Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό bug επιτρέπει σε χρήστες iPhone να κρυφακούν άλλους μέσω FaceTime


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, JcD said:

Ναι γεια σας, ειμαι ο μέσος χρήστης και δεν δίνω άδεια σε όλα...ιδιαίτερος δε σε μικρόφωνο και κάμερα αν τα ζητάει εφαρμογή για τον καιρό. Είπαμε μην βγάλετε και τους χρήστες του android κουκουρουκου, άλλοι είναι αυτοί που κρατούν τις συσκευές λάθος 😜

Η πλειοψηφία των χρηστών συμπεριφέρεται το ίδιο σε όλες τις πλατφόρμες: δεν δίνουν σημασία σε τίποτα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Βρε παππούλη αλήθεια τώρα συζητάμε το privacy policy μεταξύ Google & Apple ? Αλήθεια τώρα? Σοβαρά?

Ξέρουμε όλοι ότι μέσος Android χρήστης στις εφαρμογές απλά θα κάνει Allow σε όλα. 

Ο περίεργος θα αναρωτηθεί γιατί μια εφαρμογή για τον καιρό, ζητάει access στα contacts π.χ.

Εσύ περιμένεις να σκαλίσει, το ΛΣ για να "διορθώσει" τα permissions που έχει απο default σκόπιμα αυτό το κακογραμμένο πράγμα που λέγεται Android?

Είδες, για να μην σε ζορίσω περαιτέρω, δεν ανέφερα το άλλο μαργαριτάρι "feature" του Android, που σε έκανε triangulate-track μέσω των κεραιών παρά το ότι είχες disable όλα τα tracking :D

Δλδ. αλήθεια?

Βρε τσακ αλί ποιος σου ζήτησε να συζητήσουμε το privacy policy 2 εταιριών, που θέλω να πιστεύω ότι κάνεις από τους δύο μας δεν εκπροσωπεί; 

Ο κύριος που απάντησα δίκασε το Android γιατί "η κάθε εφαρμογή που εγκαθιστάς παίρνει μόνη της δικαιώματα να κάνει ότι θέλει" (βασικά ακόμα χειρότερα αναφέρει ότι ζητάει άδειες για να εγκατασταθεί, εντελώς σε άλλο Πλανήτη) Αν σε αυτήν την πρόταση βρεις τρεις συνεχόμενες λέξεις που να έχουν επαφή με την πραγματικότητα έλα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Απλά όταν πεταχτει ο επόμενος που θα λέει "ααα δε μπορώ να στείλω ένα ringtone των τσικιτιτας από το iPhone μου", δε θέλω νεύρα και αφορισμούς, γιατί εδώ υποστηρίζεις ακριβως το ίδιο. 

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Βρε τσακ αλί ποιος σου ζήτησε να συζητήσουμε το privacy policy 2 εταιριών, που θέλω να πιστεύω ότι κάνεις από τους δύο μας δεν εκπροσωπεί; 

Ο κύριος που απάντησα δίκασε το Android γιατί "η κάθε εφαρμογή που εγκαθιστάς παίρνει μόνη της δικαιώματα να κάνει ότι θέλει" Αν σε αυτήν την πρόταση βρεις τρεις συνεχόμενες λέξεις που να έχουν επαφή με την πραγματικότητα έλα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Απλά όταν πεταχτει ο επόμενος που θα λέει "ααα δε μπορώ να στείλω ένα ringtone των τσικιτιτας από το iPhone μου", δε θέλω νεύρα και αφορισμούς, γιατί εδώ υποστηρίζεις ακριβως το ίδιο. 

και αντιπαρέρχομαι παππούλη και λέω ότι, δεν υπερασπίζομαι τα λεγόμενα του αρχικού συνομιλητή.

Λέω πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη να πάρει κανένα δικαίωμα η εφαρμογή καθώς ανεξάρτητα απο τι επιλέγει ο χρήστης,  είναι hardcoded στο ΛΣ το location και ad-tracking στο Android.

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω σχόλια για ασφάλεια του ios ή του android και πιο είναι το καλύτερο, αλλά κανείς δεν ρωτάει ή να κάτσει να σκεφτεί γιατί τα "καμμένα" λειτουργικά όπως symbian,windows mobile,qnx γιατί τα σταμάτησαν. Βάλτο καλά στο μυαλό σου φανμπου.....  το τηλέφωνο σου έχει bugs όσο και το pc/tablet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Βρε τσακ αλί ποιος σου ζήτησε να συζητήσουμε το privacy policy 2 εταιριών, που θέλω να πιστεύω ότι κάνεις από τους δύο μας δεν εκπροσωπεί; 

Ο κύριος που απάντησα δίκασε το Android γιατί "η κάθε εφαρμογή που εγκαθιστάς παίρνει μόνη της δικαιώματα να κάνει ότι θέλει" (βασικά ακόμα χειρότερα αναφέρει ότι ζητάει άδειες για να εγκατασταθεί, εντελώς σε άλλο Πλανήτη) Αν σε αυτήν την πρόταση βρεις τρεις συνεχόμενες λέξεις που να έχουν επαφή με την πραγματικότητα έλα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Απλά όταν πεταχτει ο επόμενος που θα λέει "ααα δε μπορώ να στείλω ένα ringtone των τσικιτιτας από το iPhone μου", δε θέλω νεύρα και αφορισμούς, γιατί εδώ υποστηρίζεις ακριβως το ίδιο. 


Αυτος ο Τσάκ Αλί έχει κανα συγγένειο με τον Μπαμπά Αλί?🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsakfot είπε

γροθιά στο σαθρό κατεστημένο είσαι εσύ :D

τόση αλήθεια πως να την αντέξουμε

Ελα μου ντε, εδω μου αντεχετε να τρωτε κουτοχορτο για την ασφαλεια που σας παρεχει η Απλ, και για τον σεβασμο στην ιδιωτικοτητα σας. Ωπ! Δεν ειδες να σου ερχεται;

Επεξ/σία από PillShovel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Καλά, δεν είναι και το πιο προφανές το να προσθέτεις τον εαυτό σου σαν έξτρα μέλος σε κλήση που μόλις έχεις ξεκινήσει... ο ίδιος (1ο σφάλμα εδώ, γιατί επιτρέπεται να συμβεί καν αυτό;!). Απορώ βέβαια που πήρε τόσο καιρό να γίνει γνωστό (το iOS 12.1 έγινε διαθέσιμο 30/11/2018)

Ανησυχώ και λίγο με το πως πάει το development εκεί στο Cupertino... τι είδους κώδικας επιτρέπει τέτοιο bug να συμβεί εξ αρχής; Code review παίζει; To QA έχει πρόσβαση σε source code ή ζουν οι developers σε κάποια γυάλα; 

Ποιός μίλησε για τεστ με τον εαυτό του? Ένα σωστό τεστ σε τέτοια περίπτωση περιλαμβάνει άλλον χρήστη, όχι εσένα πάλι. Για το code review συμφωνώ, το ξέχασα κι αυτό! Έλα μου ντε! Το QA δεν είναι και απαραίτητο πάντως να έχει πρόσβαση σε source code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PillShovel είπε

Ελα μου ντε, εδω μου αντεχετε να τρωτε κουτοχορτο για την ασφαλεια που σας παρεχει η Απλ, και για τον σεβασμο στην ιδιωτικοτητα σας. Ωπ! Δεν ειδες να σου ερχεται;

Πάρε μια ανάσα καταρχήν . Σου προτείνω να βάζεις σε αυτά που γράφεις και το ΔΙΑΔΩΣΤΑΙΙΙ!.!.!!! στο τέλος της πρότασης

Θα γίνουν πιο legit τα λεγόμενα σου. Άσε που θα προσφέρεις και άφθονο γέλια στους φίλους που παρακολουθούν το thread ;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akatsim είπε

Hρεμηστε, δεν υπαρχει λογισμικο χωρις bugs, ουτε θα υπαρκει ποτε.

Ναι. Το λογισμικό που θα γράψω εγώ σπίτι και θα έχω beta testers τον κολλητό μου και το σκυλί μου, θα έχει τόσο "αστεία σοβαρά" bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsakfot είπε

και αντιπαρέρχομαι παππούλη και λέω ότι, δεν υπερασπίζομαι τα λεγόμενα του αρχικού συνομιλητή.

Λέω πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη να πάρει κανένα δικαίωμα η εφαρμογή καθώς ανεξάρτητα απο τι επιλέγει ο χρήστης,  είναι hardcoded στο ΛΣ το location tracking και ad-tracking στο Android.

Δε διαφώνησαμε πουθενά σε αυτό για να αντιπαρελθω πέρα από το ότι αφορά μόνο το location tracking που είναι από default ενεργοποιημενο αλλά και πάλι δίνει την επιλογή αν θες να το σταματήσεις. Δεν είναι ξεκάθαρα εμφανες γιατί είναι Google αλλά υπάρχει. 

To ότι εκλεινες το WiFi από το toggle στο ios αλλά αυτο έμενε ενεργο γιατί αυτό βόλευε το σύστημα να λειτουργήσει καλύτερα, γιατί το αποδέχτηκες και δεν κυκλοφορούσες με πανό " η apple κλέβει τα δεδομένα μας";  ίσως επειδή πράγματι έκανε το σύστημα να δουλεύει καλύτερα; Και δε το έκανε η Google? 

 Τελος αν δε υπερασπιζοσουν τον αρχικό ομιλητή, το "στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί" γιατί εμφανίστηκε; λάθος του κορεκτορα;  Δεν έκανα καμία αναφορά σε ios απλά διόρθωσα μια λανθασμένη τοποθετηση που διάβασα. Είναι και αυτό εχθρική ενέργεια εις βάρος της Apple; 

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...