Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από intel σε AMD


Telumetar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Tenshi είπε

 

@Telumetar, δέν βλέπω τον λόγο να δώσεις τα εξτρά ευρώ.Πάρε ένα 2x16gb 3200mhz kit που βρίσκεται στο QVL και ας μήν έχει Samsung b-die modules.Όπως είπαμε,είναι ιδανική περίπτωση οι συγκεκριμένου τύπου μνήμες και όχι μονόδρομος.Αν είναι να τις τρέχεις στην ονομαστική τους συχνότητα,δέν θα δείς διαφορά σε σχέση με αντίστοιχες Hynix.Εκτός εαν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς με benchmarks και σκόρ.Εκεί πάσο,niche market που δέν έχει οικονομικό όριο και το 1 επιπλέον καρέ δικαιολογεί την όποια "σπατάλη".

Οταν λες εξτρα, αναφέρεσαι στις rgb? Δεν ειμαι κανενας o/clocker για να τρελένομαι. Οταν βρω χρόνο ίσως ασχοληθώ ελάχιστα. Ποιο 2χ16 3200 έχεις κατα νου; 

Πάντως σε σχέση με τα rgb οσα κι αν εχω δει και ειναι RGB δεν ειναι κανένα τους στο qvl ( https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK?fbclid=IwAR2Y2XWc0HNrSbnc8ocIrpSUZjqx5HmqCbzpM_TQPirul4erYulk0rS3kVY#support-mem-12 )

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Οταν λες εξτρα, αναφέρεσαι στις rgb? Δεν ειμαι κανενας o/clocker για να τρελένομαι. Οταν βρω χρόνο ίσως ασχοληθώ ελάχιστα. Ποιο 2χ16 3200 έχεις κατα νου; 

Αναφέρομαι στο b-die,το RGB είναι περι ορέξεως. Εκτιμώ οτι το vfm είναι ακόμα παράγοντας,οπότε αντι για τις  F4-3200C16D-32GTZA  που ανέφερες (350+ ευρώ),προσωπικά πάντα,θα κοιτούσα:

Corsair Vengeance 3200mhz CL16

HyperX Predator 3333mhz CL16

Υπάρχουν και οι HyperX Fury 3200mhz, άλλα θα τις απέφευγα ελέω μεγαλύτερου latency (CL18)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, από ότι φαίνεται ξεχνάω το rgb καθώς το κόστος ξεφεύγει. 

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c14d-16gtzkw-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-trident-z-dual-channel-kit-p-PER.559195 ) γνώμη ; ειναι στο qvl 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης επειδη ουτε εγω ειμαι κανας εξπερ στο OC πηρα την X470 gaming pro carbon στα 200€ και εναν 2600 στα 180€.Ηταν πολυ ευκολη υποθεση να ανεβασω ρολογια,πχ οι μνημες μια απλη αλλαγη προφιλ και απο τα 2100 πηγε στα 3200,ο επεξεργαστης απο τα 3.4 στα 4.0 και εβαλε αυτοματα η μητρικη το voltage απο 1.36 στα 1.4v.Γενικα εαν προχωρησεις οτιδηποτε θες απο overclock σε καμμια περιπτωση δε θα χρησιμοποιησεις το ryzen master,ολα θα τα κανεις απο τα bios.Και ο 2700X απ οσο διαβαζω ειναι δυναμη στα benchmarks,ειδικα για σενα που το χρειαζεσαι για δουλεια.Αν ηθελες για παιχνιδια θα σου ελεγα να πας στον i5 8600k και θα ησουν αρχηγος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή που έβαλες είναι 3200 C14 με Samsung B-Die IC, με τόσα λεφτά πας σε 32GB KIT πάντως. Και KIT στα 3000 να αγοράσεις το βάζεις εσύ να παίξει στα 3200 manual, τα φτηνά 3200 (Hynix A/M) με το XMP παίζουν στα 16-18-18 ή 18-18-18. Άμα έχεις σκοπό να πιάσεις DDR4-3600 με καλά timings τότε θες B-Die ή κάποιο *Hynix CJR, με τα AFR/MFR παίζεις στα 3200-3333 και ίσως λίγο πιο πάνω αλλά με πολύ πιο χάλια timings. Με 2 Χ 16αρια ή 4 X 8αρια (32GB) δε θα κλοκάρουν τόσο καλά οι μνήμες επειδή ζορίζεις τον IMC, το πόσο είναι σχετικό με την μητρική μετά. Π.χ ένα B-Die 2 X 16 παίζει να μην πιάνει μετά πάνω απο 3200~3333 με τούμπανα timings. Όλα αυτα με τα Timings/B-Die/CJR κτλ έχουν σημασία αν σε νοιάζουν τα bench ή αν έχεις σκοπό να βάλεις κάποια οθόνη με πολλά Hz + πολύ δυνατή GPU (+1080 Ti). Δεν νομίζω π.χ να έχει και πολύ νόημα ένα ΚΙΤ με Samsung B-Die στα 220€ όταν θα τα ταιριάξεις με έναν Ryzen 5 2600 + RX 580/GTX 1060.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Αυτή που έβαλες είναι 3200 C14 με Samsung B-Die IC, με τόσα λεφτά πας σε 32GB KIT πάντως. Και KIT στα 3000 να αγοράσεις το βάζεις εσύ να παίξει στα 3200 manual, τα φτηνά 3200 (Hynix A/M) με το XMP παίζουν στα 16-18-18 ή 18-18-18. Άμα έχεις σκοπό να πιάσεις DDR4-3600 με καλά timings τότε θες B-Die ή κάποιο *Hynix CJR, με τα AFR/MFR παίζεις στα 3200-3333 και ίσως λίγο πιο πάνω αλλά με πολύ πιο χάλια timings. Με 2 Χ 16αρια ή 4 X 8αρια (32GB) δε θα κλοκάρουν τόσο καλά οι μνήμες επειδή ζορίζεις τον IMC, το πόσο είναι σχετικό με την μητρική μετά. Π.χ ένα B-Die 2 X 16 παίζει να μην πιάνει μετά πάνω απο 3200~3333 με τούμπανα timings. Όλα αυτα με τα Timings/B-Die/CJR κτλ έχουν σημασία αν σε νοιάζουν τα bench ή αν έχεις σκοπό να βάλεις κάποια οθόνη με πολλά Hz + πολύ δυνατή GPU (+1080 Ti). Δεν νομίζω π.χ να έχει και πολύ νόημα ένα ΚΙΤ με Samsung B-Die στα 220€ όταν θα τα ταιριάξεις με έναν Ryzen 5 2600 + RX 580/GTX 1060.

Wow αναλυτικοτατη και εμπεριστατωμένη απάντηση. Συνεπώς για να το μαζέψω εάν κατάλαβα καλά είναι να μην πάω σε RGB και να παίζω σε μόνο Κιτ 32 GB. Ποια έχεις υπόψη;

Παρεμπιπτόντως έχω αγοράσει 1080 μεταχειρισμένη καθώς ο υπολογιστής θα είναι και για gaming.

40 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Μεχρι στιγμης επειδη ουτε εγω ειμαι κανας εξπερ στο OC πηρα την X470 gaming pro carbon στα 200€ και εναν 2600 στα 180€.Ηταν πολυ ευκολη υποθεση να ανεβασω ρολογια,πχ οι μνημες μια απλη αλλαγη προφιλ και απο τα 2100 πηγε στα 3200,ο επεξεργαστης απο τα 3.4 στα 4.0 και εβαλε αυτοματα η μητρικη το voltage απο 1.36 στα 1.4v.Γενικα εαν προχωρησεις οτιδηποτε θες απο overclock σε καμμια περιπτωση δε θα χρησιμοποιησεις το ryzen master,ολα θα τα κανεις απο τα bios.Και ο 2700X απ οσο διαβαζω ειναι δυναμη στα benchmarks,ειδικα για σενα που το χρειαζεσαι για δουλεια.Αν ηθελες για παιχνιδια θα σου ελεγα να πας στον i5 8600k και θα ησουν αρχηγος.

Λόγω κόστους αποφάσισα να πάω στον 2600χ η τον 2600 . Ο 2700 ξεφεύγει. Δεν ξέρω αν είναι πιο λογικό από τη στιγμή που έχω την NZXT x61 ως ψυκτρα να πάω στον 2600χ που δεν κλοκαρετε και όχι στον 2600 αφού ήδη έχω πληρώσει για custom ψυκτρα.

Ναι ο υπολογιστής με νοιάζει κατά 60% για productivity και 40% games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Wow αναλυτικοτατη και εμπεριστατωμένη απάντηση. Συνεπώς για να το μαζέψω εάν κατάλαβα καλά είναι να μην πάω σε RGB και να παίζω σε μόνο Κιτ 32 GB. Ποια έχεις υπόψη;

Παρεμπιπτόντως έχω αγοράσει 1080 μεταχειρισμένη καθώς ο υπολογιστής θα είναι και για gaming.

Λόγω κόστους αποφάσισα να πάω στον 2600χ η τον 2600 . Ο 2700 ξεφεύγει. Δεν ξέρω αν είναι πιο λογικό από τη στιγμή που έχω την NZXT x61 ως ψυκτρα να πάω στον 2600χ που δεν κλοκαρετε και όχι στον 2600 αφού ήδη έχω πληρώσει για custom ψυκτρα.

Ναι ο υπολογιστής με νοιάζει κατά 60% για productivity και 40% games

Τι εννοεις οτι ο 2600x δε κλοκαρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Τι εννοεις οτι ο 2600x δε κλοκαρεται;

Δεν αποδίδει στο clocking. Αυτό έχω διαβάσει σε διάφορα μέρη. Δεν γνωρίζω ξαναλεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

10 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Δεν αποδίδει στο clocking. Αυτό έχω διαβάσει σε διάφορα μέρη. Δεν γνωρίζω ξαναλεω

Το ιδιο chip ειναι με μεγαλυτερο base clock.Εξαλλου μεχρι 4.2 πανε ολα max.Οποτε αν καταληξεις παρε τον 2600 που ειναι και φθηνοτερος.Θα τον φτασεις ευκολα 4.0 με ψυκτρα φυσικα aftermarket γιατι αυτη που εχει ειναι για πεταμα.

Επεξ/σία από LeonV12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πει ακόμα με βεβαιότητα ότι πάω σε 2600Χ . Αυτό που με προβληματιζει ιδιαίτερα πλέον είναι οι μνήμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πει ακόμα με βεβαιότητα ότι πάω σε 2600Χ . Αυτό που με προβληματιζει ιδιαίτερα πλέον είναι οι μνήμες 

Αφού κατέληξες σε msi b450 + 2600x βάλε 

G.Skill Sniper X Classic Camo 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GSXFB)

θα σου δουλέψουν άνετα 3200mhz στο profile2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tazio είπε

Αφού κατέληξες σε msi b450 + 2600x βάλε 

G.Skill Sniper X Classic Camo 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GSXFB)

θα σου δουλέψουν άνετα 3200mhz στο profile2

Ευχαριστώ πολύ αλλά πραγματικά αισθητικά τις βρίσκω αποκρουστικές :) προτιμω είτε RGB είτε full black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

Ευχαριστώ πολύ αλλά πραγματικά αισθητικά τις βρίσκω αποκρουστικές :) προτιμω είτε RGB είτε full black

Γτ δεν παιρνεις τις gskill tridentz f4 3200c16d gtzrx απλα ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html Αυτές είναι black και λογικά θα παίζουν 3200 cl16 όπως οι υπόλοιπες Hynix G.Skill

Η διαφορά με Flare-X είναι πολύ μεγάλη πλέον (122 vs 202) και αν δε κάνεις memory overclock, δε νομίζω πως αξίζει η διαφορά CL14 με CL16, αν εξασφαλίσεις ότι θα παίζουν στα 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Γτ δεν παιρνεις τις gskill tridentz f4 3200c16d gtzrx απλα ?

Διότι δεν βρίσκονται στο QVL της Tomahawk. Παρόλα αυτά στο site της g.skill υπάρχει συμβατότητα

http://www.gskill.com/en/configurator?manu=55&chip=3396&model=3441

1 ώρα πριν, malakudi είπε

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html Αυτές είναι black και λογικά θα παίζουν 3200 cl16 όπως οι υπόλοιπες Hynix G.Skill

Η διαφορά με Flare-X είναι πολύ μεγάλη πλέον (122 vs 202) και αν δε κάνεις memory overclock, δε νομίζω πως αξίζει η διαφορά CL14 με CL16, αν εξασφαλίσεις ότι θα παίζουν στα 3200.

Ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Διάβασα πως τα QVL του κατασκευαστή της μνήμης είναι πιο ολοκληρωμένα απο της εταιρίας ΜΟΒΟ καθώς μπορεί η λίστα της μητρικής να είναι ξεπερασμένη ή μερικώς ελεγμένη και όχι στο σύνολο των υπαρχόντων μνημών. Πραγματικά έχω πελαγώσει 

Αυτές πάντως που μου πρότεινες δεν ειναι ουτε στο qvl της gskill ουτε της msi

http://www.gskill.com/en/configurator?manu=55&chip=3396&model=3441

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...