Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Τις πιανει. Οπως ειδες αλλωστε απο το 2ο result μου, εβγαλα 1k παραπανω στο graphics score με tesselation off. Για αυτο και βγαζει και το warning οτι δεν ειναι valid ;)
Απο εμπειρια μου μπορω να σου πω οτι οι αλλαγες δεν πιανουν στα της Unigine απο Valley και μετα. 3DMark απο το 2001SE και μετα επηρεαζει κανονικα το rendering, οπως επισης και GFXBench αλλα και Catzilla

Εννοώ ότι δεν κόβει το result από valid επειδή πείραξες τα settings του driver, αλλά ίσως θυμόμουν τα της Unigine. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Απο εμπειρια μου μπορω να σου πω οτι οι αλλαγες δεν πιανουν στα της Unigine απο Valley και μετα. 3DMark απο το 2001SE και μετα επηρεαζει κανονικα το rendering, οπως επισης και GFXBench αλλα και Catzilla

Ειδικά σε Heaven, Valley είναι που πιάνουν οι αλλαγές από driver.

Το έμαθα πριν πολλά χρόνια με την 7950 μου (με την προηγούμενη έκδοση του Heaven, μάλιστα), συνεχίζει να ισχύει ακόμα και σήμερα, όπως έμαθε και ο φίλος με τη 290 που 2 σελίδες πριν έβγαζε εξαιρετικά χαμηλά αποτελέσματα, επειδή είχε άλλες από τις default ρυθμίσεις.

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ειδικά σε Heaven, Valley είναι που πιάνουν οι αλλαγές από driver.

Το έμαθα πριν πολλά χρόνια με την 7950 μου (με την προηγούμενη έκδοση του Heaven, μάλιστα), συνεχίζει να ισχύει ακόμα και σήμερα, όπως έμαθε και ο φίλος με τη 290 που 2 σελίδες πριν έβγαζε εξαιρετικά χαμηλά αποτελέσματα, επειδή είχε άλλες από τις default ρυθμίσεις.

Το ίδιο λέμε. Οι αλλαγές επηρεάζουν το test αλλά δεν σου κόβουν το result.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Occultist είπε

Εννοώ ότι δεν κόβει το result από valid επειδή πείραξες τα settings του driver, αλλά ίσως θυμόμουν τα της Unigine. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

To result δεν στο κοβει εως το 11. Σε κατι vantage και αυτα θυμαμαι πως δεν μου τα εχει κοψει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Occultist είπε

Το ίδιο λέμε. Οι αλλαγές επηρεάζουν το test αλλά δεν σου κόβουν το result.

Τα Heaven-Valley, δεν έχουν "δείκτη" ότι το αποτέλεσμα είναι "πειραγμένο" από οδηγούς. Για το λόγο αυ΄το, το κοιτάς σα μλκς και αναρωτιέσαι τι πάει λάθος με το σύστημά σου.

Τί να κόψουν?

Το 3dMark, από την άλλη, σου βγάζει warning για 2-3-15 διαφορετικούς λόγους (πέρα από το πείραγμα ρυθμίσεων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Τα Heaven-Valley, δεν έχουν "δείκτη" ότι το αποτέλεσμα είναι "πειραγμένο" από οδηγούς. Για το λόγο αυ΄το, το κοιτάς σα μλκς και αναρωτιέσαι τι πάει λάθος με το σύστημά σου.

Τί να κόψουν?

Το 3dMark, από την άλλη, σου βγάζει warning για 2-3-15 διαφορετικούς λόγους (πέρα από το πείραγμα ρυθμίσεων).

Από περιέργεια, το 3dMark σου ακυρώνει το αποτέλεσμα με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλαγή στις ρυθμίσεις του rendering από driver?

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

To result δεν στο κοβει εως το 11. Σε κατι vantage και αυτα θυμαμαι πως δεν μου τα εχει κοψει.

Κάτι θυμόμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Occultist είπε

Από περιέργεια, το 3dMark σου ακυρώνει το αποτέλεσμα με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλαγή στις ρυθμίσεις του rendering από driver?

Ω ναι.

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ειδικά σε Heaven, Valley είναι που πιάνουν οι αλλαγές από driver.

Heaven ολοι στο hwbot με πειραγματα το τρεχουμε γιατι επιτρεπεται :P . Πρακτικα δεν μπορεις να ανταγωνιστεις αν δεν τα εχεις και εσυ πειραξει γιατι βγαζεις εως και χιλιαρικο κατω σε ποντους.

Στο Valley δεν πιανουν απο οσο θυμαμαι, βεβαια δεν το τρεχω πολυ γιατι δεν το εχουν στο hwbot (και να πω οτι χρειαζομαι stress test, εχω ολο το 3dmark suite, superpsosition, heaven, catzilla κτλ ολα περασμενα στον SSD... νομιζω πως με καλυπτουν!)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κόβει αποτέλεσμα ακόμα και αν δεν του αρέσει η έκδοση driver που χρησιμοποιείς, για την ακρίβεια.

Αυτό το θυμόμουν - το είχε από πολύ παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostas_anes μήπως έχεις τίποτα bench απο τον FX με κάτι μνήμες τούμπανες που είχες που έφταναν DDR3-2800 ; Η διαφορά που βλέπω στον FX-6300 σε CPU bound σενάριο είναι 15~20% στα 4.4 GHz με στοκ CPU-NB/HTT + 1600 DDR3 Vs CPU-NB/HTT 2400 + 2133 DDR3 πάλι στα 4.4 GHz, όλα αυτά σε witcher 3 / shadow of tomb raider με όλα low για να πάει η μπουκάλα στη cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

@kostas_anes μήπως έχεις τίποτα bench απο τον FX με κάτι μνήμες τούμπανες που είχες που έφταναν DDR3-2800 ; Η διαφορά που βλέπω στον FX-6300 σε CPU bound σενάριο είναι 15~20% στα 4.4 GHz με στοκ CPU-NB/HTT + 1600 DDR3 Vs CPU-NB/HTT 2400 + 2133 DDR3 πάλι στα 4.4 GHz, όλα αυτά σε witcher 3 / shadow of tomb raider με όλα low για να πάει η μπουκάλα στη cpu.

Δυστυχως μετα απο ενα κακο corruption στον SSD εχασα τα περισσοτερα. Αλλα αυτα που λες συμβαδιζουν αριστα με αυτα που ειχα γραψει εδω. Παντως μπορω να επιβεβαιωσω τα λεγομενα σου, μιας και παρατηρησα ιδια αλλαγη. Σε CPU bound εδιναν πονο οι μνημες. Θα ψαξω αυριο στο PC να δω μηπως εχει ξεμεινει τιποτα να δωσω αποτελεσματα, γιατι ειχα κανει κατι benches σε PUBG.

Αρχισε να διαβαζεις απο την μεση και κατω, γιατι εχω τα benches απο τα παιχνιδια. Το συμπερασμα που κατεληξα ειναι οτι ο branch predictor μαζι με την cache τον πινουν πολυ αγρια στους FX, πραγμα το οποιο τους κανει πολυ reliant σε γρηγορη RAM. Η γρηγοροτερη cache (NB/HT) βοηθαει γιατι ειναι απλως ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ.

Επισης εχει καποια θεματακια με το cross-communication μεταξυ των L3 blocks, το οποιο δεν ξερω πως να το "φτιαξω"
 

 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ειχα αχτι απο χθες, οποτε παρτε ενα Firestrike με την καρτα στα 1550ΜΗz :P

https://www.3dmark.com/3dm/35127879

Η φαση εντωμεταξυ που αμα κοιταξεις σκορ με 480 βλεπεις κατι graphics score στα 28K, 23k κτλ, με μια μονο 480 υποτιθεται. 
Να δειτε ποσο πουστ@δες ειναι οι ανθρωποι, πετανε μια 2080 πανω ενω εχουν την 480 κουμπωμενη και κανουν render με την 2080, ενω μετραει το σκορ για την 480... Τωρα να ευχηθω κατι κακο?

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ωραία συμπεριφορά και νουμεράκια οι 19.4.1 (και επίσημοι, πλέον).

Τους πέρασα και εγώ, φαίνονται καλοί, πέρασα και bios από την liquid αλλά κάνει κάτι κουλά, δεν ξέρω αν είναι θέμα θερμοκρασιων η θέμα driver. Θα το διαπιστώσω σύντομα, εννοείται ότι δεν παίζω με τα Ρολόγια της ,εχω χαμηλώσει το p7.

Επίσης από ότι είδα στη liquid δίνει 950mv στην hbm αντί για 1100mv που δίνει στην απλή.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σας βλεπω που λετε κατι μηνες για το HBM voltage.

Το ξερετε οτι αυτο που πειραζετε ειναι τo VDDCI οχι το VHBM ε :P ? Μονο του memory controller μπορεις να πειραξεις.
Το VHBM καθοριζεται απο το BIOS και στην 56 ειναι 1.2V ενω στην 64 1.35V, γι αυτο και οταν φλασαρεις το 64 σε μια 56αρα κλοκαρει καλυτερα η HBM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...