλογα με το τι ανάγκες έχεις, σε συνάρτηση με το τι διαθέτεις.

Μπορείς να πας πάντα σε δωρεάν λύσεις όπως το keepass που είναι αρκετά καλό, αλλά με τα υπέρ, και τα κατά του (όπως και σε όλα τα πράγματα).
 

Επεξ/σία από divnt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σας έχει απασχολήσει μεσα στα τόσα cloud (κατασκευαστή κινητού,κατασκευαστή  pass manager κλπ )

κάποια λαθροχειρία ενός υπαλλήλου?Αν κρίνω απο τα περίεργα email που λαμβάνω, βγάζω συμπέρασμα

ότι πολύς κόσμος ασχολείται με απάτες μέσω διαδικτύου.Εγώ δεν χρησιμοποιώ πλέον Save για user-pass στα websites

 

Δυστυχώς πιστεύω ότι μια μορφή τρομοκρατίας εξελίσσεται και θ' αυξηθεί συντομα μέσω διαδικτύου,

ειδικά τώρα μεσω του Bitcoin oi εκβιασμοί θα γίνουν μόνιμη απασχόληση.

Επεξ/σία από ankarage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...