Προς το περιεχόμενο

Περί συλλεκτικοτητας ....... περί Zenit ....... κλπ ....


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Όταν λέω μεγαλύτερο εννοώ ένα f22 , σε συνδυασμό με μιρορλες , ο φακός είναι αρκετά φωτεινός , αν δε το σώμα έχει ταχύτητα έως 1/4000 σε φωτεινές συνθήκες θα χρειαστεί ένα φίλτρο ND , αφού ο μόνος έλεγχος που έχετε στο σώμα είναι η ταχύτητα . Από το απόγευμα και μετά τα πράγματα είναι προς όφελος σας .

  Θα έβλεπα μια m10 χάριν κόστους ,η μόνη τους διαφορά είναι τα μεγαπιξελ ανάλυσης , τίποτε άλλο . Το focus peaking των συγκεκριμένων είναι απολύτως ικανοποιητικό , ίσως το καλύτερο της κατηγορίας .

   Το λες επειδή δεν έχεις δουλέψει με τον 9mm f8 της Olympus ...... πιο pancake δεν γίνεται ....... ένα με το σώμα , όπως επίσης τον 25αρη που έχω πάνω στην e - 420 .

    Για την eos M10 τα καλύτερα , από χειρισμό , κράτημα , πληθώρα από ανταπτορες σε τιμές απολύτως χαμηλές , εξαιρετικό focus peaking , θα έλεγα πως πρόκειται για πολύ αξιόλογη μηχανουλα . 

  Μέχρι τα 135 πραγματικά χιλ ενός φακού δεν υπάρχει καμία ανάγκη για οπτική σταθεροποίηση , την οποία φυσικά δεν έχει έτσι κι' αλλιώς .

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια μια m100 χωρίς να σνομπαρω την m10, μόνο και μόνο επειδή έχω δει πολύ καλά δείγματα από την ποιότητα του αισθητήρα σε landscapes για crop μηχανή. Κοιτόντας τώρα τα χαρακτηριστικά τους, βλέπω σεβαστή διαφορά στα χαρακτηριστικά της m100 με την m10 όσον αφορά την απόδοση του αισθητήρα.

Ναι, αν η διαφορά είναι για 100+ ευρώ, εννοείται επιλέγεις m10 αλλά βλέπω ότι βρίσκω σε αγγελίες συχνά την m100 στα 150-180 κλπ 

     Καμία αντίρρηση , τα ανέφερα ακαδημαϊκά , αν επρόκειτο για καινούργια θα έπαιρνα οπωσδήποτε την έξτρα εγγύηση που καλύπτει και τον φακό . Προσοχή στους φακούς της Canon , μια έρευνα δεν βλάπτει .

   Τώρα αν επρόκειτο να την αξιοποιήσω αποκλειστικά και μόνον με φακούς παλαιάς κοπής , θα έβλεπα οπωσδήποτε έναν 135 , συν κάτι που να καταλήγει σε 50αρη σύμφωνα με το crop . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2019 στις 1:39 ΜΜ, Haldol είπε

Υπάρχουν συλλεκτικές, και μη, μηχανές. 

Π.χ. ψάχνω να βρω πόσο καιρό Minolta CLE, σε γήινη τιμή, αλλά δεν. Κάτω από 500άρι δε παίζουν.

Ούτε υπήρχαν ποτέ και μάλλον δεν θα υπάρχουν . Όπως και Nikon 35Ti (& Nikon 28Ti) , οι contax , οι Minolta TC-1

Πανάκριβες ήταν πάντα και παραμένουν  και τώρα.

Αν βρεθεί φθηνά, είναι από κανέναν κληρονόμο , που τη βρήκε σε κάποιο ντουλάπι και δεν ξέρει τι πουλάει. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ούτε υπήρχαν ποτέ και μάλλον δεν θα υπάρχουν . Όπως και Nikon 35Ti (& Nikon 28Ti) , οι contax , οι Minolta TC-1

Πανάκριβες ήταν πάντα και παραμένουν  και τώρα.

Αν βρεθεί φθηνά, είναι από κανέναν κληρονόμο , που τη βρήκε σε κάποιο ντουλάπι και δεν ξέρει τι πουλάει. 

     Οι φθηνές λύσεις δεν υπάρχουν πλέον , οι τιμές βρίσκονται σταθερά ψηλά , το θετικό είναι πως αυτοί που ζητάνε αυτά τα χρήματα είναι πλέον περισσότερο ενημερωμένοι και δίνουν πολύ πιο λεπτομερή πληροφόρηση για την κατάσταση του αντικειμένου . Φυσικά οι τιμές πήραν λίγο τα πάνω τους , εξαιτίας ενός ενδιαφέροντος που ανακινήθηκε τα δύο τελευταία χρόνια γύρω από τις φιλματες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φακοί των φιλμάτων δυστυχώς απογειώθηκαν .... αφότου βγήκαν οι αντάπτορες για τις mirrorless ....

Κάποιες φορές σε γελοία επίπεδα. 

Εκτός τους ... nikon που ήταν πάντα ψηλά , λόγω συμβατότητας με dslr. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Είμαι κάτοχος μια zenit sniper fs-12 αλλά δυστυχώς είμαι τελείως άσχετος με τέτοιου είδους  μηχανές. Θυμάμαι τον πατέρα μου όταν την είχε πάρει έβγαζε αρκετές με αυτήν.

Λίγο που την είδα, όταν κοιτώ μέσα, βλέπω ένα κιτρίνισμα σαν μούχλα στη μηχανή...

Διάβασα αρκετά περί αυτή τη μηχανή και ψάχνω τρόπο για να την κάνω λειτουργική.

Ρώτησα σε κάτι μαγαζιά με 20 ευρώ μου λέγανε να τους την πουλήσω η με 100€ για επισκευή. Νομίζω με κοροϊδεύουν...

Ξέρει κανένας πως μπορώ να την επιδιορθωσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cabamaru4 είπε

Είμαι κάτοχος μια zenit sniper fs-12 αλλά δυστυχώς είμαι τελείως άσχετος με τέτοιου είδους  μηχανές. Θυμάμαι τον πατέρα μου όταν την είχε πάρει έβγαζε αρκετές με αυτήν.

Λίγο που την είδα, όταν κοιτώ μέσα, βλέπω ένα κιτρίνισμα σαν μούχλα στη μηχανή...

Διάβασα αρκετά περί αυτή τη μηχανή και ψάχνω τρόπο για να την κάνω λειτουργική.

Ρώτησα σε κάτι μαγαζιά με 20 ευρώ μου λέγανε να τους την πουλήσω η με 100€ για επισκευή. Νομίζω με κοροϊδεύουν...

Ξέρει κανένας πως μπορώ να την επιδιορθωσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

      Καλησπέρα σας , τι ακριβώς θέλετε να διορθώσετε ? Τι είναι αυτό που δεν λειτουργεί και που βρίσκεται αυτό το κιτρίνισμα . Κάποιες εικόνες θα βοηθούσαν .

     Για το αν θα την πουλήσετε η όχι και σε ποιά τιμή , είναι πράγμα που δεν χρειάζεται εξήγηση , αφού είναι δική σας απόφαση . Φυσικά εννοείται πως πρέπει να βρείτε και κάποιον για να την αγοράσει . Μην ξεχνάτε πως η σειρά παράχθηκε σε εκατομμύρια τεμάχια και δεν έχει νόημα να μιλάμε για συλλεκτικότητα .

   Παρόλαυτα μια επίσκεψη στον fedka.com θα σας δώσει μια γεύση για την ουσία του θέματος γύρω από την ζητούμενη τιμή σε τέτοιου είδους μηχανές . 

   Αν επιθυμείτε πραγματικά να την κρατήσετε , για όποιους λόγους , ένα ποσό της τάξεως των 100 ευρώ για επισκευή και πλήρη συντήρηση δεν είναι εξωφρενικό , άλλωστε δεν θα το δίνετε κάθε χρόνο . Αυτό που χρειάζεται είναι να γνωρίζετε αν πραγματικά χρειάζεται επισκευή .

   Για το ζήτημα της πώλησης με τιμή 20 ευρώ ........ αν έχει πραγματικά ζημιά , δεν είναι άσχημη λύση να δοθεί .

   Δώστε μου λεπτομέρειες για να δούμε αν έχει ζημιά , κατά προτίμηση με εικόνες αφού θα βοηθήσουν πολύ .

   

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημερααααα , αν και απαντάω μετά από πολύ καιρό, λόγω μετακόμισης, επέστρεψα στο πατρικό να βγάλω φωτογραφία τη zenit.

Σας παραθέτω μια φωτογραφία τι ακριβώς βλέπω από το ματάκι της φωτογραφικής μηχανής...

IMG_20210912_161149.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι πολύ λερωμένη. Θέλει καθάρισμα το πρίσμα . Αν είναι η μηχανή τόσο λερωμένη , πιθανότατα θα θέλει και ο φακός καθάρισμα. Βίντεο υπάρχουν πολλά που δείχνουν πως γίνεται η δουλειά. Θέλει εργαλεία και επιδεξιότητα. Προσωπικά θεωρώ ότι ο καθαρισμός της μηχανής, είναι πιο εύκολος από του φακού. Καθαρισμό φακού από μη επαγγελματία, δεν θα το συζητούσα, εκτός αν μιλάμε για χομπίστες που ξεπερνούν επαγγελματίες (υπάρχουν και αυτοί, σαφώς δεν ανήκω σε αυτούς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cabamaru4 είπε

Καλημερααααα , αν και απαντάω μετά από πολύ καιρό, λόγω μετακόμισης, επέστρεψα στο πατρικό να βγάλω φωτογραφία τη zenit.

Σας παραθέτω μια φωτογραφία τι ακριβώς βλέπω από το ματάκι της φωτογραφικής μηχανής...

IMG_20210912_161149.jpg

     Το βλέπω , θα απαντήσω το βράδυ διότι τώρα δεν έχω χρόνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cabamaru4 είπε

Από μπροστά έχω βγάλει το φακό ....

IMG_20210912_161024.jpg

     Θα γράψω το βράδυ , δεν είναι το πενταπρισμα μάλλον , όμως θα απαιτηθεί άνοιγμα από πάνω για να αφαιρεθεί . Μέχρι τότε σου βάζω μία σελίδα για να έχεις μια εικόνα του κακού .

     https://tomtiger.home.xs4all.nl/zenrep/ground.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2021 στις 6:12 ΜΜ, babisskg είπε

     Θα γράψω το βράδυ , δεν είναι το πενταπρισμα μάλλον , όμως θα απαιτηθεί άνοιγμα από πάνω για να αφαιρεθεί . Μέχρι τότε σου βάζω μία σελίδα για να έχεις μια εικόνα του κακού .

     https://tomtiger.home.xs4all.nl/zenrep/ground.html

     Χρειάζεται καθάρισμα και το πενταπρισμα αλλά και τα υπόλοιπα οπτικά κάτω από αυτό , οπότε πρέπει να αφαιρεθεί το πάνω καπάκι . 

    Είτε θα το δείτε ως χειμωνιάτικη απασχόληση , αλλιώς το ξεχνάτε τελείως . Τα προβλήματα που θα βρείτε είναι κυρίως στον τρόπο που θα αφαιρέσετε τα δύο επάνω χειριστήρια , αυτό της επανατυλιξης του φιλμ και το άλλο στην αντίθετη πλευρά με το οποίο αλλάζετε ταχύτητες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Οι Zenit ήταν το χειρότερο δείγμα σοβιετικού καταναλωτικου προϊόντος με ποιοτικό έλεγχο στο μηδέν. Όλες ανεξαιρέτως είχαν προβλήματα. Είχα πολύ παλιά μία και θυμάμαι πόσο είχα συγκλονιστεί όταν κατάφερα να τη πουλήσω όσο-όσο και να πάρω μια Praktica ΜΤL5. Του ανατολικού μπλοκ και αυτή αλλά πάρα πολύ καλύτερη, αξιόπιστη και με τους εξαιρετικούς φακούς Pentacon.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kalmik είπε

Οι Zenit ήταν το χειρότερο δείγμα σοβιετικού καταναλωτικου προϊόντος με ποιοτικό έλεγχο στο μηδέν. Όλες ανεξαιρέτως είχαν προβλήματα. Είχα πολύ παλιά μία και θυμάμαι πόσο είχα συγκλονιστεί όταν κατάφερα να τη πουλήσω όσο-όσο και να πάρω μια Praktica ΜΤL5. Του ανατολικού μπλοκ και αυτή αλλά πάρα πολύ καλύτερη, αξιόπιστη και με τους εξαιρετικούς φακούς Pentacon.  

    Οι Zenit όπως και όλες οι μηχανές , είναι αυτές που είναι . Όπως και τότε , δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν μία Hasselblad , έτσι και τότε δεν είχαν την δυνατότητα να αγοράσουν μία Yashica Lynx και φυσικά κανείς δεν θα έβαζε πλάι πλάι σήμερα μία όποια Sony δίπλα σε μία Hasselblad , οπωσδήποτε όχι σε ζητήματα ποιότητας κατασκευής και επιβίωσης στο χρόνο , όταν το ένα αντικείμενο είναι εξειδικευμένη φωτογραφική κατασκευή , ενώ το άλλο είναι ένα τυπικό καταναλωτικό προϊόν και σίγουρα δεν θα αποκτήσει την αίγλη μιάς Zenit ούτε κι' απ' την ανάποδη δλδ της όχι τόσο καλής ( αλλά όχι και τόσο κακής ) ποιότητας κατασκευής .

  

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανές που κρατάνε ψηλά τιμές και δεν προβλέπω να πέσουν είναι σε 35mm οι Nikon F3 , Nikon F6 ,Canon F1 , χαμηλότερα αλλά επίσης με σταθερή τιμή γύρω στα 150€ - 200€ σκέτο σώμα οι Canon AE1 , σε 120 φιλμ οι Mamiya και κάμποσες άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...