Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση SSD σε Mac Mini


onelonelystar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

έχει η αδερφή μου ένα Mac Mini (2014, i5, 8GB RAM, 1TB HDD) και ενδιαφέρεται να βάλει SSD, μιας και ο HDD στα 5400rpm κάνει όλο το σύστημα υπερβολικά αργό.

Μπορείτε να μου προτείνετε το πιο αξιόπιστο μαγαζί στην Αθήνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, δεν έχω να σου προτείνω κάποιο μαγαζί.

Ήθελα να σου πω όμως πως είτε σε μαγαζί, είτε για για να το κάνεις μόνος σου έχεις 3 επιλογές για αναβάθμιση του ssd.

  1. Το ποιο φθηνό, να αλλάξεις τον υπάρχοντα σκληρό σε έναν ssd.
  2. To ποιο ακριβό, να προσθέσεις το αυθεντικό καλώδιο του proprietary ssd και έναν apple ssd. Έτσι έχεις καλύτερες αποδώσεις αλλά και κρατάς τον 1TB HDD.
  3. Ή το ποιο ενδιαφέρον 😋, να βάλεις μετατροπέα του proprietary pcie καλωδίου της apple ώστε να μπορείς να εγκαταστήσεις οποιονδήποτε m.2 nvme ssd της αγοράς*.

Εντάξει, το τελευταίο έχει αστεράκι, δεν είναι τόσο απλό. Αλλά θα έχει πλάκα αν θα ήθελες να ασχοληθείς, ή μπορεί στο μαγαζί που εν τέλη θα πας, να σου προσφέρουν και αυτή την επιλογή σε δελεαστική τιμή...

Επεξ/σία από laserscout
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

ευχαριστώ αν και DIY δύσκολο.. θα προτιμούσα κάποιον έμπειρο επαγγελματία.

Σιγά το diy ρε συ. Έναν δίσκο θα αλλάξεις. Βγάζεις βίδες και τις ξαναβάζεις.

Δες και το σχετικό video: 

Anyway, ο,τι σε βολεύει εσένα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγους μήνες πριν έκανα ακριβώς την αναβάθμιση, που αναφέρεις, σε ίδιο mac mini, που έχει η αδερφή μου (πολλές συμπτώσεις...). Και ναι, εντάξει, υπάρχουν πολλά βιντεάκια και οδηγίες για το πως θα το κάνεις αλλά από την άλλη το να "ξεκοιλιάσεις" το mac mini σου δεν είναι και το πιο απλό πράγμα, ειδικά εάν αποτελεί το βασικό σου υπολογιστή και μπορεί με ένα λάθος σου να κάνεις καμιά ζημιά.

Εγώ εάν και έχω κάποια εμπειρία σε τέτοια (έχω ανοίξει το παλιό μου mac mini, macbook κτλ) προτίμησα να το πάω σε έμπειρο κατάστημα. Το αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι ότι πληρώνεις ουσιαστικά ένα καπέλο στην τιμή του ssd, που θα βάλεις και φυσικά και εργατικά. Δηλαδή, διάλεξα έναν 512 GB SSD της Crucial και το μαγαζί μου το χρέωσε 30-40 ευρώ ακριβότερα από το να τον αγόραζα μέσω skroutz. Ωστόσο, επειδή είναι μία αγορά που θα σε συντροφεύει για αρκετό καιρό είναι μικρό το κακό. Περιττό να σου πω ότι το μηχάνημα απογειώθηκε μετά την αναβάθμιση σε SSD, σαν να λέμε για καινούριο υπολογιστή και χωρίς να βάλω ακριβό δίσκο πχ Samsung Pro κοκ. Εγώ προτίμησα την isystem (και άλλες φορές τους έχω χρησιμοποιήσει) και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Οι προτάσεις, που κάνει ο laserscout , αντικατοπτρίζουν το σύνολο των επιλογών σου με την τρίτη να είναι ίσως η ιδανικότερη -με φοβερές επιδόσεις αλλά και η πιο ακριβή. Σου προτείνω για να καταλήξεις να δεις τί αναγκες έχει η αδερφή σου. Εάν της φθάνει και της περισσεύει ο χώρος του 1 TB και κάνει απλά και βασικά πράγματα, τότε καλύτερα να αντικαταστήσεις απλώς τον HDD με έναν  SSD 512 ή 1 ΤΒ. Εάν είναι πιο προχωρημένη και χρειάζεται αρκετό χώρο αποθήκευσης, τότε μάλλον χρειάζεσαι μια επιλογή με δύο δίσκους (προτάσεις με αριθμούς 2 και 3 του laserscout). Αλλά συνεννοήσου με το κατάστημα για το κόστος της κάθε λύσης από τις άλλες δύο και τί αυτοί προτείνουν. Επαναλαμβάνω εάν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πας σε εξουσιοδοτημένο από την Apple κατάστημα αλλά το πληρώνεις πιο ακριβά (κόστος δίσκου + εργατικά). Εννοείται ότι σου κάνουν και έναν έλεγχο στο μηχάνημα. Εάν θες να κρατήσεις το κόστος όσο το δυνατό χαμηλότερα τότε πιάσε κατσαβίδι... Θα σου κοστίσει για έναν 512άρη δίσκο σίγουρα λιγότερα από 90 ευρώ ενώ το κατάστημα μπορεί να σε χρεώσει ανάμεσα σε 150 με 180 ευρώ.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, lamargos είπε

Λίγους μήνες πριν έκανα ακριβώς την αναβάθμιση, που αναφέρεις, σε ίδιο mac mini, που έχει η αδερφή μου (πολλές συμπτώσεις...). Και ναι, εντάξει, υπάρχουν πολλά βιντεάκια και οδηγίες για το πως θα το κάνεις αλλά από την άλλη το να "ξεκοιλιάσεις" το mac mini σου δεν είναι και το πιο απλό πράγμα, ειδικά εάν αποτελεί το βασικό σου υπολογιστή και μπορεί με ένα λάθος σου να κάνεις καμιά ζημιά.

Εγώ εάν και έχω κάποια εμπειρία σε τέτοια (έχω ανοίξει το παλιό μου mac mini, macbook κτλ) προτίμησα να το πάω σε έμπειρο κατάστημα. Το αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι ότι πληρώνεις ουσιαστικά ένα καπέλο στην τιμή του ssd, που θα βάλεις και φυσικά και εργατικά. Δηλαδή, διάλεξα έναν 512 GB SSD της Crucial και το μαγαζί μου το χρέωσε 30-40 ευρώ ακριβότερα από το να τον αγόραζα μέσω skroutz. Ωστόσο, επειδή είναι μία αγορά που θα σε συντροφεύει για αρκετό καιρό είναι μικρό το κακό. Περιττό να σου πω ότι το μηχάνημα απογειώθηκε μετά την αναβάθμιση σε SSD, σαν να λέμε για καινούριο υπολογιστή και χωρίς να βάλω ακριβό δίσκο πχ Samsung Pro κοκ. Εγώ προτίμησα την isystem (και άλλες φορές τους έχω χρησιμοποιήσει) και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Οι προτάσεις, που κάνει ο laserscout , αντικατοπτρίζουν το σύνολο των επιλογών σου με την τρίτη να είναι ίσως η ιδανικότερη -με φοβερές επιδόσεις αλλά και η πιο ακριβή. Σου προτείνω για να καταλήξεις να δεις τί αναγκες έχει η αδερφή σου. Εάν της φθάνει και της περισσεύει ο χώρος του 1 TB και κάνει απλά και βασικά πράγματα, τότε καλύτερα να αντικαταστήσεις απλώς τον HDD με έναν  SSD 512 ή 1 ΤΒ. Εάν είναι πιο προχωρημένη και χρειάζεται αρκετό χώρο αποθήκευσης, τότε μάλλον χρειάζεσαι μια επιλογή με δύο δίσκους (προτάσεις με αριθμούς 2 και 3 του laserscout). Αλλά συνεννοήσου με το κατάστημα για το κόστος της κάθε λύσης από τις άλλες δύο και τί αυτοί προτείνουν. Επαναλαμβάνω εάν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πας σε εξουσιοδοτημένο από την Apple κατάστημα αλλά το πληρώνεις πιο ακριβά (κόστος δίσκου + εργατικά). Εννοείται ότι σου κάνουν και έναν έλεγχο στο μηχάνημα. Εάν θες να κρατήσεις το κόστος όσο το δυνατό χαμηλότερα τότε πιάσε κατσαβίδι... Θα σου κοστίσει για έναν 512άρη δίσκο σίγουρα λιγότερα από 90 ευρώ ενώ το κατάστημα μπορεί να σε χρεώσει ανάμεσα σε 150 με 180 ευρώ.

1ον γιατί δεν πήγες δικό σου SSD αφού ούτως ή άλλως τους πλήρωσες τα εργατικά;

2ον, η iSystem (i-system) είναι η πρωην Systemgraph που είχε κάνει μεγάλη πατάτα στο παρελθόν να μηνύσει πελάτη και αναγκάστηκε να κάνει rebrand! Για μένα αυτό από μόνο του κάτι λεει. Το έχουμε ξανα-αναφερει στο forum.

3ον, αν δε κάνω λαθος, το μοντέλο του 2014 έχει pcie x2 οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να του κουμπωνεις m.2 nmve (pcie x4) και όχι m.2 ahci (pcie x2) καθώς δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί ποτέ τις ταχύτητες του nmve. Είναι σαν να βάζεις sata 3 SSD σε sata 2 port. 

4ον, είναι μερικές βίδες. Σιγά το χειρουργείο δηλαδή. Μη σκίσουμε κάνα καλσόν δηλαδή (το λέω αστειευόμενος!).

5ον, σε εξουσιοδοτημένα apple δεν θα σου κάνουν τίποτα το διαφορετικό από κάποιο άλλο τοπικό μαγαζί με καλά reviews. Για την ακρίβεια θα σου κάνει, αλλά αφορά μόνο το οικονομικό (θα τα σκάσεις).

6ο, υπάρχουν επίσημοι apple SSD στο ebay αν δεν θες να μπλέξεις με third party λύσεις

7ο, θες Mac os x high sierra και άνω αν βάλεις nmve SSD, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να μην είναι bootable.

8o, η πρόταση με τους 2 δίσκους είναι η καλυτερη imho.

 

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

1ον γιατί δεν πήγες δικό σου SSD αφού ούτως ή άλλως τους πλήρωσες τα εργατικά;

2ον, η iSystem (i-system) είναι η πρωην Systemgraph που είχε κάνει μεγάλη πατάτα στο παρελθόν να μηνύσει πελάτη και αναγκάστηκε να κάνει rebrand! Για μένα αυτό από μόνο του κάτι λεει. Το έχουμε ξανα-αναφερει στο forum.

3ον, αν δε κάνω λαθος, το μοντέλο του 2014 έχει pcie x2 οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να του κουμπωνεις m.2 nmve (pcie x4) και όχι m.2 ahci (pcie x2) καθώς δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί ποτέ τις ταχύτητες του nmve. Είναι σαν να βάζεις sata 3 SSD σε sata 2 port. 

4ον, είναι μερικές βίδες. Σιγά το χειρουργείο δηλαδή. Μη σκίσουμε κάνα καλσόν δηλαδή (το λέω αστειευόμενος!).

5ον, σε εξουσιοδοτημένα apple δεν θα σου κάνουν τίποτα το διαφορετικό από κάποιο άλλο τοπικό μαγαζί με καλά reviews. Για την ακρίβεια θα σου κάνει, αλλά αφορά μόνο το οικονομικό (θα τα σκάσεις).

6ο, υπάρχουν επίσημοι apple SSD στο ebay αν δεν θες να μπλέξεις με third party λύσεις

7ο, θες Mac os x high sierra και άνω αν βάλεις nmve SSD, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να μην είναι bootable.

8o, η πρόταση με τους 2 δίσκους είναι η καλυτερη imho.

1oν: Προτάσεις κάνουμε με βάση τις εμπειρίες μας δεν ανταγωνιζόμαστε ούτε προσπαθούμε να την πει ο ένας στον άλλον

2ον: Ούτε δουλεύω στην iSystem ούτε μετοχές έχω ούτε κάποιο συμφέρον. Ανέφερα το απλό, ότι έχω πάει αρκετές φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος. Δεν του είπα να πάει σώνει και καλά στην iSystem αλλά του είπα ότι πριν από κάποιους μήνες έκανα την ίδια ακριβώς αναβάθμιση εκεί.

3ον: το γιατί δεν αγόρασα ένα δίσκο από ένα άλλο κατάστημα για να τον πάω σε ένα τρίτο να μου το εγκαταστήσουν είναι θέμα καθαρά προσωπικό. Δε νομίζω ότι πρέπει να δικαιολογηθώ για αυτό ούτε είναι παράνομο την τελευταία φορά που το τσέκαρα.

4ον: Και τα αυτοκίνητα βίδες έχουν, αυτό δε σημαίνει ότι ο καθένας έχει τη διάθεση, την υπομονή ή την ψυχραιμία να τα φτιάχνει μόνος του. Και εγώ θα μπορούσα να  περάσω το δίσκο μόνος μου και να κομπάζω για αυτό μετά αλλά δεν ήθελα να αναλάβω το παραμικρό ρίσκο. Είναι κακό ή πρέπει από την ντροπή μου να μην το αναφέρω ξανά και να διαγραφώ δια παντός από το forum;

5ον: δε διαφωνώ, αλλά τί να κάνω που εγώ πάω σε εξουσιοδοτημένο και έχω μείνει ευχαριστημένος; Πρέπει να διαλέγουμε πλευρές για το κάθετί; Δεν είναι όλα ή μαύρο ή άσπρο.

6ον και 8ον: ξανά, δε διαφωνώ μαζί σου.

7ον: δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.

Τέλος, προτάσεις και συμβουλές προσπαθούμε να δώσουμε με βάση εμπειρίες μας, όχι να μαλώσουμε..... δεν ξέρω βέβαια εάν έχουν αλλάξει οι κανόνες του forum.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lamargos είπε

1oν: Χαλάρωσε, προτάσεις κάνουμε με βάση τις εμπειρίες μας δεν ανταγωνιζόμαστε ούτε προσπαθούμε να την πει ο ένας στον άλλον

2ον: Ούτε δουλεύω στην iSystem ούτε μετοχές έχω ούτε κάποιο συμφέρον. Ανέφερα το απλό, ότι έχω πάει αρκετές φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος. Δεν του είπα να πάει σώνει και καλά στην iSystem αλλά του είπα ότι πριν από κάποιους μήνες έκανα την ίδια ακριβώς αναβάθμιση εκεί.

3ον: το γιατί δεν αγόρασα ένα δίσκο από ένα άλλο κατάστημα για να τον πάω σε ένα τρίτο να μου το εγκαταστήσουν είναι θέμα καθαρά προσωπικό. Δε νομίζω ότι πρέπει να δικαιολογηθώ απέναντί σου για αυτό ούτε είναι παράνομο την τελευταία φορά που το τσέκαρα.

4ον: Και τα αυτοκίνητα βίδες έχουν, αυτό δε σημαίνει ότι ο καθένας έχει τη διάθεση, την υπομονή ή την ψυχραιμία να τα φτιάχνει μόνος του. Και εγώ θα μπορούσα να το περάσω μόνος μου αλλά δεν ήθελα να αναλάβω το παραμικρό ρίσκο. Είναι κακό ή πρέπει από την ντροπή μου να μην το αναφέρω;

5ον: δε διαφωνώ, αλλά τί να κάνω που εγώ πάω σε εξουσιοδοτημένο και έχω μείνει ευχαριστημένος; Πρέπει να διαλέγουμε πλευρές για το κάθετί; Δεν είναι όλα ή μαύρο ή άσπρο.

6ον και 8ον ξανά δε διαφωνώ

7ον: δεν καταλαβαίνω τί εννοείς

Τέλος, προτάσεις και συμβουλές προσπαθούμε να δώσουμε με βάση εμπειρίες μας, όχι να μαλώσουμε..... δεν ξέρω εάν έχουν αλλαξει οι κανόνες του forum..

Παρεξηγησες το ύφος. Δε προσπαθώ να στη πω. Απλώς τα έγραψα σχετικα συνοπτικά γιατί είναι πολλά.

Μη συγκρίνεις πολυπλοκότητα αμαξιού με 100 movable parts με τα 3-4 του Mac mini.

Οι nmve SSD δεν παίζουν σε Mac συστήματα αν δεν έχουν φορτωμένο OS Mac os x High Sierra γιατί δεν ειχε πρόβλεψη η ίδια η apple! Οπότε εκεί θέλει προσοχή να έχεις πάει πρώτα σε τουλάχιστον high sierra και μετά να πας σε SSD λύση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Παρεξηγησες το ύφος. Δε προσπαθώ να στη πω. Απλώς τα έγραψα σχετικα συνοπτικά γιατί είναι πολλά.

Μη συγκρίνεις πολυπλοκότητα αμαξιού με 100 movable parts με τα 3-4 του Mac mini.

Οι nmve SSD δεν παίζουν σε Mac συστήματα αν δεν έχουν φορτωμένο OS Mac os x High Sierra γιατί δεν ειχε πρόβλεψη η ίδια η apple! Οπότε εκεί θέλει προσοχή να έχεις πάει πρώτα σε τουλάχιστον high sierra και μετά να πας σε SSD λύση.

Εκτιμώ την απάντηση. Συμφωνώ για τον NVMe SSD.

Σε κάθε περίπτωση ο onelonelystar ρώτησε για μαγαζί να του κάνει την αντικατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... πάνω κάτω τα  ήξερα τα περισσότερα που μου είπατε, εκτιμώ όμως το χρόνο σας.

  το ερώτημα παραμένει όμως.. κάποιο μαγαζί που να εμπιστεύεστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όποιο μαγαζί και να σου πει ο καθένας, σίγουρα υπάρχουν και θετικές, αλλά και αρνητικές απόψεις. Τα ζυγίζεις και πράττεις αναλόγως.

Από τη μια έχεις την iSystem που αναφέρεις, οι οποίοι είναι και εξουσιοδοτημένοι, και από την άλλη θα έχεις οποιοδήποτε άλλο μαγαζί ή φίλο φίλου όπου ασχολείται με το άθλημα. Το θέμα είναι τι γίνεται στη στραβή. Από τη μια έχεις τον εξουσιοδοτημένο, όπου πρακτικά δε νομίζω να σου παραδώσει μηχάνημα που δε δουλεύει εφόσον αναλαμβάνει την εγχείρηση, και από την άλλη θα έχεις κάποιο μαγαζί όπου θα πρέπει να αναλάβει το κόστος ή γενικά να στο επιδιορθώσει.

Οπότε το θέμα είναι εσύ που θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής, και αν σε πειράζει ή όχι να δώσεις κάνα 50-60άρι επιπλέον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yazidis είπε

Κοίτα, όποιο μαγαζί και να σου πει ο καθένας, σίγουρα υπάρχουν και θετικές, αλλά και αρνητικές απόψεις. Τα ζυγίζεις και πράττεις αναλόγως.

Από τη μια έχεις την iSystem που αναφέρεις, οι οποίοι είναι και εξουσιοδοτημένοι, και από την άλλη θα έχεις οποιοδήποτε άλλο μαγαζί ή φίλο φίλου όπου ασχολείται με το άθλημα. Το θέμα είναι τι γίνεται στη στραβή. Από τη μια έχεις τον εξουσιοδοτημένο, όπου πρακτικά δε νομίζω να σου παραδώσει μηχάνημα που δε δουλεύει εφόσον αναλαμβάνει την εγχείρηση, και από την άλλη θα έχεις κάποιο μαγαζί όπου θα πρέπει να αναλάβει το κόστος ή γενικά να στο επιδιορθώσει.

Οπότε το θέμα είναι εσύ που θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής, και αν σε πειράζει ή όχι να δώσεις κάνα 50-60άρι επιπλέον

Το μηχάνημα είναι εκτός εγγυησης οπότε δεν έχει να προσθέσει κάτι παραπάνω η iSystem. ένας έμπειρος και έμπιστος τεχνικός μπορεί να κάνει την αλλαγή βλέποντας μόνο το youtube video που παρέθεσα.

[αν σε βολευει σαν τοποθεσία τότε document store προτείνω από τα 'επίσημα']

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, onelonelystar said:

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... πάνω κάτω τα  ήξερα τα περισσότερα που μου είπατε, εκτιμώ όμως το χρόνο σας.

  το ερώτημα παραμένει όμως.. κάποιο μαγαζί που να εμπιστεύεστε?

Αν το κριτήριο είναι η εμπιστοσύνη, iSystem ή Document.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2019 στις 12:01 ΜΜ, onelonelystar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχει η αδερφή μου ένα Mac Mini (2014, i5, 8GB RAM, 1TB HDD) και ενδιαφέρεται να βάλει SSD, μιας και ο HDD στα 5400rpm κάνει όλο το σύστημα υπερβολικά αργό.

Μπορείτε να μου προτείνετε το πιο αξιόπιστο μαγαζί στην Αθήνα?

Από I-System όσες φορές συνεργάστηκα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος!

 

*αν επίσης θες υπάρχει αρκετά αξιόπιστος και έμπειρος στο είδος τεχνικός εδώ μέσα ο JR ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα όλο το βίντεο. Δεν το λες και 3 βίδες. Για να φτάσεις τον δίσκο πρέπει να λύσεις όπως δείχνει το βίντεο ολόκληρο το μηχάνημα. 😜  

To 2,6 Ghz έχει η αδελφή σου;  Αν ναι τότε πραγματικά αξίζει η αναβάθμιση.

Έχω το 2,8 Ghz για office δουλειές στην επιχείρησή μου 3 χρόνια και είναι άψογο σε ταχύτητα. Δεν σκέφτομαι να του αλλάξω δίσκο γιατί έχει fusion drive με 128 GB flash storage από την μάνα του και δουλεύουμε σε ταχύτητες  SSD έτσι κι αλλιώς.  Αν έχει το 2,8 Ghz η αδελφή σου δεν θα δει διαφορά.

 

Επεξ/σία από kriosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...