Προς το περιεχόμενο

Ελαστικα για αυτοκίνητο


greekbusters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Continental είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα (3 τετράδες Premium 5 πέρασαν από τις ρόδες των αυτοκινήτων μου). Ραγδαία πτώση του ελαστικού (δεν αναφέρομαι μόνο σε βάθος πέλματος) μετά από περίπου 20.000 χλμ. Μέχρι να φτάσουν τα χλμ ήταν άψογα. 

Στις καινούργιες σειρές των τελευταίων 4 ετών δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Δεν φταίνε τα Continental αλλά οι ελληνική δρόμοι. Εγώ στην γερμανια τα αλλάζω στα 4 χρόνια επειδή πρέπει και τα παίρνει ο Πολωνός που έχουμε στην δουλειά και τα πάει για πούλημα στη χώρα του. Άμα σου δείξω φώτο από το πέλμα θα χαζέψεις σχεδόν ολοκαίνουριο.

Το θέμα λάστιχο είναι καθαρά υποκειμενικό. Κι εγώ στα goodyear με κριτικές για πιο σκληρό μάγουλο πήγα και ότι τα έχουν για top ρίσκο πήρα κατά μία έννοια. Για τα conti δεν αλλάζω γνώμη με τίποτα έχω πάνω από 10 γνωστούς και με απλά και με καλά αυτοκίνητα που όλοι το ίδιο λένε. Τον πρώτο χρόνο χαίρεσαι και μετά λινά. Κι εννοείται δεν έχω λόγο να βάλω conti όταν στα ίδια λεφτά έχει michelin, bridgestone, goodyear, falken, yokohama κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Το θέμα λάστιχο είναι καθαρά υποκειμενικό. Κι εγώ στα goodyear με κριτικές για πιο σκληρό μάγουλο πήγα και ότι τα έχουν για top ρίσκο πήρα κατά μία έννοια. Για τα conti δεν αλλάζω γνώμη με τίποτα έχω πάνω από 10 γνωστούς και με απλά και με καλά αυτοκίνητα που όλοι το ίδιο λένε. Τον πρώτο χρόνο χαίρεσαι και μετά λινά. Κι εννοείται δεν έχω λόγο να βάλω conti όταν στα ίδια λεφτά έχει michelin, bridgestone, goodyear, falken, yokohama κλπ...

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα Continental και για καλή μου τύχη και το καινούριο αμάξι που αγόρασα φοράει τα Continental Premium contact 6 βέβαια από Μάιο μέχρι Σεπτέμβρη μένουν απάνω στα αυτοκίνητα μετά μπαίνουν τα χειμερινά οπότε δεν μπορώ να έχω συνολική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας,

Αναζητώ λάστιχα 155/70 R13 75T (αν το λέω σωστά), τα λάστιχα που φοράω τώρα είναι Yokohama.

Δυστυχώς δεν έχω και πολλές γνώσεις. Ποιους κατασκευαστές προτείνετε; Κατά την επιλογή τι πρέπει να προσέξω; Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 230 ευρώ.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, Dr.MikeD είπε

Καλησπερα σας,

Αναζητώ λάστιχα 155/70 R13 75T (αν το λέω σωστά), τα λάστιχα που φοράω τώρα είναι Yokohama.

Δυστυχώς δεν έχω και πολλές γνώσεις. Ποιους κατασκευαστές προτείνετε; Κατά την επιλογή τι πρέπει να προσέξω; Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 230 ευρώ.

Σας ευχαριστώ.

Δε βλέπω και πολλές επιλογές στη διάστασή σου. Εγώ θα πήγαινα στα Goodyear efficient grip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 10:40 ΠΜ, andreaspA είπε

Ημουν τις προαλες μεταξυ Michelin και Turanza 6. Εβαλα το turanza. Νταξει... το πλαινο του Michelin δεν υπαρχει. Τοσο μαλακο λαστιχο δεν εχω δει ποτε. Λες και ηταν για ποδηλατο. Με το δαχτυλο το σηκωνα και κρεμαγε στο δαχτυλο. Αυτο στις στροφες θα μαγουλάριζε πολύ.
τα turanza καλα φαινονται, αλλα ειναι λιγο σκληρα στις λακουβες. Φοραω και 19αρες βεβαια και αυτο ειναι προβλημα.

 

225/45 r19 ? bmw x2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, johnieXoX είπε

 

Δε βλέπω και πολλές επιλογές στη διάστασή σου. Εγώ θα πήγαινα στα Goodyear efficient grip.

Πήρα προσφορά για λάστιχο Falken . Επίπεδο πρόσφυσης Α στα 260 ευρώ. Είναι κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΠΑιδια μια ερώτηση και από εμένα. Εχω suv και επι του παρόντος φοράω michelin latitude sport 3 255/55/18. Πολύ καλά λάστιχα αλλά εξαιρετικά μαλακά. Πρίν προχωρήσω σε έρευνα για brand, θέλω να κάνω μια ερώτηση για δίασταση. Λόγω μωρου την επόμενη 5ετια τουλάχιστον ξεχνάμε τις ταχύτητες. Οπότε γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια. Μαμά δίνει δύο διαστάσεις αυτη που έχω και 235/60/18. Επείδη όπως προείπα γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια αν πάω σε 235/65/18 θα είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερώτηση και από εμένα. Εχω suv και επι του παρόντος φοράω michelin latitude sport 3 255/55/18. Πολύ καλά λάστιχα αλλά εξαιρετικά μαλακά. Πρίν προχωρήσω σε έρευνα για brand, θέλω να κάνω μια ερώτηση για δίασταση. Λόγω μωρου την επόμενη 5ετια τουλάχιστον ξεχνάμε τις ταχύτητες. Οπότε γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια. Μαμά δίνει δύο διαστάσεις αυτη που έχω και 235/60/18. Επείδη όπως προείπα γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια αν πάω σε 235/65/18 θα είμαι οκ?

Δες πρώτα εάν στα χωράει ο θολος ή εάν είσαι οριακά. Για την άνεση λογικά πάλι μαλακά θα θέλεις. Δυστυχώς στην Ελλάδα, λόγω κακής ποιότητας των δρόμων αναγκαστικά πάμε σε μαλακά. Διαφορετικά λόγω των θερμοκρασιών θα μπορούσαμε να πάμε σε σκληρότερο. Εγώ θα διάλεγα με βάση την ασφάλεια λόγω του παιδιού και λιγότερο την ανεση. Σε όλα τα τεστ που έχω δει τα καλύτερα είναι continental και μετά τα Goodyear με μικρή διαφορά. ειδικά στο φρενάρισμα σε βρεγμενο. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερώτηση και από εμένα. Εχω suv και επι του παρόντος φοράω michelin latitude sport 3 255/55/18. Πολύ καλά λάστιχα αλλά εξαιρετικά μαλακά. Πρίν προχωρήσω σε έρευνα για brand, θέλω να κάνω μια ερώτηση για δίασταση. Λόγω μωρου την επόμενη 5ετια τουλάχιστον ξεχνάμε τις ταχύτητες. Οπότε γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια. Μαμά δίνει δύο διαστάσεις αυτη που έχω και 235/60/18. Επείδη όπως προείπα γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια αν πάω σε 235/65/18 θα είμαι οκ?

Τυπικά βγαίνεις εκτός ορίου καθώς μεγαλώνεις υπερβολικά τη διάμετρο.

Πιο κοντά στην αρχική διάμετρο είσαι με 215/65/18 αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια διάσταση ή ειναι κατάλληλη για το όχημά σου.

Ή μένεις με την εργοστασιακή διάσταση ή αρχίζεις να μπλέκεις με μικρότερη ζάντα για να συμπληρώσεις με μεγαλύτερο προφίλ ώστε να βγει ίδια διάμετρος στο σύνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερώτηση και από εμένα. Εχω suv και επι του παρόντος φοράω michelin latitude sport 3 255/55/18. Πολύ καλά λάστιχα αλλά εξαιρετικά μαλακά. Πρίν προχωρήσω σε έρευνα για brand, θέλω να κάνω μια ερώτηση για δίασταση. Λόγω μωρου την επόμενη 5ετια τουλάχιστον ξεχνάμε τις ταχύτητες. Οπότε γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια. Μαμά δίνει δύο διαστάσεις αυτη που έχω και 235/60/18. Επείδη όπως προείπα γνώμονας είναι πλέον η άνεση και η ασφάλεια αν πάω σε 235/65/18 θα είμαι οκ?

Αν θέλεις άνεση και ασφάλεια,και να είσαι νόμιμος,μείνε στις διαστάσεις που έχει μελετήσει η μαμά,και άσε τα πειράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα από ο,τι μου λέτε πρέπει να μείνω στις προβλεπόμενες διαστάσεις ήτοι 235.60.18 'η 255.55.18. Αν ανέβω π.χ 5 στο ύψος θα επηρεαστεί η ευστάθεια του αυτοκινήτου σωστά? Πάντως από τα brands ελαστικών που έχουν περάσει από τα αυτοκίνητα της οικογένειας (michelin, bridgestone, goodyear, continental και pirelli αυτά που μου έκαναν την καλύτερη εντύπωση είναι τα τελευταία. ΤΑ continental μου είχαν φανεί παρα πολυ μαλακά (με ότι αυτό συνεπάγεται με τη φθορά τους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, louben said:

Αρα από ο,τι μου λέτε πρέπει να μείνω στις προβλεπόμενες διαστάσεις ήτοι 235.60.18 'η 255.55.18. Αν ανέβω π.χ 5 στο ύψος θα επηρεαστεί η ευστάθεια του αυτοκινήτου σωστά? Πάντως από τα brands ελαστικών που έχουν περάσει από τα αυτοκίνητα της οικογένειας (michelin, bridgestone, goodyear, continental και pirelli αυτά που μου έκαναν την καλύτερη εντύπωση είναι τα τελευταία. ΤΑ continental μου είχαν φανεί παρα πολυ μαλακά (με ότι αυτό συνεπάγεται με τη φθορά τους). 

το 60 δεν είναι εκατοστά. είναι η σχέση προφιλ προς πέλμα. συνεπώς και οι δύο διαστάσεις που αναφέρεις έχουν ίδιο προφιλ (140,25 και 141 χιλ. αντίστοιχα). αν ανέβεις όπως λες 5 εκ. θα αλλάξει το βήμα του αυτοκινήτου (θα επιταχύνει πιο αργά, θα δειχνει λάθος χλμ το κοντερ, αλλά στην ίδια ταχύτητα θα έχεις και μικρότερη κατανάλωση)

Επεξ/σία από Panagiotis 05
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...