Προς το περιεχόμενο

Περί συλλεκτικοτητας ....... περί Zenit ....... κλπ ....


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πάντως, ενώ οι μάνουαλ (όπως ο helios) είναι πολύ ωραίοι για γενική φωτογράφιση, στα πορτρέτα θέλει πολύ μαστοριά να πιάσεις σε φόκους τα μάτια ενώ δουλεύεις στο ανοικτότερο διάφραγμα για να πάρεις και το μέγιστο μποκέ. 

 

    Η ευκολία στην χρήση ενός νέου φακού είναι αδιαμφισβήτητη ! 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/3/2022 στις 5:48 ΜΜ, nullindex είπε

Καλησπέρα,

Χθες είχα την τύχη να πέσω πάνω σε μία Zenit 122 που φορούσε έναν Helios 44m-4 και βρισκόταν στην βιβλιοθήκη ενός φίλου σαν διακοσμητικό. Το σώμα μου είπε πως είναι χαλασμένο, αν και θα ήθελα να το περιεργαστώ και αυτό κάποια στιγμή που θα υπάρχει χρόνος. Ο φακός είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ήθελα να δοκιμάσω τον φακό, οπότε βρήκα και εκτύπωσα τον αντάπτορα από m42 σε Canon ef mount για να τον κουμπώσω στην 1300d μου. Στο μεταξύ τον καθάρισα και έκανα το "κόλπο" με το σωληνάκι από το στυλό για να λειτουργεί η ροδέλα του διαφράγματος και να κρατάει την επιλογή. 

Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η μεταλλική του κατασκευή, βαρύς φακός που εμένα μου βγάζει ποιότητα. Οι ροδέλα της εστίασης είναι λίγο σφιχτή, αλλά πολύ ευχάριστη στην περιστροφή. 

Σύμφωνα με τα πρώτα 2 ψηφία στο serial number του φακού, είναι κατασκευασμένος το 1990, που σημαίνει οτι είναι μεγαλύτερος ηλικιακά από εμένα!

Στην πράξη, ο τρόπος που γράφει είναι πάρα πολύ ωραίος, αν και δεν μπόρεσα να τον δοκιμάσω έξω σε φυσικό περιβάλλον για κανένα πορτραίτο με βλάστηση από πίσω πχ. Μου αρέσει η συμμετοχή που πρέπει να έχεις για να πάρεις το όποιο αποτέλεσμα, ειδικά κατά την εστίαση, εκεί παιδεύτηκα πιο πολύ.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον κρατήσω παραπάνω, αλλά έχω ήδη μπει σε σκέψεις για την απόκτηση ενός τέτοιου για πειραματισμό...

IMG_20220322_215430

 

IMG_20220322_182840

 

IMG_20220322_180924

 

IMG_20220322_215414

 

20220322185709_IMG_4020

 

20220322185853_IMG_4022

 

20220322200909_IMG_4026

 

20220322201936_IMG_4036

 

    Στο κομμάτι του πειραματισμού , η προσωπική μου εκτίμηση , έχοντας δοκιμάσει διάφορα , δεν θα προτιμούσα το σώμα μιάς DSLR , αλλά αυτό μιάς mirrorles και μάλιστα μιάς Olympus η Panasonic , χάριν του επί 2 crop αφενός , αλλά και χάριν της πολύ μικρής flange distance που αφήνει περιθώριο για πολλά και διάφορα .

  Στην περίπτωση της 1300D , εξαιρετική κατά τ' άλλα , θα έβλεπα ακριβότερους φακούς της Canon και για το κάτι επιπλέον θα έβλεπα το fd mount των παλιότερων φακών , όπου υπάρχουν καλές προτάσεις . 

14 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, το λινκ που έβαλες, γράφει ότι οι σοβιετικοί , είναι ίδιοι με τους nikon αντίστοιχης εποχής. Το βρίσκω λοιπόν λίγο μαζοχιστικό , για νίκον , να ασχολείσαι , όταν βρίσκεις εύκολα prime 50mm , 28mm , 35mm , 24mm , nikon , χωρίς αντάπτορες, προβλήματα κτλ . Και έχεις και χειρισμό διαφράγματος από τη μηχανή απευθείας και σωστή φωτομέτρηση όχι μόνο σημειακή, αλλά και matrix κτλ κτλ κτλ . 

    Και πολύ σωστά και ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα , εδώ μάλιστα να προσθέσουμε πως από κάτι καταστάσεις του είδους swirly bokeh κλπ , έχουν ανέβει οι ζητούμενες τιμές σε μεταχειρισμένα όπου ένας 85αρης Helios , ζητείται μεταχειρισμένος σε τιμή καινούργιου αφού εξακολουθεί να παράγεται . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Για την ουσία του ζητήματος με τους Helios , τους πειραματισμούς κλπ η παρακάτω εικόνα .

   Όπως βγήκε , χωρίς καμία απολύτως επεξεργασία , πέραν της αλλαγής orientation αφού η μηχανή κρατιόταν κάθετα και σε μορφή jpeg .

   Ο Kaleinar - 5N 100 f/2.8 με απλό αντάπτορα , επάνω στην Olympus e - pl1 .

  Ο φακός βρίσκεται πλέον στα 200mm , αφού το crop της Olympus είναι επί 2 , η φωτογραφία τραβήχτηκε χωρίς άλλη στήριξη , με το image stabilization που διαθέτει η μηχανή σε off , το WB σε cloudy , το ISO στο 100 , το διάφραγμα στο μέγιστο δλδ 2.8 και συνειδητά υποφωτισμένη στο - 0.3 .

  Εδώ να σημειώσουμε πως , η e - pl1 με ταχύτητα κλείστρου 1/2000 δεν βοηθάει πολύ , ιδανικά έπρεπε να υπάρχει ένα σώμα με 1/8000 η και περισσότερο .

  Η εστίαση , μία πονεμένη ιστορία , έγινε σαφώς χειροκίνητα την στιγμή που ο γλάρος καθόταν , με χρήση της μεγέθυνσης στην οθόνη της πλάτης , δεν διαθέτει focus peaking , η οποία εμφάνιζε μία εικόνα να χοροπηδάει , όχι αρκετά φωτεινή εικόνα , όμως με πολύ κόπο και προσευχές για να μην φύγει το πτηνό , επετεύχθη το επιθυμητό , όπου σαν επιπλέον δώρο εξ ουρανού ήρθε ένας άλλος γλάρος για να διώξει τον πρώτο , μέσα στην εστίαση και ....... έχετε μία εικόνα άλλη απ' αυτή που επρόκειτο να τραβηχτεί αρχικά .

  Το παραπάνω είναι πλέον στην κρίση σας για το αν αξίζει τον κόπο σαν διαδικασία η οτιδήποτε άλλο θέλετε να σχολιάσετε , μπορείτε να το κάνετε ελεύθερα .

  Προσοχή στο εξής , είτε σας αρέσει το αποτέλεσμα είτε όχι και πέρα από τους σχολιασμούς , κανείς δεν μπορεί να σας εγγυηθεί πως η απόδοση του παραπάνω συνδυασμού δεν μπορεί να αλλάξει άρδην προς το καλύτερο η το χειρότερο , αν βάλετε τον ίδιο φακό ( ο οποίος είναι σε F mount ) επάνω σε άλλο σώμα πχ μία DSLR .

sketch-1649099466246.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες είναι όλες πολύ ωραίες. Δεν το συζητάμε καν αυτό . Σχετικά με το κόστος, ένας 100ρης prime , πάντα, είναι ακριβότερος από έναν 50ρη και μάλιστα πολύ αλλά και από έναν 85ρη . Οπότε δεν ξεκινάμε με το ίδιο budget . Σε manual 50ρηδες , θεωρώ σπουδαίους τους canon fd. Υπάρχει 1.8 σε πολλές εκδόσεις , σε σχετικά καλές τιμές , υπάρχει και 1.4 σε αρκετές εκδόσεις , σε σχετικά λογικές τιμές ακόμη και υπάρχουν οι 1.2 που οι απλοί είναι απλά πανάκριβοι , πάνω από 400€ και οι L είναι σε τιμές φρενοκομείου , πάνω από 1300€ . Μιλώντας πάντα για φακούς μοντούρας FD που καταργήθηκε το 1986 !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Λες ε;.. να παιζει ρόλο ο αισθητήρας; 🤔

Και εγω crop έχω...

 

Ναι...για λουλούδια περισσότερο τον θέλω για αυτες τις close up ετσι χαζομάρες που μ αρέσουν να κάνω και για το παίξιμο με έναν τέτοιο φακο..για τον οποιο χαρακτήρα τελος πάντων μπορεί να εχει..

Ναι..ίσως σε κατι λουλούδια ετσι που εχω δει μ αρέσει..

 

Το πιο κοντινό που έχω πετύχει σχετικά με το bokeh είναι οι παρακάτω 2 αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, μπορεί με διαφορετικό backround να είναι πιο εμφανές. Επίσης είναι στην ελάχιστη εστιακή απόσταση γιατί εκεί υπέθεσα θα είναι πιο έντονο. Μπορεί από πιο μακριά να φαίνεται πιο καλά αλλά δεν μπορούσα εν προκειμένω να το δοκιμάσω. Επίσης αναγκαστικά στο f2 οπότε είναι και λιγότερο εστιασμένα τα λουλούδια. Νομίζω σε μια full frame θα ήταν πιο εμφανές από όσα έχω δει online. 


DSCF8813.jpg.196e6882229d435913101fcdbf9db401.jpg

 

DSCF8817.jpg.35f344c346861c6f705e38c2d9e711ac.jpg,

 

Ενδεικτικά βάζω και μια που έβγαλα για σύγκριση με τον 50mm f2 που έχω και είναι ψιλοκοντά στα χαρακτηριστικά. 

 

DSCF8826.jpg.28d24d7f2b7e25dcc98ceadea49d8719.jpg

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας που βλέπω κουβέντα περί Helios, όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά σε αυτό το βίντεο ...

Χωρις να σημαίνει απαραίτητα κάτι ...διευκρινίζω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία έκδοση του φακού ...θα ήθελα όμως κάποια στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Mιας που βλέπω κουβέντα περί Helios, όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά σε αυτό το βίντεο ...

Χωρις να σημαίνει απαραίτητα κάτι ...διευκρινίζω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία έκδοση του φακού ...θα ήθελα όμως κάποια στιγμή.

      Είναι γνωστό το βίντεο του συμπαθέστατου κατά τ' άλλα Ματθαίου , θα έλεγα για ιστορικούς λόγους και βιβλιογραφικούς . Θα ήθελα να δω την συμπεριφορά των φακών πάνω σε διάφορα συστήματα DSLR και mirrorles και με διαφορετικούς τεχνικά αισθητήρες .

     Κατασκευαστικά λοιπόν , η τελευταία έκδοση του φακού , από την Valdai μπορεί να είναι υποδεέστερη ποιοτικά και τεχνικά ( έχω μία τέτοια στα χέρια μου ) , όμως σαν τελικό αποτέλεσμα ίσως κι' εκείνοι που το αναφέρουν δεν βρίσκουν λόγο να ασχοληθούν περαιτέρω .

    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 5:31 ΜΜ, pifilos είπε

Το πιο κοντινό που έχω πετύχει σχετικά με το bokeh είναι οι παρακάτω 2 αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, μπορεί με διαφορετικό backround να είναι πιο εμφανές. Επίσης είναι στην ελάχιστη εστιακή απόσταση γιατί εκεί υπέθεσα θα είναι πιο έντονο. Μπορεί από πιο μακριά να φαίνεται πιο καλά αλλά δεν μπορούσα εν προκειμένω να το δοκιμάσω. Επίσης αναγκαστικά στο f2 οπότε είναι και λιγότερο εστιασμένα τα λουλούδια. Νομίζω σε μια full frame θα ήταν πιο εμφανές από όσα έχω δει online. 


DSCF8813.jpg.196e6882229d435913101fcdbf9db401.jpg

 

DSCF8817.jpg.35f344c346861c6f705e38c2d9e711ac.jpg,

 

Ενδεικτικά βάζω και μια που έβγαλα για σύγκριση με τον 50mm f2 που έχω και είναι ψιλοκοντά στα χαρακτηριστικά. 

 

DSCF8826.jpg.28d24d7f2b7e25dcc98ceadea49d8719.jpg

     Η πρώτη πάντως είναι άκρως επιτυχημένη στο περί bokeh . Με κάνει να παρατηρήσω το εξής , πως είναι ίσως η πρώτη που βλέπω με τόσο φώς , σε αντίθεση με τις bokeh παρουσιάσεις , όπου τα πράγματα είναι έως πολύ σκούρα ίσως για να τονίζεται το φαινόμενο . Δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να συμβεί σε full frame , στην D610 πάντως ο 50αρης e - series δεν βγάζει τέτοια εικόνα , ίσως γιατί δεν πήγα πολύ κοντά , ίσως γιατί δεν έχει τέτοιο έντονο χαρακτηριστικό σαν φακός ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

     Η πρώτη πάντως είναι άκρως επιτυχημένη στο περί bokeh . Με κάνει να παρατηρήσω το εξής , πως είναι ίσως η πρώτη που βλέπω με τόσο φώς , σε αντίθεση με τις bokeh παρουσιάσεις , όπου τα πράγματα είναι έως πολύ σκούρα ίσως για να τονίζεται το φαινόμενο . Δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να συμβεί σε full frame , στην D610 πάντως ο 50αρης e - series δεν βγάζει τέτοια εικόνα , ίσως γιατί δεν πήγα πολύ κοντά , ίσως γιατί δεν έχει τέτοιο έντονο χαρακτηριστικό σαν φακός ......... 

Κάτι σαν την παρακάτω είχα στο μυαλό που είναι ο 44-2 σε μια Α7. Ίσως επειδή σε μια crop θα έπρεπε να πάμε πιο πίσω για να είναι περίπου ίδιο στο κάδρο, εφόσον θα αλλάξει η απόσταση μηχανής - θέματος να επηρεάζεται και το πόσο στριφογυριστό θα είναι το bokeh. Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω. 

 

image.png.dda75cdbdb4b51a263ae3e12e0ad3ff8.png

από τον παρακάτω σύνδεσμο

https://digital-photography-school.com/creating-swirly-bokeh-with-the-helios-44-2-lens/

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Κάτι σαν την παρακάτω είχα στο μυαλό που είναι ο 44-2 σε μια Α7. Ίσως επειδή σε μια crop θα έπρεπε να πάμε πιο πίσω για να είναι περίπου ίδιο στο κάδρο, εφόσον θα αλλάξει η απόσταση μηχανής - θέματος να επηρεάζεται και το πόσο στριφογυριστό θα είναι το bokeh. Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω. 

 

image.png.dda75cdbdb4b51a263ae3e12e0ad3ff8.png

από τον παρακάτω σύνδεσμο

https://digital-photography-school.com/creating-swirly-bokeh-with-the-helios-44-2-lens/

 

     Η προηγούμενη , αυτή που έβγαλες δλδ είναι πολύ καλύτερη .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Η προηγούμενη , αυτή που έβγαλες δλδ είναι πολύ καλύτερη .

Ευχαριστώ αν και θα έλεγα πως όχι :D , πάντως αν κάποιος τον βάλει και σε crop(ή και m4/3) και σε full frame να μας πει την εμπειρία του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pifilos είπε

Ευχαριστώ αν και θα έλεγα πως όχι :D , πάντως αν κάποιος τον βάλει και σε crop(ή και m4/3) και σε full frame να μας πει την εμπειρία του. 

      Οσονούπω ........ το μαγνητάκι που κολλάει το διάφραγμα της K - 30 είναι καθ' οδόν ......... θα γίνει η επισκευή και μετά θα πάρει τον λόγο ο Helios 44k - 4 ....... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...