Προς το περιεχόμενο

Περί συλλεκτικοτητας ....... περί Zenit ....... κλπ ....


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Χθες είχα την τύχη να πέσω πάνω σε μία Zenit 122 που φορούσε έναν Helios 44m-4 και βρισκόταν στην βιβλιοθήκη ενός φίλου σαν διακοσμητικό. Το σώμα μου είπε πως είναι χαλασμένο, αν και θα ήθελα να το περιεργαστώ και αυτό κάποια στιγμή που θα υπάρχει χρόνος. Ο φακός είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ήθελα να δοκιμάσω τον φακό, οπότε βρήκα και εκτύπωσα τον αντάπτορα από m42 σε Canon ef mount για να τον κουμπώσω στην 1300d μου. Στο μεταξύ τον καθάρισα και έκανα το "κόλπο" με το σωληνάκι από το στυλό για να λειτουργεί η ροδέλα του διαφράγματος και να κρατάει την επιλογή. 

Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η μεταλλική του κατασκευή, βαρύς φακός που εμένα μου βγάζει ποιότητα. Οι ροδέλα της εστίασης είναι λίγο σφιχτή, αλλά πολύ ευχάριστη στην περιστροφή. 

Σύμφωνα με τα πρώτα 2 ψηφία στο serial number του φακού, είναι κατασκευασμένος το 1990, που σημαίνει οτι είναι μεγαλύτερος ηλικιακά από εμένα!

Στην πράξη, ο τρόπος που γράφει είναι πάρα πολύ ωραίος, αν και δεν μπόρεσα να τον δοκιμάσω έξω σε φυσικό περιβάλλον για κανένα πορτραίτο με βλάστηση από πίσω πχ. Μου αρέσει η συμμετοχή που πρέπει να έχεις για να πάρεις το όποιο αποτέλεσμα, ειδικά κατά την εστίαση, εκεί παιδεύτηκα πιο πολύ.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον κρατήσω παραπάνω, αλλά έχω ήδη μπει σε σκέψεις για την απόκτηση ενός τέτοιου για πειραματισμό...

IMG_20220322_215430

 

IMG_20220322_182840

 

IMG_20220322_180924

 

IMG_20220322_215414

 

20220322185709_IMG_4020

 

20220322185853_IMG_4022

 

20220322200909_IMG_4026

 

20220322201936_IMG_4036

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, nullindex είπε

Καλησπέρα,

Χθες είχα την τύχη να πέσω πάνω σε μία Zenit 122 που φορούσε έναν Helios 44m-4 και βρισκόταν στην βιβλιοθήκη ενός φίλου σαν διακοσμητικό. Το σώμα μου είπε πως είναι χαλασμένο, αν και θα ήθελα να το περιεργαστώ και αυτό κάποια στιγμή που θα υπάρχει χρόνος. Ο φακός είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ήθελα να δοκιμάσω τον φακό, οπότε βρήκα και εκτύπωσα τον αντάπτορα από m42 σε Canon ef mount για να τον κουμπώσω στην 1300d μου. Στο μεταξύ τον καθάρισα και έκανα το "κόλπο" με το σωληνάκι από το στυλό για να λειτουργεί η ροδέλα του διαφράγματος και να κρατάει την επιλογή. 

Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η μεταλλική του κατασκευή, βαρύς φακός που εμένα μου βγάζει ποιότητα. Οι ροδέλα της εστίασης είναι λίγο σφιχτή, αλλά πολύ ευχάριστη στην περιστροφή. 

Σύμφωνα με τα πρώτα 2 ψηφία στο serial number του φακού, είναι κατασκευασμένος το 1990, που σημαίνει οτι είναι μεγαλύτερος ηλικιακά από εμένα!

Στην πράξη, ο τρόπος που γράφει είναι πάρα πολύ ωραίος, αν και δεν μπόρεσα να τον δοκιμάσω έξω σε φυσικό περιβάλλον για κανένα πορτραίτο με βλάστηση από πίσω πχ. Μου αρέσει η συμμετοχή που πρέπει να έχεις για να πάρεις το όποιο αποτέλεσμα, ειδικά κατά την εστίαση, εκεί παιδεύτηκα πιο πολύ.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον κρατήσω παραπάνω, αλλά έχω ήδη μπει σε σκέψεις για την απόκτηση ενός τέτοιου για πειραματισμό...

IMG_20220322_215430

 

IMG_20220322_182840

 

IMG_20220322_180924

 

IMG_20220322_215414

 

20220322185709_IMG_4020

 

20220322185853_IMG_4022

 

20220322200909_IMG_4026

 

20220322201936_IMG_4036

 

 Το σώμα των 122 , από την πλαστικό πάσχει από light leaks . Για τον Helios 44m - 4,5,6 προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να λείπει από κανέναν . 

 Σαν 50αρης όμως ( 58αρης έστω ) δλδ σε full frame σώμα . Σε crop σώμα ΟΚ ........ αλλά γίνεται κάτι άλλο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πως μπορούμε ειπαμε να βάλουμε εναν helios 44-2 σε nikon F?

Μπορούμε; 

 

Τι ανταπτορα θέλουμε; M42 to Nikon F ας πουμε;

Και δουλεύει; Σε όλο το φασμα, απο κοντα μεχρι το απειρο;

Σε διάφορα που βλέπω ειναι το πως θα κάνουμε τον hellios να δουλέψει στο απειρο σε nikon...

Καποιοι με ανταπτορα με κρύσταλλο, καποιοι αλλοι με εσωτερικο χειρουργείο του φακου και προσθέτουν κάτι ροδέλες..

Δεν εχω καταλαβει και πολλά, πιαστε το απο το μηδεν, δωστε μου τα φωτα σας..

 

Πολλες ερωτήσεις...

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Και πως μπορούμε ειπαμε να βάλουμε εναν helios 44-2 σε nikon F?

Μπορούμε; 

 

Τι ανταπτορα θέλουμε; M42 to Nikon F ας πουμε;

Και δουλεύει; Σε όλο το φασμα, απο κοντα μεχρι το απειρο;

Σε διάφορα που βλέπω ειναι το πως θα κάνουμε τον hellios να δουλέψει στο απειρο σε nikon...

Καποιοι με ανταπτορα με κρύσταλλο, καποιοι αλλοι με εσωτερικο χειρουργείο του φακου και προσθέτουν κάτι ροδέλες..

Δεν εχω καταλαβει και πολλά, πιαστε το απο το μηδεν, δωστε μου τα φωτα σας..

 

Πολλες ερωτήσεις...

 

   Αν και κυκλοφορεί σχετικός αντάπτορας , παρόλαυτα χρειάζεται επέμβαση στο πίσω μέρος του φακού ώστε να εστιάζει στο άπειρο . Εκτός του άπειρου δεν χρειάζεται κάτι άλλο και ο αντάπτορας κάνει μιά χαρά την δουλειά του . Για τον 44m - 2 χωρίς κάτι περισσότερο , ενώ για τον 44m - 4 και άνω , είτε αντάπτορας που να πιέζει το pin στο πίσω μέρος του φακού , αλλιώς την μικροεπέμβαση ώστε να πάει μέσα και να λειτουργεί το δαχτυλίδι διαφράγματος .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Αν και κυκλοφορεί σχετικός αντάπτορας , παρόλαυτα χρειάζεται επέμβαση στο πίσω μέρος του φακού ώστε να εστιάζει στο άπειρο . Εκτός του άπειρου δεν χρειάζεται κάτι άλλο και ο αντάπτορας κάνει μιά χαρά την δουλειά του . Για τον 44m - 2 χωρίς κάτι περισσότερο , ενώ για τον 44m - 4 και άνω , είτε αντάπτορας που να πιέζει το pin στο πίσω μέρος του φακού , αλλιώς την μικροεπέμβαση ώστε να πάει μέσα και να λειτουργεί το δαχτυλίδι διαφράγματος .

Αρα Μπάμπη με εναν απο τους 44-2 (εχει διαφορες εκδόσεις/χρονολογίες) μας κανει;

Ειτε με ανταπτορα που να λειτουργεί και στο απειρο, ειτε με χειρουργείο;

 

Με ανταπτορα/χειρουργείο εστιάζει ΚΑΙ στο απειρο και κοντα για να καταλάβω; 

Ενω χωρις μονο κοντα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Αρα Μπάμπη με εναν απο τους 44-2 (εχει διαφορες εκδόσεις/χρονολογίες) μας κανει;

Ειτε με ανταπτορα που να λειτουργεί και στο απειρο, ειτε με χειρουργείο;

 

Με ανταπτορα/χειρουργείο εστιάζει ΚΑΙ στο απειρο και κοντα για να καταλάβω; 

Ενω χωρις μονο κοντα;

     Θα σου απαντήσω αργά το βράδυ , υπομονή !

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Θα σου απαντήσω αργά το βράδυ , υπομονή !

    https://radojuva.com/en/2011/04/optika-na-nikon/#n-mount

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, το λινκ που έβαλες, γράφει ότι οι σοβιετικοί , είναι ίδιοι με τους nikon αντίστοιχης εποχής. Το βρίσκω λοιπόν λίγο μαζοχιστικό , για νίκον , να ασχολείσαι , όταν βρίσκεις εύκολα prime 50mm , 28mm , 35mm , 24mm , nikon , χωρίς αντάπτορες, προβλήματα κτλ . Και έχεις και χειρισμό διαφράγματος από τη μηχανή απευθείας και σωστή φωτομέτρηση όχι μόνο σημειακή, αλλά και matrix κτλ κτλ κτλ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, το λινκ που έβαλες, γράφει ότι οι σοβιετικοί , είναι ίδιοι με τους nikon αντίστοιχης εποχής. Το βρίσκω λοιπόν λίγο μαζοχιστικό , για νίκον , να ασχολείσαι , όταν βρίσκεις εύκολα prime 50mm , 28mm , 35mm , 24mm , nikon , χωρίς αντάπτορες, προβλήματα κτλ . Και έχεις και χειρισμό διαφράγματος από τη μηχανή απευθείας και σωστή φωτομέτρηση όχι μόνο σημειακή, αλλά και matrix κτλ κτλ κτλ . 

Ναι αλλα το swirly bokeh που εχουν οι σοβιετικοι πως;... που γι αυτό κυρίως τους ψωνίζεις θεωρώ..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ναι αλλα το swirly bokeh που εχουν οι σοβιετικοι πως;... που γι αυτό κυρίως τους ψωνίζεις θεωρώ..

 

Είναι και ανάλογα την έκδοση σε περίπτωση που δεν έχεις ήδη κάποιον στην κατοχή σου. Ένας 44m-4 που έχω εγώ δεν αποδίδει τόσο αυτό το έντονο που έχω δει σε φωτογραφίες. Νομίζω παίζει και ρόλο αν είναι πάνω σε crop όπως η δική μου βέβαια. Εγώ πάντως δεν τον χρησιμοποιώ για αυτό το χαρακτηριστικό (εκτός λουλουδιών μου αποσπάει την προσοχή κιόλας). Μου αρέσει πως αποτυπώνει τα πρόσωπα. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την τρέλα με το μποκέ του Helios δεν την κατάλαβα ποτέ να πω την αλήθεια.

Εντελώς τυχαία την περασμένη Κυριακή δούλεψα μόνο με τον Helios μου (είναι ο απλός, όχι ο 4)

Δεν έπεσα κάτω απο F8 επειδή κυρίως έβγαζα τοπία και κτίρια. Μου αρέσει αυτή η βιντατζίλα που βγάζει και δεν έχει αυτή την ψηφιακή βιντεΐλα που έχουν οι σύγχρονοι φακοί. Είναι και πιο διασκεδαστικός απο τους AF που έχω. 

 

Κάποια στιγμή θα τον δουλέψω και σε πορτρέτα, να δω για ποιον λόγο όλη αυτή η φασαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Γιατί οι nikon δεν έχουν bokeh ;

Το swirly λεω αυτο το "γυριστο"..

 

3 ώρες πριν, pifilos είπε

Είναι και ανάλογα την έκδοση σε περίπτωση που δεν έχεις ήδη κάποιον στην κατοχή σου. Ένας 44m-4 που έχω εγώ δεν αποδίδει τόσο αυτό το έντονο που έχω δει σε φωτογραφίες. Νομίζω παίζει και ρόλο αν είναι πάνω σε crop όπως η δική μου βέβαια. Εγώ πάντως δεν τον χρησιμοποιώ για αυτό το χαρακτηριστικό (εκτός λουλουδιών μου αποσπάει την προσοχή κιόλας). Μου αρέσει πως αποτυπώνει τα πρόσωπα. 

Λες ε;.. να παιζει ρόλο ο αισθητήρας; 🤔

Και εγω crop έχω...

 

Ναι...για λουλούδια περισσότερο τον θέλω για αυτες τις close up ετσι χαζομάρες που μ αρέσουν να κάνω και για το παίξιμο με έναν τέτοιο φακο..για τον οποιο χαρακτήρα τελος πάντων μπορεί να εχει..

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Αυτή την τρέλα με το μποκέ του Helios δεν την κατάλαβα ποτέ να πω την αλήθεια.

Εντελώς τυχαία την περασμένη Κυριακή δούλεψα μόνο με τον Helios μου (είναι ο απλός, όχι ο 4)

Δεν έπεσα κάτω απο F8 επειδή κυρίως έβγαζα τοπία και κτίρια. Μου αρέσει αυτή η βιντατζίλα που βγάζει και δεν έχει αυτή την ψηφιακή βιντεΐλα που έχουν οι σύγχρονοι φακοί. Είναι και πιο διασκεδαστικός απο τους AF που έχω. 

 

Κάποια στιγμή θα τον δουλέψω και σε πορτρέτα, να δω για ποιον λόγο όλη αυτή η φασαρία.

Ναι..ίσως σε κατι λουλούδια ετσι που εχω δει μ αρέσει..

 

Οτι εγραψα κ παραπανω...συμφωνώ χωρις να εχω δουλέψει ποτε κατι τετοιο..θα ήθελα μπορω να πω..

Και για την ολη φάση και "συνομιλία" διαδικασία με εναν τέτοιο φακο..

Δεν ψάχνουμε το τελειο γραψιμο σαφώς...

Αυτο, το οποίο αυτο μπορει εχει να δωσει!..

 

🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

 

Λες ε;.. να παιζει ρόλο ο αισθητήρας; 🤔

Και εγω crop έχω...

Νομίζω πως ναι γιατί συμβαίνει στην περιφέρεια κυρίως οπότε βγαίνει εκτός αισθητήρα. Δεν έχω full frame οπότε δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά αυτό διάβασα και σε forums πριν τον δοκιμάσω.

13 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ναι...για λουλούδια περισσότερο τον θέλω για αυτες τις close up ετσι χαζομάρες που μ αρέσουν να κάνω και για το παίξιμο με έναν τέτοιο φακο..για τον οποιο χαρακτήρα τελος πάντων μπορεί να εχει..

Ναι..ίσως σε κατι λουλούδια ετσι που εχω δει μ αρέσει..

Το φαντάστηκα για αυτό το τόνισα :D  

13 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Οτι εγραψα κ παραπανω...συμφωνώ χωρις να εχω δουλέψει ποτε κατι τετοιο..θα ήθελα μπορω να πω..

Και για την ολη φάση και "συνομιλία" διαδικασία με εναν τέτοιο φακο..

Δεν ψάχνουμε το τελειο γραψιμο σαφώς...

Αυτο, το οποίο αυτο μπορει εχει να δωσει!..

 

🙂

Είναι ο μόνος χειροκίνητος φακός που έχω και είναι ο πιο ευχάριστος στη χρήση. Με έχει ψήσει να δοκιμάσω και άλλους όμως έχω ήδη εξαντλήσει το φετινό budget σε υπερευρυγώνιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Αρα Μπάμπη με εναν απο τους 44-2 (εχει διαφορες εκδόσεις/χρονολογίες) μας κανει;

Ειτε με ανταπτορα που να λειτουργεί και στο απειρο, ειτε με χειρουργείο;

 

Με ανταπτορα/χειρουργείο εστιάζει ΚΑΙ στο απειρο και κοντα για να καταλάβω; 

Ενω χωρις μονο κοντα;

     Στην απάντηση μου θα συμπεριλάβω και τους @Ntinlanden @highpriest αλλά και τον @Dr_73 και όσους έγραψαν για τον φακό σχετικά . Δεν σύστησα τον φακό όταν έγραψα ότι χρειάζεται σε όλους , παρά για το γεγονός πως πρόκειται για έναν κλασσικό χειροκίνητο 50αρη ( 58αρη τέλος πάντων ) και με την λογική πως πρόκειται για έναν μεταλλικό φακό , που θα ζήσει πολλά χρόνια , αφού επιδέχεται συντήρησης κλπ . Σίγουρα δεν θα με ενδιέφερε ούτε και μένα ένας τέτοιος φακός για χρήση πάνω σε crop αισθητήρα μιάς DSLR ( και σίγουρα όχι για Nikon ) όπου το τελικό του αποτέλεσμα θα είναι γύρω στα 87 με 93mm εκτός και κάποιος θέλει πολύ σκληροπυρηνικά να τον δεί στα όρια ενός φακού για πορτραίτο , η θέλει με αυτό τον τρόπο να αποκτήσει ένα υποκατάστατο ενός 85αρη . Δεν θα με ενδιέφερε για crop Nikon , αφού η επέμβαση που χρειάζεται για να εστιάζει στο άπειρο δεν είναι εύκολη . 

  Θα με ενδιέφερε πιθανόν , επάνω σε έναν επί 2 αισθητήρα , όπου θα έπαιρνα ένα αντίστοιχο σε 116mm κι' αυτό υπό όρους , όπως επίσης θα με ενδιέφερε σε full frame σώμα , με τέτοια όμως flange distance που θα επέτρεπε την χρήση του με έναν απλό τυπικό after market αντάπτορα , χωρίς άλλα μαγικά . 

  Φυσικά και έχω τον Helios 44k - 4 όμως , αφού έχει το δικό του K - mount και δουλεύει επάνω στις Pentax μου . 

  Δοκιμάζω διάφορους φακούς , όμως το σετ ρυθμίσεων που χρησιμοποιώ προσωπικά είναι βέβαιο πως δεν γίνεται να ταιριάζει σε άλλον , ούτε και να βγάζει τα ίδια αποτελέσματα , αφού πρόκειται για προσωπική εκτίμηση του καθενός .

  Αυτά που θυμάμαι σίγουρα αφού τα έχω δοκιμάσει , είναι πως για Nikon σε full frame , ο 50αρης 1.8 D είναι εξαιρετικός , όπως επίσης και ο e - series 1.8 ακόμη καλύτερος , όσο για τον τελευταίο είτε βρείτε την πρώτη μαύρη έκδοση , είτε την μεταγενέστερη με το ασημένιο δαχτυλίδι , γράφουν το ίδιο εξαιρετικά . 

  Ο παλιός Tokina 19 - 35 σε όλα τα σώματα είναι εξαιρετικός , μάλιστα σε crop αντικαθιστά εξαιρετικά τον 18 - 55 σε μορφή κιτ , ενώ σε full frame είναι αρκετά ευρύς σε σημείο όπου δεν θα χρειαστείτε κάτι ευρύτερο . 

  Ο παλιός 70 - 210 ( όχι ο D ) εστιάζει φοβερά γρήγορα σε πολλά σώματα , με νεότερα είτε παλιότερα autofocus modules , ενώ μία απλούστερη λύση είναι ο ικανότατος 55 - 200 και σε όποια έκδοση . 

  Ο 400αρης Tokina , που βγαίνει σε διάφορα mount , είναι ένας εξαιρετικός φακός και γράφει ιδιαίτερα καλά σε full frame , το ίδιο καλά σε crop , ενώ γίνεται 800αρης σε επί 2 crop , αλλά χρειάζεται κλείστρο με 1/4000 και άνω για να μην μείνετε από ταχύτητα , αφού το μέγιστο διάφραγμα του είναι 6.3 η 6.2 δεν θυμάμαι ποτέ . Εξαιρετικά ελαφρύς , παρά το μέγεθος του , πανευκολος να συντηρηθεί , το δαχτυλίδι εστίασης γυρίζει με την σκέψη .

  Για το swirly bokeh του Helios , το άφησα τελευταίο διότι με πείσατε να το διερευνήσω κι' αυτό θα γίνει με τον 44k - 4 , επάνω στην crop K - 30 σε επόμενο τεύχος ......... 🤣🤣🤣 .......

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ενώ οι μάνουαλ (όπως ο helios) είναι πολύ ωραίοι για γενική φωτογράφιση, στα πορτρέτα θέλει πολύ μαστοριά να πιάσεις σε φόκους τα μάτια ενώ δουλεύεις στο ανοικτότερο διάφραγμα για να πάρεις και το μέγιστο μποκέ. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...